tomasenkoslav
21.06.10,11:58
na oficialnej stranke IZOR (institut za oceanografiju i ribarstvo) sekcia - kvalita vody na plážach, uskutocnil 6.-15.06.2010 IZOR odbery vzoriek vody.
Zopar lokalit, kde oznacil vzorku z plaže ako za znečistenu vodu:
Omiš, Dugi Rat Plaža
Mljet, Okuklje
Rijeka, Kantrida - Rekreacijski Centar
Umag, Moela
Novi Grad, Sv. Pelagij

Dalšie vyznamne miesta so zhoršenou kvalitou / nie však znečistena/:
Šibenik, Jadria Bazen
Makarska, Brela - Soline Istok
Drašnice, Brist - Plaža

IZOR odobera vzorky každych cca 10 dni.
jelalim
21.06.10,10:02
čím je voda znečistená?
tomasenkoslav
21.06.10,10:13
sufficient 08.06.2010 09:40

Air temp [°C] 22
Sea temp [°C] 16.4
Salinity 17.9
Weather Sunny
Wind Absent
Wind - speed -
Wind - direction -
Rain day before sampling Absent
Rain on day of sampling Absent
Visible pollution No
Floating waste matter No
Mineral fat No
Suspended waste matter No

neviem asi chcanky a roztopené srágory
jelalim
21.06.10,12:09
sufficient 08.06.2010 09:40

Air temp [°C] 22
Sea temp [°C] 16.4
Salinity 17.9
Weather Sunny
Wind Absent
Wind - speed -
Wind - direction -
Rain day before sampling Absent
Rain on day of sampling Absent
Visible pollution No
Floating waste matter No
Mineral fat No
Suspended waste matter No

neviem asi chcanky a roztopené srágory

Nie som síce dobrý angličtinár, ale v čom je problém?

Viditeľné znečistenie = Nie
Plávajúci odpad = Nie
Minerálny Tuk = Nie
Zadržaný Odpad = Nie
tomasenkoslav
21.06.10,16:58
2 jelalim:
neviem zavolaj na IZOR

moja sprava mala čiste informatívny charakter. existuje možnost skontrolovat si vodu pred odjazdom na tu-ktoru destinaciu, mam zato, že IZOR je solidny a nezainteresovany "partner" a teda nema dovod tendenčne menit vysledky testov.

to, že vo vode nie je viditelny odpad alebo špina nezamena predsa automaticky, že je cista alebo špinava, na to maju laboratoria.

Viditeľné znečistenie = Nie
Plávajúci odpad = Nie
Minerálny Tuk = Nie
Zadržaný Odpad = Nie

Takže pijete bežne vodu z kaluže ?
lujza.j
21.06.10,17:29
pozrel si si dobre tú stránku?
Rozalka
21.06.10,17:41
http://www.izor.hr/bathing/index.html
podľa mapky sú takmer všetky miesta čisté, treba klik na svoju plážičku a preveriť stav
arizona
21.06.10,17:42
Nerobíš zbytočnú paniku? :eek::eek::confused:


CHORVÁTSKO - Modrú zástavu (Plava zastava), ako medzinárodné označenie čistoty prostredia, upravenosti a vybavenosti má v roku 2010 vyvesených 116 chorvátskych pláží a 20 prístavov.
"Okrem morských pláží turista nájde tieto zástavy viať aj nad 7 vnútrozemskými mestami - plážou Aquacity neďaleko Varaždínu a 6 plážami športovo-rekreačného centra Jarun v Záhrebe," oznámilo Chorvátske turistické združenie v Bratislave.


Kritériami pre udelenia Modrej zástavy sú:
vysoká kvalita vody na kúpanie
frekvencia merania čistoty
dostupnosť informácií o kvalite vody
zaručenie bezpečnosti pre kúpajúcich sa.


