acco
21.06.10,11:55
S.r.o. vykonáva inžiniering pri stavbe bytového domu a príležitostne sa jej podarilo sprostredkovať predaj budúceho bytu. Bola podpísaná zmluva medzi 3 zmluvnými stranami:
1.vlastníkom bytového domu
2. s.r.o. ako sprostredkovateľom
3. záujemcom o kúpu
V zmluve bolo dohodnuté, že záujemca zaplatí rezervačný poplatok za rezerváciu konkrétneho bytu na účet sprostredkovateľa a tento poplatok v prípade:
1. že záujemca uzatvorí v budúcnosti kúpnu zmluvu za byt sa započíta ako prvá splátka bytu a zostane sprostredkovateľovi ako provízia za sprostredkovanie
2. že záujemca odstúpi od kúpnej zmluvy, polovica poplatku zostane sprostredkovateľovi a polovica bude uhradená vlastníkovi
3. že vlastník nedodrží podmienky a termíny výstavby, môže záujemca odstúpiť od zmluvy a bude mu vrátený rezervačný poplatok v plnej výške.

V zmluve je napísané, že k tomu budú vystavené účtovné doklady v zmysle príslušných právnych predpisov. A to je môj problém :):

Rezervačný poplatok už bol sprostredkovateľovi uhradený na účet. Môže to celé prebehnúť takto???:
1. Sprostredkovateľ vystaví vlastníkovi faktúru za sprostredkovanie vo výške rezervačného poplatku a rezervačný poplatok zaplatený záujemcom si zaúčtuje ako úhradu tejto faktúry.
2. Vlastník vystaví záujemcovi faktúru za 1. splátku bytu vo výške rezervačného poplatku a túto výnosovú faktúru si započíta s nákladovou od sprostredkovateľa.
3. Záujemca bude mať faktúru od vlastníka za 1. splátku bytu a k nej úhradu na účet sprostredkovateľovi.

V prípade, žeby nedošlo k podpisu kúpnej zmluvy na byt už z akýchkoľvek príčin, tak by sa k týmto faktúram vystavili dobropisy. (Byty sa budú odpredávať až za cca 3 mesiace)

Ak som to vymyslela zle, tak mi prosím pomôžte, čo s tým :confused: