mon.hudy
19.06.10,07:19
zdravíčko... ak by ste si našli chvíľu odpovedať na moju otázočku bola by som rada... tak riadne tomu nechápem... ale možno sa niekto nájde... plánujeme dieťatko okolo augusta... chcem sa opýtať či je možné začať si platiť DNP už teraz.. teoreticky či to nie je zbytočné.... ak by sa nám to náhodou nepodarilo? môžem si to platiť aj pol roka dopredu? a ako by som si vyrátala výšku maximálnej MD ked moja hrubá mzda je už vyše 15 mesiacov 480 € v hrubom? koľko musím platiť na DNP? pracujem stále bez pn a prerušenia....
ak sa niekto nájde na odpoved... tak vopred krááááááásne dakujem

a
Xanti
19.06.10,07:11
zdravíčko... ak by ste si našli chvíľu odpovedať na moju otázočku bola by som rada... tak riadne tomu nechápem... ale možno sa niekto nájde... plánujeme dieťatko okolo augusta... chcem sa opýtať či je možné začať si platiť DNP už teraz.DNP je nutné začať platiť pred otehotnením, nakoľko je potreba platiť 270 dní .. teoreticky či to nie je zbytočné.... ak by sa nám to náhodou nepodarilo? To je vec pohľadu, ale ked nezačnem platiť skôr ako sa podarí tak mi je na figu platiť už ked sa zadarilo, lebo vtedy sa nestihne. môžem si to platiť aj pol roka dopredu? áno a ako by som si vyrátala výšku maximálnej MD ked moja hrubá mzda je už vyše 15 mesiacov 480 € v hrubom? tejto otázke nechápem, materská je 55% z VZ, takže bajočko pri hrubej mzde 480 € je to suma 264 eur. koľko musím :eek: platiť na DNP? nič nemusíš, a vtedy budeš mať materskú zo zamestnania vo výške čo som vyrátala vyššie, ale ak chceš tak môžeš platiť DNP z rozdielu maxima a tvojej hrubej mzdy. Maximum je do 30.6. vo výške 1084,55 € a od 1.7.2010 je vo výške 1116,75 €. A mesačná platba do SP je 4,4% zo zvoleného VZ. Takže ak si zvolíš VZ 500 eur tak mesačne budeš platiť do SP 22 € ak si zvolíš vyšší VZ tak budeš platiť viac, ak nižší tak budeš platiť menej. MInimálny VZ pri DNP je 319,58 € a platí sa 14 € mesačne pracujem stále bez pn a prerušenia....nemá vplyv
ak sa niekto nájde na odpoved... tak vopred krááááááásne dakujem

a v texte.
mon.hudy
19.06.10,10:20
zdravím... dakujem za reakciu xanti...
neviem či som to pochopila správne.. (nemám také nadanie) ale ak si začnem od 1.7 platiť DNP z maximálneho VZ 1116,75 -480= 636,75 z toho 4,4% cca teda mesačne 30 €... vtedy budem mať nárok na materskú cca 614 eur ?
dakujem za odpoved a trpezlivosť :)
Xanti
19.06.10,10:30
Ano presne tak :)
mon.hudy
19.06.10,10:56
veľmi pekne dakujem za rýchlosť a rady :) krásny víkend
mon.hudy
19.06.10,11:07
a ešte predsa niečo... čo ak by som musela isť na rizikové tehotenstvo... aj potom platia tie isté podmienky?
Xanti
19.06.10,11:38
a ešte predsa niečo... čo ak by som musela isť na rizikové tehotenstvo... aj potom platia tie isté podmienky?
Z DNP budeš mať nárok na platenú PN až po uplynutí 270 dní platenia poistného, takže ak táto podmienka bude splnená a budeš mať aktívne poistenie DNP tak dostaneš aj marodku.
mon.hudy
19.06.10,11:55
tak tomu trochu nechápem.. alebo som už z toho dopletená.. ak by som napríklad v 3 mesiaci musela ísť na PN a stále by som platila DNP tak by som aj tak dostala materskú cca 600 €?
a by mi "vyplácali" aj marodku k platu? a tam potom sa dá nejako marodka vypočítať? asi sú tie otázky dosť debilné ale som laik... tak dakujem za trpezlivosť
Xanti
19.06.10,12:07
tak tomu trochu nechápem.. alebo som už z toho dopletená.. ak by som napríklad v 3 mesiaci musela ísť na PN a stále by som platila DNP tak by som aj tak dostala materskú cca 600 €? Materskú áno, po splnení podmienky 270 dní platenia.
a by mi "vyplácali" aj marodku k platu? Ak by si do tretieho mesiaca tehotnosti nazbierala 270 dní poistenia tak by ti doplácali k platu aj PN z DNP, ak by si nemala splnenú podmienku 270 dní platenia dostala by si PN len s platu tj. 264 eur. a tam potom sa dá nejako marodka vypočítať? asi sú tie otázky dosť debilné ale som laik... tak dakujem za trpezlivosť
.
Andyke
19.06.10,12:13
Keď pôjdeš v 3.mesiaci na PN, tak nemoc. dávky dostaneš iba zo zamestnania. DNP musíš naďalej platiť a keď pôjdeš na materskú, tak treba pýtať 2 žiadosti a z oboch poistení Ti budú platiť materské. (cca 600 € spolu)
mon.hudy
19.06.10,12:17
dakujem