mmia
26.10.05,09:08
ahojte. mozete mi prosim poradit...

keď zamestnankyňa ukončila materskú a nastupuje na rodičovskú dovolenku, ako je to s jej klasickou dovolenkou je povinná najprv ju vyčerpať???
Ď.
elenka
26.10.05,07:29
ahojte. mozete mi prosim poradit...

keď zamestnankyňa ukončila materskú a nastupuje na rodičovskú dovolenku, ako je to s jej klasickou dovolenkou je povinná najprv ju vyčerpať???
Ď. Nemusí ju vyčerpať po ukončení materskej dovolenky, môže si ju čerpať ak sa rozhodne, až po skončení rodičovskej dovolenky - čiže nástupom do zamestnania začne čerpať dovolenku.
Katka29
26.10.05,07:45
Musí túto "klasickú" dovolenku začať čerpať hneď?
Nemôže odpracovať napr. 3 týždne a potom vyčerpať napr. 2 dní dovolenky, znova odpracovať niekoľko dní a potom vyčerpať napr. 3 dní dovolenky?
Zita4
26.10.05,07:47
Musí túto "klasickú" dovolenku začať čerpať hneď?
Nemôže odpracovať napr. 3 týždne a potom vyčerpať napr. 2 dní dovolenku, znova odpracovať niekoľko dní a potom vyčerpať napr. 3 dní dovolenky?Môže ju čerpať ako každý iný zamestnanec. ;)
nikulik
28.10.05,05:29
Zdravim všetkých, chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám takýto problém: Prijali sme 01.09.2004 pracovnicku, v roku 2004 sme mali ešte starú mzdárku a ta jej dala nárok 20 dní dovolenky. Pricom ak spravne ratam mala mat narok (6,666..., ako sa to zaokruhluje? ma narok na 6 alebo 7?)na 6 alebo 7??
Ona si ju celu vyčerpala, a ja som jej dala tento rok narok 20 dni.Vyčerpaných ma uz v tomto roku 8,5 dní dovolenky. Od júla je na PN a povedala, ze do prace uz nepride, to znamena, ze ked by chcela skoncit PP tak ja jej musim vyplatit ten zvysok t.j.11,5 dni? Aj napriek tomu, ze minuly rok mala neopravnene tu celu dovolenku?
Ďakujem za vase prispevky
Olgica
28.10.05,05:43
Bola to chyba, v r.2004 mala čerpať iba 7 dní.Ja by som jej v r.2005 pri nároku 20 dní (za predpokladu že bude zamestnaná do 31.12.05) strhla 13 neoprávnených dní dovolenky z r.2004, t.j. 20 - 13 = 7 dní by mohla čerpať. Keďže čerpala už 8,5 tak by som jej už v tomto roku nič neplatila ale naopak strhla 1,5 dňa.
nikulik
28.10.05,06:09
Dobry napad, to som nevedela. A to jej kludne mozem strhnut 13 neopravnenych dni? urcuje to nejaky §?
Ale druhy problem je v tom, ze ona je na PN, a do prace uz nepride, cize jej to nemam z coho stiahnut. Takze ak by som to aj takto urobila ako si napisala, mozem ten 1,5 dna nechat tak, proste ze mi to ma uhradit, ale zamestnavatel to necha tak, jej k dobru, bol by s tym potom nejaky problem, napr. pri nejakej kontrole?
nikulik
10.11.05,07:00
Už je tu toho veľa popísané o dovolenke, aj ja som sa tu toho dosť veľa pýtala, ale stále mi nie je niečo jasné. Už viem vypočítať dovolenku, aj to kto aký ma nárok,
ale: ak odpracuje celý rok, má nárok na celú výmeru dovolenky, ak zacne pracovat napr. v 6 mesiaci tak má nárok len na pomernu časť, ktorú jej vypočítam. A ja som sa Vás chcela opýtať ako to vy robíte v praxi, napr. ak zacala pracovat 01.06.2005 tak dávate do výplatnej pásky nárok na dovolenku za tento rok 0? Alebo po každom mesiaci vypočítate a napíšete koľko dní má nárok k danému mesiacu?
Tweety
10.11.05,07:05
Už je tu toho veľa popísané o dovolenke, aj ja som sa tu toho dosť veľa pýtala, ale stále mi nie je niečo jasné. Už viem vypočítať dovolenku, aj to kto aký ma nárok,
ale: ak odpracuje celý rok, má nárok na celú výmeru dovolenky, ak zacne pracovat napr. v 6 mesiaci tak má nárok len na pomernu časť, ktorú jej vypočítam. A ja som sa Vás chcela opýtať ako to vy robíte v praxi, napr. ak zacala pracovat 01.06.2005 tak dávate do výplatnej pásky nárok na dovolenku za tento rok 0? Alebo po každom mesiaci vypočítate a napíšete koľko dní má nárok k danému mesiacu?Ja pripojím môj postup: na kartu zamestnanca uvediem jeho nárok na dovolenku na celý rok v týždňoch a potom uvediem zvlášť počet dní skutočného nároku.
