vladenl
20.06.10,12:25
Zdravim,

Mam nasledujuce otazky ohladne pravneho postavenia predsedu SVB:

Moze byt predseda zamestnancom SVB - pracovna pozicia predseda SVB?
Moze mat uzavretu zmluvu o vykonani prace v zmysle zakonnika prace?
Moze FO vykonavat funkciu predsedu ako podnikanie, podnikatel SZCO?

Vopred dakujem za kazdu odpoved, realnu skusenost, odkaz na relevantne ustanovenie zakona.

V.
milláčikk
20.06.10,10:40
Zdravim,

Mam nasledujuce otazky ohladne pravneho postavenia predsedu SVB:

Moze byt predseda zamestnancom SVB - pracovna pozicia predseda SVB?
Moze mat uzavretu zmluvu o vykonani prace v zmysle zakonnika prace?
Moze FO vykonavat funkciu predsedu ako podnikanie, podnikatel SZCO?

Vopred dakujem za kazdu odpoved, realnu skusenost, odkaz na relevantne ustanovenie zakona.

V.

Nie
Nie
Nie - - (to si myslel ako "profesionálny predseda? - a prečo nezačať nižšie SZČO - prefesionálny člen rady SVB:---:--- = 182/1993 !

PS
A prezraď kam na takéto chodíš :D:D:D:D:D:D.
vladenl
20.06.10,11:23
:):):)

Dik, moj nazor je rovnaky ako tvoj. Kamarat zistil ze to takto u nich v dome vymyslel predseda...
Vedel by si mi dat aj zakonny podklad svojich odpovedi? Odpoved nie, nie, nie bez argumentacie je nedostatocna...dakujem
Napr. ze vykon funkcie predsedu nie je podnikanim...?
sito
20.06.10,11:41
Zákon 182/1993, § 7 až § 7d sa zaoberá SVB. Organom SVB § 7c zvlášť.

Je to druhá prišpendlená téma.
milláčikk
20.06.10,12:39
:):):)

Dik, moj nazor je rovnaky ako tvoj. Kamarat zistil ze to takto u nich v dome vymyslel predseda...
Vedel by si mi dat aj zakonny podklad svojich odpovedi? Odpoved nie, nie, nie bez argumentacie je nedostatocna...dakujem
Napr. ze vykon funkcie predsedu nie je podnikanim...?

Pokiaľ všetko dostaneš na tanieriku - NIKDY sa to nenaučíš:).

Práveže je - na to, čo si sa pýtal. :---
vladenl
21.06.10,06:43
ako som pisal, sorry, ale to je naozaj nedostatocna odpoved, najma s ohladom, ze na to ma viecero ludi iny nazor. Aby sa dalo argumentovat, treba vediet z coho tvoj nazor vychadza...
182/1993 vobec neriesi postavenie predsedu do detailov. Ok, musi to byt bezuhonna FO. To ale samo osebe nevylucuje ze to bude FO - podnikatel, resp. ze bude mat uzatvorenu mandatnu zmluvu so spolocenstvom, kde si upravia detailnejsie sposob vykonu funkcie predsedu, obdobne ako je to u konatela...
Llívia
21.06.10,07:00
Zdravim,

Mam nasledujuce otazky ohladne pravneho postavenia predsedu SVB:

Moze byt predseda zamestnancom SVB - pracovna pozicia predseda SVB?
Môže, ale asi nie ako predseda, lebo zamestnanec podľa Zákonníka práce je povinný pri výkone svojej práce dodržiavať príkazy nadriadeného a v tomto prípade by si predseda bol sám seba nadriadeným :D, keďže zastupuje SVB navonok (tak, ako konateľ by nemal mať pracovnú zmluvu na výkon funkcie konateľa). Naviac by to bolo finančne náročnejšie, lebo by sa zo mzdy (mzdy, nie odmeny, keďže by bol zamestnancom) predsedu SVB museli platiť odvody - platil by ich aj predseda, aj SVB.
Moze mat uzavretu zmluvu o vykonani prace v zmysle zakonnika prace?
Platí to, čo som napísala vyššie + dohoda o vykonaní práce je obmedzená na 350 hod./rok, predseda pri výkone svojej činnosti by sa nemusel do týchto hodín zmestiť.
Moze FO vykonavat funkciu predsedu ako podnikanie, podnikatel SZCO?
Podľa mňa sa funkcia predsedu SVB na živnosť vykonávať nedá. Živnosť by mohol mať na správu budov/bytov, ale to by už bol správcom, nie predsedom SVB.

