mandyla
20.06.10,07:40
Naša stará jabloň ktorej korene kvôli stavbe domu sme skrátili, vo vzdialenosti 5 m od kmeňa asi v1/4-ne, nie okolo celého stromu, zhadzuje listy. Listy sú zvädnuté až suché, hnedo škvrnité a keď zafúka vietor padajú zo stromu ako na jeseň. Zdá sa mi akoby listy toho roku mala príliš husto, skôr vyzerajú ako chumáče, nerozvinuli sa pekne do priestoru. Plody sú tiež akosi iné ako doteraz. Podobne je na tom aj ďalšia naša jabloň, stará jakubka. Známa z inej časti mesta si tiež všimla podobný problém s jabloňou. Môže to súvisieť so zásahom do koreňov alebo je to choroba a ako by sme mohli pomôcť? Nevyschne nám strom (chceli sme ho zachrániť a aj projekt domu sme mu prispôsobili)?Ďakujem za každú radu.
Silvernola
20.06.10,12:44
Podľa tvojho popisu (bodlo by foto) asi ide o nejakú hubovú infekciu, prípadne premokrenie koreňov.
kvietka
22.06.10,11:02
nasa jablon ma to iste,bola krasne zakvitnuta,ale po dazdoch je s nadejou na urodu koniec-listy scernete akoby vysusene,hromadne padaju aj s malymi jablckami,po patrani som zistila,ze ide o jeden z prejavov chrastavitosti, nasa jablon ma vyse 30 rokov,spartan-ten nie je voci chrast.rezistentny,nebola nikdy striekana,je to vysokokmen,takze neviem co s tym
wabi
05.07.10,21:16
Tento rok je zvlášť nepríjemný na hubové choroby, striekanie pomáha aj to nie vždy. Zostáva len dúfať že tak vlhko nebude každú jar pravidelne a rozlúčiť sa s lepšou úrodou a vyraziť na huby do lesa, ktorým sa tiež práve teraz darí, napokon veď sú to tiež huby.