martin512
21.06.10,15:26
Ahojte poradaci,

nedavno som ohlasil zivnost, projektovanie stavieb (do 300m2) a zacal som si vies jednoduche uctovnictvo. Momentalne som sa este nerozhodol pre konkretny uctovnicky software (rozmyslam nad pohodou alebo alfou), tak si zatial uctovnictvo vediem v exceli. Stiahol som si par excelovskych navrhov penazneho dennika, trochu ich upravil a myslim, ze ma vsetko, co je potrebne podla postupov uctovania v JU, keby nieco chybalo, prosim dajte vediet. Penazny dennik s konkretnymi uctovnymi zapismi je nizsie.

Nieco som si nastudoval tu na porade a aj inde na nete, no potreboval by som poradit s niekolkymi uctovnymi pripadmi v penaznom denniku. Ak by mal niekto cas sa na to pozriet, bol by som velmi povdacny.


Uctovne pripady:

1. zaciatok zivnosti bol 15.4., no 7.4. som uz mal vydavky na kolky 31,5 eur (zriadovacie vydavky). Penazny dennik otvaram ku dnu zacatia podnikania, no mozem mat teda prvy zapis "Nakup kolkov na zivnostenske listy" s datumom 7.4.? Konretne som to dal medzi vydavky na dosiahnutie, zabezpecenie a udrzanie prijmov - rezia a ostatne (kolonka 24). vznikne mi minusovy zostatok v pokladnici, mozem to vyriesit napr. osobnym vkladom podnikatela v hotovosti do pokladnice dna 6.4. v sume 31,5 eur i ked budem mat napisane, ze uctovne obdobie je od 15.4.?

2. dna 26.4. som dostal prispevok na zacatie podnikania vo vyske 3902,16 eur. dal som to ako prijem na bankovom ucte a medzi prijmy neovplyvnujuce zaklad dane - vlastne penazne vklady, uvery a dary (kolonka 29).

3. vybral som 1000 eur cez bankomat a hned vtedy som za hotovost kupil PC, monitor, tlaciaren a neskor som zaplatil do zdravotnej poistovne (dal som to do rezie a ostatne - kolonka 24). urobil som to cez priebezne polozky, ale nie som si isty ci to tak ma byt. konkretne v prilozenom exceli.

4. zvysilo sa mi 29,29 eur, ktore som o par dni vlozil naspat na ucet.


Este k vydavkovym podkladnicnym dokladom (VPD)- ked nieco kupim, vypisem si VPD, ze som zobral z pokladnice. zaplatim napr. za nejaku sluzbu v hotovosti a dodavatel mi da prijmovy pokladnicny doklad a fakturu. ked to uctujem, tak si to spojim PPD + fakturou od dodavatela s mojim VPD. je to v poriadku? trochu sa mi to myli.

Dakujem za odpovede, dufam, ze sa niekto najde, kto by mal chvilu cas sa na to pozriet.

PS: Udaje su vymyslene a vybral som len niektore uctovne zapisy, s ktorymi som mal problemy. Vediem si este knihu pohladavok a zavazkov, pomocne knihy ziadne.
veronikasad
21.06.10,13:32
Martin, nemôžeš mať mínusový zostatok v pokladni. Prvý zápis musí byť vklad podnikatela.

Čo sa týka ďalšieho účtovania, nezveríš to radšej skúsenej účtovníčke a budeš sa venovať svojej práci ? Nákup PC a platba ZP nepatrí do stlpca prev.réžia.
martin512
21.06.10,14:20
Ahoj Veronika,

dakujem za odpoved.

6. 4. som pridal PPD osobny vklad podnikatela. nepasoval mi tam minusovy zostatok, zato som sa pytal. nejako som si myslel, ze prvy zapis by mal byt 15.4., vtedy som otvoril penazny dennik a tie vydavky pred zacatim mi tam nejako nepasovali. zmiatlo ma to, ale uz je to ok.

Pri tom ZP som sa pomylil, ked som to kopiroval zo svojho suboru, sorry, uz je to v spravnom stlpci 23 - ZP a SP podnikatela.

K tomu nakupu PC, je to pod 1700 eur, nechcem to odpisovat, chcel by som to dat rovno do nakladov.

Este tie priebezne polozky mi nie su celkom jasne, je to tak ok?

Nechcem to zverit uctovnicke. Podla mna som schopny sa to naucit a vies si jednoduchu evidenciu sam. V podstate, ked ja poskytujem sluzby, tych uctovnych pripadov nie je vela, vacsina sa opakuje. PC a tlaciaren som kupil teraz, uz nic take neplanujem kupovat.

Upravil som subor a je prilozeny nizsie.
sedi
03.01.11,14:36
no vidím že tu nie je príliš veľa ľudí ochotných odpovedať alebo sú všetci veľmi zaneprázdnení=/ ja začínam od 1.1. s internetovým obchodom a chcem si tiež sama viesť JU, doteraz som pracovala ako účtovníčka ale účtovala som len stále tie isté fa dokola ale myslela som si že jednoduché účto budem zvládať s pomocou porady.. ale ako sa mi tak zdá tak to bude tvrdý oriešok. Ako sa darí tebe?