Vopred dakujem za kazdu odpoved, realnu skusenost, odkaz na relevantne ustanovenie zakona.

V.
Predseda SVB nemusí mať s SVB uzatvorenú žiadnu zmluvu. Odmenu dostáva na základe toho, že je predsedom a táto odmena sa zdaňuje ako príjem zo závislej činnosti podľa § zákona o dani z príjmov. Činnosť predsedu SVB vymedzuje zákona o vlastníctve bytov + presnejšie upraviť to môžu vlastníci v zmluve o SVB
Elena Navrátilová
14.07.10,15:46
Doplním ... môže vykonávať len v zmysle znenia zákona 182/1993 pretože aj zmluva SVB musí byť urobená len v zmysle znenia spomínaného zákona. Iné je keď sa uznesením jednomyseľne dohodnú vlastníci aby v ich mene predseda urobil...
mino.k
29.07.10,19:47
Nie
Nie
Nie - - (to si myslel ako "profesionálny predseda? - a prečo nezačať nižšie SZČO - prefesionálny člen rady SVB:---:--- = 182/1993 !

PS
A prezraď kam na takéto chodíš :D:D:D:D:D:D.
Elenka, ty sa na tej otazke smejes, ale ked ti poviem, ze u nas to tak realne je, co na to povies? :-) U nas podla dokladov, ktore predlozil nas predseda vysetrovatelovi / podali sme na neho trestne oznamenie/ je to tak, ze nas predseda svoju funkciu predsedu vykonava na zivnost :-) ...dal som smajla, ale do smiechu nam nieje
Elena Navrátilová
04.08.10,05:17
Elenka, ty sa na tej otazke smejes, ale ked ti poviem, ze u nas to tak realne je, co na to povies? :-) U nas podla dokladov, ktore predlozil nas predseda vysetrovatelovi / podali sme na neho trestne oznamenie/ je to tak, ze nas predseda svoju funkciu predsedu vykonava na zivnost :-) ...dal som smajla, ale do smiechu nam nieje


No celkom by ma zaujímalo čo má uvedené v živnostenskom liste. Ale citujše príspevok nicku miláčik (nepíšem to celkom autenticky ospravedlňujem sa za to) ale ja tu ten nick neužívam aj keď znie to veeeeeeeeeeľmi pekne. :D;) Nie nesmejem sa... všetky alebo 99,99% problémov v SVB vznikajú z neznalosti legislatívy. ;)
sito
04.08.10,07:49
Z neznalosti legislatívy a nedostatočného záujmu vlastníkov o veci spoločné!!! Potom je v dome daný priestor aj pre nemožné veci. Nad ktorými sa rozum zastavuje.
mino.k
04.08.10,20:05
No celkom by ma zaujímalo čo má uvedené v živnostenskom liste. Ale citujše príspevok nicku miláčik (nepíšem to celkom autenticky ospravedlňujem sa za to) ale ja tu ten nick neužívam aj keď znie to veeeeeeeeeeľmi pekne. :D;) Nie nesmejem sa... všetky alebo 99,99% problémov v SVB vznikajú z neznalosti legislatívy. ;)
Elenka, dakujem za odpoved, nejak som to tak hned napisal, ani neviem kam:-) no, nas predseda ma zivnost, ale uz aj sro, v predmete ma tusim spravabytoveho fondu, alebo nieco podobne...
jednoznacne vsak predsednicku funkciu u nas vykonava na zivnost, faktury ziadne, len si jednoducho z uctu posiela peniaze, paradox, ze?...je to na policii, uz som to dal aj na danovy urad na kontrolu, nezda sa mi to v poriadku, budem informovat, ako bojujeme s veternymi mlynmi...
mino.k
04.08.10,20:06
Z neznalosti legislatívy a nedostatočného záujmu vlastníkov o veci spoločné!!! Potom je v dome daný priestor aj pre nemožné veci. Nad ktorými sa rozum zastavuje.
u nas by sa ti aj panenky pretocili :-)
Orim
04.08.10,20:10
Prečo ho nezrušíte :)
Llívia
04.08.10,20:17
Elenka, dakujem za odpoved, nejak som to tak hned napisal, ani neviem kam:-) no, nas predseda ma zivnost, ale uz aj sro, v predmete ma tusim spravabytoveho fondu, alebo nieco podobne...
jednoznacne vsak predsednicku funkciu u nas vykonava na zivnost, faktury ziadne, len si jednoducho z uctu posiela peniaze, paradox, ze?...je to na policii, uz som to dal aj na danovy urad na kontrolu, nezda sa mi to v poriadku, budem informovat, ako bojujeme s veternymi mlynmi...

