maskaNo1
19.06.10,13:31
ahojte poradaci, mam taku asi dot hlupu otazku...pri vyuctovani sa za rocne naklady domu napr.za teplo povazuju fakturovane sumy za mesiace 1-12. 2009 alebo suma, ktora bola zaplatena za tento rok?

kontrolujeme vyuctovania a podla vsetkeho tam byvaly predseda dal sumu zaplatenych faktur a nie sumu fakturovanu za tento rok...co sa mi nezda v poriadku...sak keby bol uhradil v roku 200í iba jednu fakturu, to by boli akoze naklady domu za cely rok len tato jedna suma???? uctujeme v jednoduchom uctovnictve.

dakujem
verkaz
19.06.10,12:48
Vyúčtovanie za spotrebu tepla sa musí robiť z faktúry za celý rok a nie z faktúr za jednotlivé mesiace. Každý mesiac sa došlá faktúra za teplo riadne zaúčtuje ten mesiac. Spravidla vo februári dodávateľ tepla zašle faktúru, kde je preplatok alebo nedoplatok a slúži k rozúčtovaniu.
svojar
19.06.10,15:00
Je to tzv. 13 faktúra
maskaNo1
20.06.10,17:02
aha, dakujem...to bol zly priklad som si uvedomila teraz..jasne, energie sa vyuctovavaju...co napriklad revizie vytahov resp. ine fakturovane veci? tam plati, co som pisala, ze naklady domu su fakturovane sumy 1-12.2009 a nie zaplatene faktury?
dakujem za odpovede, ste zlati
peton
21.06.10,04:41
Vyúčtovaniu podliehajú vyfakturované náklady za služby za obdobie 01-12/09 a samozrejme mali by byť spoločenstvom aj zaplatené. Vôbec nevadí, že sú zaplatené v r. 2010. Mnohé faktúry týkajúce sa r. 2009 prichádzajú až vo februári či marci 2010 a sú uhrádzané v 2010.

Vo väčšine spoločenstiev sú revízie výťahov zahrnuté do vyúčtovateľnej položky "Výťahy", takže tiež za obdobie 01-12/09.
maskaNo1
21.06.10,05:00
dakujem za odpoved..
u nas je strasny bordel, nikto predsedu par rokov nekontroloval a tak sme aj dopadli...zil z nasich penazi, neplatil najomne a pod...vyuctovania su evidentne zle, avsak nevieme sa dopracovat k dokladom, lebo nam ich zadrziava...hruza...jemu dokonca vo vyuctovaniach vysli preplatky na fonde oprav!!! a on je v klude...
peton
21.06.10,05:16
Nie je za čo.
Najvyšší čas dať veci na poriadok a v zmysle zákona. Bolo by dobré keby ste sa viacerí spojili a začali spoločnými silami (nie len pár jednotlivcov) veci riešiť. Spoločne naštudovali najmä zákon o vlastníctve bytov, aby všetci získali predstavu o čom to celé je a podobne. A pomaličky krok za krokom získavali istotu a stabilitu v riadení SVB.

Poslal som Ti SS.
sito
21.06.10,05:17
aha, dakujem...to bol zly priklad som si uvedomila teraz..jasne, energie sa vyuctovavaju...co napriklad revizie vytahov resp. ine fakturovane veci? tam plati, co som pisala, ze naklady domu su fakturovane sumy 1-12.2009 a nie zaplatene faktury?
dakujem za odpovede, ste zlati

Čo sa týka FOaÚ, faktúra vystavená 25.12.2009 dôjde 6.1.2010 bude zúčtovaná v roku 2010.

Čo sa týka služieb, tam by mali faktúry sedieť so začiatkom roka do konca roka. K tomuto obdobiu sa spisujú aj stavy pomerových meradiel a počty osobomesiacov.

Ak dôjde k posunu faktúr, príklad o mesiac - dva, dajú sa rozdeliť náklady, ale už nezodpovedajú spísaným údajom z domu na uvedené obdobie, vznikajú rozdiely, ktoré sa riešia prepočtom, koeficientami, tie sa môžu zdať v niektorých prípadoch dosť vysoké.

