Pohar
21.06.10,09:35
dobrý deň
prosím vás môže človek vedený na úrade práce byť vypísaný na "PN"?
ak dostáva podporu, a je dobrovolne poistený v soc. poist.?
nahlasuje sa niečo na úrade práce? a čo podpora v tom období?
dakujem
janaGT
21.06.10,07:57
áno, môže byť vypísaný na PN, počas tohto obdobia nedostávaš podporu, o tento čas sa ti dĺžka obdobia v nezam. predlžuje.

Jediným ospravedlnením nedostavenia sa na termín je iba dočasná pracovná neschopnosť uchádzača o zamestnanie. Začiatok dočasnej pracovnej neschopnosti preukazuje uchádzač do 3 dní odo dňa vystavenia; ukončenie preukazuje osobne pracovným dňom nasledujúcim po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti.

Ak uchádzač o zamestnanie predloží potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti nie je povinný preukazovať hľadanie si zamestnania a dostaviť sa na stanovené kontakty úradu PSVR.

Inak posudzuje podobnú situáciu zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti vznp. v prípade, ak je uchádzač o zamestnanie zaradený na nástroje aktívnych opatrení trhu práce (napr. na vzdelávanie a prípravu pre trh práce) a zdravotný stav blízkych osôb vrátane detí mu neumožňuje (na základe písomného vyjadrenia ošetrujúceho lekára) zúčastniť sa v tomto prípade vzdelávania a prípravy pre trh práce. Uchádzač o zamestnanie svoju neúčasť musí ospravedlniť - bezodkladne oznámi úradu PSVR a inštitúcii, u ktorej sa zúčastňuje vzdelávania, že ošetruje člena rodiny. Doklad od ošetrujúceho lekára doručí úradu PSVR najneskôr do 3 pracovných dní.
eviana
07.07.10,14:17
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu ohladom nedostavenia sa na termin stanoveny uradom prace. termin mi nevyhovuje z dovodu, ze som objednana na komplikovane vysetrenie (uz asi pol roka). ked mi pracovnicka termin vypisala, neuvedomila som si to, az teraz doma... v zakone o sluzbach zamestnanosti je uvedene nieco v tom zmysle: Uchádzač o zamestnanie je povinný byť k dispozícii úradu do troch pracovných dní od doručenia písomnej
výzvy alebo ústneho vyzvania úradom pri osobnom kontakte s uchádzačom o zamestnanie... - znamena to, ze ak mam termin 23.6.-piatok a nemozem sa dostavit z dovodu navstevy lekara (nie pn) mozem prist 25.6.-pondelok bez toho, aby ma z evidencie vyradili? som cerstva absolventka a s uradom nemam zatial velke skusenosti. vopred dakujem!
Xanti
07.07.10,14:20
Ja by som šla určite na UP deň vopred, vysvetlila situáciu, ukázala objednávku na vyšetrenie a nemožnosť to stihnúť. Nenechala by som si to na potom.
rodina1
07.07.10,15:11
Súhlasím s Gabikou (Xanti). Určite je lepšie dopredu niečo vybavovať, ako potom.
eviana
07.07.10,17:45
dakujem za radu. tak som to aj povodne planovala, ale neviem ci to stihnem... chcela som sa preto ubezpecit, ze ma nevyradia, ak by som sa dostavila nasledujuci pracovny den.
veronikasad
07.07.10,18:22
dakujem za radu. tak som to aj povodne planovala, ale neviem ci to stihnem... chcela som sa preto ubezpecit, ze ma nevyradia, ak by som sa dostavila nasledujuci pracovny den.
nemáš v dátume preklep - lebo inak si to už nestihla ...
eviana
07.07.10,18:48
ano, dakujem :) myslela som 23.7.
veronikasad
07.07.10,19:01
ano, dakujem :) myslela som 23.7.
veď to je až o dva týždne ...