maria.removcikova
18.06.10,21:38
Dobry den chcem sa popytat na jednu vec, vlastne ked mam tovar objednany zo zahranicia mam k nemu oficialnu dodaciu fakturu ktora je v poriadku, a chcem poskytnut spotrebitelovi aj zaruku povinnu zo zakona, tak staci ak mu vypisem prijmovy pokladnicny doklad nie?Lebo zmiatol ma nazor ze k tomu potrebujem registracnu pokladnu, dakujem za odpovede.
betka
18.06.10,19:50
Treba vystaviť FA, a keď mi ju zákazník uhradí PPD.
(ERP od 1.1.2011)
maria.removcikova
18.06.10,21:01
ospravedlnujem sa za blbu otazku co je ERP?
Zita5
19.06.10,05:02
ospravedlnujem sa za blbu otazku co je ERP?

E- Elektronická
R- Registračná
P- Pokladňa

Elektronická registračná pokladňa ;)
maria.removcikova
19.06.10,14:29
dakujem ešte mam jednu otazku, vlastne pokladnicny blocek opeciatkovany je platny doklad nieco ako dodacia faktura?Vlastne ze tovar ktory mi niekto preda da mi blocek a peciatku, a ja ho mozem dalej predat a vystavit k nemu prijmovy pokladnicny doklad nie?
Danielle369
19.06.10,14:41
Zita5
19.06.10,14:56
dakujem ešte mam jednu otazku, vlastne pokladnicny blocek opeciatkovany je platny doklad nieco ako dodacia faktura?Vlastne ze tovar ktory mi niekto preda da mi blocek a peciatku, a ja ho mozem dalej predat a vystavit k nemu prijmovy pokladnicny doklad nie?

Doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou /pozor na obmedzenie Zákon o DPH §71 odst.5/ je riadnym zúčtovateľným dokladom o nákupe tovaru pre podnikateľskú činnosť .Tento doklad podľa členenia zaúčtujete cez pokladňu výdaj - VOZD/tovar.Je to doklad o nadobudnutí tovaru a vystavíte si k nemu výdavkový pokladničný doklad .

Ak tovar bol zakúpený za účelom predaja , pri samotnom predaji tovaru vystavíte dodací list , na základe ktorého vystavíte faktúru za predaj .Ak Vám faktúru odberateľ uhradí bankovým prevodom, tak príjem účtujete cez bankové položky na základe bankového výpisu .
Ak je faktúra za predaj tovaru uhradená odberateľom v hotovosti , tak k danej faktúre - už vlastne k pohľadávke vystavíte príjmový pokladničný doklad - kde účel platby uvediete Úhrada pohľadávky xxxxxx a jeden exemplár PPD odovzdáte odberateľovi ,pre ktorého je to doklad o zaplatení Vašej pohľadávky a jeho záväzku .
maria.removcikova
19.06.10,23:46
velmi pekne ste mi to povedali a konecne ujasnili vidim ze v tom mam bordel, ale jednu vec niesom si isty ci som dobre pochopil jedna sa o tuto pasaz

"Ak tovar bol zakúpený za účelom predaja , pri samotnom predaji tovaru vystavíte dodací list , na základe ktorého vystavíte faktúru za predaj ."

Akoze ja ked to uz idem predavat najprv si spravim dodaci list, to akoze pre seba?Bude tam iba moj podpis?Naco by to bolo?Sak ta faktura ma byt to co dodaci list.V com sa rozlisuje faktura od dodacieho listu?

Dakujem
Danielle369
20.06.10,04:37
Dodací list je prílohou faktúry, tam je vlastne potvrdené, že tovar je skutočne aj prevzatý. Ale môže byť aj priamo na faktúre úvedené, že táto je zároveň aj dodacím listom.
milláčikk
20.06.10,05:16
velmi pekne ste mi to povedali a konecne ujasnili vidim ze v tom mam bordel, ale jednu vec niesom si isty ci som dobre pochopil jedna sa o tuto pasaz

"Ak tovar bol zakúpený za účelom predaja , pri samotnom predaji tovaru vystavíte dodací list , na základe ktorého vystavíte faktúru za predaj ."

Akoze ja ked to uz idem predavat najprv si spravim dodaci list, to akoze pre seba?Bude tam iba moj podpis?Naco by to bolo?Sak ta faktura ma byt to co dodaci list.V com sa rozlisuje faktura od dodacieho listu?

Dakujem

Fa aj dodací list obsahujú v podstate to isté.
Ale podľa zákona je účtovným dokladom faktúra (a vyzerá lepšie, keď nie je počarbaná:) zákazníkovým podpisom o prevzatí tovaru = DL vystavuješ pre zákazníka a na tvoju kópie potvrdí prevzatie) .
Zita5
20.06.10,05:49
velmi pekne ste mi to povedali a konecne ujasnili vidim ze v tom mam bordel, ale jednu vec niesom si isty ci som dobre pochopil jedna sa o tuto pasaz

"Ak tovar bol zakúpený za účelom predaja , pri samotnom predaji tovaru vystavíte dodací list , na základe ktorého vystavíte faktúru za predaj ."

Akoze ja ked to uz idem predavat najprv si spravim dodaci list, to akoze pre seba?Bude tam iba moj podpis?Naco by to bolo?Sak ta faktura ma byt to co dodaci list.V com sa rozlisuje faktura od dodacieho listu?

