Xantypa
21.06.10,19:21
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ako účtovať nákup automobilu na úver, ak bola časť auta zaplatená v hotovosti.
Auto stálo napr. 20000 eur, 10000 eur bolo zaplatené v hotovosti.
Zvyšná suma 10000 eur bola financovaná cez úver. Prišiel splátkový kalendár na 36 mesiacov. Úverová splátka sa skladá z istiny a z úroku, istina je vo výške 10000 eur a úrok v sume 1000 eur.
Som platca DPH.
Ja som to urobila nasledovne (a neviem či správne):
1. zaúčtovanie DF, plný odpočet DPH v prísl. štvrťroku
2. do nákladov pôjde ročný odpis auta, t.j. 5000 eur/rok počas 4 rokov
3. splácanie istiny (mesačne) - nezdaniteľný výdaj
4. splácanie úroku (mesačne) - môžem dať do odpočítateľných výdavkov? do réžie?
5. administratívny poplatok za uzatvorenie úverovej zmluvy vo výške 200 eur - môžem dať do réžie?

Prosím pomôžte. Ďakujem
liba2
22.06.10,15:34
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ako účtovať nákup automobilu na úver, ak bola časť auta zaplatená v hotovosti.
Auto stálo napr. 20000 eur, 10000 eur bolo zaplatené v hotovosti.
Zvyšná suma 10000 eur bola financovaná cez úver. Prišiel splátkový kalendár na 36 mesiacov. Úverová splátka sa skladá z istiny a z úroku, istina je vo výške 10000 eur a úrok v sume 1000 eur.
Som platca DPH.
Ja som to urobila nasledovne (a neviem či správne):
1. zaúčtovanie DF, plný odpočet DPH v prísl. štvrťroku
2. do nákladov pôjde ročný odpis auta, t.j. 5000 eur/rok počas 4 rokov
3. splácanie istiny (mesačne) - nezdaniteľný výdaj
4. splácanie úroku (mesačne) - môžem dať do odpočítateľných výdavkov? do réžie?
5. administratívny poplatok za uzatvorenie úverovej zmluvy vo výške 200 eur - môžem dať do réžie?

Prosím pomôžte. Ďakujem

http://www.porada.sk/search.php?searchid=11189233

úver
http://www.porada.sk/t83598-uctovanie-uveru.html
Xantypa
23.06.10,08:52
http://www.porada.sk/search.php?searchid=11189233

úver
http://www.porada.sk/t83598-uctovanie-uveru.html
Ďakujem ale odkaz sa mi nedá otvoriť. Vypisuje mi: "Upozornenie
Prepáčte - vyhladávač nenašiel žiadne výsledky. Skúste zadať inú formuláciu."
Tak neviem ako ďalej....
Xantypa
23.06.10,08:56
Ďakujem... nakoniec som si to vyhľadala inakšie.
karcoolka1
18.07.10,10:01
Združenie FO, platiteľ DPH (JEDUCT) kúpilo osobné auto od neplatiteľa DPH (autobazár), 10 % v hotovosti a zvyšok na autoúver - 36 splátok.
Mám kúpnu zmluvu, splátkový kalendár a príjmový pokladničný doklad na 10 % na fyzickú osobu, teda poverená osoba združenia, nie je tam žiadne IČO,DIČ. Faktúru nemám žiadnu.
Je to v poriadku? Čo s tým mám robiť?

Združenie končí, živnosti si rušia. Založili novú sro. Toto auto chcú predať sro-ke. Ako sa to dá? Na technikocm preukaze je vlastník vozidla úverová firma a držiteľ osvedčenia je FO-poverená osoba bez IČO,DIČ.

Dopĺňam, že som našla faktúru, aspoň myslím. Volá sa to: Dohoda o platbách - faktúra, zmluva č. 123.
karcoolka1
21.07.10,08:33
Združenie FO, platiteľ DPH (JEDUCT) kúpilo osobné auto od neplatiteľa DPH (autobazár), 10 % v hotovosti a zvyšok na autoúver - 36 splátok.
Mám kúpnu zmluvu, splátkový kalendár a príjmový pokladničný doklad na 10 % na fyzickú osobu, teda poverená osoba združenia, nie je tam žiadne IČO,DIČ. Faktúru nemám žiadnu.
Je to v poriadku? Čo s tým mám robiť?

Združenie končí, živnosti si rušia. Založili novú sro. Toto auto chcú predať sro-ke. Ako sa to dá? Na technikocm preukaze je vlastník vozidla úverová firma a držiteľ osvedčenia je FO-poverená osoba bez IČO,DIČ.