Zoznam chorvátskych pláží s "modrou zástavou" 2010 (http://www.lijepa-nasa.hr/images/datoteke/popis_plaza_marina_pz_2010.pdf)

Zdroj : http://dromedar.topky.sk/cl/11161/511298/CHORVATSKO-Najlepsie-modre-plaze
--------------------------------------------------------------------------


Meranie kvality vody 07.06.2010. 00:00 do 19.06.2010. 08:30
Kazalo: http://jadran.izor.hr/images/plaza1.png izvrsno http://jadran.izor.hr/images/plaza2.png dobro http://jadran.izor.hr/images/plaza3.png zadovoljavajuće http://jadran.izor.hr/images/plaza4.png nezadovoljavajuće
modrá-výborná
zelená dobrá
žltá uspokojivá
červená neuspokojivá
Obrázok TU : http://www.izor.hr/kakvoca/
Rozalka
21.06.10,17:46
Robí paniku.
lujza.j
21.06.10,18:48
mimotemyďakujem dievčatá, musela som ísť mimo nestíhala som rozšíriť môj príspevok, ale vy ste rýchle šikulky :D:D:D veď aby sa nešírila panika keď nie je prečo;)
arizona
21.06.10,18:57
na oficialnej stranke IZOR (institut za oceanografiju i ribarstvo) sekcia - kvalita vody na plážach, uskutocnil 6.-15.06.2010 IZOR odbery vzoriek vody.
Zopar lokalit, kde oznacil vzorku z plaže ako za znečistenu vodu:
Omiš, Dugi Rat Plaža
Mljet, Okuklje
Rijeka, Kantrida - Rekreacijski Centar
Umag, Moela
Novi Grad, Sv. Pelagij

Dalšie vyznamne miesta so zhoršenou kvalitou / nie však znečistena/:
Šibenik, Jadria Bazen
Makarska, Brela - Soline Istok
Drašnice, Brist - Plaža

IZOR odobera vzorky každych cca 10 dni.

Môžeš uviesť link z kadiaľ si čerpal tieto poplašné správy? Prezrela som celú ich stránku, ale nič , žiadne varovanie som nenašla...:eek::confused::confused::eek:
jelalim
21.06.10,19:55
Takže pijete bežne vodu z kaluže ?

Ahááá, tak už som to pochopil. Ty teda upozorňuješ na to že voda z Jadranského mora nie je pitná?

V tom prípade s tvojím varovaním plne súhlasím a naozaj je dobré, že si nás varoval. :D
tomasenkoslav
22.06.10,04:56
Môžeš uviesť link z kadiaľ si čerpal tieto poplašné správy? Prezrela som celú ich stránku, ale nič , žiadne varovanie som nenašla...

nenazval by som to vobec poplašnou spravou ale fakt.
http://www.izor.hr/bathing/

dalši fakt je že po odbere dalšej vzorky už može byt voda - excellent - tak ako to vidno v historii daneho odberneho miesta.

Suhlasim s Rozalka - cela mapa je "čista" okrem par odbernych miest. netvrdil som opak !

2 jelaime:
no dement
pardon - no comment

2 arizona:
modra zastava
IZOR je štatny inštitut, vystedky testov musime akceptovat, bez ohladu nato comu chceme verit

2 all:
clovek chce "upozornit" nato že je možnost si skontrolovat kvalitu vody pred odjazdom na dovolenku a div že na neho nepodaju trestne oznamenie za širenie čoho ? poplašnej spravy...
navyše vzorky uskutočnuje autorizovany subjekt a robite zo mna vola, že si to snad vymýšlam ja. aj tu stranku som si nechal urobit na vlastne náklady aby som vas oklamal a zavadzal.
jelalim
22.06.10,06:18
2 jelaime:
no dement
pardon - no comment


