strakulka22
21.06.10,10:19
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu v tejto situacii: kupili sme pozemok cez realitku v novej stvrti. Neskor sme zistili, ze k pozemku patri aj podiel na cestach a na spolocnych priestranstvach, ktory vsak na nas nebol prevedeny. Ide totiz o stvrt s cca 40 pozemkami, pricom aj cesty a parcela buduceho namesticka su rozdelene do vlastnictiev jednotlivych majitelov pozemkov.
teraz by sme chceli nejako ziskat od predchadzajucich majitelov aj tento podiel na cestach a parcele namestia, aby v buducnosti, ked budeme odovdzavat vsetky podiely na cestach mestu neprislo k problemom.
Povodny majitelia vsak ziju v zahranici, takze vsetko musime pripravit tak, aby len prisli k notarovi, podpisali a mohli na to zabudnut.
Co by bolo lepsie, ziskat podiel prostrednictvom darovacej zmluvy, alebo kupnej zmluvy? Je pravda, ze darovacia zmluva je lahsie napadnutelna aj po niekolkych rokoch? Moze byt pripradne kupna zmluva so sumou v akejkolvek vyske napr. 20€, alebu musime mat nejaky znalecky odhad na cenu?
Dakujem velmi pekne
Strakulka
Mária27
21.06.10,08:41
Stála dilema - kúpa či darovanie. Ja by som robila pravdivý nezastretý úkon.

Dar môže žiadať darca vrátiť do troch rokov za podmienky, že sa obdarovaný správa k nemu alebo k príbuzným tak, že hrubo porušuje dobré mravy. To vám asi nehrozí.

Pri kúpe od inej osoby je cena dohodou.
strakulka22
21.06.10,08:49
Dakujem za nazor Maria. Takze predaj je asi istejsi. Aspon viem, akym smerom sa uberat. Dakujem