feronovak
19.06.10,18:58
Zdravim,

velmi jednoducha otazka na zlozity problem:

Pozicial som peniaze, podpisali sme zmluvu ktora je notarsky overena a dlznik odmieta vratit peniaze.

Ake pravomoci ale moznosti mam na vydobytie penazi spat? Stale to len posuva a momentalne sa prestava aj ozyvat.

1. Existuju firmy, pravnici alebo niekto kto dokaze vydobit pohladavku za mna a berie z toho percenta?
2. Dat ho na sud a riesit to sudnou cestou? Ako dlho nieco take moze trvat a aka je sanca na navrat penazi?
3. Predat dlh so stratou s tym ze uvidim aspon cast penazi a zvysok nech si riesi firma co to odkupi?

Skuste poradit co robit v takomto pridade.

Dik
ickom
19.06.10,17:34
Najjednoduchšou a najschodnejšou cestou bude súd, ktorý ti prizná tvoje práva (aj keď to chvíľu trvá). Ak si svoj dlh nevyrovná do skončenia súdneho sporu ( a už na žiadne sľuby nepristúp, len rovný keš), tak to daj vymáhať exekútorom. On už má svoje "páky" ako ten dlh vymôcť - zablokuje nehnuteľnosti, hnuteľné veci (autá a pod.), nechá mu to zrážať zo mzdy, dokonca aj z nemocenských dávok, ak presahujú nezabaviteľné minimum.... Je viac spôsobov. Ale pamätaj, že ak tvoj dlžník zdrhne za hranice, tak to už bude väčší problém. A ešte na záver - čím skôr začneš niečo konať, tým lepšie pre teba, lebo niektorí špekulanti stihnú poprevádzať majetok na kdekoho a potom ak nebude mať preukázateľný majetok alebo príjmy, tak už ani exekútor veľa nezmôže.
Mgr.Shrek
20.06.10,18:54
Zdravim,

velmi jednoducha otazka na zlozity problem:

Pozicial som peniaze, podpisali sme zmluvu ktora je notarsky overena a dlznik odmieta vratit peniaze.

Ake pravomoci ale moznosti mam na vydobytie penazi spat? Stale to len posuva a momentalne sa prestava aj ozyvat.

1. Existuju firmy, pravnici alebo niekto kto dokaze vydobit pohladavku za mna a berie z toho percenta?
2. Dat ho na sud a riesit to sudnou cestou? Ako dlho nieco take moze trvat a aka je sanca na navrat penazi?
3. Predat dlh so stratou s tym ze uvidim aspon cast penazi a zvysok nech si riesi firma co to odkupi?

Skuste poradit co robit v takomto pridade.

Dik

1. sú spoločnosti, ktoré sa vymáhaním pohľadávok zaoberajú, samozrejme za províziu, ak budeš náhodou s nejakou podpisovať zmluvu, pozorne si preštuduj platobné podmienky, aby si vedel, či budeš odmenu majú len v prípade úspešného získania peňazí, alebo znášaš náklady spojené s vymáhaním pohľadávky v prípade neúspechu ty.

2. súdna cesta je dobré riešenie. Máš všetky potrebné dôkazy, darovaciu zmluvu, notársky overené. Máš 99.9% šancu na úspech. Otázne je, či je dlžník dostatočne solventný a v prípade úspechu bude čo exekvovať.
Ak má dostatočný majetok, tak podaj návrh na vydanie plat. rozkazu. Ako dlho to bude trvať je veľmi ťažké povedať. Záleží od vyťaženosti súdu.

3.predanie pohľadávky je najrýchlejší spôsob získania aspoň časti peňazí. Je potrebné však dodržať zákonné podmienky a napísať dobrú zmluvu.

Ja osobne by som premýšľal nad 2 a 3 možnosťou. Záleží na okolnostiach.