CanalMedia
21.06.10,13:44
Dobrý deň,
od marca tohto roku podnikám v ČR (živnosť) a kedže som niekoľko rokov podnikal v SR, spolupracujem väčšinou so slovenskými firmami.

Dodávateľ istej služby je zo SR a je platca DPH. Ponuku mi vystavil bez DPH. Nedávno som sa dozvedel: v prípade, že je dodávateľ z inej členskej krajiny, nemal by fakturovať DPH.

Akú výšku faktúry mám teda akceptovať ako neplatca DPH sídliaci v ČR? Môže dodávateľ vystaviť faktúru s DPH?

Ďakujem veľmi pekne za radu.
Martin Mocko
21.06.10,11:55
Na presnú identifikáciu je potrebné uviesť o akú službu ide.
CanalMedia
21.06.10,12:02
Ide o dodanie sw aplikácie.
Martin Mocko
21.06.10,12:26
Ak tú aplikáciu môžeme považovať za službu, tak je postup takýto:
Predpokladám, že odberateľ v ČR je právnická osoba so sídlom v ČR alebo FO s trvalým pobytom v ČR.
Potom dodávateľs (plátca v SR) vystaví doklad bez DPH a (ďalej uvádzam iba pravdepodobnú úpravu - treba sa spýtať osoby, ktorá ovláda český zákon o DPH) odberateľ v ČR je povinný odviesť (prípadne sa i registrovať na DPH) českú DPH v ČR.
CanalMedia
21.06.10,12:53
Odberateľom som ja, čiže zahraničná FO podnikajúca a registrovaná v ČR. Som neplatca DPH.

Po konzultácii s finančným úradom v ČR je postup nasledovný: dodávateľ (SK) vystaví faktúru bez DPH a odberateľ (ČR) nie je povinný odvádzať DPH ani sa registrovať.
Darma111
22.06.10,10:37
Chcem sa popýtať na môj prípad:
Dodávateľ - PO platca DPH Slovenská republika.
Odberateľ - FO neplatca DPH Česká republika.
Služba - ubytovanie v hoteli vo Vysokých Tatrách.
Má byť vystavená zahraničná faktúra s DPH alebo nie?
je povinný odberateľ odvádzať DPH?
Podľa akého zákona sa postupuje?
CanalMedia
22.06.10,10:43
Je to ten istý prípad len u Vás platí z opačnej strany.
Faktúra sa vystavuje bez DPH a odberateľ neodvádza daň, kedže nie je platca DPH.
Vzťahuje sa na to myslím zákon o zamedzení dvojitého zdanenia v rámci EU.
Martin Mocko
22.06.10,16:01
Chcem sa popýtať na môj prípad:
Dodávateľ - PO platca DPH Slovenská republika.
Odberateľ - FO neplatca DPH Česká republika.
Služba - ubytovanie v hoteli vo Vysokých Tatrách.
Má byť vystavená zahraničná faktúra s DPH alebo nie?
je povinný odberateľ odvádzať DPH?
Podľa akého zákona sa postupuje?

Toto je trošku iný prípad. Postupuje sa podľa zákona o DPH, konkrétne §16. Zmluva o dvojitom zdanení slúži na niečo iné, nie na úpravu DPH medzi dvomi krajinami.

"§ 16

(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza."

Čiže v tomto prípade dodávateľ faktúruje úplne každému odberateľovi služby ubytovania s 19% DPH.
Darma111
23.06.10,05:47
Toto je trošku iný prípad. Postupuje sa podľa zákona o DPH, konkrétne §16. Zmluva o dvojitom zdanení slúži na niečo iné, nie na úpravu DPH medzi dvomi krajinami.

"§ 16

(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza."

Čiže v tomto prípade dodávateľ faktúruje úplne každému odberateľovi služby ubytovania s 19% DPH.



Ďakujem...
tibor1000
11.07.10,18:36
Dobrý večer,
prosím Vás,vedeli by ste mi s týmto pomocť:

platca DPH v SR, predáva tovar do ČR:
1) fyzickej osobe
2) neplatcovi DPH v ČR

faktúru v obidvoch prípadoch vystaví s DPH?

ďakujem veľmi moc
tibor1000
12.07.10,09:03
Dobrý večer,
prosím Vás,vedeli by ste mi s týmto pomocť:

platca DPH v SR, predáva tovar do ČR:
1) fyzickej osobe
2) neplatcovi DPH v ČR

faktúru v obidvoch prípadoch vystaví s DPH?

ďakujem veľmi moc

poradíte mi prosím niekto?
ďakujem pekne
VieraPopluharova
12.07.10,09:39
Občanovi do zahraničia (resp. do ČR) vystavuješ faktúru s DPH i keď si registrovaný k DPH podľa § 7a.

a.) Mal by sa najskôr dotyčný zaregistrovať, ak chce prijať službu z iného členského štátu.
b.) Keď budete vystavovať faktúru, vypýtajte si najprv IČ DPH, ak nebude vedieť o danej situácii, poskytnite ju mu, možno Vám bude vďačný, že sa to dozvedel práve od Vás. Ak nebude chcieť o danej veci nič vedieť a bude chcieť danú službu, poskytnite mu ju, on si predsa nesplnil danú povinnosť nie Vy.

Pri vystavovaní faktúry platcovi DPH napríklad do ČR, vystavujete faktúru s oslobodením od dane,nakoľko DPH je na prijimatelovi sluzby v danom state t.j. v ČR.

