bábika
20.06.10,14:05
Ak som podielovou spoluvlastníčkou nehnuteľnosti a nehnuteľnosť sa nedá predať už 2 roky, je možné zbaviť sa podielového vlastníctva? Už dva roky po rozchode s priateľom, s ktorým vlastním nehnuteľnosť som neustále viazaná a komplikuje mi to život i zamestnanie. Našu nehnuteľnosť obývam ja a expriateľ sa odsťahoval, naďalej musí platiť polovicu úveru poskytnutého na nehnuteľnosť. Nakoľko dom obývam ja, réžiu za dom platím ja, taktiež polovicu úveru. Starám sa o dom, zveľadujem jeho okolie, s čím spoluvlastník nesúhlasí, ale v prípade predaja nehnuteľnosti si nárokuje na polovicu. Pri kúpe domu som do nehnuteľnosti investovala navyše moje peniaze, on nič. Nakoľko sa už dva roky nehnuteľnosť predáva, mám pochybnosti, že sa to v blízkej budúcnosti podarí. Keďže mi spoluvlastník komplikuje život , zo zdravotných dôvodov potrebujem zmeniť zamestnanie, na ktorom som momentálne žiaľ finančne veľmi závislá, ako je možné zbaviť sa tohto záväzku. Mám deti, takže o strechu nad hlavou nemôžem prísť, banka mi nenavrhla žiadne možnosti okrem predaja domu, odstúpenia od zmluvy bez akýchkoľvek nárokov na vrátenie investovanej sumy, alebo preukázania sa dostatkom financií, čo vlastne neviem, nakoľko dostatok financií postačoval len v prípade spoluvlastníctva. taktiež si spoluvlastník nárokuje na užívanie jednej miestnosti v dome i napriek tomu, že tu nebýva, neplatí réžiu za plyn, elektriku, vodu, kúrenie. Je možné vôbec nejakým spôsobom vyriešiť túto situáciu, aby som bola nezávislá na spoluvlastníkovi a neprišla aspoň o investované financie?za vaše každé rady vopred veľmi pekne dakujem
Mária27
20.06.10,15:10
Spoluvlastník má právo užívať nehnuteľnosť vo výške svojho podielu. Ak sa nehnuteľnosť predá, má právo vyplatiť svoju časť, napr. 1/2. Ako ste nehnuteľnosť kupovali, kto platil - bolo na vašej dohode, teraz je dôležité, ako to máte zapísané.potrebnú údržbu musí financovať aj spoluvlastník, investície po dohode. Energie platí ten, kto ich spotrebuje.

Ak chceš zrušiť spoluvlastníctvo, daj návrh na súd. Môžeš dať napr. návrh, že nehnuteľnosť kúpiš, alebo ju celú predáte.
majkii
20.06.10,22:34
V tvojom prípade prichádza do úvahy aj možnosť predať svoj podiel, pričom podielový spoluvlastník má predkupné právo. Avšak predať podiel je tažšie, ako predať celú nehnuteľnosť.

Inak podielové spoluvlastníctvo môže byť zrušené len dvoma spôsobmi
- dohodou, keďže ide o nehnuteľnosť musí byť písomná (§141 Obč.Z)
- ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého zo spoluvlastníkov súd (§142 ods.1 Obč.Z). Zrušenie a vyporiadnie spoluvlastníctva súd nariadi rozdelením, ak rozdelenie nehnuteľnosti nie je možné súd rozhodne o prikázaní veci jednému alebo viacerím spoluvlastníkom, a ak nehnuteľnosť nikto zo spoluvlastníkov nechce, prikáže jej odpredaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

Peniaze, ktoré si investovala do spoločnej nehnuteľnosti môžeš za určitých okolností žiadať od spoluvlastníka vo výške jeho podielu. Treba si však dať pozor na premlčanie.

