ppaalloo
19.06.10,15:43
Momentálne dosť aktuálna práca.
Keď sme mali ručne pol roboty hotovej napadlo moju manželku rýchlejšie spracovanie zeleného hrášku.
Do vriacej vody dáte asi 5 hrstí nevylúpaného hrachu, necháte 2 min v horúcej vode, vyberietie sitkom pod studenú vodu a môžete vylupovať spôsobom, že stlačíte struk na konci, kde bolo okvetie.
Práca je niekolkonásobne rýchlejšia a hrášok môžete hneď mraziť.
Prvú polovicu sme robili 2 hodiny a druhú 20 minút.
Máte aj vy nejaký rýchlejší postup práce s hráškom?
ja.nus.ka34
19.06.10,15:41
to vyzera fakt zaujímavo...každy rok sa chystame že dame niečo aj do mrazničky,ale vždy ho stihneme zjest,pokial je na záhrade:-))) ale ak nam to tento rok vyjde,tak to skusim podla vašho vynalezu
Silvernola
19.06.10,18:43
Odskúšané. Funguje. Odporúčam. Len chuť hrášku sa mierne zmenila.
Lubaba
19.06.10,19:04
tiež ma zaujal tento postup, ale rozmýšľala som nad tým, že asi bude potom hrášok vhodný len na zamrazenie, je akoby oblanšírovaný, síce v luskoch..
ppaalloo
19.06.10,19:47
Ale tým, že stlačíš lusk, hrášok vypadne von, a môže sa hneď zamraziť. Vyzerá presne tak ako keď sa kúpi hlboko zmrazený hrášok
Oliwa
19.06.10,21:06
Momentálne dosť aktuálna práca.
Keď sme mali ručne pol roboty hotovej napadlo moju manželku rýchlejšie spracovanie zeleného hrášku.
Do vriacej vody dáte asi 5 hrstí nevylúpaného hrachu, necháte 2 min v horúcej vode, vyberietie sitkom pod studenú vodu a môžete vylupovať spôsobom, že stlačíte struk na konci, kde bolo okvetie.
Práca je niekolkonásobne rýchlejšia a hrášok môžete hneď mraziť.
Prvú polovicu sme robili 2 hodiny a druhú 20 minút.
Máte aj vy nejaký rýchlejší postup práce s hráškom?

Dať to lúpať manželovi a deťom! :D:D:D
Ale vážne. Dnes sme zliklidovali "hrachovište", a deti som dobrovoľne-nasilu primäla otrhať struky - nech vedia, o čom je život :):):). Keďže máme na naše pomery rekordnú úrodu /drevenú bedničku hrachu :)/ - Tvoju radu zajtra určite vyskúšam - najprv pokusne, potom sa uvidí, čo povedia /ja som mimo - s rukou v sadre.../ :mee:
durisovad
19.06.10,21:08
Ludia moji, kde to byvate, nas hrach este len kvitne. Narobili ste mi poriadne chute.
Oliwa
19.06.10,21:55
Ludia moji, kde to byvate, nas hrach este len kvitne.
No predsa u nás, na dolniakoch...:):):)
Narobili ste mi poriadne chute.
Myslíš na to lúpanie ? - kľudne môžeš zajtra prísť - moja rodina to iste ocení...:D:D:D
Ale nem boj! Ja som dnes sadila ďalšiu várku - ale už podstatne menej - namiesto hlávkového šalátu, ktorý sme ani neochutnali, lebo bol prešpikovaný všadeprítomnými hnedými bezulitnými slimákmi - ale hrachu sa ani nedotkli, potvory - ešteže tak, aj keď doňho vliezli...
