monikago
21.06.10,07:09
ahojte, chcem sa vas spytat, ako sa pocita nemocenska.

ide o to, ze priatel si zlomil nohu min. tyzden od 16.6. je praceneschopny, od 1.2. je živnostník - uplatnuje si aj rok "slobody" co sa tyka odvodov, do 31.1.2010 bol riadny zamestnanec. Na soc. poist. nam povedali, ze nema na nic narok, kedze si neplatil nemocensku.
Nie som si ista, ale nieco sa mi mari, ze nemocenska sa pocita z predchadzajuceho obdobia, cize z min. roku, takze nemocensku by mu mali vyplacat aj ked si tento rok este nic neplatil ako zivnostnik.
Viete mi niekto v tomto poradit, aby som sa popripade vedela branit, ked tam este raz pojdem.
dakujem za kazdu radu
rodina1
21.06.10,05:22
ahojte, chcem sa vas spytat, ako sa pocita nemocenska.

ide o to, ze priatel si zlomil nohu min. tyzden od 16.6. je praceneschopny, od 1.2. je živnostník - uplatnuje si aj rok "slobody" co sa tyka odvodov, do 31.1.2010 bol riadny zamestnanec. Na soc. poist. nam povedali, ze nema na nic narok, kedze si neplatil nemocensku.
Nie som si ista, ale nieco sa mi mari, ze nemocenska sa pocita z predchadzajuceho obdobia, cize z min. roku, takze nemocensku by mu mali vyplacat aj ked si tento rok este nic neplatil ako zivnostnik.
Viete mi niekto v tomto poradit, aby som sa popripade vedela branit, ked tam este raz pojdem.
dakujem za kazdu radu
Z minulého roku by sa mu počítala nemocenská v tom prípade, ak by bol stále zamestnanec. Ak je od 1.2. už živnostník, tak v tom prípade si mal platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, a mal by nárok na dávku v nemoci z minimálneho základu. Ak si neplatil nič, nemá nárok na nemocenské. Na SP ho informovali správne.
monikago
21.06.10,05:26
a neviete poradit, ci sa da spätne doplatiť tých 5 mesiacov od 1.2. aspon z min. mzdy?
janaGT
21.06.10,05:26
nie, nedá sa doplatiť
monikago
21.06.10,05:28
ooo, tak to je dost smutne, skoda, ved co uz sa da robit, ale dakujem za vase rady, nepotesili sice, ale aspon som zase o nieco mudrejsia.
Zdenka 0705
21.06.10,05:29
Bohužiaľ mali na SP pravdu, nemocenské poistenie z prac. pomeru sa mu ukončilo dňom ukončenia zamestnania, aj ochranná lehota z neho je už minulosť.
Sama píšeš, že ako začínajúca szčo si uplatnil "odvodové prázdniny", tj. momentálne nie je poistený nijako.
Nech sa dobrovoľne nemocensky poistí, ak bol poistený minimálne 270 dní v posledných dvoch rokoch, mal by mať nárok na dávky NP.
Dávky sa mu budú vyplácať prvých 6 mesiacov iba z minimálneho vymeriavacieho základu, aj keď by si v prihláške uvedol vyšší.
Xanti
21.06.10,05:33
ahojte, chcem sa vas spytat, ako sa pocita nemocenska.

ide o to, ze priatel si zlomil nohu min. tyzden od 16.6. je praceneschopny, od 1.2. je živnostník - uplatnuje si aj rok "slobody" co sa tyka odvodov, do 31.1.2010 bol riadny zamestnanec. Na soc. poist. nam povedali, ze nema na nic narok, kedze si neplatil nemocensku.
Nie som si ista, ale nieco sa mi mari, ze nemocenska sa pocita z predchadzajuceho obdobia, cize z min. roku, takze nemocensku by mu mali vyplacat aj ked si tento rok este nic neplatil ako zivnostnik.
Viete mi niekto v tomto poradit, aby som sa popripade vedela branit, ked tam este raz pojdem.
dakujem za kazdu radu
No ja by som odporúčala, prerušiť PN. Prihlásiť sa na DNP do SP, a nanovo začať PN.
Tým pádom z DNP z minima 319,58 € bude mať nárok na platenú PN. Ak mu SP nájde 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Ak pracoval v roku 2009 viac ako 9 mesiacov tak túto podmienku má splnenú.
riska007
01.07.10,08:44
Zdravím, tiež sa chcem opýtať. Živnostník od roku 2006 a platí si odvody do SP podľa DP. Má zdravotné problémy. Ak by chcel mať vyššie nemocenské dávky, tak by sa mohol prihlásiť na dobrovoľné poistenie. A až po 270 dňoch poistenia by mal nárok na nemocenské dávky z tohto poistenia. ďakujem
veronikasad
01.07.10,08:59
Zdravím, tiež sa chcem opýtať. Živnostník od roku 2006 a platí si odvody do SP podľa DP. Má zdravotné problémy. Ak by chcel mať vyššie nemocenské dávky, tak by sa mohol prihlásiť na dobrovoľné poistenie. A až po 270 dňoch poistenia by mal nárok na nemocenské dávky z tohto poistenia. ďakujem
Ano, pretože ak je živnostníkom od roku 2006, predpokladám, že v dobe posledných 2 rokov nemá žiadne iné ukončené nemoc. poistenie, ktoré by sa mu mohlo započítať do 270 dní poistenia.
riska007
02.07.10,11:22
ďakujem a cenním si Vaše rady :D