Ak nie sú žiadne faktúry, tak by mala byť aspoň zmluva (v nej môže byť, že sa mesačne posielajú platby, na ktoré SZČO nemusí vystaviť faktúru). Môžeš do nej nakuknúť, čo pre vás zabezpečuje predsedkyňa SVB na svoju živnosť ako podnikateľka?
mino.k
04.08.10,20:43
Ak nie sú žiadne faktúry, tak by mala byť aspoň zmluva (v nej môže byť, že sa mesačne posielajú platby, na ktoré SZČO nemusí vystaviť faktúru). Môžeš do nej nakuknúť, čo pre vás zabezpečuje predsedkyňa SVB na svoju živnosť ako podnikateľka?
Livi, pokusim sa v skratke zhrnut...
- na predpisoch platieb mame uvedene v kolonke sprava 100Sk / mesacne co platime v najomnom
- v skutocnosti si predseda na svoj ucet uz 4 roky odvadza 140Sk mesacne - co sme zistili az kontrolou uctovnictva
- pred policiou tvrdil, ze 80Sk je odmena za spravu a 60 odmena predsedovi, avsak nijake faktury na taketo sumy neexistuju, v uctovnictve mame na strane MD sumu 140SK a na strane DAL 100Sk, v zostatku 40Sk, akoze mu dlzime...z uctu SVB vsak mesacne odchadza plna suma 140Sk / pisem v Sk, lebo neviem v EUR a nechce sa mi hrabat v papieroch :-) /
- ak by bola pravda, co tvrdi, odmenu predsedovi si vyplati z uctu v sume 60Sk a na sumu 80Sk ked tvrdi ze to je za spravu, mala by jeho sro vystavit fakturu a svb by ju mu malo preplatit, nie?
u nas je vo vsetkom taky bordel, ze to nema obdobu, v auguste mame zhromazdenie, tak sa len modlim, aby sme prehovorili argumentami ludi a zbavili sa ho
mino.k
04.08.10,20:46
Prečo ho nezrušíte :)
snazime sa uz rok, ale problem ako u vacsiny takychto pripadov - stare babky kym maju preplatky, vsetko je dobre a predseda je ten naj...ale uz sa to trosku hybe, snad sa podari v sept. na zhromazdeni a zbavime sa ho...len co s problemami, ktore po nom ostanu? napr. pred 3 mi rokmi sme zateplili a az teraz, ked sa vv tom hrabeme sme zistili, ze zateplenie nemame skolaudovane...a podla noveho zakona bude potrebny aj energ. audit, co predtym nebolo treba, atd, atd...
mino.k
04.08.10,20:48
Livi, pokusim sa v skratke zhrnut...
- na predpisoch platieb mame uvedene v kolonke sprava 100Sk / mesacne co platime v najomnom
- v skutocnosti si predseda na svoj ucet uz 4 roky odvadza 140Sk mesacne - co sme zistili az kontrolou uctovnictva
- pred policiou tvrdil, ze 80Sk je odmena za spravu a 60 odmena predsedovi, avsak nijake faktury na taketo sumy neexistuju, v uctovnictve mame na strane MD sumu 140SK a na strane DAL 100Sk, v zostatku 40Sk, akoze mu dlzime...z uctu SVB vsak mesacne odchadza plna suma 140Sk / pisem v Sk, lebo neviem v EUR a nechce sa mi hrabat v papieroch :-) /
- ak by bola pravda, co tvrdi, odmenu predsedovi si vyplati z uctu v sume 60Sk a na sumu 80Sk ked tvrdi ze to je za spravu, mala by jeho sro vystavit fakturu a svb by ju mu malo preplatit, nie?
u nas je vo vsetkom taky bordel, ze to nema obdobu, v auguste mame zhromazdenie, tak sa len modlim, aby sme prehovorili argumentami ludi a zbavili sa ho
este jedna podotazka...
mali sme v dome neplaticov, dlh na najomnom bol cez 150 000Sk, minuly rok byt predali, novy vlastnik dlh vyplatil, avsak peniaze nikde nevieme najst...predseda opat mlci...
skontrolovali sme vsetky vypisy z uctu, nikde nenabehla platba...ako je to mozne? viete niekto? ked to uhradil, malo sa to objavit na vypise, ci?
sito
04.08.10,20:53
Livi, pokusim sa v skratke zhrnut...
- na predpisoch platieb mame uvedene v kolonke sprava 100Sk / mesacne co platime v najomnom
- v skutocnosti si predseda na svoj ucet uz 4 roky odvadza 140Sk mesacne - co sme zistili az kontrolou uctovnictva
- pred policiou tvrdil, ze 80Sk je odmena za spravu a 60 odmena predsedovi, avsak nijake faktury na taketo sumy neexistuju, v uctovnictve mame na strane MD sumu 140SK a na strane DAL 100Sk, v zostatku 40Sk, akoze mu dlzime...z uctu SVB vsak mesacne odchadza plna suma 140Sk / pisem v Sk, lebo neviem v EUR a nechce sa mi hrabat v papieroch :-) /
- ak by bola pravda, co tvrdi, odmenu predsedovi si vyplati z uctu v sume 60Sk a na sumu 80Sk ked tvrdi ze to je za spravu, mala by jeho sro vystavit fakturu a svb by ju mu malo preplatit, nie?
u nas je vo vsetkom taky bordel, ze to nema obdobu, v auguste mame zhromazdenie, tak sa len modlim, aby sme prehovorili argumentami ludi a zbavili sa ho