Dodatočne som si prečítal o tom bordeli, Peton má pravdu. Razom sa treba zbaviť predsedu a zorientovať sa vo veciach okolo domu a pomaly sa s toho vylízať. Spolupracovať by mali všetci, aby časom zasa neriešili bordel v dome.
maskaNo1
21.06.10,10:36
no u nas je taka situacia, ze rada SVB mala 2 roky len jednu clenku, ktora podavala spravu, ze vsetko je v poriadku..minuly rok prebehli konecne nove volby a boli zvoleni do rady aj dalsi clenovia, ja kedze nie som vlastnicka som bola len potichu poprosena, nech sa na to pozriem, kedze sa tomu aspon trochu rozumiem...myslim uctovnictvo, nie pracu a cinnost SVB :)
hned po prvom nakuknuti do penazneho dennika som zistila, ze mame v pokladni cez 7000 EUR a bolo mi jasne, ze mame velky problem! tak som rade povedala, nech urobia okamzite fyzicku inventuru pokladne a samozrejme peniaze neboli, nioc ine sme ani necakali...chvalabohu sme predsedu presvedcili aby peniaze okamzite vratil na ucet...toto sa ale opakovalo este asi 3 razy, nakolko chyb v denniku bolo neurekom a jeho dlh rastol...potom sme zistili, ze sice si kazdy mesiac krasne vyplacal v hotovosti svoju odmenu (mimochodom, urcite ju nezdanoval, nemal ani zmluvu ani ju nefakturoval, len cashoval), najomne neplatil asi 3 roky a pani ktora bola jedina v rade takisto...vzali si krasnu bezurocnu pozicku bez kozi na tvari...dalsia vec bola, ze predseda mal jediny pristup na bankovy ucet, toto sme stopli, ked som zistila, ze taha z uctu peniaze, ktore sa uctovne kopia v pokladni a nic z nich neuhradza...dali sme prikaz v banke(samozrejme on ho musel dat, ale to bol este ako tak ochotny), ze na uhradu ci vyber treba este dalsi podpis clena rady SVB.
Situacia sa ale vyhrotila, ked som vsetky zistene nedostatky dala na papier ako spravu z kontroly rady SVB a dali sme to ludom do ruk a zvolalo sa zhromazdenie. Mily predseda tam nedosiel, len nam pichol do ruk zdrap papiera, ze sa vzdal funkcie a ze kontrola bola ucelova s cielom pospinit ho a bla bla...a samozrejme, najhorsia hnusoba som ja!
Ludia su strasne nahnevani, zareagovali chvalabohu ale konstruktivne, zvolil sa novy predseda, uctovnik aj radaSVB...lenze nikto z nas nevedel, ze navrh na zmenu statutara ,musi podat ten byvaly, ja sice asi jedina mam nastudovany zakon o vlastnictve bytov ale tam som nic take nenasla...taktiez sme narazili na problem v banke..ja som sa tam sice vopred informovala, co treba k zruseniu disponibilneho prava byvaleho predsedu a zriadeni novych podp. vzorov, povedali ze uznesenie zo zhromazdenia...ale potom zrazu oni potrebuju vypis z Obvodneho uradu, ze je zapisany novy statutar...takze cisty chaos a panika a bezvladie...
maskaNo1
21.06.10,10:51
no u nas je taka situacia, ze rada SVB mala 2 roky len jednu clenku, ktora podavala spravu, ze vsetko je v poriadku..minuly rok prebehli konecne nove volby a boli zvoleni do rady aj dalsi clenovia, ja kedze nie som vlastnicka som bola len potichu poprosena, nech sa na to pozriem, kedze sa tomu aspon trochu rozumiem...myslim uctovnictvo, nie pracu a cinnost SVB :)
hned po prvom nakuknuti do penazneho dennika som zistila, ze mame v pokladni cez 7000 EUR a bolo mi jasne, ze mame velky problem! tak som rade povedala, nech urobia okamzite fyzicku inventuru pokladne a samozrejme peniaze neboli, nioc ine sme ani necakali...chvalabohu sme predsedu presvedcili aby peniaze okamzite vratil na ucet...toto sa ale opakovalo este asi 3 razy, nakolko chyb v denniku bolo neurekom a jeho dlh rastol...potom sme zistili, ze sice si kazdy mesiac krasne vyplacal v hotovosti svoju odmenu (mimochodom, urcite ju nezdanoval, nemal ani zmluvu ani ju nefakturoval, len cashoval), najomne neplatil asi 3 roky a pani ktora bola jedina v rade takisto...vzali si krasnu bezurocnu pozicku bez kozi na tvari...dalsia vec bola, ze predseda mal jediny pristup na bankovy ucet, toto sme stopli, ked som zistila, ze taha z uctu peniaze, ktore sa uctovne kopia v pokladni a nic z nich neuhradza...dali sme prikaz v banke(samozrejme on ho musel dat, ale to bol este ako tak ochotny), ze na uhradu ci vyber treba este dalsi podpis clena rady SVB.
Situacia sa ale vyhrotila, ked som vsetky zistene nedostatky dala na papier ako spravu z kontroly rady SVB a dali sme to ludom do ruk a zvolalo sa zhromazdenie. Mily predseda tam nedosiel, len nam pichol do ruk zdrap papiera, ze sa vzdal funkcie a ze kontrola bola ucelova s cielom pospinit ho a bla bla...a samozrejme, najhorsia hnusoba som ja!
Ludia su strasne nahnevani, zareagovali chvalabohu ale konstruktivne, zvolil sa novy predseda, uctovnik aj radaSVB...lenze nikto z nas nevedel, ze navrh na zmenu statutara ,musi podat ten byvaly, ja sice asi jedina mam nastudovany zakon o vlastnictve bytov ale tam som nic take nenasla...taktiez sme narazili na problem v banke..ja som sa tam sice vopred informovala, co treba k zruseniu disponibilneho prava byvaleho predsedu a zriadeni novych podp. vzorov, povedali ze uznesenie zo zhromazdenia...ale potom zrazu oni potrebuju vypis z Obvodneho uradu, ze je zapisany novy statutar...takze cisty chaos a panika a bezvladie...
Jozef I
21.06.10,11:30
Návrh na obvodný úrad podáva nový štatutár a prikladá sa k tomu zápisnica zo zhromaždenia a prezenčná listina s podpismi. Po zápise sa predloží nový výpis v banke a tým pádom sa zmenia aj podpisové vzory.
maskaNo1
21.06.10,11:49
nie je pravda, keď tam s uznesením prišiel nový predseda, povedali mu, že on je pre nich nikto, že sa s ním nemajú o čom baviť. a zo zákona vyplýva bývalému predsedovi podať žiadosť o zápis zmeny štatutára do 15 dní od zvolenia nového. keďže to neurobil, prešvihli sme lehotu. Inak poradili nám na OÚ, že môže zhromaždenie splnomocniť na vykonanie zápisu jednu osobu, ale zas musíme zvolať zhromaždenie, a samozrejme odobriť voľbu nového predsedu, keďže tam musí byť splnená tá 15dňová lehota...som zvedavá, či sa nám podarí dať dokopy potrebný počet vlastníkov...
Jozef I
21.06.10,12:48
nie je pravda, keď tam s uznesením prišiel nový predseda, povedali mu, že on je pre nich nikto, že sa s ním nemajú o čom baviť. a zo zákona vyplýva bývalému predsedovi podať žiadosť o zápis zmeny štatutára do 15 dní od zvolenia nového. keďže to neurobil, prešvihli sme lehotu. Inak poradili nám na OÚ, že môže zhromaždenie splnomocniť na vykonanie zápisu jednu osobu, ale zas musíme zvolať zhromaždenie, a samozrejme odobriť voľbu nového predsedu, keďže tam musí byť splnená tá 15dňová lehota...som zvedavá, či sa nám podarí dať dokopy potrebný počet vlastníkov...