Čo sa týka užívania nehnuteľnosti, tu sa nemusíš obávať, že by sa v blízkej dobe do domu nasťahoval, samozrejme ,ak ho sama nepustíš. Aj keď je spoluvlastníkom nehnuteľnosti, neznamená to, že sa bez tvojho súhlasu alebo nariadenia súdu nasťahuje. Keďže sa z nehnuteľnosti vysťahoval a opustil spoločnú domácnosť, nehnuteľnosť užívaš, tvorí tvoje obydlie, nikto nemá právo vstupovať doň bez súhlsu toho, kto v ňom býva. Ako spoluvlastník môže požiadať súd, aby určil kto a akým spôsobom bude užívať nehnuteľnosť.
bábika
21.06.10,15:32
Môže podielový spoluvlastník,ktorý nehnuteľnosť neobýva, žiadať jednu miestnosť na umiestnenie svojich vecí,ak odišiel a teraz si nárokuje na tú miestnosť,ktorá je už obývaná spoluvlastníkom, ktorý v nehnuteľnosti býva?
stelana
21.06.10,19:29
Peniaze, ktoré si investovala do spoločnej nehnuteľnosti môžeš za určitých okolností žiadať od spoluvlastníka vo výške jeho podielu. Treba si však dať pozor na premlčanie.

Ahoj Majkii, ako to myslíš s tým premlčaním?
majkii
21.06.10,19:30
Môže podielový spoluvlastník,ktorý nehnuteľnosť neobýva, žiadať jednu miestnosť na umiestnenie svojich vecí,ak odišiel a teraz si nárokuje na tú miestnosť,ktorá je už obývaná spoluvlastníkom, ktorý v nehnuteľnosti býva?

Žiadať môže, dokonca má na to aj právo (§139 ods.2), avšak ak mu to neumožníš, ostane mu len požiadať súd, aby určil spôsob užívania spoločnej nehnuteľnosti. Na súde sa môžeš braniť, tým, že si do kúpy nehnuteľnosti investovala, investovala si do údržby a zveľadenia nehnuteľnosti, napr. aj, že podiel zapísaný v katastri nevyjadruje skutočne náklady na obstaranie nehnuteľnosti vynaložené spoluvlastníkmi. Ďalej spoluvlastník (teda tvoj expartner) sa sám odsťahoval, nejavil záujem o užívanie nehnuteľnosti, čim vec chápeš ako dohodu o spôsobe užívania nehnuteľnosti (vyjadrenú konkludentne). V konečnom dôsledku súd môže trvať roky a nie je vylúčené, že súd nemôže dať za pravdu aj tebe.
majkii
21.06.10,19:39
Peniaze, ktoré si investovala do spoločnej nehnuteľnosti môžeš za určitých okolností žiadať od spoluvlastníka vo výške jeho podielu. Treba si však dať pozor na premlčanie.

Ahoj Majkii, ako to myslíš s tým premlčaním?

premlčujú sa všetky majetkové práva okrem vlastníckeho práva §100 ods.2) Obč.Z. medzi majetkové práva patria aj fnančné nároky, v tomto prípade vynaložené do spoločnej nehnuteľnosti. Všeobecná premlčacia doba je trojročná.
Mária27
23.06.10,07:38
Peniaze, ktoré si investovala do spoločnej nehnuteľnosti môžeš za určitých okolností žiadať od spoluvlastníka vo výške jeho podielu. Treba si však dať pozor na premlčanie.

Ahoj Majkii, ako to myslíš s tým premlčaním?

