nitranka
21.06.10,12:38
Vraví sa, že sušené ovocie je veľmi zdravé, ako je to so sušeným ovocím z obchodu, ktoré je chemicky ošetrované, stačí ho umyť pod tečúcou vodou alebo ho radšej nekonzumovať?
Denisa
21.06.10,10:56
Dokázať by to možno vedeli v labákoch, či sa tie chemikálie umyjú. Ja si to nemyslím. A keby sa aj umyli, tak to ovocie je určite pestované pomocou chemikálii - veď je to veľkovýroba.
Takže, čo nie je vonku je vo vnútri :-(
Ovocie sa dá dobre usušiť aj bez konzervantov, ale to by ho museli sušiť poriadne a tým by stratilo oveľa viac na hmotnosti a bolo by tvrdšie - suchšie a nie také dužinaté a farebné. A to by sa veľkým firmám ťažko predávalo. My máme ešte ovocie doma usušené z minulého roku a je výborné...
osky
21.06.10,19:01
Dokázať by to možno vedeli v labákoch, či sa tie chemikálie umyjú. Ja si to nemyslím. A keby sa aj umyli, tak to ovocie je určite pestované pomocou chemikálii - veď je to veľkovýroba.
Takže, čo nie je vonku je vo vnútri :-(
Ovocie sa dá dobre usušiť aj bez konzervantov, ale to by ho museli sušiť poriadne a tým by stratilo oveľa viac na hmotnosti a bolo by tvrdšie - suchšie a nie také dužinaté a farebné. A to by sa veľkým firmám ťažko predávalo. My máme ešte ovocie doma usušené z minulého roku a je výborné...


myslim ze je to vystizna odpoved-aj ked teda susene ovocie pomaha velmi pri zapchach!!!!!!!!!takze-umyvajme!

ja davam prednost orechom a roznym jadram a semienkam-tie su iste neni chemicky osetrene.a okrem toho,v susenom ovoci z obchodu je vela cukru-nie je to pravda ze je dobre miesto sladkeho.prisladzaju to.nejlepsia je samovyroba.
v zime susime jablcka na radiatore,obcas slivky a marhule v rure.chcela som kupit susicku,ale tolko ovocia zase nevyprodukujeme,tak neviem.no a tento rok.........ci vobec dake bude....:confused::eek:
durisovad
21.06.10,19:55
Susicka je vyborna vec, mame ju uz niekolko rokov a susime v nej ovocie a obcas aj huby, ked je vlhkejsie pocasie a vonku by schli velmi dlho.
Doma vypestovane a vysusene ovocie je iste zdravsie ako to kupene v obchode, aj ked nie je na vzhlad take lakave, ale zarucene je neskodne.
jelalim
21.06.10,20:00
Napr. ak si kúpite v obchode balíček zo sušeným ananásom, na balení je síce upozorenie, že pred konzumáciou by sa mal umyť, ale naozaj si takéto sušené ovocie niekto umýva?
kukučka
21.06.10,21:00
Áno, namočím ho na chvíľu a potom zlejem vodu. Nie kvôli chémii, ale preto, že ho máme radi do šalátov aj do omáčok a je lepšie, ak je vláčne. Na priamy konzum a na pečenie ho nemyjem, iba ak v rume.:---
Kupujem len čisté, žiadne zmesi a lá musli, tie sú najhoršie. Ak, tak si namiešam sama a upečiem nejaké keksy.
osky
22.06.10,06:51
Napr. ak si kúpite v obchode balíček zo sušeným ananásom, na balení je síce upozorenie, že pred konzumáciou by sa mal umyť, ale naozaj si takéto sušené ovocie niekto umýva?

ja oplachujem vsetko,aj hrozienka do pecenia.-napr.datle a figy su potom aj lepsie stravitelnejsie.a mne osobne vadi,ked sa to lepi take sirupove na prsty.a take oplachnute a v papierovej utierke ossene to chuti sviezejsie,necitit tam tie praskove zmesi.
korela
22.06.10,10:59
Ak je tam upozornenie, že pred použitím ho treba opláchnuť, to hovorí samo za seba.
Ale práve včera v dámskom magazíne na STV bola reč o tejto téme, najprv krátka anketa so spotrebiteľmi, technológia sušenia, potom názor lekárky, a nakoniec kratší rozhovor s Petrom Planietom, poradcom pre výživu, kedy konzumovať surové a kedy sušené ovocie, kedy zahrieva a ochladzuje organizmus, tiež sa dotkol mrazeného ovocia, keďže obsahuje veľa vody, pamätá si že bolo zmrazené, a ak sa použije v zime nejakým spôsobom, i keď do koláča, tak telo ochladí. http://www.stv.sk/videoarchiv/relacia/damsky-magazin/ 21.6.2010 od 41. do 53. min. Napr. sušené goji obsahuje 1500-krát viac vitamínu C a ako pomaranč. A tiež množstvo, vhodné porcie. Atď.
mipavtak
25.11.11,19:18
K tomuto mam tiez jednu otazku- co si myslite o plodoch GOJI, je to tiez chemizovany vyrobok? Vsimol somsi totiz ze goji z Tesca ma mierne horkastu chut co naopak kvalitne goji nema.
Dakujem
petermikuláš
01.12.11,08:36
Treba čítať čo je na balíčku napísané. Sú také, ktoré sú chemicky ošetrované a sú také , ktoré nie. Ak sú tak rozhodne umyť vo vlažnej vode. Ale jednoznačne súhlasím s tými, ktoí písali, že najlepšia je domáca sušička. Viete presne s istotou čo si tam dáte a ako si to usušíte a nemusíte riešiť žiadne chemikálie.