Citujem so stránky Ministerstva vnútra:
"Register je verejný zoznam vedený obvodným úradom v sídle kraja. Do registra sa zapisuje:

názov a sídlo spoločenstva
identifikačné číslo
orgány spoločenstva
meno, priezvisko a adresa pobytu štatutárneho orgánu
Zápisu do registra podlieha i zmena alebo zánik zapisovaných skutočností. Návrh na zápis podáva predseda ako štatutárny orgán spoločenstva do 15 dní odo dňa, keď nastala zmena. Pravosť podpisu predsedu na návrhu musí byť úradne osvedčená. K návrhu sa pripojí uznesenie zhromaždenia vlastníkov bytov a nebytových priestorov o vykonaní zmeny zmluvy o spoločenstve vrátane výsledkov hlasovania, dodatok k zmluve o spoločenstve vo 2 vyhotoveniach a správny poplatok. Na konanie podľa zák. č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov sa nevzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní."

Splnomocnený zástupca podáva návrh pri zmene formy správy. A pri založení a prvom zápise pri SVB podáva návrh vlastník domu.
Opäť len zopakujem že novozvelený predseda na zhromaždení podáva žiadosť na zmenu zapisovaných skutočností na obvodný úrad a dokladá to zápisnicov a podpismi vlastníkov. Starý predseda ak ho chcete odvolať alebo si nekoná a neplní svoje povinnosti tak predsa nemôže podávať žiadne návrhy. Zvolením na zhromaždení vlastníkov je automaticky predsedom nový človek.
verkaz
21.06.10,14:32
:confused::confused::confused:Je to vôbec môžné? Pohrozte mu písomne podaním záležitosti na súd. Banka by vám mohla výsť v ústrety aspon tým, že nepovolí výbery (chodte za vedúcim) a čo najskorej podajte návrh na zmenu v registrácii SVB. Je tam toľko porušení zákona, že by mohol predseda aj členka rady platiť až by zčernali.
Halli
21.06.10,14:39
...nezabudnite na výpis z registra trestov nového predsedu.
Llívia
21.06.10,14:44
...taktiez sme narazili na problem v banke..ja som sa tam sice vopred informovala, co treba k zruseniu disponibilneho prava byvaleho predsedu a zriadeni novych podp. vzorov, povedali ze uznesenie zo zhromazdenia...ale potom zrazu oni potrebuju vypis z Obvodneho uradu, ze je zapisany novy statutar...takze cisty chaos a panika a bezvladie...

http://www.minv.sk/?informacie-o-registracii-5 Tu sa píše, čo sa zapisuje do registra, o.i. aj meno, priezvisko a adresa pobytu štatutárneho orgánu, t.j. predsedu SVB, a zinkasujú si za 13 EUR!?
sito
21.06.10,21:10
nie je pravda, keď tam s uznesením prišiel nový predseda, povedali mu, že on je pre nich nikto, že sa s ním nemajú o čom baviť. a zo zákona vyplýva bývalému predsedovi podať žiadosť o zápis zmeny štatutára do 15 dní od zvolenia nového. keďže to neurobil, prešvihli sme lehotu. Inak poradili nám na OÚ, že môže zhromaždenie splnomocniť na vykonanie zápisu jednu osobu, ale zas musíme zvolať zhromaždenie, a samozrejme odobriť voľbu nového predsedu, keďže tam musí byť splnená tá 15dňová lehota...som zvedavá, či sa nám podarí dať dokopy potrebný počet vlastníkov...

(7) Do registra sa zapisuje

a) názov a sídlo spoločenstva,
b) identifikačné číslo,
c) orgány spoločenstva,
d) meno, priezvisko a adresa trvalého pobytu štatutárneho orgánu.

(8) Do registra sa zapisuje aj zmena alebo zánik zapisovaných skutočností. Štatutárny orgán je povinný podať príslušnému správnemu orgánu návrh na zápis zmeny zapisovaných skutočností do 15 dní odo dňa, keď zmeny nastali, na ktorom musí byť pravosť podpisu úradne osvedčená. Ak bol návrh podaný oneskorene, zmenu alebo zánik zapisovaných skutočností na základe tohto návrhu správny orgán nezapíše. K návrhu sa musí priložiť zápisnica, prezenčná listina a uznesenie zhromaždenia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len zhromaždenie ) o vykonaní zmeny zmluvy o spoločenstve, dodatok k zmluve o spoločenstve v dvoch vyhotoveniach, správny poplatok a pri zmene štatutárneho orgánu aj doklad preukazujúci jeho bezúhonnosť.

Nedomyslené, a to bola 11.2.2010 novelizácia. Štatutár, odvolaný predseda sa na to všetko vykašle, úrad iného neberie do úvahy, ale štatutár môže aj umrieť. V tom prípade kto požiada o zmeny v registri?

Skutočnosti uvedené v príspevku č. 9. Otrasné. Ale všetko je možné pričinením vlastníkov, alebo ne pričinením?