Ten nárok v týždňoch preto, lebo dovolenka sa má poskytovať v týždňoch. ;) :cool: :eek:
P.S. Soft mi potom odráta čerpanie a upraví zostatok dovolenky.
elenka
10.11.05,07:09
Ak zamestnanec nastúpi do pracovného pomeru 1. 6. a pracovná zmluva je uzatvorená ndo konca roka a ďalej, tak na tento rok mu stanovím alikvotnú časť dovolenky, teda prislúchajúcu na pol roka. V prípade, že by odišiel skôr, dovolenku mu upravím k dátumu skončenia pracovného pomeru.
nikulik
10.11.05,07:14
Takze vlastne to je jedno ako si to ja urobim, len aby to bolo dobre, ja len ci to nie je nejak stanovene.
A ešte niečo, ak zamestnanec nastúpi 01. 06. tak má nárok na pomernu časť, to vypočítam, a to znamená, že od 01.01.2006 bude mať nárok na celú výmeru dovolenky? Alebo ne celú výmeru bude mať nárok až 01.06.2006, čiže za celý rok čo odpracoval?
Tweety
10.11.05,07:18
Takze vlastne to je jedno ako si to ja urobim, len aby to bolo dobre, ja len ci to nie je nejak stanovene.
A ešte niečo, ak zamestnanec nastúpi 01. 06. tak má nárok na pomernu časť, to vypočítam, a to znamená, že od 01.01.2006 bude mať nárok na celú výmeru dovolenky? Alebo ne celú výmeru bude mať nárok až 01.06.2006, čiže za celý rok čo odpracoval?Nárok bude mať od 1.januára, pretože už odpracoval viac ako 60 dní( v predchádzajúcom roku) a je predpoklad, že v novom tiež odpracuje.
nikulik
10.11.05,07:38
Takze od januára môžem dávať celú výmeru, ok, ale to znamená, že ked nastupi v decembri tak potom od januára nemá narok na celu výmeru, potom bude mať nárok az od r. 2007? Uz som z toho dopletená.
Tweety
10.11.05,07:43
Takze od januára môžem dávať celú výmeru, ok, ale to znamená, že ked nastupi v decembri tak potom od januára nemá narok na celu výmeru, potom bude mať nárok az od r. 2007? Uz som z toho dopletená.Nebuď dopletená, dovolenka je za rok. Ak je predpoklad, že v novom roku mu bude trvať PP aspoň 60 dní v roku, má nárok za celú dovolenku, prípadne na pomernú časť, ak by PP netrval nepretržite počas celého roka.:cool:
nikulik
10.11.05,07:49
No dobre, dúfam, že to už nedopletiem, ďakujem.
Tweety
11.11.05,10:53
Maja, dovolím si výhradu k jednej nesprávnej formulácii v Tvojom príspevku.
Namiesto nesprávneho:
"bude trvať PP aspoň 60 dní"
by malo byť správne uvedené:
"odpracuje aspoň 60 dní"
Oporu pre moju výhradu som našiel v §101 Zákonníka práce.
Ďakujem za pochopenie a prajem príjemný deň. :)
Nie si Ty detektív? :cool: :cool:
Priznávam dobrovoľne, zlé formulované. Odpracuje je správne.. :rolleyes: :rolleyes:
Pozri prísp. č.12 tam je to OK. :rolleyes:
Tweety
11.11.05,14:08
Maja, nie som detektív.
To len programátorska prax ma zdeformovala takto. :cool:
Ak by som v programe pri výpočte nároku dovolenky použil nesprávnu hodnotu, mám veľmi rýchlo v práci "telefónnu ústredňu" s rozhorčenými telefonátmi od zákazníkov. :D;)
Dúfam, že som Ťa nenahneval mojou výhradou.
Prajem príjemný víkend :)
Nenahneval si ma, poznám programátorov veľmi dobré,mám ich okolo seba v práci. :rolleyes: :cool: :cool:
abel
13.11.05,09:37
No myslím si že si si dávala zbytočnú prácu. Ak zamestnanec nevyčerpá dovolenku do konca nasledujúceho roka, tak mu prepadá. Okrem toho dovolenka je za odpracovanú prácu, nie za dobu zamestnania. Myslím, že nárok na dovolenku má len alikvotnú časť za 4 mesiace roka 2005 /od 1. 9. do 31.12.2005/.
abel
13.11.05,09:51
accad
13.11.05,19:43
No myslím si že si si dávala zbytočnú prácu. Ak zamestnanec nevyčerpá dovolenku do konca nasledujúceho roka, tak mu prepadá. Okrem toho dovolenka je za odpracovanú prácu, nie za dobu zamestnania. Myslím, že nárok na dovolenku má len alikvotnú časť za 4 mesiace roka 2005 /od 1. 9. do 31.12.2005/.
§ 144 odsek 4 - časť materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods.1 ..., sa posudzuje ako výkon práce.

§101 - zamestnanec, ktorý počas trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku , má nárok na dovolenku za kalendárny rok ...