ekonom07
19.06.10,11:10
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o súrnu odpoveď na môj problém, nakoľko do utorka potrebujem odovzdať daňové priznanie za rok 2009. Účtujem jednu firmu - teda bola som požiadaná, aj keď JÚ už nerobím x rokov a som zrovna na materskej :-)

Mám takýto problém. Zistila som že v majetku firmy sa nachádzajú nejaké počítače, ktoré boli zaradené do odpisovania ešte v roku 2000, ale ešte stále je nanich zostatková hodnota, nakoľko sa nerobili odpisy, pretože firma bývala v strate rok čo rok.... No a teraz po prebratí s majiteľom som zistila, že tie počítače sú už dávno zničené a vyhodené - proste už ich fyzicky ani nemá. Čo s tým? Mám spraviť odpisy a vyradiť ich k 31.12 alebo ako?

Druhá otázka čo sa týka odpisov:
V roku 2009 firma predala stroje inej firme. Na strojoch bola zostatková hodnota vyššia ako predajná cena. Čo s tým? Dať celú zostatkovú hodnotu do výdavkov ovpl. základ dane?

A ďalší problém - čo so strojom, ktorý je taktiež stále zaradený v majetku, i keď bol už i predaný? Ako ho dostať z majetku?

ďakujem dopredu za každú odpoveď
milláčikk
19.06.10,09:19
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o súrnu odpoveď na môj problém, nakoľko do utorka potrebujem odovzdať daňové priznanie za rok 2009. Účtujem jednu firmu - teda bola som požiadaná, aj keď JÚ už nerobím x rokov a som zrovna na materskej :-)

Mám takýto problém. Zistila som že v majetku firmy sa nachádzajú nejaké počítače, ktoré boli zaradené do odpisovania ešte v roku 2000, ale ešte stále je nanich zostatková hodnota, nakoľko sa nerobili odpisy, pretože firma bývala v strate rok čo rok.... No a teraz po prebratí s majiteľom som zistila, že tie počítače sú už dávno zničené a vyhodené - proste už ich fyzicky ani nemá. Čo s tým? Mám spraviť odpisy a vyradiť ich k 31.12 alebo ako?

Druhá otázka čo sa týka odpisov:
V roku 2009 firma predala stroje inej firme. Na strojoch bola zostatková hodnota vyššia ako predajná cena. Čo s tým? Dať celú zostatkovú hodnotu do výdavkov ovpl. základ dane?

A ďalší problém - čo so strojom, ktorý je taktiež stále zaradený v majetku, i keď bol už i predaný? Ako ho dostať z majetku?

ďakujem dopredu za každú odpoveď


Počítače aj ten jeden stroj doodpisovať (čím skôr) a vyraďovacím protokolom vyradiť z majetku.
marjankaj
19.06.10,09:27
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o súrnu odpoveď na môj problém, nakoľko do utorka potrebujem odovzdať daňové priznanie za rok 2009. Účtujem jednu firmu - teda bola som požiadaná, aj keď JÚ už nerobím x rokov a som zrovna na materskej :-)

Mám takýto problém. Zistila som že v majetku firmy sa nachádzajú nejaké počítače, ktoré boli zaradené do odpisovania ešte v roku 2000, ale ešte stále je nanich zostatková hodnota, nakoľko sa nerobili odpisy, pretože firma bývala v strate rok čo rok.... No a teraz po prebratí s majiteľom som zistila, že tie počítače sú už dávno zničené a vyhodené - proste už ich fyzicky ani nemá. Čo s tým? Mám spraviť odpisy a vyradiť ich k 31.12 alebo ako? Keď ich nemáš k 31.1.22009 v majetku, tak ich ani nemôžeš odpisovať. V roku vyradenia však môžeš vo výdavkoch uplatniť zostatkovú cenu.

Druhá otázka čo sa týka odpisov:
V roku 2009 firma predala stroje inej firme. Na strojoch bola zostatková hodnota vyššia ako predajná cena. Čo s tým? Dať celú zostatkovú hodnotu do výdavkov ovpl. základ dane? Áno.

A ďalší problém - čo so strojom, ktorý je taktiež stále zaradený v majetku, i keď bol už i predaný? Ako ho dostať z majetku? Predsa pri predaji mal byť z majetku vyradený.:eek: V ktorom roku bol predaný?

ďakujem dopredu za každú odpoveď
V texte.
ekonom07
19.06.10,09:29
V texte.
A ďalší problém - čo so strojom, ktorý je taktiež stále zaradený v majetku, i keď bol už i predaný? Ako ho dostať z majetku? Predsa pri predaji mal byť z majetku vyradený. V ktorom roku bol predaný?

no ved to je ten problem, ze to uctovnicka neurobila. bol predany dva roky dozadu.... ja rozmyslam ze dam ZC do vydavkov neovpl. zaklad dane?
ekonom07
19.06.10,09:31
Počítače aj ten jeden stroj doodpisovať (čím skôr) a vyraďovacím protokolom vyradiť z majetku.
myslis ze mozem? tie pocitace - asi hej - si myslim - tam zostava uz len 1 odpis, ale ten stroj ma viac matie. nemam to skor datZC do nedanovych vydavkov?ako to dostanem z majetku? uctujem v ALFE- prosim poradte
ekonom07
19.06.10,09:36
a ešte jedna otázka. Proste účtovníčka na to vyraďovanie celkom kašlala a v majetku sa mi objavilo kopec strojov, ktoré boli už dávno odpísané, ale neboli vyradené a v majetku už ani sú - boli proste zlikvidované. Mohla som ich vyradiť napr. k 1.1.2009 ako likvidácia?
marjankaj
19.06.10,09:50
A ďalší problém - čo so strojom, ktorý je taktiež stále zaradený v majetku, i keď bol už i predaný? Ako ho dostať z majetku? Predsa pri predaji mal byť z majetku vyradený. V ktorom roku bol predaný?

no ved to je ten problem, ze to uctovnicka neurobila. bol predany dva roky dozadu.... ja rozmyslam ze dam ZC do vydavkov neovpl. zaklad dane?

