vrocka
21.06.10,07:26
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je normálne, že moje odvody do ZP mi pri vrátení (preplatok za minulý rok) zdaňujú? Veď podľa mňa je to presne ako odvody do soc. poisťovne a tie nikto nezdaňuje. Potom sa mi oplatí mať tam radšej nedoplatok ako preplatok, teraz som na nútenej maródke, ako si mám vypočítať odvody na ďalší mesiac, aby mi zas nevyšiel preplatok, ktorý mi zdania? - je to fakt postavené na hlavu , moje vlastné peniaze zdaňujú.... ďakujem za rýchlu odpoveď
Zita5
21.06.10,05:36
Preplatok zo zdravotnej poisťovne pri jeho prijatí ako SZČO , účtujete do príjmov OVZD . Nakoľko Vám z týchto odvodov už stiahli daň , tak túto daň si budete môcť uplatniť v daňovom priznaní za rok 2010 .

Takže je to riadny zákonny postup Zdravotnej poisťovne .

S tým odpočítaním ZP ....no ja by som radšej platila riadne preddavky pri a pri RZZP by som PN vysporiadala .
V tomto prípade pri začiatku PN do 8 dní ste povinná túto skutočnosť ZP , ale musíte predložiť potvrdenie-rozhodnutie zo SP , lenže tých 8 dní je taký termín , ktorý nemôže človek zvládnúť , nakoľko do 8 dní nemáte ešte ani rozhodnutie SP, že Vám priznávajú PN. Je to na Vás .
Martin Mocko
21.06.10,05:37
Vôbec to nie je postavené na hlavu, je to úplne správne.

Platené poistné znižuje základ dane. Preto preplatky na poistnom musia jednoznačne zvyšovať základ dane. A nie je pravdou, že sociálneho poistenia sa to netýka:

§ 5
Príjmy zo závislej činnosti

(1) Príjmami zo závislej činnosti sú

...........
i) vrátené poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, 20) sociálne poistenie21) a sociálne zabezpečenie, 22) o ktoré si daňovník znížil podľa odseku 8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjmy zo závislej činnosti.

A podobný postup je i pri živnostníkovi.
Zita5
21.06.10,05:43
Preplatok zo zdravotnej poisťovne pri jeho prijatí ako SZČO , účtujete do príjmov OVZD . Nakoľko Vám z týchto odvodov už stiahli daň , tak túto daň si budete môcť uplatniť v daňovom priznaní za rok 2010 .

Takže je to riadny zákonny postup Zdravotnej poisťovne .

S tým odpočítaním ZP ....no ja by som radšej platila riadne preddavky pri a pri RZZP by som PN vysporiadala .
V tomto prípade pri začiatku PN do 8 dní ste povinná túto skutočnosť ZP , ale musíte predložiť potvrdenie-rozhodnutie zo SP , lenže tých 8 dní je taký termín , ktorý nemôže človek zvládnúť , nakoľko do 8 dní nemáte ešte ani rozhodnutie SP, že Vám priznávajú PN. Je to na Vás .

Ak sa jedná o JU tak uvádzam Postupy účtovania JU

§23


(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.
vrocka
21.06.10,06:29
ďakujem za odpovede, pýtala som sa preto, lebo ak náhodou idem do soc. poisťovne, vždy mi povedia o koľko menej mám zaplatiť na ďalší mesiac, ak tam je preplato, preto som si myslela, že sa to nezdaňuje, ale iba vracia...
Martin Mocko
21.06.10,07:30
ďakujem za odpovede, pýtala som sa preto, lebo ak náhodou idem do soc. poisťovne, vždy mi povedia o koľko menej mám zaplatiť na ďalší mesiac, ak tam je preplato, preto som si myslela, že sa to nezdaňuje, ale iba vracia...

To, čo v SP riešia z mesiaca na mesiac sa v ZP rieši ročným zúčtovaním. Ak by SZČO uhradila každý mesiac SP plné poistné a na konci roku by vznikol preplatok (napr. z dôvodu PN), tento preplatok by bolo treba taktiež zdaniť.
VladoaKatka
21.06.10,08:10
ako si mám vypočítať odvody na ďalší mesiac, aby mi zas nevyšiel preplatok,