Tak som asi dement, ked nikde ale vobec nikde nevidim na strankach IZORu ziadne varovanie o tom, ze je niekde voda ku kupaniu zavadna.
tomasenkoslav
22.06.10,09:11
2 jelalim:
ja nepoznam našu legislatívu natožto chorvátsku. nepoznam kriteria kedy chorvati vyhlasia, že voda ku kupaniu je zavadna. Aj tak pochybujem, že by to ucinili, pretože by prišli /da sa predpokladat/ o tucny balik financii z prijmov z turizmu.
Ja som pisal, že IZOR odobral vzorky a zrejme z laboratornych testov a vysledkov /ktore zase pri dalšom odbere možu byt v poradku/ publikoval na svojej internetovej stranke /s pravidelnou aktualizaciou/ tieto vysledky graficky a vo forme mapky. Nepišem, že IZOR pred špinavou vodou vyslovene varuje na na ich webe to figuruje. Ocakava snad niekto z vas, že bude IZOR chodit s kladivom po plažach a bude tam pribíjat tabulky - kupanje zabraneno ?

Nikdy som netvrdil , že je kontaminovana plaž a voda je závadna....pisal som o odobratej vzorke IZORom a to je rozdiel. Treba citat pozorne a nevytrhavat slova z kontextu.

Vidite staci vybrat slova Makarska , voda , znečistena a dezinformácia a fama je na svete.

Proste chcel som aby sa sl. turisti, ak maju zaujem /resp. aby mali tu možnost a vedomie, že sa to dá/, presvedcili o ne-kvalite vody este pred odchodom na danu destinaciu v chorvatsku. A pisal som o vzorkach vody nie o celych plažach resp. celom chorvatskom pobreži.

a ešte k tej pitnej vode:
ospravedlnujem sa Ti za ten vyraz dement, lebo pisal som to z horucou hlavou.
V podstate si ma k tomu vyprovokoval Ty pretože som nejak nevedel straviť, že dospely clovek posudzuje čistotu vody podla toho, ci tam viditelne plava bordel alebo nie. Povodne som tam chcel napisat ešte niečo "tvrdšie".

Ked už sme pri tej Makarskej:
Ked som tam bol naposledy, chodievali sme na FKK plaž za majak. Ale par krat sme boli aj na centralnej plaži a tam /podla mna v znacnej miere/ plavali olejove-ropne škvrny na vode, jednak z člnov a aj zo skutrov a tých tam bolo požehnane. Nehovoriac o ovzduši nasýtenom spalinami prave z tých vodných skútrov.

su dve skupinky ludi:
jedna tuto informaciu prijme ako realny fakt a druha bude špekulovat ako tieto fakty o testoch vyvratit a spochybnit a navzajom sa k tomu na fore PORADAy budu povzbudzovať.
jelalim
22.06.10,12:35
Ja som pisal, že IZOR odobral vzorky a zrejme z laboratornych testov a vysledkov /ktore zase pri dalšom odbere možu byt v poradku/ publikoval na svojej internetovej stranke /s pravidelnou aktualizaciou/ tieto vysledky graficky a vo forme mapky.

Žiadne zlé výsledky zo vzoriek na stránke IZORu nie sú. To čo si sem skopíroval zo stránky IZORu to iba potvrdzuje. Voda podla IZORu je v poriadku na celom Jadrane.





a ešte k tej pitnej vode:
ospravedlnujem sa Ti za ten vyraz dement, lebo pisal som to z horucou hlavou.
V podstate si ma k tomu vyprovokoval Ty pretože som nejak nevedel straviť, že dospely clovek posudzuje čistotu vody podla toho, ci tam viditelne plava bordel alebo nie. Povodne som tam chcel napisat ešte niečo "tvrdšie".


nuz, ja som nic neposudzoval, jedina vec co som urobil bolo to ze som prelozil ten text, ktory si sem ty poslal a vyhlasil o nom, ze toto je na tej vode zle.




jedna tuto informaciu prijme ako realny fakt a druha bude špekulovat ako tieto fakty o testoch ....


Doteraz sem nikto ani ty neposlal akykolvek dokaz, alebo odkaz na nejaky test ktory by tvrdil, ze voda v jadrane je zavadna na kupanie.