Muž ich zbiera veľkou pinzetou /ako pán doktor :D/ do fľaše /jeho vlastný vynález :)/a potom ju vyhodí... a pritom si popod nos mrmle, že keby ho tak niekto sledoval, ako našľapuje po záhrade ako bocian, určite by si ťukal na čelo...:D:D:D
durisovad
20.06.10,04:45
Aj ja chodim po zahrade ako bocian, ale namiesto pinzety pouzivam noznice. Striham slimakov okolo salatu, v hrachu som ich tiez este nenasla. Dufam, ze ten moj hrach aj dozrie, ale v takomto dazdivom a chladnom lete by ani nebol div, keby som ho musela v jeseni zakopat na zelene hnojenie.
ppaalloo
20.06.10,05:19
Ahoj Oliwa na slimákov používam kuchynskú soľ, trochu ich posypem a ony akoby sa zvliekli zo slizu a potom skapú.
Keď ich uvidia vtáčiky vyzobú ich a máš pokoj. Overené
durisovad
20.06.10,05:28
Aj o tomto sposobe nicenia tych potvornikov som pocula aj citala, ale nezda sa mi prospesne pridavat do pody sol.
Laco-monter
20.06.10,05:36
Ale tým, že stlačíš lusk, hrášok vypadne von, a môže sa hneď zamraziť. Vyzerá presne tak ako keď sa kúpi hlboko zmrazený hrášok

Ako v tej reklame :

Začneš sypať hrášok a v polovici cesty je hrášok zmrazený a s ním aj všetky procesy a deje v kuchyni.:D:D:D
Oliwa
20.06.10,16:30
Poslušne hlásim, že je dolúskané.
"Ten malý, zelený, čo Jánošík šmýkal"- vážil cca 3 kg netto :). Už je v mrazáku.
Podotýkam, že napriek mojej snahe manžel odmietol moje /Vaše :D/ novátorské pokusy a zvolil klasiku -zrejme je konzervatívec...:)
Dal prednosť zelenému "hrochu" vonku na lavičke pred zeleným trávnikom pri televízore - aspoň sa nerozčuľoval 90 minút, ale len dve, keď to na konci zápasu prepol... :D a urobil niečo pre svoje zdravie /pobyt na čerstvom vzduchu/. Dávam mu bod za "užitočné"pre celú rodinu... :D:D:D
2009
20.06.10,16:52
aj ja :)
Kazu
20.06.10,20:25
Ahoj Oliwa na slimákov používam kuchynskú soľ, trochu ich posypem a ony akoby sa zvliekli zo slizu a potom skapú.
Keď ich uvidia vtáčiky vyzobú ich a máš pokoj. Overené

U nás ich spoľahlivo odrovnáva vnučka. S takým oduševnením pri každom vyrevuje "Slimáááčku ráááčku......" že od ľaku musia pokapať. :D Ale dajú sa aj utopiť. Mačkám som naliala mlieko, nestihli ho vypiť a ráno som v miske našla aspoň 20 sliziakov utopených. No fúúúúj, radšej som tú misku dala vyniesť manželovi :D
Oliwa
20.06.10,20:48
U nás ich spoľahlivo odrovnáva vnučka. S takým oduševnením pri každom vyrevuje "Slimáááčku ráááčku......" že od ľaku musia pokapať. :D Ale dajú sa aj utopiť. Mačkám som naliala mlieko, nestihli ho vypiť a ráno som v miske našla aspoň 20 sliziakov utopených. No fúúúúj, radšej som tú misku dala vyniesť manželovi :D
Sused ich chodí hádzať do rieky, durisovad prestrihuje nožnicami /bŕŕŕŕŕŕŕŕ - to by som nedokázala, len keby mi išlo možno o život/, ďalší ich solí... vidno, že fantázii sa medze nekladú - nie je tu niekde samostatná téma "hit sezóny - slimáky?" :(
Ale sú to mrchy - mne vyliezli po skrinke na plynové hodiny do kvetináča so surfíniami - 2 si hoveli v kvetoch a tretieho som prichytila "pri čine" ako sa šplhal za nimi... A teraz sú tie chúďatká také ohryzené... däfam, že sa z toho spamätajú, kvietky majú pekné, ale tie spodné listy ako rešeto.:mee:
Oliwa
21.06.10,12:28
Aj o tomto sposobe nicenia tych potvornikov som pocula aj citala, ale nezda sa mi prospesne pridavat do pody sol.