Sumu ktorú platíš každý mesiac vydelíš počtom kalendárkych dní za príslušný mesiac a vynásobíš počtom dní, ktoré si bola SZČO a to je Tvôj povinný odvod na príslušný mesiac.
napr. platíš minimálny odvod a to bude na jún takto do ZP.
44,73:30dní =1,491 € toto je suma, ktorá pripadá na jeden kalendárny deň a už len vynásobíš počtom dní, ako som písala vyššie.
Rovnako postupuješ vo výpočte do SP.
vrocka
22.06.10,07:50
ďakujem veľmi pekne, na túto odpoveď som čakala Mirka
ivettt
26.01.11,17:13
Neviete, ako by som zistila, či sociálna poisťovňa zrazila daň z vráteného preplatku, ktorý vrátila živnostníčke po skončení živnosti v priebehu roka? Bola totiž na PN a ako počítam, tak počítam - vôbec mi nevychádza suma, ktorú jej mali vrátiť. Táto vratka sa podľa živnostníčky týka ešte minulého obdobia, že tam mala preplatok, to jej povedali na SP. Zdravotná poisťovaňa k vratke pošle aspoň oznámenie o tom, čo zrazila a koľko.
Keďže si uplatňuje paušálne výdavky, mám jej v rámci uzávierky - mimoriadnej - ku skončeniu živnosti, zarátať tieto preplatky do príjmu a z toho urobiť normálne 40 % paušálne náklady?
Samantha
30.03.12,12:17
Ahojte poraďáci, chcem sa opýtať, či niekto neviete, ako zaúčtovať tento preplatok:

Od začiatku roka 2011 sa platilo poistné do ZP vo vyššej výške. Preto pri požiadaní o kontrolu saldokonta v ZP nám bol v okt preplatok na poistnom vrátený. AKo to zaúčtovať v JU? Ide o zdaniteľný príjem alebo nie?

Podotýkam, že tento preplatok nám nevznikol z RZZP za 2010 (tam nám vyšiel nedoplatok ktorý sme v júny uhradili). Tento preplatok vznikol na základe chybného odvádzania poistného z našej strany.

Vopred ďakujem :)
kn-alka
30.03.12,12:21
Neviete, ako by som zistila, či sociálna poisťovňa zrazila daň z vráteného preplatku, ktorý vrátila živnostníčke po skončení živnosti v priebehu roka? Bola totiž na PN a ako počítam, tak počítam - vôbec mi nevychádza suma, ktorú jej mali vrátiť. Táto vratka sa podľa živnostníčky týka ešte minulého obdobia, že tam mala preplatok, to jej povedali na SP. Zdravotná poisťovaňa k vratke pošle aspoň oznámenie o tom, čo zrazila a koľko.
Keďže si uplatňuje paušálne výdavky, mám jej v rámci uzávierky - mimoriadnej - ku skončeniu živnosti, zarátať tieto preplatky do príjmu a z toho urobiť normálne 40 % paušálne náklady?

Sociálne poisťovňa nezrazí daň z vráteného preplatku, to je len pri zdravotnom poisteni (môj osobný názor - je to totálna hovadina)
O tieto preplatky ponížiš výdavky na poistnom. Z príjmov dáš 40% + výdavky na poistné.
kn-alka
30.03.12,12:21
Ahojte poraďáci, chcem sa opýtať, či niekto neviete, ako zaúčtovať tento preplatok:

Od začiatku roka 2011 sa platilo poistné do ZP vo vyššej výške. Preto pri požiadaní o kontrolu saldokonta v ZP nám bol v okt preplatok na poistnom vrátený. AKo to zaúčtovať v JU? Ide o zdaniteľný príjem alebo nie?

Podotýkam, že tento preplatok nám nevznikol z RZZP za 2010 (tam nám vyšiel nedoplatok ktorý sme v júny uhradili). Tento preplatok vznikol na základe chybného odvádzania poistného z našej strany.

Vopred ďakujem :)

Ponížiš výdavky na poistné.
Samantha
30.03.12,12:30
Ďakujem za odpoveď.. čiže ak to správne chápem, v deň prijatia preplatku dám príjem na bank.účet v členení príjem neovplyvňujúci základ dane a uzávierkovou operáciou (alebo interným dokladom) si ponížim výdavky na poistné?

T.j. že tento preplatok nie je zdaniteľným príjmom? Pýtam sa, lebo preplatok z RZZP je zdaniteľnými príjmom ...
veronikasad
30.03.12,12:42
Ahojte poraďáci, chcem sa opýtať, či niekto neviete, ako zaúčtovať tento preplatok:

Od začiatku roka 2011 sa platilo poistné do ZP vo vyššej výške. Preto pri požiadaní o kontrolu saldokonta v ZP nám bol v okt preplatok na poistnom vrátený. AKo to zaúčtovať v JU? Ide o zdaniteľný príjem alebo nie?

Podotýkam, že tento preplatok nám nevznikol z RZZP za 2010 (tam nám vyšiel nedoplatok ktorý sme v júny uhradili). Tento preplatok vznikol na základe chybného odvádzania poistného z našej strany.

Vopred ďakujem :)
Vrátené poistné zaplatené bez právneho dôvodu neúčtuješ ako príjem, ale ako storno výdavku - v členení poistné. (výdavok s mínusovým znamienkom, čo sa v konečnom dôsledku na BU prejaví ako zvýšenie zostatku)
Samantha
30.03.12,13:19
Vrátené poistné zaplatené bez právneho dôvodu neúčtuješ ako príjem, ale ako storno výdavku - v členení poistné. (výdavok s mínusovým znamienkom, čo sa v konečnom dôsledku na BU prejaví ako zvýšenie zostatku)

Aha, chapem, super, dakujeeem :) Mate u mna cokoladu ci pivko:)
Valika
04.04.12,05:00
Dobrý den prajem, poradíte mi prosím?
Zamestnancovi bol spatne priznaní starobný dôchodok, čiže mám zaplatené poistné bez právneho dôvodu. ZO SP mám odpoved, že preplatok za 1/2012 bude použitý ako preddavok úhrady poistného za 3/2012. ako to účtovať v PU a ako to urobiť v MRP ? Dakujem za rýchlu pomoc.
Valika
05.04.12,04:53
Pokojné a veselé veľkonočné sviatky prajem všetkým.
V MRP to ešte nikto nerobil? Neporadí mi nikto? Dakujem.
Valika
10.04.12,05:03
Pekný den prajem všetkým, poradíte prosím? Stále nemám istotu. Z vráteného preplatku poistného zo SP sa má odviesť zdravotné poistenie ? Dakujem za rýchlu pomoc.
Mila123
10.04.12,05:11
Pekný den prajem všetkým, poradíte prosím? Stále nemám istotu. Z vráteného preplatku poistného zo SP sa má odviesť zdravotné poistenie ? Dakujem za rýchlu pomoc.
pre koho ZC? szčo?
pokiaľ ja viem ani jeden a ani druhý takú povinnosť nemá.......
Valika
10.04.12,07:45
Dakujem zdrav.poistenie sa z preplatku na poistnom do SP neplatí, je to klasický zamestnanec. Už len neviem či vrátené poistné započítať do hrubej mzdy ? Alebo nie ?
Mila123
10.04.12,07:47
Dakujem zdrav.poistenie sa z preplatku na poistnom do SP neplatí, je to klasický zamestnanec. Už len neviem či vrátené poistné započítať do hrubej mzdy ? Alebo nie ?
zamestnancovi ZP vrátila preplatok?
ak to bol preplatok z RZZP mala by mu ho ponížiť o 19% zrážkovú daň (§43 ZDP).....
ako mu vrátila preplatok? a bol to preplatok z RZZP či iný?
Valika
10.04.12,08:57
Nie poistné má vrátené zo SP, kedze mu bol spatne priznaný star.dôchodok.
Mila123
10.04.12,09:31
vrátené poistné SP bolo za aké obdobie ? r. 2012 či aj r 2011?
Valika
10.04.12,10:47
za 1/2012.
Mila123
10.04.12,11:08
tak ho zamestnancovi vráť cez výplatnú pásku mínusom do fondov.....
Socci
17.02.13,11:12
Ahojte poraďáci, chcem sa opýtať, či niekto neviete, ako zaúčtovať tento preplatok:

Od začiatku roka 2011 sa platilo poistné do ZP vo vyššej výške. Preto pri požiadaní o kontrolu saldokonta v ZP nám bol v okt preplatok na poistnom vrátený. AKo to zaúčtovať v JU? Ide o zdaniteľný príjem alebo nie?

Podotýkam, že tento preplatok nám nevznikol z RZZP za 2010 (tam nám vyšiel nedoplatok ktorý sme v júny uhradili). Tento preplatok vznikol na základe chybného odvádzania poistného z našej strany.

Vopred ďakujem :)

Stalo sa nám niečo podobné ako Samanthe, ale v PU. Zdravotná poisťovňa po kontrole saldokonta vrátila preplatok - 30 EUR. Viete ako to zaúčtovať v PU? že by niečo ako storno výdavkov na poistné? ale vôbec neviem či mám stornovať N zamestnávateľa, ktorý platil ZP za zamestnancov (čiže mínus 30 EUR na 524/336) , alebo mám to vrátiť zamestnancom (čiže mínus 30 EUR na 331, resp. 366/336).

Poradíte, ak ste sa stým už stretli? Vďaka!
Zorenka
18.02.13,09:10
Prajem dobrý deň, prosím vážených poraďákov o radu:
V roku 2012 po kontrole saldokonta bolo podnikateľovi vrátené poistné Všzp za roky 2007-2009- suma ponížená o daň, za rok 2011-2012 vrátená celá suma poistného /nemusel platiť preddavky/. Ako tento prípad zaúčtovať v JÚ? Uvažujem správne, ak sumu rozdelím na časti roku 2007-2009 - suma patrí do príjmov zdaňovaných zrážkou a 2011-2012 ako storno výdavkov ovplyvňujúcich DZ roku 2012? Ak takto učiním, dostanem sa vo výdavkoch odvody do fondov /zdr.poist SZČO/ do mínusu. V oktobri prišlo RZZP s výsledkom nedoplatok /samozrejme, keď celú sumu mu vrátili/. Po úhrade tento nedoplatok zaúčtujem ako VOZD - odvody do fondov. Týmto sa mínus premení na plus. Ale zasa mi vystáva otázka, ako vykážem ZP v DP /v riadku pod tabuľkou č.1 a na strane 12/?
Za reakcie Vám ďakujem
mimika
26.02.13,14:25
Preplatok zo zdravotnej poisťovne pri jeho prijatí ako SZČO , účtujete do príjmov OVZD . Nakoľko Vám z týchto odvodov už stiahli daň , tak túto daň si budete môcť uplatniť v daňovom priznaní za rok 2010 .

Vedel by mi prosím niekto povedať, že kde konkrétne /v akej kolónke /sa v DP FO B uvádza táto suma a či ako prílohu stačí doložiť kópiu Oznámenia o výsledku ročného zúčtovania poistného , kde je rozpísaná suma spolu, daň, preplatok po zdanení. Ďakujem pekne
veronikasad
26.02.13,14:48
Preplatok zo zdravotnej poisťovne pri jeho prijatí ako SZČO , účtujete do príjmov OVZD . Nakoľko Vám z týchto odvodov už stiahli daň , tak túto daň si budete môcť uplatniť v daňovom priznaní za rok 2010 .

Vedel by mi prosím niekto povedať, že kde konkrétne /v akej kolónke /sa v DP FO B uvádza táto suma a či ako prílohu stačí doložiť kópiu Oznámenia o výsledku ročného zúčtovania poistného , kde je rozpísaná suma spolu, daň, preplatok po zdanení. Ďakujem pekne
Pýtaš sa na preplatok z RZZP ? Ak ano - za ktorý rok ?
mimika
26.02.13,15:05
Ano, je to preplatok z RZZP za rok 2011 vo výške 100,41, dań 19,07, vyplatené 81,34. Zaúčtované ako OVZD.
mimika
26.02.13,15:46
Nikto nepomôže?
veronikasad
26.02.13,15:51
Ano, je to preplatok z RZZP za rok 2011 vo výške 100,41, dań 19,07, vyplatené 81,34. Zaúčtované ako OVZD.
Účtuješ ako PNZD, zrážková daň sa považuje za vysporiadanú. Citovala si starý príspevok, za rok 2012 už nie je možné vyžiadať alebo započítať si daň z preplatku z RZZP. (ani z úrokov a stavebného sporenia)
Katy a R
26.02.13,15:53
Preplatok zo zdravotnej poisťovne pri jeho prijatí ako SZČO , účtujete do príjmov OVZD . Nakoľko Vám z týchto odvodov už stiahli daň , tak túto daň si budete môcť uplatniť v daňovom priznaní za rok 2010 .

Vedel by mi prosím niekto povedať, že kde konkrétne /v akej kolónke /sa v DP FO B uvádza táto suma a či ako prílohu stačí doložiť kópiu Oznámenia o výsledku ročného zúčtovania poistného , kde je rozpísaná suma spolu, daň, preplatok po zdanení. Ďakujem pekne
Neuvádzaš to nikde v DP. pozri si túto tému (celú) - už neplatí, čo voľakedy. http://www.porada.sk/t210698-danove-priznanie-preplatok-zdravotneho-poistenia-po-zruseni-zivnosti.html#post2260747