Dakujem

Záleží od rozhodnutia účtovnej jednotky ako bude postupovať .Ja osobne uprednostním dodací list .

Ale je možné postupovať ako napísala v príspevku aj dan .
Čo sa týka DL je to len na Vašom rozhodnutí.
maria.removcikova
20.06.10,07:12
dobre, dakujem ale mam tu konkretny model situacie, a tu neviem ako to bude, ked ja posielam tovar na dobierku, no vacsinou to bude takto lebo mam e shop, tak ja ako spravim dodaci list alebo fakturu?Kde bude na fakture ze to prevzal?Lebo ku tomu nemoze dojst lebo tovar on preberie ked mu daju balik cize ja od neho potvrdenie alebo nejaky podpis mat nebudem,Kedzze jemu pride balik zaplati ho, prevezme a potom mne peniaze pridu obratok zo slovenskej posty. Ako by som to mala spravit teraz?Dakujem
Danielle369
20.06.10,10:31
Ked si zákazník prevezme na pošte tovar a zaplatí,tak tebe prídu peniaze a potvrdenie o zaplatení.
A to si priložíš k faktúre a máš to ako keby ti podpísal fa.
maria.removcikova
20.06.10,14:32
dobre takze rekapitulacia nieco taketo co je v prilohe budem mat podpisane a k tomu budem mat doklad co mi pride o zaplateni dobierky, ak bude zakaznik platit prevodom tak dam vytlacit prevod a to prilozim k fakture, opravte ma ak je niekde chyba dakujem.
maria.removcikova
22.06.10,18:51
dobry den zistila som ze jednoduksie bude pre mna kupit si fakturovy blok kde je 100ks faktur je typu samoprepis, z obchodu "ševt". Vlastne prva elementarna otazka hned je ze ked vystavim fakturu robim to rovno dvojmo ze jednu pre seba a jednu pre zakaznika nie?

postshop.sk/b2c/catalog/query/(layout=6_29_109_34_31_35_36_37_48_33_95_30&uiarea=0&ctype=areaDetails&carea=$ROOT)/.do?query=faktura&category=0

neviem ci to niekto pozna ale chcem sa sa uistit iba ze to budem mat v poriadku, ak bude niekto taky ochotny tak nech mi povie co som zle pochopila, napisem tu problemove kolonky ktore mi niesu uplne jasne.

1. V sekcii dodavatel, "zapisany" ma byt cislo zivnostnenskeho listu, alebo info v akej žložke a sekcii som zapisana?Nieco taketo? Oddiel: ZR, Vložka: xxx-xxx?
2."Penazny ustav" to zrejme znamena banka staci cislo napr /1100 pre tatrabanku alebo ako?
3."Datum vzniku danovej povinnosti" vlastne ak to chcem vsetko vyuctovat raz rocne konk. vo februari kde sa podava danove priznanie tak mam aky datum napisat?
4.Ak ta faktura ma byt zaroven aj dodacim listom ako bolo tu spomenute moze byt cislo faktury totozne s cisolm dodacieho listu?

Ked niesom platcom dph tak vlastne na celej fakture vypisujem kolonky typu "cena za jednotku bez dph, dph %,celkova cena bez dph, celkova dph,celkova cena s dph"?

Ospravedlnujem sa za amaterske otazky, prajem pekny vecer vsetkym poradakom :)
Danielle369
24.06.10,02:01
http://www.porada.sk/t55509-faktura-neplatca-dph.html
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-45359.html

Náležitosti faktúry
Podľa zákona o účtovníctve (§10)
- označenie účtovného dokladu,
- obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
- peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
- dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
- dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
- podpisový záznam osoby (§32 ods. 3 zákona o účtovníctve) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
- označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

http://www.uctovnesluzby.eu/sub_/aktualita/faktura-vzor-pre-neplatcu-DPH_0106130734.xls

http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/Nalezitosti-faktury
maria.removcikova
28.06.10,07:30
dakujem

*ak som sa spravne docitala tak ked fakturujem tovar na dobierku, nieje mozne urcit kolonku "datum splatnosti" nie?
*stale som nepochopila "datum vzniku danovej povinnosti".
*"predbeznu kontrolu vykonal" to mozem nechat pradzne ci tam mam dat svoje meno?
*Cize ak mam fakturu zaroven aj ako dodaci list tak nemusim vypisovat kolonku "dodaci list cislo" a aky je rozdiel medzi "objednavkou cislo" a "fakturou cislo" malo by to byt stale rovnake nie?
Danielle369
28.06.10,16:30
dakujem

*ak som sa spravne docitala tak ked fakturujem tovar na dobierku, nieje mozne urcit kolonku "datum splatnosti" nie?
*stale som nepochopila "datum vzniku danovej povinnosti".
*"predbeznu kontrolu vykonal" to mozem nechat pradzne ci tam mam dat svoje meno?
*Cize ak mam fakturu zaroven aj ako dodaci list tak nemusim vypisovat kolonku "dodaci list cislo" a aky je rozdiel medzi "objednavkou cislo" a "fakturou cislo" malo by to byt stale rovnake nie?
dátum splatnosti ti určí rovno program a ked ručne vypisuješ tak daj splatnosť 15 dní,,,splatnosť si musíš dať
dátum vzniku povinnosti daj deň ked vypíšeš a pošleš fa
ked máš fa a dodací list daj číslo fa napr.000602010...niekto neposiela dodacie ale len fa a číslo máš potom to isté