Ako si na to vlastne prisiel?
tomasenkoslav
22.06.10,14:58
no tak dobre.
Na IZORe je link - Water quality on beaches in Croatia, ked si to otvoriš, tak sa Ti objavi aj mapka jadranu. na chorvatskom pobreži su take modre kružky. na chorvatskom preto, lebo IZOR je chorvatska inštitucia. Co znamena IZOR sme si vysvetlili na minulej hodine. Dufam, že si daval pozor. Opakovat to nebudeme .
Dole pod tou mapkou je legenda, ktora vysvetluje co znamenaju tie kružky podla farby. Je tam vela modrých /ako niektorí bystrejší postrehli/ modre znamenaju vodu - excelent podľa legendy pod mapkou. Ale najde sa tam par kružkov so žltou farbou, ktora podla legendy pod mapou znamena, že je voda z odobratej vzorky vody - sufficient / to si radšej prelož sám/.
Ked si klikneš na nejaký kružok, tak sa Ti objaví, taký report s datumom odobratia vzorky, o smere vetra, o jeho sile, o tom či v den odoberania zvorky pršalo alebo den predtým, a s udajom zrejme ci osoba poverena odberom vzorky viditelne videla nejake znečistene bud ropne-olejove-naftove škvrny alebo ine ..
Dnes, ked si ja otvorim browser FF, tak mi prislušna stranka na IZORe ponuka mapku, kde su zastupene/vo forme kružkov/ tri-3 farby z legendy pod nou. Takže vzorky odobrate na tento termin nedopadli rovnako a rozdelili ich podla noriem IZORu, ktore ja nemam možnost ovplyvnit, aby si mal dobre vysledky ,ked pojdeš Ty na jadran, sorry.
Nedisponujem žiadnym certifikatom ani normou, podla ktorej IZOR klasifikuje svoje vzorky na vhodne a nevhodne, znečistene a čiste a pod.
Nemam ani konkretny protokol z vyhodnocovania konkretnej vzorky, ktoru uvadza IZOR ako sufficient. Stejne by to boli čisla pri chemickych vzorcoch alebo che. terminoch, ktorým ja nerozumiem.
Takže ak maš zaujem a si odbornik / podla toho co tu piseš o tom nepochybujem/ kontaktuj prosim IZOR , iste Ti dany protokol pošlu.

Preštuduj si toto:
http://jadran.izor.hr/kakvoca/EU-DIR-2006-7-EZ.pdf

a

http://jadran.izor.hr/kakvoca/regulation.html

Ak sa mylim a ta mapka s tym kružkom a udajom o nameraných hodnotách znamena uplne niečo ine...napriklad, že voda zo vzoriek vobec nie je znečistena, tak sa každemu hlboko ospravedlnujem.

No a ak chceš dokaz, tak skutočne kontaktuj IZOR. Mne staci to co myslim, že vidim a IZOR je pre mna relevantny "partner" nato aby som tej stranke doveroval.
jelalim
22.06.10,19:37
Poviem ti to vidím ja:

Mam tam asi 1000 modrych kruzkov, ktore znamenaju excelentnu kvalitu.
Mam tam asi 5 zelenych kruzkov, ktore znamenaju dobra kvalita.
Mam tam asi 3 zlte kruzky, co znamena dostatocna kvalita. (vsetky su ale priamo pri znamych velkych pristavoch, kde sa nekupe nikto)
Mam tam presne 0 cervenych kruzkov, co znamena zla kvalita.

Opieras sa vysledkom meradi Izor - u, ale podla toho co nameral Izor, rano ked sa budes sprchovat vo svojej vani, tak mozno na toto sprchovanie pouzijes vodu horsej kvality ako je v celom Chorvatsku.
tomasenkoslav
22.06.10,19:58
Poviem ti to vidím ja:

Mam tam asi 3 zlte kruzky, co znamena dostatocna kvalita. (vsetky su ale priamo pri znamych velkych pristavoch, kde sa nekupe nikto)


Fuj, tak to klameš až sa hory zelenaju ! Su tam krasne fotky a tie kružky na plažach a nie v pristavoch.