Ak ide o iné investície než na nevyhnutné opravy a údržbu, povinnosť spoluvlastníka vydať bezdôvodné obohatenie vznikne až pri zániku spoluvlastníctva, napr. pri predaji, a to vo výške zhodnotenia jeho podielu.
turinic
15.10.10,16:49
Majetkove vyporiadanie - som 2/3 podielovym vlastnikom rodinneho domu a pozemku so zahradou. 1/3 vlastni moja sestra s ktorou sa nedokazem rozumne dohodnut na majetkovom vyporiadani cca 6 rokov - odkupenie jej podielu. Problem je v tom, ze pred 6 rokmi som skolaudoval nadstavbu nehnutelnosti (zhodnotenie nehnutelnosti o 100%) a sestra mi investicie do nehnutelnosti odmietla preplatit so slovami, ze moja investicia uz patri vsetkym. Predtym platila ustna dohoda, ze mi to zaplati. Ked som to ziadal upravit dohodou, odmietla. V skutocnosti jej nema patrit 1/3 ale len 1/6, cize ma okradla o 1/6 co je v prepocte asik 30 000,- eur. Moja sestra uz roky ucelovo komplikuje majetkove vyporiadanie, pred 5 rokmi to vyzeralo ze sa dohodneme a pozadovala za svoj podiel 50 000,- eur, dohoda sa rozplynula na dalsich podmienkach, ktore sa nedali splnit a odmlcala sa. Teraz po 5 rokoch si sumu bezdovodne navysila na 83 000,-eur. Podarilo sa mi sumu znizit na 66 500,- eur ale opat to padlo na zmluve - odmietla moju kupno-predajnu zmluvu so slovami ze vyhotovi zmluvu ona, ale pozaduje aby som od nej nepozadoval financie za rekonstrukciu - havarijny stav (vymena kurenia,...) a dalsie "pravne vety". Kedze nie je mozna mimosudna dohoda, musi tento majetok vyporiadat na navrh podieloveho spoluvlastnika sud. Detail - ta sestra je moja dvojicka :(
Moje otazky:

1. naozaj su vsetky moje investicie do nadstavby (podkrovie) premlcane?
2. pri majetkovom vyporiadani sa na to vobec neberie ohlad aj ked existuje cestne prehlasenie, svedkovia i znalecky posudok?
3. ako sa hodnotia investicie do nehnutelnosti ked som urcite opravy robil ja sam?
4. moze si spoluvlastnik z brucha urcovat cenu za svoj podiel a tu ziadat od spoluvlastnika?
5. berie sud ohlad pri urceni ceny za spol.podiel kto sa o nehnutelnost staral, kto tam byva, tarchu - vecne bremeno v prospech darcu spocivajuce v dozivotnom byvani v nehnutelnosti,...?

dakujem za kazdu radu
Mária27
15.10.10,19:42
1. nie sú premlčané
2. berie sa ohľad, súhlasila konkludentne - neprotestovala
3. investície sú zhodnotenie, ktoré ti musí vydať ako bezdôvodné obohatenie pri zániku spoluvlastníctva
4. môžete si dať dom ohodnotiť - vrátane investície
5. berie
turinic
15.10.10,21:06
dakujem
cize urcite by som nemal suhlasit s jej premrstenou, neodovodnenou sumou, co pozaduje za svoj podiel, do ktoreho si samozrejme zapocitala aj to, co som investoval ja do vzniku podkrovia?
akceptuje sa znalecky posudok, ktory zohladnuje stav pred stavbou a stav po stavbe? novy znalecky posudok musi urobit novy znalec sudom urceny, nakolko vsetko co ja dam urobit moja sestra uz z principu ignoruje.
k sudu treba blocky z tych cias alebo postacia cestne prehlasenia, svedkovia a znalecky posudok z cias minulych?

nasiel som v oz prislusny §100... ohladom premlcania. otazkou zostava kedy zacina plynut doba na umyselne obohatenie sa, o co v tomto mojom pripade ide. totiz moja sestra az pred 2ma tyzdnami pisomne uviedla, co chce za svoj spol.podiel a tato jej suma (83 000,- eur) zodpoveda 1/3 ceny nehnutelnosti podla znaleckeho posudku, cize az teraz pisomne potvrdil, ze si to privlastnuje. dovtedy co povedala jeden den, druhy den tvrdila, ze take nieco v zivote nepovedala atd

chapem to spravne?
Mária27
16.10.10,13:44
Pri vyporiadavaní spoluvlastníkov súd vždy prihliadne na všetky okolnosti, teda musí vziať do úvahy tvoje investície vnesené do nehnuteľnosti, ty však o to musíš súd požiadať.

Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva sa zvyčajne navrhuje a uskutočňuje ako vyporiadanie v najširšom zmysle slova, teda predmetom vyporiadania bude vyriešenie všetkých právnych vzťahov, ktoré medzi podielovými spoluvlastníkmi v súvislosti s existenciu podielového spoluvlastníctva vznikli. Ide vždy najmä o investície do rekonštrukcie nehnuteľnosti, ktoré boli vynaložené len jedným z podielových spoluvlastníkov a ktoré predstavovali zhodnotenie spoločnej nehnuteľnosti. Pokiaľ sa jeden z podielových spoluvlastníkov na týchto investíciách nepodieľal, došlo uňho k bezdôvodnému obohateniu, ktoré je povinný vydať.



NS SR spis. zn. 2 Cdo 18/2000
Dovolací súd súhlasil s námietkou žalobcu, že v rámci zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva možno vykonať aj vyporiadanie v tzv. širšom zmysle, ale súd tak môže urobiť iba na základe návrhu účastníka (§ 79 ods. 1 OSP) alebo vzájomného návrhu (§ 97 ods. 1, § 98 OSP). Až podaním návrhu, ktorým sa žiada zaplatenie určitej sumy z dôvodu širšieho vyporiadania, vzniká povinnosť súdu rozhodnúť o takto uplatnenom nároku samostatným výrokom rozsudku, a nie v rámci náhrady za spoluvlastnícky podiel. Súd totiž pri vyporiadaní podielového spoluvlastníctva v tzv. širšom rozsahu, na rozdiel od jeho zrušenia a vyporiadania v tzv. užšom rozsahu podľa § 142 OZ, keď nie je viazaný návrhmi účastníkov, je viazaný dispozitívnym procesným úkonom účastníka a rozhoduje o ňom na základe zisteného skutkového stavu veci.
turinic
16.10.10,15:40
dakujem ti za sirsie vysvetlenie. na tuto skutocnost upozornim pravnika, ktory to bude riesit, lebo doteraz som sa stretol len s takym nazorom, ze investicie mzoem ziadat len do 3 rokov od zaplatenia a vsetko ostatne je spolocne. ked mozem pouzit vyporiadanie v sirsom zmysle, tak by sa to mohlo podarit. este raz ti dakujem
Mária27
16.10.10,18:43
Nemôže sa to počas spoluvlastníctva premlčať, lebo je to spoločná vec a spoluvlastníci sú oprávnení aj povinní spoločne a nerozdielne. Obohatením by sa to stalo až po vyporiadaní. Skús si k tomu vyhľadať niečo v judikatúrach či na googli.

Zhodnotenie veci sa vyrovnáva napr. aj po skončení nájmu, nie skôr - a to aj vtedy, keď sa prenajímateľ na úhradu nezaviazal, ale so zmenou súhlasil.