Zhrniem:
1) fyzickej osobe - obcanovi vystavujes fakturu s DPH
2) neplatcovi DPH v ČR - tak isto vystavujes faktru s DPH
3) pri platcovi DPH - vystavujes fakturu bez DPH, nakolko DPH je je na prijimatelovi sluzby v danom clenskom state v tomto pripade tj. v CR.
tibor1000
13.07.10,11:33
Občanovi do zahraničia (resp. do ČR) vystavuješ faktúru s DPH i keď si registrovaný k DPH podľa § 7a.

a.) Mal by sa najskôr dotyčný zaregistrovať, ak chce prijať službu z iného členského štátu.
b.) Keď budete vystavovať faktúru, vypýtajte si najprv IČ DPH, ak nebude vedieť o danej situácii, poskytnite ju mu, možno Vám bude vďačný, že sa to dozvedel práve od Vás. Ak nebude chcieť o danej veci nič vedieť a bude chcieť danú službu, poskytnite mu ju, on si predsa nesplnil danú povinnosť nie Vy.

Pri vystavovaní faktúry platcovi DPH napríklad do ČR, vystavujete faktúru s oslobodením od dane,nakoľko DPH je na prijimatelovi sluzby v danom state t.j. v ČR.

Zhrniem:
1) fyzickej osobe - obcanovi vystavujes fakturu s DPH
2) neplatcovi DPH v ČR - tak isto vystavujes faktru s DPH
3) pri platcovi DPH - vystavujes fakturu bez DPH, nakolko DPH je je na prijimatelovi sluzby v danom clenskom state v tomto pripade tj. v CR.

ďakujem moc Vierka

no a keď predavame tovar "iba" občanovi fyzickej osobe v ČR,tento občan sa myslim nemusi registrovať pre DPH podľa § 7,všakže?
kedze nie je podnikatel..?
ďakujem
jeso
13.07.10,11:38
ano občan, ktorý nakupuje od teba tovar sa nemusí registrovať pre DPH
tibor1000
13.07.10,12:11
ano občan, ktorý nakupuje od teba tovar sa nemusí registrovať pre DPH

nemusí,ok,a faktúru mu vystavíme s DPH,a bude to v poriadku,hádam tomu rozumiem správne
ďakujem moc
VieraPopluharova
13.07.10,12:45
nemusí,ok,a faktúru mu vystavíme s DPH,a bude to v poriadku,hádam tomu rozumiem správne
ďakujem moc

Ano dobre si to pochopil.
tibor1000
13.07.10,16:39
ano,ďakujem pekne
AdaMtiM
15.07.10,07:16
Pokiaľ som platca DPH v SK a fakturujem službu - práce na nehnuteľnosti v ČR - do ČR ale firme - neplatcovi DPH , čiže odberateľ nemá IČ DPH ČR, tak ja vystavujem fa s DPH? V žiadnom prípade nie bez? Ďakujem moc....
NICOLETTA
15.07.10,14:35
Dobry den,

prosim vas o radu,

ako ma fakturovať sprostredkovanie ubytovania v ČR slovensky platca DPH pre slovenskeho neplatcu DPH ?

S DPH českou?

A este jedna otazocka - Môžeme fakturovať cestovnej kancelarii z ČR ubytovanie v nasom hoteli v SR bez DPH? Oni nam vystavuju faktury za ubytovanie v ČR bez DPH.
Džudi
15.07.10,15:34
AdaMtiM práce na nehnuteľnosti pozri náš § 16 ods.1 zákon o DPH miesto dodania je tam kde sa nehnuteľnosť nachádza. A v českom zákone si musíš zistiť, či sa tam máš registrovať, alebo ako to majú poriešené oni, ja by som povedala registrácia v ČR, ale nepoznám ich zákon. Je to mimo slovenskej DPH.
Džudi
15.07.10,15:39
NICOLLETA, pre ubytovacie služby platí taktiež § 16 ods. 1, pri sprostredkovaní sa to berie podľa toho čo sa sprostredkuje a kde by táto služba mala miesto dodania tak aj sprostredkovanie sa riadi podľa toho §. Ak poskytujem tieto služby treba podľa ich zákona zistiť, či sa dá preniesť daňová povinnosť, alebo je potrebná registrácia.
tibor1000
16.07.10,07:57
Občanovi do zahraničia (resp. do ČR) vystavuješ faktúru s DPH i keď si registrovaný k DPH podľa § 7a.

a.) Mal by sa najskôr dotyčný zaregistrovať, ak chce prijať službu z iného členského štátu.
b.) Keď budete vystavovať faktúru, vypýtajte si najprv IČ DPH, ak nebude vedieť o danej situácii, poskytnite ju mu, možno Vám bude vďačný, že sa to dozvedel práve od Vás. Ak nebude chcieť o danej veci nič vedieť a bude chcieť danú službu, poskytnite mu ju, on si predsa nesplnil danú povinnosť nie Vy.

Pri vystavovaní faktúry platcovi DPH napríklad do ČR, vystavujete faktúru s oslobodením od dane,nakoľko DPH je na prijimatelovi sluzby v danom state t.j. v ČR.

Zhrniem:
1) fyzickej osobe - obcanovi vystavujes fakturu s DPH
2) neplatcovi DPH v ČR - tak isto vystavujes faktru s DPH
3) pri platcovi DPH - vystavujes fakturu bez DPH, nakolko DPH je je na prijimatelovi sluzby v danom clenskom state v tomto pripade tj. v CR.

Ešte prosím otázočka - ja túto faktúru zaúčtujem ako "slovenskú" faktúru? Teda základ dane R. 3, DPh R. 4 daňov.priznania DPH?
VGMAL
07.06.12,06:29
Prosím o radu. Neplatca DPH z Českej republiky ,predáva tovar plátcovi DPH zo Slovenskej republiky, ako má byť správne vystavená a zaúčtovaná faktúra. Ďakujem