a zbavili sa ho


To ti radil Orim, to ti radím aj ja a ostatní, väčšina asi tiež. Lepšie riešenie nie je. Leda žeby ten stav v dome vyhovoval väčšine vlastníkov. To ale potom je každá rada zbytočná.

Kto chce kam, pomôžem si sámi.
St.Peter
23.08.10,09:39
este jedna podotazka...
mali sme v dome neplaticov, dlh na najomnom bol cez 150 000Sk, minuly rok byt predali, novy vlastnik dlh vyplatil, avsak peniaze nikde nevieme najst...predseda opat mlci...
skontrolovali sme vsetky vypisy z uctu, nikde nenabehla platba...ako je to mozne? viete niekto? ked to uhradil, malo sa to objavit na vypise, ci?
Ak sa peniaze nikde neobjavili, ostala pohľadávka.Kto ju spôsobil treba zistiť, napr. predseda prevzal vyplatenie pohľadávky a zabudol zapísať .. :o), alebo predseda vydal potvrdenie o vyrovnaných pohľadávkach a nevšimol si sekeru .. :o)
takže ide o spreneveru.
verkaz
24.08.10,04:40
mimotemy Toto všetko, čo tu čítam je hádam zlý sen.
sito
24.08.10,12:24
mimotemy Toto všetko, čo tu čítam je hádam zlý sen.

Verkaz, pre Teba je to len zlý sen. Ale pre tých v tom dome, je to nočná mora a holá skutočnosť.
St.Peter
25.08.10,08:22
Z neznalosti legislatívy a nedostatočného záujmu vlastníkov o veci spoločné!!! Potom je v dome daný priestor aj pre nemožné veci. Nad ktorými sa rozum zastavuje.
Len drobná poznámka :
... predsedu máme takého akého si zaslúžime ...
sito
26.08.10,12:52
Len drobná poznámka :
... predsedu máme takého akého si zaslúžime ...

Zaslúžime, zaslúžime? Asi všetci si chceme zaslúžiť toho naj ...! To je malina. Ale, nájsť takého a zvoliť si ho, to je problém. A takého si už ozaj zaslúžime, veď ho už poznáme, ako svoje topánky. Vždy??? Isto???

Čas a vlastníci si ho preveria. Vlastníci by mali vždy, čas nemusí.
St.Peter
27.08.10,15:11
ak si predsedu zvolíte a nekontrolujete jeho činnosť, tak sa nečudujte (máte ho takého akého si zaslúžite), že si robí čo chce. Máte možnosť kontroly? tak ju využívajte. Na schôdzach nebuďte pasívni. Zneužije to. Kto sa nepýta, nevie, a neotvorí ostatným oči .. :o)