Zuzanka1973
21.06.10,12:38
Dobrý deň prajem.
Chcem sa poradiť ako účtovať náklady na auto na leasing v prípade, že ho chcem vyradiť z majetku skôr, ako je leasing ukončený. Leasingová zmluva sa neporuší, nájomnca bude pokračovať v splácaní podľa splátkového kalendára, avšak už o tomto vozidle nechce účtovať do nákladov, nakoľko si kúpil nové auto. Berie sa to ako predčasne ukončený leasing? Alebo má nárok do doby vyradenia na všetky náklady v plnej výške?
Ďakujem. Zuzana
IvoM
21.06.10,12:41
Predčasne ukončený leasing to určite voči leasingovke nebude, keďźe splátky budú riadne uhrádzané, čo sa stane s vozidlom keďže sa vyradí z majetku, lebo predať sa nemôže, ido o FO alebo PO? Ja by som v tomto prípade uvažoval o postúpení leasingu, hoci aj na FO.
Zuzanka1973
21.06.10,12:56
Ostáva na tú istú osobu, ide o FO a jednoduché účtovníctvo. Ale 2 autá by si v majetku neobhájila.
Zita5
21.06.10,13:05
Ostáva na tú istú osobu, ide o FO a jednoduché účtovníctvo. Ale 2 autá by si v majetku neobhájila.

Nie je potrebné postúpenie lízingu pri dodržaní ostatných ustanovení Zákona o dani z príjmu .
Prečítajte tu Pokyn :
http://www.porada.sk/t112941-pokyn-drsr-k-financnemu-prenajmu-ju.html

To záleží od posúdenia činnosti SZČO , či vie dve autá obhájiť . Treba to posúdiť a vyradiť jedno pre osobnú potrebu , s tým že finančný prenájom bude platiť naďalej .
Zuzanka1973
21.06.10,14:05
Zita, ďakujem za odpoveď. Niekedy čím viac čítam, tým menej viem. Ale utvrdila si ma v mojom názore, že nemusím upravovať daňový základ. Ďakujem.
brasci
21.10.10,15:53
Zdravím,

mám taký jeden problém. Konateľ mal auto na lízing, ktoré malo byť dosplácané v 6/2011. Rozhodol sa auto predať, tak išiel do lízingovky a auto vyplatil. Takže sme ukončili lízing teraz v auguste. 474 mám pekne na nule tu problém nie je. Lenže on to auto ide teraz predať a čo teraz? Aká je zostatková hodnota?

Odpisy som uplatňoval podla lízingu (čiastka/36 krát príslušný počet mesiacov v roku), len teraz neviem ako na to.

a) Môžem uplatniť všetky odpisy (za 18 mesiacov) k dnešnému dňu a tým pádom bude mať auto k dnešnému dňu hodnotu 0

b) alebo uplatniť plánované odpisy za rok 2010 (12 mesiacov) k dnešnému dňu,

c) alebo len odpisy z roku 2010 (9 mesiacov) po dnešný deň?

d) nemôžem vôbec uplatniť odpisy?

Ďakujem za radu...
brasci
22.10.10,05:26
Pani na DU mi poradila, že možnosť c) je správna... Tak čo myslíte, má pravdu?
Tweety
22.10.10,05:31
Pani na DU mi poradila, že možnosť c) je správna... Tak čo myslíte, má pravdu?
Má.
brasci
22.10.10,05:33
tweety: dik, hovoríme teda o účtovných aj daňových odpisoch však? ostatné teda prapadnú... nevadí