MichalK.
21.06.10,11:53
Moja situácia je nasledovná:

v rodinnom dome žijeme pokope 3 generácie - mamina,ja,moja sestra a jej 2 malé deti. Vzťahy máme dosť naštrbené, nakoľko sestra si myslí, že bývať v rodičovskom dome zadarmo je samozrejmosť aj napriek tomu, že má už 29 rokov a na domácnosť neprispieva ani cent, nehovoriac o tom, že jej decká tu všetko doslova demolujú a jej to je absolútne jedno. Mamina je príliš mäkká (kvôli vnukom) takže žiadne radikálne kroky k náprave sama od seba nepodnikne a pravdu povediac je mi už z toho zle ako si nechá nechutným spôsobom skákať po hlave.. Preto sme sa rozhodli prepísať dom na mňa a nastoliť poriadky. Po prečítaní tém podobného charakteru, čo sa prepisu nehnuteľnosti týka mi z toho vychádza voľba kúpna zmluva. Bol by som rád, ak by ste mi poradili ako postupovať, či je ozaj lepšia kúpna zmluva alebo darovacia, príp. ešte niečo iné, či je možné kúpiť nehnuteľnosť za symbolickú cenu, problémy s tým spojené a podobne.

Zatiaľ veľmi pekne ďakujem.
arizona
21.06.10,10:10
Petra Nová
21.06.10,10:26
Napísal si toho veľa, len si akosi zabudol napísať, či je dom vo výlučnom vlastníctva alebo spoluvlastníctve. Koho?
MichalK.
21.06.10,10:36
Vlastníkom domu je mamina 1/1
Petra Nová
21.06.10,11:02
Ak nekúpiš od mamy dom približne za trhovú cenu , a zaplatenie tej ceny treba aj preukázať v prípade sporu, potom kúpna zmluva za symbolickú cenu alebo veľmi nízku cenu prináša rovnaké úskalia ako darovacia zmluva.
doktor23
21.06.10,12:06
dajte na papier to, čo v skutočnosti robíte. Ak mame nedávaš peniaze, tak spíšte darovaciu zmluvu. Prípadne jej zriaď vecné bremeno - doživotné právo bývania a užívania
MichalK.
21.06.10,12:58
Ak nekúpiš od mamy dom približne za trhovú cenu , a zaplatenie tej ceny treba aj preukázať v prípade sporu, potom kúpna zmluva za symbolickú cenu alebo veľmi nízku cenu prináša rovnaké úskalia ako darovacia zmluva.
tomuto napríklad nerozumiem..veď keď vlastním nejaký majetok, ktorý je len a len môj, prečo by som si s ním nemohol nakladať ako uznám za vhodné? prečo by som napr. nehnuteľnosť v hodnote 100 000,- € nemohol niekomu predať za 50,- €?? komu sa mám za to zodpovedať keď je to len môj majetok?
MichalK.
21.06.10,13:02
dajte na papier to, čo v skutočnosti robíte. Ak mame nedávaš peniaze, tak spíšte darovaciu zmluvu. Prípadne jej zriaď vecné bremeno - doživotné právo bývania a užívania
práve ešte neviem ktorou cestou sa mám vydať, ktorá je v mojom prípade lepšia, preto som sem napísal, aby ste ma uviedli do obrazu..
sarasara
21.06.10,13:32
tomuto napríklad nerozumiem..veď keď vlastním nejaký majetok, ktorý je len a len môj, prečo by som si s ním nemohol nakladať ako uznám za vhodné? prečo by som napr. nehnuteľnosť v hodnote 100 000,- € nemohol niekomu predať za 50,- €?? komu sa mám za to zodpovedať keď je to len môj majetok?

Tvoja otázka je namieste. Bohužiaľ práve preto, že vlastník je obmedzovaný vo svojich právach, snažia sa o rôzne obchádzanie skutočnosti.
Veď ty by si matke tých 50 eur určite vyplatil. No tvoja sestra by mohla túto kúpu spochybniť. Bohužiaľ.
Pri darovacej zmluve sa ti dar započíta do tvojho dedičského podielu, no ešte by mohla sestra zapracovať proti tebe a matka by do troch rokov mohla zmluvu zrušiť (kto hľadá dôvody nájde).
MichalK.
22.06.10,06:55
a to je riešenie, niekoho obrať o majetok? podľa mňa je to nechutné...
sestra nie je dieťa tvojej mamy? prečo by si mal byť iba ty zvýhodnený? porozmýšlaj nad tým...
vieš čo je podľa mňa nechutné? denno-denné verbálne útoky, zneužívanie, ponižovanie, vykorisťovanie a podobné veci.... a presne to robí "moja sestra" mame.......................
Vanderlaan SK s.r.o.
22.06.10,07:16
Ja som mala taký istý prípad, a my sme uzatvorili normálne kúpnu zmluvu, a je to OK.
sarasara
22.06.10,08:31
U nás je vžitý názor a zákon to potvrdzuje, že všetky deti majú nárok na rovnaký podiel po svojich rodičoch. Inde vo svete to tak nie je. Rodič môže zanechať závet, v ktorom určí, koľko kto dostane z jeho majetku, a či vôbec dostane.
Malo by to byť jeho právo, je to predsa jeho majetok a sám dobre vie, prečo by jednému z detí dal viac a druhému menej.
Aký nárok má dieťa po rodičovi? Len z titulu, že je jeho dieťa?
Ak by bol inštitút závetu taký, že by mal poručiteľ právo rozhodovať o svojom majetku, kto bude po ňom dediť, nerobili by rodičia rozhodnutia už za svojho života, napr "kúpne zmluvy", darovacie zmluvy, ktoré im nakoniec skomplikujú život.