macco10
21.06.10,08:35
Dobry den,
viem, ze sa to tu uz niekde riesilo, ale nie je mi celkom jasne. Od 1.7.2010 zacinam podnikat ( zivnostenske opravnenie). Na cinnosti spojene s podnikanim chcem vyuzivat bratov automobil, on je FO. Cize jeho automobil je na jeho meno. Mozem si do nakladov uctovat pohonne hmoty? Som povinny platit dan z motoroveho vozidla?
A ak mam internet ako FO, taktiez si ho mozem uctovat?
Dakujem.
babi2
21.06.10,06:42
Dobry den,
viem, ze sa to tu uz niekde riesilo, ale nie je mi celkom jasne. Od 1.7.2010 zacinam podnikat ( zivnostenske opravnenie). Na cinnosti spojene s podnikanim chcem vyuzivat bratov automobil, on je FO. Cize jeho automobil je na jeho meno. Mozem si do nakladov uctovat pohonne hmoty? Som povinny platit dan z motoroveho vozidla?
A ak mam internet ako FO, taktiez si ho mozem uctovat?
Dakujem.
Je tu toho k tejto problematike naozaj popísané veľa, stačí trochu pohľadať, napr. aj tu http://www.porada.sk/t140173-pouzivanie-vozidla-na-podnikatelske-ucely-ktoreho-vlastnikom-je-ina-osoba.html
K tomu internetu, ak ho budeš využívať pre účely zdaniteľného plnenia, tak si ho samozrejme do nákladov dať môžeš.
macco10
21.06.10,07:05
ano, ja viem, ale nasiel som viac nazorov, rad. chcel by som vediet, ako to v skutocnosti naozaj je. dakujem
macco10
22.06.10,06:09
cize nie je mozne vyuzivat sukromny automobil bez toho, aby sa neplatila dan z motoroveho vozidla? nie je ziadna ina moznost?
Zita5
22.06.10,06:22
cize nie je mozne vyuzivat sukromny automobil bez toho, aby sa neplatila dan z motoroveho vozidla? nie je ziadna ina moznost?

Daň z MV pri požívaní súkromného motorového vozidla na účely dosahovania príjmu z podnikania , alebo inej zárobkovej činnosti ste povinný platiť .
Nie je to však podmienené uplatňovaním paušálnych náhrad za súkromné MV používané pre podnikateľské účely .

Ale treba si jedno uvedomiť , že pri daňovej kontrole ak kontrolór zistí , že účtujete výdavky v súvislosti so súkromným vozidlom , Vám dodatočne vyrúbi daň z MV aj s patričnými sankciami , a l e b o Vám vylúči výdavky na súkromné MV .V tomto prípade by sa Vám zvýšila daňová povinnosť .

Takže je to na Vás a Vašom rozhodnutí . Je aj iná možnosť a to nepoužívať MV.
macco10
28.06.10,11:47
Ddakujem pekne vsetkym za odpovede.
trevize
29.09.10,18:21
Dobry den,

mam k tejto teme jeden dotaz. SZČO má písané MV na IČO. MV je už odpísané. Bol by problém ak by sa prepísalo na súkromnú osobu v priebehu roka?
Do 30.09. by sme v uctovnictve uplatnovali 80% pausalne vydavky na PHM, od 01.10. prejst na paušálne nahrady.

Dakujem