porada111
18.06.10,23:18
Dobrý deň. Prosím vás o radu. Mám prenajatý eshop od firmy v Česku. Platím na bankový účet v Sk. Faktúra prišla v sume aj s DPH. Je to služba prijatá z EU? Nie som platca DPH, potrebujem prosím poradiť ako postupovať.
a_je_to
18.06.10,23:21
Pre správnosť odpovede je dôležité upresniť, či IČ DPH českej firmy vo faktúre má na začiatku SK, alebo CZ ? Mám dojem, že česká firma, ktorá poskytuje tieto služby v SR musí byť v zmysle § 5 zákona o DPH registrovaná za platiteľa DPH v SR a musí fakturovať so slovenskou DPH, pod slovenským IČ DPH. V tom prípade by to nebola služba z EU, ale v tuzemsku. Ak by to bola služba z EU, bolo by Tvojou povinnosťou registrovať sa buď za platiteľa, alebo podľa § 7a ešte pred jej prijatím a česká firma by Ti fakturovala bez DPH s prenosom daňovej povinnosti na Teba.
porada111
19.06.10,08:46
Firma má DIC CZ ....., platila som v Eurách na sk účet. Platila som sumu aj s 20% DPH. Služba už beží. Chcem chybu napraviť. Prosím poraďte mi ako postupovať.
a_je_to
19.06.10,20:45
Firma má DIC CZ ....., platila som v Eurách na sk účet. Platila som sumu aj s 20% DPH. Služba už beží. Chcem chybu napraviť. Prosím poraďte mi ako postupovať.

Urýchlene sa choď zaregistrovať na svoj daňový úrad za príjemcu služby od zahraničnej osoby podľa § 7a zákona o DPH. Lebo ak Ťa predbehne daňový úrad a zaregistuje Ťa z úradnej moci, tak to už bude aj s pokutou najmenej 100 Eur.
Potom postupuj podľa § 78, ods. 9 zákona o DPH.. Teda musíš do 60 dní od registrácie podať daňové priznanie na DPH. Do riadku 11 uvedieš sumu základov dane zo všetkých zahraničných faktúr za obdobie od vzniku zmluvy na eshop do dňa registrácie a do riadku 12 dopočítaš našu 19 % daň. Túto potom aj zaplatíš. Nárok na odpočet, ako iná osoba registrovaná pre daň nemáš. Čiže kvôli omeškaniu registrácie musíš znášať aj českú, aj našu DPH. Akonáhle sa zaregistruješ, pošli fotokópiu dokladu o registrácii aj českému prenajímateľovi eshopu, nech najbližšia faktúra už bude bez DPH, s prenosom daňovej povinnosti na Teba už iba v SR. Detaily sa opýtaj aj u Tvojho správcu dane, alebo naštuduj zo zákona.
porada111
19.06.10,20:49
Veľká vďaka za odpoveď.
jeso
19.06.10,23:39
"Mám prenajatý eshop od firmy v Česku."


a nie je to §16 - čo to znamená - "Mám prenajatý eshop od firmy v Česku."
prenájom stánku ? a ak je to prenajom stanku kde je prenajatý ? ak je to v CZ nema zostať DPH v CZ ?

§ 16

(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
a_je_to
20.06.10,21:59
"Mám prenajatý eshop od firmy v Česku."

a nie je to §16 - čo to znamená - "Mám prenajatý eshop od firmy v Česku."
prenájom stánku ? a ak je to prenajom stanku kde je prenajatý ? ak je to v CZ nema zostať DPH v CZ ?

§ 16
(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

No .... priznám sa, aj moja prvá reakcia bola takáto. Ale skôr, než som odoslal otázku som vydedukoval, že zrejme ide o prenájom virtuálneho miesta na serveri a softvéru k elektronickému obchodu - eshopu u českého vlastníka. Sklad má autorka doma, z toho odosiela objednaný tovar. Ale w.stránku naplnenú svojimi dátami v Česku. Nie je to nájomné kamenného skladu, ale elektronická služba, poskytovaná z CZ. Tak nejak bola podaná, aj akceptovaná odpoveď, dúfam, že sme sa dobre rozumeli. Inak by si mala pravdu samozrejme Ty. Téma by sa však nevolala služby z EÚ, ale služby v EÚ.
Nejde o nájomné podľa § 16/1, ale službu podľa § 16/17/j a § 16/18/a,b,c. Keďže však nie je osobou podľa § 16/16, ale podľa §15/1, platí pre ňu povinnosť podľa § 7a/1.
porada111
20.06.10,22:17
V prenájme mám len www stránku, do ktorej som doplnila svoje údaje. Skladový priestor, kancelária a všetko ostatné je moje vlastníctvo.
jeso
21.06.10,06:02
ano ak je to prenájom www stránky - pravdu má a_je_to
treba sa registrovať podla § 7a /1
porada111
12.07.10,07:50
Ešte ma napadlo, ak v rámci živnosti plánujem tovar ponúknuť aj inzerciou na mimibazár alebo v aukciách čo je tiež firma v ČR, treba platbu za umožnenie inzercie zahrnúť do priznania DPH? Je to služba §7a? Ďakujem
porada111
12.07.10,20:23
Ak v rámci živnosti plánujem tovar ponúknuť aj inzerciou na mimibazár alebo v aukciách čo je tiež firma v ČR, treba platbu za umožnenie inzercie zahrnúť do priznania DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html)? Je to služba §7a? Ďakujem