Tu už nepomôže plakať, mlieko treba poutierať.
maskaNo1
22.06.10,05:06
presne tak, musime sa z toho vymotat...k tomu zapisu do registra...ano, citovane je to fajn, "Štatutárny orgán je povinný podať príslušnému správnemu orgánu návrh na zápis zmeny zapisovaných skutočností do 15 dní odo dňa, keď zmeny nastali, na ktorom musí byť pravosť podpisu úradne osvedčená"..ibaze statutarnym organom je byvaly predseda, nie novy..statutarom sa totiz stava prave zapisom do toho registra...vyborne to zhrnul SITO, je to nedomyslene az az...inak banku mame poriesenu, tam byvaly neurobi uz nic bez podpisu niekoho z nas, takze super aspon to...vo stvrtok mame zhromazdenie, vyuctovania sme dali prerobit byvalemu, nakolko to spada do obdobia kedy bol este predsedom, funkcie sa vzdal az potom...nech si zodpoveda za skody, ktore vyplatenim pripadnych chybnych preplatkov vzniknu...vcera sa tvaril akoze co chceme, ze on nam da papiere a nech si uz robime my...tak sme ho vyviedli z omylu, ze doklady budeme preberat doklad po doklade oproti podpisu pekne krasne...
sito
22.06.10,05:33
Ďakujem! Prajem úspešne doriešenie stavu a vzťahoch v dome. ;)
maskaNo1
22.06.10,05:45
ja dakujem Vam vsetkym, ono pomoze aj to, ked sa clovek moze postazovat :)
Llívia
22.06.10,05:45
presne tak, musime sa z toho vymotat...k tomu zapisu do registra...ano, citovane je to fajn, "Štatutárny orgán je povinný podať príslušnému správnemu orgánu návrh na zápis zmeny zapisovaných skutočností do 15 dní odo dňa, keď zmeny nastali, na ktorom musí byť pravosť podpisu úradne osvedčená"..ibaze statutarnym organom je byvaly predseda, nie novy..statutarom sa totiz stava prave zapisom do toho registra...vyborne to zhrnul SITO, je to nedomyslene az az...

Mne z tej citácie nevyplýva to, že by sa novo zvolený predseda mohol stať štatutárnym orgánom až odo dňa zápisu do registra. Podľa mňa akonáhle vlastníci starého odvolali a nového zvolili, tak okamihom zvolenia sa stáva nový predseda štatutárom SVB a môže za SVB konať. Ten zápis do registra SVB je len proste zápis do nejakej evidencie.
sito
22.06.10,05:58
Lívia, nie je podstatné ako si zákon vyložíme my, ako poradíme.

Pre nich je podstatné, že ich z úradu vyhodili, udajne konajú v rozpore so zákonom.
Llívia
22.06.10,06:21
Lívia, nie je podstatné ako si zákon vyložíme my, ako poradíme.

Pre nich je podstatné, že ich z úradu vyhodili, udajne konajú v rozpore so zákonom.

1. Najväčší pánboh v tomto štáte = úradník s pečiatkou :confused: Ako si môžu vykladať zákon po svojom?! Alebo skôr tá dotyčná osoba na úrade ani nevedela, čo má robiť a človek obyčajný nech len lieta a vybavuje si, na úradníka s pečiatkou nikto nemá, veď kde by sme sa na neho sťažovali (niečo, ako keď sme sa pokúšali zmeniť záložné právo na katastri, o čom som písala tu http://www.porada.sk/t126945-zmena-zalozneho-prava-v-liste-vlastnictva-svb.html - úradník pánboh najmúdrejší a aj tak nám prd poradil a prd pomohol, keď sme sa pýtali, či potrebujú to či on, nie, nie, nič nepotrebujú, nakoniec po mesiaci od podania prišiel list, že to predsa len potrebujú).
2. Myslíš si, že mám pravdu v tom, že predseda SVB sa stáva štatutárnym orgánom hneď, ako je zvolený bez ohľadu na deň zápisu do registra SVB (mýliť sa je ľudské a nerada by som niekoho zavádzala).
zalobaba
22.06.10,06:29
Prosím Vás, kto ste v tomto doma:

- aké údaje sú povinnou náležitosťou vyúčtovania SVB? Zaujíma na najmä uvedenie poučenia, v ktorom by stálo akým spôsobom a v akej lehote je možné podať reklamáciu, v akej lehote a na aké č. účtu je splatný nedoplatok, akým spôsobom a v akej lehote je splatný preplatok.

Ďakujem.
sito
22.06.10,06:31
(8) Do registra sa zapisuje aj zmena alebo zánik zapisovaných skutočností. Štatutárny orgán je povinný podať príslušnému správnemu orgánu návrh na zápis zmeny zapisovaných skutočností do 15 dní odo dňa, keď zmeny nastali, na ktorom musí byť pravosť podpisu úradne osvedčená. Ak bol návrh podaný oneskorene, zmenu alebo zánik zapisovaných skutočností na základe tohto návrhu správny orgán nezapíše. K návrhu sa musí priložiť zápisnica, prezenčná listina a uznesenie zhromaždenia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len zhromaždenie ) o vykonaní zmeny zmluvy o spoločenstve, dodatok k zmluve o spoločenstve v dvoch vyhotoveniach, správny poplatok a pri zmene štatutárneho orgánu aj doklad preukazujúci jeho bezúhonnosť.

Asi tak. Z opačného konca, situácia v dome je neúnosná, treba odvolať predsedu, štatutára.

1. Vlastníci by už mali vedieť kto bude nový štatutár pred schôdzou na ktorej ho odsúhlasia a on by mal preukázať bezúhonnosť.
2. Zabezpečiť mu všetky doklady, ktoré preukazujú oprávnenú zmenu štatutára a sú v súlade so zákonom.
3. Na základe tých to skutočnosti si dá úradne overiť uvedené skutočnosti a svoj podpis.
4. Keď sú tieto náležitosti vybavené je úradne overený ako nový štatutár. Zájde na registračný úrad a požiada o zápis uvedených zmien.

Išiel som na to od lesa, ak je môj názor na uvedenú skutočnosť, zmeny v SVB správny, tak potom konal úrad v rozpore so zákonom. Ak stihli 15 dňovú lehotu na zápis zmien, štatutára v SVB. Nemôže ich úrad vyhodiť. Je povinný zaregistrovať zmeny v SVB. Je to registračný úrad, rozhodujú vlastníci bytov.