§ 667 obč,zák.
(1) Zmeny na veci je nájomca oprávnený vykonávať len so súhlasom prenajímateľa. Úhradu nákladov s tým spojených môže nájomca požadovať len v prípade, že sa na to prenajímateľ zaviazal. Ak zmluva neurčuje inak, je oprávnený požadovať úhradu nákladov až po ukončení nájmu po odpočítaní znehodnotenia zmien, ku ktorému v medziobdobí došlo v dôsledku užívania veci. Ak prenajímateľ dal súhlas so zmenou, ale nezaviazal sa na úhradu nákladov, môže nájomca požadovať po skončení nájmu protihodnotu toho, o čo sa zvýšila hodnota veci.
turinic
17.10.10,06:19
dakujem ti. znie to vsetko logicky ale jak som pisal vyssie, but to pravnici neovladaju alebo sa tomuto schvalne vyhybaju aby mali za malo roboty aj ked ich klient prehra sudny spor vzdy super zaplatene. aspon taka je moja skusenost
turinic
20.10.10,19:15
potrebnu judikaturu som si zabezpecil, vsetko je tam napisane. len vyzera ze budem potrebovat dobreho pravnika, ktory uz uspesne riesil taketo veci, lebo mojmu pravnikovi sirsie vyporiadanie nebolo zname.... ma niekto kontakt na dobreho pravnika, ktory riesi taketo zalezitosti a svoje sluzby ponuka za rozumnu cenu?
turinic
28.10.10,18:25
dnes mi pravnik povedal, ze pri sirsom majetkovom vyporiadani sudca nemusi brat do uvahy tuto judikaturu, cize investicie do nehnutelnosti sa nasledne povazuju ako premlcane a vraj sa s tym uz neda nic robit. inak povedane, ak odporca, ktory do nehnutelnosti nevlozil ani cent a narokuje si na to co som zrekonstruoval ja, vznesie namietku na premlcanie, sudca to moze prijat a sirsie vyporiadanie nemusi akceptovat. je to pravda?
brinza
12.11.10,15:59
Prosím o radu s napísaním na súd o zrušenie spoluvlastníctva.
neviem sa dohodnúť s bratom vlastní 1/6 nehnuteľnosti. Ďakujem
turinic
16.02.11,08:59
najlepsie ked oslovis svojho pravneho zastupcu a uvedies sposoby majetkoveho vyporiadania - odkupenie podielu podla znal. posudku, zamena podielu za nieco ine,...
turinic
16.02.11,09:13
1. Moze mi prosim niekto objasnit ako sa podla zakona chape "spolocna stavba" }samozrejme ak to niekde v zakone je, lebo ja som to nenasiel? podla mojho nazoru spolocna stavba je spolocnou len vtedy, ked spoluvlastnici sa ustne alebo pisomne na niecom takom dohodli a ked sa spolocne (podla vysky podielu) uhradzaju faktury v lehote splatnosti.

2. ma pravo spoluvlastnik pozadovat od druheho spoluvlastnika zhotovenie kopii vsetkych dokladov z realizovania stavby jednym spoluvlastnikom aj s dokladovanim vykonania platby v hotovosti alebo prevodom niekolko rokov po ukonceni stavby pocas ktorej o danu stavbu nejavil ani najmensi zaujem? mnou objednane 2 znalecke posudky u znalca neakceptuje a tvrdi ze pokial mu nedolozim blocky a doklady o uhrade, nemoze akceptovat ziadne mnou vykonane investicie do "spolocnej stavby". dovod je taky, ze vraj vsetko co zrealizuje jeden spoluvlastnik na spolocnej nehnutelnosti sa povazuje za spolocne a on ako druhy spoluvlastnik mi moze preplatit len nim schvalene a opodstatnene naklady a zhodnotenie sa deli ak nie rovnako tak podla spoluvlastnickeho podielu bez ohladu na investicie do nehnutelnosti.

dakujem
Mária27
16.02.11,14:20
Spoločná stavba je jednoducho povedané stavba v spoluvlastníctve. V § 137 občianskeho zákonníka sa píše o spoločnej veci - o podieloch ako miere práv a povinností spoluvlastníkov k spoločnej veci, teda aj stavbe.

Podľa § 138 o hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci pri rovnosti hlasov dohodou; ak sa dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

Pri investíciach do stavby v spoluvlastníctve sa rozhoduje na začiatku o celej investícii, nie potom o jednotlivých tehlách. O zamýšľanej investícii treba oboznámiť všetkých spoluvlastníkov vopred, inak by mohlo ísť o neplatný právny úkon. Súhlas iného spoluvlastníka investujúcemu spoluvlastníkovi môže byť daný aj konkludentne, teda tým, že voči ničomu neprotestuje.

Investujúcemu spoluvlastníkovi vzniklo majetkové právo vynaložením investície. Pokiaľ ide o iné investície než na nevyhnutné opravy a údržbu, potom povinnosť neinvestujúceho spoluvlastníka uhradiť zhodnotenie jeho podielu vznikne pri zániku spoluvlastníctva.

