sawyer25
19.06.10,19:53
Dobrý deň som študent v pondelok mám štátnice a v rámci prípravy na ne som sa stretol s otázkami:

1) "Aký je rozdiel medzi účtovnými opravnými položkami k pohľadávkam a daňovo uznanou tvorbou opravných položiek k pohadávkam?"

2) "Ako tvorba opravných položiek k pohľadávkam po lehote splatnosti napomôže k objektivizácii súvahy a pomerových finančných ukazovateľov likvidity."

+ by som sa chcel spýtať aký čas musí byť pohľadávka po lehote splatnosti aby sa k nej mohla vytvoriť účtovná opravná položka?

Ak by mi vedel niekto zodpovedať tieto otázky nejakou prijateľným (tzv. polopatistickým) spôsobom budem veľmi vďačný.

Zúfalý študent
Rozalka
19.06.10,18:16
1) Účtovné opravné položky k pohľadávkam - tvoríme VŽDY, ak je riziko, že nebudú uhradené, a to v sume, aké vysoké je toto riziko.
Daňové opravné položky môžeme tvoriť len vo výške uvedenej v § 20 ZDP (odporúčam pozrieť presné znenie).
Tu vzniká nesúlad - zníženie hodnoty majetku riešime aj formou daňovej pohľadávky.

2) Objektivizácia súvahy
Opravné položky účtovné tvoríme z dôvodu zreálnenia pravdivého obrazu o účtovnej jednotke
- ak má vysoké pohľadávky, "vyzerá" veľmi pekne, aj z hľadiska cash flow
- pri objektivizácii súvahy ešte je dôležité nezabudnúť na odložené daňové pohľadávky