Kôň má štyri nohy a potkne sa.
maskaNo1
22.06.10,07:32
to sme si mysleli aj my, ale na Obvodnom urade nam to rychlo vysvetlili :(
maskaNo1
22.06.10,07:33
Mne z tej citácie nevyplýva to, že by sa novo zvolený predseda mohol stať štatutárnym orgánom až odo dňa zápisu do registra. Podľa mňa akonáhle vlastníci starého odvolali a nového zvolili, tak okamihom zvolenia sa stáva nový predseda štatutárom SVB a môže za SVB konať. Ten zápis do registra SVB je len proste zápis do nejakej evidencie.


to sme si mysleli aj my, ale na Obvodnom urade nam to patricne vysvetlili :(
maskaNo1
22.06.10,07:38
(8) Do registra sa zapisuje aj zmena alebo zánik zapisovaných skutočností. Štatutárny orgán je povinný podať príslušnému správnemu orgánu návrh na zápis zmeny zapisovaných skutočností do 15 dní odo dňa, keď zmeny nastali, na ktorom musí byť pravosť podpisu úradne osvedčená. Ak bol návrh podaný oneskorene, zmenu alebo zánik zapisovaných skutočností na základe tohto návrhu správny orgán nezapíše. K návrhu sa musí priložiť zápisnica, prezenčná listina a uznesenie zhromaždenia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len zhromaždenie ) o vykonaní zmeny zmluvy o spoločenstve, dodatok k zmluve o spoločenstve v dvoch vyhotoveniach, správny poplatok a pri zmene štatutárneho orgánu aj doklad preukazujúci jeho bezúhonnosť.

Asi tak. Z opačného konca, situácia v dome je neúnosná, treba odvolať predsedu, štatutára.

1. Vlastníci by už mali vedieť kto bude nový štatutár pred schôdzou na ktorej ho odsúhlasia a on by mal preukázať bezúhonnosť.
2. Zabezpečiť mu všetky doklady, ktoré preukazujú oprávnenú zmenu štatutára a sú v súlade so zákonom.
3. Na základe tých to skutočnosti si dá úradne overiť uvedené skutočnosti a svoj podpis.
4. Keď sú tieto náležitosti vybavené je úradne overený ako nový štatutár. Zájde na registračný úrad a požiada o zápis uvedených zmien.

Išiel som na to od lesa, ak je môj názor na uvedenú skutočnosť, zmeny v SVB správny, tak potom konal úrad v rozpore so zákonom. Ak stihli 15 dňovú lehotu na zápis zmien, štatutára v SVB. Nemôže ich úrad vyhodiť. Je povinný zaregistrovať zmeny v SVB. Je to registračný úrad, rozhodujú vlastníci bytov.

Kôň má štyri nohy a potkne sa.

teraz premyslam..a citam..myslite ze musime mat aj dodatok k zmluve o spolocenstve? teraz v rychlosti netusim, ci je tam byvaly predseda menovany...dokelu ak ano,trafi ma slak, este aj to menit...
peton
22.06.10,08:27
Zmluvu o spoločenstve budete musieť meniť tak či onak, skôr či neskôr, najneskôr do 31.03.2011 a to z dôvodu, aby ste ju zosúladili so súčasným platným zákonom. Čiže zopár stretnutí zhromaždenia vlastníkov Vás určite neminie.
Llívia
22.06.10,08:38
teraz premyslam..a citam..myslite ze musime mat aj dodatok k zmluve o spolocenstve? teraz v rychlosti netusim, ci je tam byvaly predseda menovany...dokelu ak ano,trafi ma slak, este aj to menit...

U nás je v zmluve o SVB uvedené niečo v zmysle: "predsedom je ......" (presne tak, ako je to napísané - chybička se vloudila a do registra išla zmluva v tomto znení - s bodkami namiesto mena predsedu). Pýtala som sa v inej téme, či je možné urobiť len dodatok k zmluve o SVB (ktorá sa aj tak musí meniť kvôli plateniu za balkóny + u nás sú tam ešte niektoré ustanovenia podľa predchádzajúcich znení zákona), kde by sa uviedlo aj meno novo zvoleného (ale pritom je to ten "starý") predsedu SVB, aby sme ušetrili za zmenu zapisovaných údajov, ale zatiaľ mi nikto neodpovedal (je to v tejto téme: http://www.porada.sk/t93070-p11-predseda-svb.html)
maskaNo1
22.06.10,09:10
spytam sa Vas este, zmluvu si pisete sami, ci si ju davate robit alebo aspon odobrit nejakemu pravnikovi? lebo mne napriklad v tej nasej vadi, ze tam nie su dohodnute ziadne sankcie...dokonca aj ked su, napr. za nezaplatenie uhrad do fondu oprav tak sa lisia od sankcii uvedenych v domovom poriadku...je mi jasne, ze nas neminie prerobenie zmluvy podla zakona aj z dovodu rozdielnosti, len zas to budem mat na krku akurat tak ja...a teda som vselico, len nie odbornik v tejto oblasti a uz vobec nie pravnik,xixixi
sito
22.06.10,09:10
Ešte raz, čo potrebujete.