Zhodnotenie nehnuteľnosti sa určuje znaleckým posudkom k dátumu vyporiadania spoluvlastníctva, nakoľko hodnota nehnuteľnosti nerovná sa vloženým nákladom. Kedysi sa dal dom postaviť za 100 tisíc Sk, dnes má hodnotu aspoň 3 milióny.
turinic
16.05.11,15:06
dobry den

prosim vas, moja mama je spoluvlastnickou pozemku - zahrady. jej 3 deti su takisto spoluvlastnici toho isteho pozemku + dalsie 2 osoby. ak sa chce mama z urcitych dovodov zbavit svojho podielu, moze ho predat alebo darovat svojim 3 detom (blizke osoby). ak sa rozhodne pre predaj, musi ho predat vsetkym svojim 3 detom alebo je to na jej slobodnej voli koho z 3 deti uprednosti resp moze ho predat len 2 detom a 3tiemu dietatu nemusi predat nic? moze ju tretie dieta za to zazalovat na sud?

dakujem
Mária27
16.05.11,15:23
dobry den

prosim vas, moja mama je spoluvlastnickou pozemku - zahrady. jej 3 deti su takisto spoluvlastnici toho isteho pozemku + dalsie 2 osoby. ak sa chce mama z urcitych dovodov zbavit svojho podielu, moze ho predat alebo darovat svojim 3 detom (blizke osoby). ak sa rozhodne pre predaj, musi ho predat vsetkym svojim 3 detom nemusí alebo je to na jej slobodnej voli koho z 3 deti uprednosti ano resp moze ho predat len 2 detom a 3tiemu dietatu nemusi predat nic? tak moze ju tretie dieta za to zazalovat na sud? nemôže (teda môže, ale neuspeje)

dakujem
...
robovi
16.05.11,16:27
brilantna odpoved
turinic
16.05.11,18:23
a preco by nemohla na sude uspiet? neplati tam take nieco ako pri spoluvlastnikoch ze podiel musi ponuktut vsetkym blizkym osobam? podla mna je to blbost ale chcem si byt istejsi. vdaka
Mária27
16.05.11,19:59
Myslíš na druhú vetu § 140? Tá hovorí o predkupnom práve.
Prvá veta hovorí o predkupnom práve len v prvej časti; v druhej časti nejde o predkupné právo, len o prevod osobe blízkej.

§ 140

Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.
turinic
17.05.11,06:42
nie, nemal som na mysli tu vetu. mal som take info, ze spoluvlastnik, ktory chce predat svoj podiel musi najprv oslovit spoluvlastnika, ktory ma majoritny podiel. ak to odmietne, moze oslovit dalsieho a tak to pokracuje. ak sa jedna o blizku osobu, predkupne pravo sa na toto nevztahuje, to viem. ale nikde nie je uvedene ako sa ma zachovat spoluvlastnik, ked nedostane odpoved od majoritneho spoluvlastnika resp inych spoluvlastnikov. ma ho (ich) oslovit niekolkokrat? stretol som sa aj s tym, ze spoluvlastnik sa netrapi urcitou postupnostou, rovno oslovi vsetkych spoluvlastnikov a caka kto jeho ponuku prijme. ako sa berie ta situacia ked spoluvlastnik odmietne odpovedat? pri blizkej osobe sa nevztahuje nieco podobne ako pri pravoplatnych dedicoch ze nesmu byt opomenuti lebo ak budu opomenuti napr v zaveti, tak je zavet neplatna?
Mária27
17.05.11,09:20
Tento paragraf 140 je o tom: ponúkneš to všetkým naraz, keď sa neozvú a nezaplatia do dvoch mesiacov, neprijali tvoj návrh - môžeš to predať inému. Protestovať by mohli do troch rokov (že si im to neponúkol).

Predkupné právo spoluvlastníka sa riadi analogicky ustanoveniami o zmluvnom predkupnom práve - obč.zákonník od § 602.