A okrem toho ja tie "hlemýždě" v podstate ani nevidím. Vraj vyliezajú skoro ráno /kým ja ešte ani nevyliezam z postele :D/ a večer /to som zase spravidla zalezená na porade :D/.
A keby som chcela soliť preventívne, to by som nemala záhradu, ale Solisko.
Minule som síce stretla jedného slimáka ráno na chodníku, keď som išla do roboty, ale kvôli nemu sa mi pre solničku nechcelo vracať domov. :---
To susedia /dôchodcovia/ ich zbierajú ráno i večer a vedú si štatistiku a potom ponad plot mužovi hlásia: večer 100 ks, ráno 50... :eek::confused:
durisovad
21.06.10,15:12
Mila Oliwa, zda sa mi menej odpudive slimakov strihat ako ich zbierat do nejakych nadob a v tych ich potom topit alebo inaksie hubit. Pri takomto sposobe likvidacie s nimi pridu do styku len noznicky, v ziadnom pripade moje ruky. Ak ja som viac-mejej dochodkyna a tiez chodim po zahrade skoro rano aj neskoro vecer a okrem toho po kazdom dazdi.
Oliwa
21.06.10,18:17
Mila Oliwa, zda sa mi menej odpudive slimakov strihat ako ich zbierat do nejakych nadob a v tych ich potom topit alebo inaksie hubit. Pri takomto sposobe likvidacie s nimi pridu do styku len noznicky, v ziadnom pripade moje ruky. Ak ja som viac-mejej dochodkyna a tiez chodim po zahrade skoro rano aj neskoro vecer a okrem toho po kazdom dazdi.
Milá durisovad, nič proti Tvojmu spôsobu likvidácie nemám, len som napísala, že ja by som to nedokázala. U nás v záhrade im vyhlásil vojnu /myslím, že vopred prehratú :D:D:D/ môj manžel. Ale fakt si nepamätám takú inváziu tejto hávede. Inak sme pacifisti a v záhrade nič nestriekame - čo sa urodí, urodí...
ubka
21.06.10,18:43
Mne kedysi dávno poradili dať do plytkej misky na viacerých miestach v záhrade pivo. Skutočne zabralo, slimáky ho milujú a pijú do prasknutia:D
Za suchého počasia sa môže sypať okolo rastlín drevený popol, slimáky v ňom "uviaznu", rovnako účinné sú rozsypané piliny. Má to nevýhodu, po daždi treba znovu sypať, ale zaberá.
arizona
21.06.10,18:49
pavol54
21.06.10,19:13
Ludia moji, kde to byvate, nas hrach este len kvitne. Narobili ste mi poriadne chute.
Môj hrach sme si prvý dali 26. mája a to tvrdím že bolo relatívne chladno inak mohol byť o pár dní skôr. Ale to bolo asi tak všetko, potom prišli tie ohromné zrážky tak ho vytopilo, zbytok z pol hektára čo prežil a mal byť na osivo zobrali útokom holuby môjho milovaného suseda. Kvôli opätovnej vysokej vode zo zrážok ho ani nemôžem pred nimi zachrániť len sa môžem bezmocne pozerať ako sa ním tie k...y napchávajú. Takže ja lúpem hrach dialkove kam sa na nás hrabú amíci s cvičenými delfínami.
pavol54
21.06.10,19:26
Tento rok som vyskúšal novú metódu ako likvidovať slimákov, tie totiž milujú širokolisté rozkladajúce sa rastliny (tráva je pre nich tvrdá) na tých zbytkoch rozhádzaných okolo parceliek sa sústredia všetky slimáky a šalátu dajú pokoj a keď sa mi zdá že ich je tam dosť tak raslinu aj zo slimákmi zoberiem a šup s nimi do kompostera a pripravím ďalšiu pascu, šalát ostal napodiv celý