Môžeš podať dodatočné priznanie za rok, v ktorom bol predaný. A ZC do nedaňových výdavkov môžeš dať vždy. Podľa zákona výdavky(ZC) môžeš uplatniť, ale zákon ťa k tomu nenúti.
milláčikk
19.06.10,09:52
myslis ze mozem? tie pocitace - asi hej - si myslim - tam zostava uz len 1 odpis, ale ten stroj ma viac matie. nemam to skor datZC do nedanovych vydavkov?ako to dostanem z majetku? uctujem v ALFE- prosim poradte

Tož podľa toho aká si "smelá" a koľko platia:D
ekonom07
19.06.10,09:53
tak ale nemusim podavat dodatocne, ale staci ak dam tu ZC do nedanovych vydavkov a vyradim ho? ako ho dostat z majetku?
ekonom07
19.06.10,09:54
nerozumiem....
milláčikk
19.06.10,09:56
a ešte jedna otázka. Proste účtovníčka na to vyraďovanie celkom kašlala a v majetku sa mi objavilo kopec strojov, ktoré boli už dávno odpísané, ale neboli vyradené a v majetku už ani nie sú - boli proste zlikvidované. Mohla som ich vyradiť napr. k 1.1.2009 ako likvidácia?

Ak ťa trápi nula (odpísaný HIM), tak ho vyraď, ale radšej k normálnemu dátumu - nie spätne - (načo by si to robila ???:):):) - nič ti neovplyvňujú )
milláčikk
19.06.10,10:01
Tož podľa toho aká si "smelá" a koľko platia:D

Zákon/usmernenie sa (pri prípadnej kontrole) dá "ukecať v nejakom rozpätí":).
Tá kontrola príde s nejakou pravdepodobnosťou:) (návštevy a premlčania).
Kde už budeš vtedy ty:).
No a či ti za EXTRA vyriešenie EXTRA zaplatia :D:D:D.
milláčikk
19.06.10,10:03
tak ale nemusim podavat dodatocne, ale staci ak dam tu ZC do nedanovych vydavkov a vyradim ho? ako ho dostat z majetku?

Na zaraďovanie je tlačivo / na vyraďovanie býva komisia (inventariácia)
- menovaná
- s právomocami
- zasadne
- rozhodne

A je to :---.
ekonom07
19.06.10,10:14
ďakujem Vám veľmi pekne. Ja som chcela ten už odpísaný majetok vyradiť skôr, kvôli tomu, že sú vo firme exekúcie, tak aby ho keď tak nechceli spisovať, ale zase oni asi spisujú len to čo fyzicky vidia nie? Tak ja to vyradím k 31.12.09 - dobre? A to že sa akože pokazili v priebehu roka je jedno nie?
ekonom07
19.06.10,10:19
a ešte jedna pikoška???
Stroj ktorý bol na leasing v roku 2009 vyplatený celý leasing, presnejšie 27.2. 2009. bol zaradený do majetku v roku 2006. za rok 2006,2007,2008 spravené odpisy
V roku 2009 v októbri sa stroj predal. čo s odpismi? Či tiež ZC celá do nákladov a odpis nerobím?
marjankaj
19.06.10,10:25
a ešte jedna pikoška???
Stroj ktorý bol na leasing v roku 2009 vyplatený celý leasing, presnejšie 27.2. 2009. bol zaradený do majetku v roku 2006. za rok 2006,2007,2008 spravené odpisy
V roku 2009 v októbri sa stroj predal. čo s odpismi? Či tiež ZC celá do nákladov a odpis nerobím?

Potom ZC bola rovná nule. Odpísať sa mal do 27.2.2009. Za rok 2009 sú odpisy iba za január a február.:confused: §26ods(8)
ekonom07
19.06.10,10:52
zle som to pozrela, do textu doplnam....

Stroj ktorý bol na leasing v roku 2009 vyplatený celý leasing, presnejšie 27.2. 2009. bol zaradený do majetku v roku 2006. za rok 2006,2007,2008 spravené odpisy
V roku 2009 v októbri sa stroj predal. čo s odpismi? Či tiež ZC celá do nákladov a odpis nerobím? tento nebol predaný ale len sa pokazil, tak ho dal majitel niekomu len tak nech si ho bere, lebo uz ho nechcel opravovat....
marjankaj
19.06.10,11:11
zle som to pozrela, do textu doplnam....

Stroj ktorý bol na leasing v roku 2009 vyplatený celý leasing, presnejšie 27.2. 2009. bol zaradený do majetku v roku 2006. za rok 2006,2007,2008 spravené odpisy
V roku 2009 v októbri sa stroj predal. čo s odpismi? Či tiež ZC celá do nákladov a odpis nerobím? tento nebol predaný ale len sa pokazil, tak ho dal majitel niekomu len tak nech si ho bere, lebo uz ho nechcel opravovat....

Platí to isté v prísp.č. 16.