1. Nového bezúhonného Predsedu, Štatutára.
2. Zvolať schôdzu v súlade so 182/1993, § 14, odsek 1.
3. Schváliť nového štatutára v súlade s odsekom 2.
4. Dať dokopy, pozvánku na schôdzu, prezenčnú listinu, novú zmluvu, prípadne dodatky k zmluve, stanovy, ak si schválite, dvakrát, uznesenie zo schôdze.
5. Úradné overenie podpisu nového štatutára. Notárom, môže byť aj prizvaný na schôdzu. Alebo na matrike.
6. Poplatok pre registračný úrad.
7. A kukláčov, ktorí predvedú na úrad zvrhnutého, zvrhlíka, bývalého štatutára, aby požiadal úrad o zapísanie zmien v registri v SVB, ktorého bol štatutár. Len tak, keby umrel, koho privedú?
8. Alebo topánky s oceľovými špicami a úradníkov nakopať do riti.
maskaNo1
22.06.10,09:11
nasla som na nete nejake vzory zmluvy o spolocenstve, podla toho by sa dalo ist ?
maskaNo1
22.06.10,09:15
Ešte raz, čo potrebujete.

1. Nového bezúhonného Predsedu, Štatutára.
2. Zvolať schôdzu v súlade so 182/1993, § 14, odsek 1.
3. Schváliť nového štatutára v súlade s odsekom 2.
4. Dať dokopy, pozvánku na schôdzu, prezenčnú listinu, novú zmluvu, prípadne dodatky k zmluve, stanovy, ak si schválite, dvakrát, uznesenie zo schôdze.
5. Úradné overenie podpisu nového štatutára. Notárom, môže byť aj prizvaný na schôdzu. Alebo na matrike.
6. Poplatok pre registračný úrad.
7. A kukláčov, ktorí predvedú na úrad zvrhnutého, zvrhlíka, bývalého štatutára, aby požiadal úrad o zapísanie zmien v registri v SVB, ktorého bol štatutár. Len tak, keby umrel, koho privedú?
8. Alebo topánky s oceľovými špicami a úradníkov nakopať do riti.


tak toto nemalo chybu!!!!!!!!!:D
sito
22.06.10,09:24
nasla som na nete nejake vzory zmluvy o spolocenstve, podla toho by sa dalo ist ?

Dobrá zmluva nie je otázkou dňa, mesiaca, ale postupného prispôsobovania sa zmenám v zákonoch a v SVB. Časom je vždy sa prispôsobiť, alebo riešiť novo vzniknuté problémy v SVB. Ak nie sú v zmluve spôsoby ich riešenia, treba najprv zmeniť zmluvu a potom riešiť problém, aj prípadné sankcie v súlade so zmluvou, ktorá je v súlade so zákonom. V tom prípade nie je konanie SVB v rozpore so zákonom.
maskaNo1
22.06.10,09:29
Dobrá zmluva nie je otázkou dňa, mesiaca, ale postupného prispôsobovania sa zmenám v zákonoch a v SVB. Časom je vždy sa prispôsobiť, alebo riešiť novo vzniknuté problémy v SVB. Ak nie sú v zmluve spôsoby ich riešenia, treba najprv zmeniť zmluvu a potom riešiť problém, aj prípadné sankcie v súlade so zmluvou, ktorá je v súlade so zákonom. V tom prípade nie je konanie SVB v rozpore so zákonom.

Ty si zda sa dost zbehly v tychto veciach, tak Ta este pootravujem, ak mozem :)
kedze sme presvihli 15 dnovu lehotu, teraz na schodzi by sme znovu mali zvolit predsedu a tvarit sa, ze minula volba nebola? alebo len volby nejak odobrit?
urobit to pisomnym hlasovanim? moze to mat formu tabulky, ktorej nazov by bol Volba predsedu SVB, potom mena vlastnikov a kolonky ano a nie?
takto sa to vraj u nas vzdy robilo...
sito
22.06.10,09:44
Ak bol návrh podaný oneskorene, zmenu alebo zánik zapisovaných skutočností na základe tohto návrhu správny orgán nezapíše.

Takže treba nový návrh.

Proces treba zopakovať, aby sedeli dátumy! A do 15 dní, radšej skôr požiadať o zmenu znovu.

To už budete mať skúsenosti a podarí sa.
Llívia
22.06.10,11:07
Ešte raz, čo potrebujete.

1. Nového bezúhonného Predsedu, Štatutára.
2. Zvolať schôdzu v súlade so 182/1993, § 14, odsek 1.
3. Schváliť nového štatutára v súlade s odsekom 2.
4. Dať dokopy, pozvánku na schôdzu, prezenčnú listinu, novú zmluvu, prípadne dodatky k zmluve, stanovy, ak si schválite, dvakrát, uznesenie zo schôdze.
5. Úradné overenie podpisu nového štatutára. Notárom, môže byť aj prizvaný na schôdzu. Alebo na matrike.
6. Poplatok pre registračný úrad.
7. A kukláčov, ktorí predvedú na úrad zvrhnutého, zvrhlíka, bývalého štatutára, aby požiadal úrad o zapísanie zmien v registri v SVB, ktorého bol štatutár. Len tak, keby umrel, koho privedú?
8. Alebo topánky s oceľovými špicami a úradníkov nakopať do riti.

K bodu 2: radšej zvolať ZHROMAŽDENIE (aby ich zase nevykopli z úradu, keďže predsedu SVB podľa zákona volí a odvoláva zhromaždenie) + bod 4 taktiež uznesenie zoZHROMAŽDENIA[
K bodu 4: uznesenie zo zhromaždenia - tiež potrebujeme zapísať staronového predsedu SVB, máme zápisnicu zo zhromaždenia, je to to isté ako uznesenie (tuším aj predtým sa dávala zápisnica, nie uznesenie, musím pozrieť doma)?
K bodu 6: poplatok = nalepiť kolky napr. na sprievodný list alebo ich len tak hodiť do obálky?
bodu 7: kukláči sú nedostatkoví tovar, čo tak skúsiť to poslať poštou? Potom by úrad musel napísať nejaký konkrétny §, keby vám to chceli vrátiť a možno by im došlo, že sa mýlia (aspoň ja si myslím, že vás vyhodili neoprávnene). (Keby umrel - aj truhla sa dá vykopať :D)
jozka56
22.06.10,14:33
Súčasťou zápisnice zo zhromaždenia vlastníkov je aj prijaté uznesenie.
Llívia
22.06.10,18:52
Predseda SVB volal dnes na príslušný obvodný úrad (TN) a tam mu bolo povedané, že keď sa nezmenil predseda SVB (= je staronový), stačí, ak dá len nejaké prehlásenie o bezúhonnosti, a vraj ani zmeny zmluvy v zmysle poslednej novely nespoplatňujú. Takže teraz som z toho fakt na vetvy, ako to má správne byť (žeby štát už nepotreboval tých 13 Eur?).
sito
22.06.10,21:25
K bodu 2: radšej zvolať ZHROMAŽDENIE (aby ich zase nevykopli z úradu, keďže predsedu SVB podľa zákona volí a odvoláva zhromaždenie) + bod 4 taktiež uznesenie zoZHROMAŽDENIA[
K bodu 4: uznesenie zo zhromaždenia - tiež potrebujeme zapísať staronového predsedu SVB, máme zápisnicu zo zhromaždenia, je to to isté ako uznesenie (tuším aj predtým sa dávala zápisnica, nie uznesenie, musím pozrieť doma)?
K bodu 6: poplatok = nalepiť kolky napr. na sprievodný list alebo ich len tak hodiť do obálky?
bodu 7: kukláči sú nedostatkoví tovar, čo tak skúsiť to poslať poštou? Potom by úrad musel napísať nejaký konkrétny §, keby vám to chceli vrátiť a možno by im došlo, že sa mýlia (aspoň ja si myslím, že vás vyhodili neoprávnene). (Keby umrel - aj truhla sa dá vykopať :D)

1. ????????

Lívia 182/1993, § 7c, odsek 9

(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

Keď rada zvolá Zhromaždenie, kde ich pozve na Zhromaždenie? To budú skákať po sebe? Pozve ich na stretnutie! Stretnutiu na ktorom sa o niečom diskutuje, rozhoduje sa hovorí schôdza.

182/1993, § 14, odsek 1

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov.

Teda Rada vlastníkov oznámi, zvolá, pozve Zhromaždenie, vlastníkov na schôdzu vlastníkov.

Uznesenie zo schôdze vlastníkov, Zhromaždenia.

Podľa teba uznesenie zo Zhromaždenia. To akože, treba zobrať skalpel a zo Zhromaždenia, vlastníkov to uznesenie treba vyrezať.

Pojmy, dojmy, dojmy, pojmi.

182/1993, §7, odsek 8

(8) Do registra sa zapisuje aj zmena alebo zánik zapisovaných skutočností. Štatutárny orgán je povinný podať príslušnému správnemu orgánu návrh na zápis zmeny zapisovaných skutočností do 15 dní odo dňa, keď zmeny nastali, na ktorom musí byť pravosť podpisu úradne osvedčená. Ak bol návrh podaný oneskorene, zmenu alebo zánik zapisovaných skutočností na základe tohto návrhu správny orgán nezapíše. K návrhu sa musí priložiť zápisnica, prezenčná listina a uznesenie zhromaždenia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len zhromaždenie ) o vykonaní zmeny zmluvy o spoločenstve, dodatok k zmluve o spoločenstve v dvoch vyhotoveniach, správny poplatok a pri zmene štatutárneho orgánu aj doklad preukazujúci jeho bezúhonnosť.

Prílohou zápisnice býva uznesenie Zhromaždenia zo schôdze vlastníkov. Uznesenie vypracuje návrhová komisia a schváli Zhromaždenie, vlastníci.

Úradné overenie, nie?

Kolok je zadarmo?

Kukláči? Hm

A čo 8.
sito
22.06.10,22:34
Predseda SVB volal dnes na príslušný obvodný úrad (TN) a tam mu bolo povedané, že keď sa nezmenil predseda SVB (= je staronový), stačí, ak dá len nejaké prehlásenie o bezúhonnosti, a vraj ani zmeny zmluvy v zmysle poslednej novely nespoplatňujú. Takže teraz som z toho fakt na vetvy, ako to má správne byť (žeby štát už nepotreboval tých 13 Eur?).

Lívia, vieš? V zákone sa hovorí o prvej registrácii a zmenách v registrácii.

Ak je štatutár, predseda po sebe viac volených období, nie je zmena, netreba vždy platiť za registráciu. Ale každé tri roky by malo byť v zápisnici zo schôdze Zhormaždenia uvedené, že štatutár, predseda pokračuje vo svojej funkcii ďalšie volebné obdobie. To preto, keby nejaké rylo zarylo, aby nič nevyrylo.
peton
23.06.10,03:08
SVB = zhromaždenie (žiadna schôdza vlastníkov)

Správca = schôdza vlastníkov (nie zhromaždenie)

Je to jasné z kontextu zákona. Viď § 14 ods. 1 a 7. Viac už nekomentujem.
sito
23.06.10,03:48
SVB = zhromaždenie (žiadna schôdza vlastníkov)

Správca = schôdza vlastníkov (nie zhromaždenie)

Je to jasné z kontextu zákona. Viď § 14 ods. 1 a 7. Viac už nekomentujem.

SVB

§ 7c

(1) Orgánmi spoločenstva sú

a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.


(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

Kde sa stretnú zvolaní vlastníci bytov, zhromaždenie? V orgáne???

§ 14

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov.

Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze.

Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

SVB, všetci vlastníci bytov podpísali zmluvu o SVB.

Správca, jednotliví vlastníci bytov, ktorí si previedli byty do osobného vlastníctva podpisovali so správcom zmluvu o výkone správy, jednotlivo nie ako orgán.

V roku 1989 sa na námestiach zhromaždilo množstvo ľudí, bol to orgán? Alebo to boli riadni orgáni?
Llívia
23.06.10,05:45
Sito:
§ 9) zákona o vlastníctve bytov: Zhromaždenie
f) volí a odvoláva členov rady,
g) volí a odvoláva predsedu.
Llívia
23.06.10,05:53
SVB = zhromaždenie (žiadna schôdza vlastníkov)

Správca = schôdza vlastníkov (nie zhromaždenie)

Je to jasné z kontextu zákona. Viď § 14 ods. 1 a 7. Viac už nekomentujem.

Práve, že to jasné nie je. Je to tam popletené dokopy. Tak jednoznačne, ako si to napísal, to tam určite nie je.
sito
23.06.10,06:18
Sito:
§ 9) zákona o vlastníctve bytov: Zhromaždenie
f) volí a odvoláva členov rady,
g) volí a odvoláva predsedu.

Lívia, s tým ja súhlasím! Ale ak SVB splní všetky náležitosti k zmene zápisu v registri, nemá úrad, úradník právo vyhodiť úradne overeného štatutára, keď si v zápisnici prečíta, že starý bol odvolaný, zbavený funkcie a nový prišiel podať návrh na zmenu v registri.

Volí sa vtedy, keď je na určitý počet funkcii nadbytok kandidátov. Všetci nebudú vo funkcii.

Ale ak je počet kandidátov a funkcii zhodný, vlastníci ich môžu odsúhlasiť a klidne si môžu vyprávať, že ich zvolili. Otázka. Z koľkých si ich zvolili???

Ale ako čítaš, až taká dračke o tie funkcie nie je. Prípadne ich niektorí funkcionári odfláknu, alebo zneužívajú. Čia je to chyba, vina???

Sito, si to po svojom. A aby to bolo v súlade...
Llívia
23.06.10,06:31
Lívia, s tým ja súhlasím! Ale ak SVB splní všetky náležitosti k zmene zápisu v registri, nemá úrad, úradník právo vyhodiť úradne overeného štatutára, keď si v zápisnici prečíta, že starý bol odvolaný, zbavený funkcie a nový prišiel podať návrh na zmenu v registri.

Volí sa vtedy, keď je na určitý počet funkcii nadbytok kandidátov. Všetci nebudú vo funkcii.

Ale ak je počet kandidátov a funkcii zhodný, vlastníci ich môžu odsúhlasiť a klidne si môžu vyprávať, že ich zvolili. Otázka. Z koľkých si ich zvolili???

Ale ako čítaš, až taká dračke o tie funkcie nie je. Prípadne ich niektorí funkcionári odfláknu, alebo zneužívajú. Čia je to chyba, vina???

Sito, si to po svojom. A aby to bolo v súlade...

S tým hrubo zvýrazneným máš 1.000% pravdu, ale ide o to, že dotyčných predsa len vyhodili, tak aby ich niekto netoto kvôli detailom, len aby sa ukázal, aký je pán úradníček dôležitý.
sito
23.06.10,06:37
Práve, že to jasné nie je. Je to tam popletené dokopy. Tak jednoznačne, ako si to napísal, to tam určite nie je.

Ale je to jasné!

V dome kde je založené SVB bývajú vlastníci bytov. Hovoria si ZHROMAŽDENIE!

V dome ktorý spravuje správca bývajú vlastníci bytov. Hovoria im schôdza vlastníkov.

Keď sa stretnú vlastníci bytov a je jedno v ktorej forme správy.

Kde sa stretnú??? Na schôdzi (vlastníkov) konanej dňa, toho a toho, stretli sa za účelom toho a toho...

:) :D:D:D ;)
Llívia
23.06.10,06:49
Lívia, vieš? V zákone sa hovorí o prvej registrácii a zmenách v registrácii.

Ak je štatutár, predseda po sebe viac volených období, nie je zmena, netreba vždy platiť za registráciu. Ale každé tri roky by malo byť v zápisnici zo schôdze Zhormaždenia uvedené, že štatutár, predseda pokračuje vo svojej funkcii ďalšie volebné obdobie. To preto, keby nejaké rylo zarylo, aby nič nevyrylo.

Na toto som sa pýtala v tejto téme: http://www.porada.sk/t93070-p11-predseda-svb.html


mimotemy
Keďže sa u nás predseda SVB nezmenil, nemusíme to oznamovať a tým pádom ani nič platiť, pretože nedošlo k zmene údajov zapísaných do registra a je jedno, že predseda vykonáva svoju funkciu už 2. "funkčné" obdobie?


Musíte a aj oznamiť zmenu...aj keď nie je zmena a s novým výpisom s registra a kolkami...dobrá hovadina, že ? :rolleyes:

...a ešte do 15 dní od zhromaždenia , nezabudni...

Sorry, ale v tomto verím Slavici, nie tebe :) (aj keď najväčšiu pravdu bude mať zase len úradník :D). Tá zmena sa dá chápať aj tak, že ak napr. 1.6.2007 bol zvolený XY za predsedu SVB, jeho funkčné obdobie trvalo do 30.5.2010.
Od 1.6.2010 bol zase zvolený ten istý XY za predsedu a jeho funkčné obdobie trvá do 30.5.2013 (zmena je v dátumoch funkčného obdobia).
sito
23.06.10,06:59
Na toto som sa pýtala v tejto téme: http://www.porada.sk/t93070-p11-predseda-svb.html





Sorry, ale v tomto verím Slavici, nie tebe :) (aj keď najväčšiu pravdu bude mať zase len úradník :D). Tá zmena sa dá chápať aj tak, že ak napr. 1.6.2007 bol zvolený XY za predsedu SVB, jeho funkčné obdobie trvalo do 30.5.2010.
Od 1.6.2010 bol zase zvolený ten istý XY za predsedu a jeho funkčné obdobie trvá do 30.5.2013 (zmena je v dátumoch funkčného obdobia).

K...a, ako na smrť som zabudol na ten suchý hráčok, čo hrkoce!