Dopĺňam, že som našla faktúru, aspoň myslím. Volá sa to: Dohoda o platbách - faktúra, zmluva č. 123.

TOĽKO VEĽA JE TU ZNALÝCH VECI. PROSÍM O POMOC.
Zita5
22.07.10,04:33
Združenie FO, platiteľ DPH (JEDUCT) kúpilo osobné auto od neplatiteľa DPH (autobazár), 10 % v hotovosti a zvyšok na autoúver - 36 splátok.
Mám kúpnu zmluvu, splátkový kalendár a príjmový pokladničný doklad na 10 % na fyzickú osobu, teda poverená osoba združenia, nie je tam žiadne IČO,DIČ. Faktúru nemám žiadnu.
Je to v poriadku? Čo s tým mám robiť?

Združenie končí, živnosti si rušia. Založili novú sro. Toto auto chcú predať sro-ke. Ako sa to dá? Na technikocm preukaze je vlastník vozidla úverová firma a držiteľ osvedčenia je FO-poverená osoba bez IČO,DIČ.

Dopĺňam, že som našla faktúru, aspoň myslím. Volá sa to: Dohoda o platbách - faktúra, zmluva č. 123.

1./ Prečo postrádate faktúru , ak máte kúpnu zmluvu, a splátkový kalendár ? Nerozumiem otázke čo s tým máte robiť , buďte konkrétnejšia .

2/Pokiaľ MV stále spláca FO , tak nemôže predávať do sro nič, nakoľko nie je vlastníkom MV. Treba veci riešiť s poskytovateľom autoúveru .
karcoolka1
22.07.10,06:14
Myslela som tým, že na žiadnom doklade nemám IČO,DIČ.
Takže nemôže auto predať, keď nie je vlastníkom... OK už mi zapína.
Mám až tri autá čo riešim. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Ajuška
22.07.10,06:56
...Združenie končí, živnosti si rušia. Založili novú sro. Toto auto chcú predať sro-ke. Ako sa to dá? Na technikocm preukaze je vlastník vozidla úverová firma a držiteľ osvedčenia je FO-poverená osoba bez IČO,DIČ...
...majetok FO môže sročka nadobudnúť kúpou (časti?) podniku... vrátane záväzkov... na základe toho požiadať úverovú spoločnosť o prevod práv a povinností ku konkrétnej úverovej zmluve... (vlastníkom zostane úverovka, užívateľom a dlžníkom sročka...) každá úverovka má svoje pravidlá... konkrétne info o postupe isto nájdeš aj na ich netovej stránke... :--- ...
P.S... čo sa týka súčasného držiteľa, treba si poriadne naštudovať úverovú zmluvu a nadobúdacie doklady... a zaradenie do majetku FO... bez toho môžme len tipovať, čo kto kde "domlel".....;)...
Ajuška
22.07.10,07:00
Myslela som tým, že na žiadnom doklade nemám IČO,DIČ.
Takže nemôže auto predať, keď nie je vlastníkom... OK už mi zapína.
Mám až tri autá čo riešim. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
...môže predať DHM a postúpiť záväzky...;)...
Zita5
22.07.10,07:04
...majetok FO môže sročka nadobudnúť kúpou (časti?) podniku... vrátane záväzkov... na základe toho požiadať úverovú spoločnosť o prevod práv a povinností ku konkrétnej úverovej zmluve... (vlastníkom zostane úverovka, užívateľom a dlžníkom sročka...) každá úverovka má svoje pravidlá... konkrétne info o postupe isto nájdeš aj na ich netovej stránke... :--- ...
P.S... čo sa týka súčasného držiteľa, treba si poriadne naštudovať úverovú zmluvu a nadobúdacie doklady... a zaradenie do majetku FO... bez toho môžme len tipovať, čo kto kde "domlel".....;)...

Tento problém sa rieši aj niekde v inej téme.
Domleť sa nemuselo nič. Jednoducho FO si zakúpila MV na autoúver a vložila ho do obchodného majetku . Je to z pohľadu daňových zákonov dovolené , že nie je podmienkou IČO a DIČ , ale môže byť aj rodné číslo
:);)

Téma :confused: má pokračovanie aj tu http://www.porada.sk/t65984-preradenie-auta-zo-zdruzenia-fo.html Len neviem v poradí o ktorom aute píšeme .
Ajuška
22.07.10,07:09
mhmmm... autoúver versus autogulaaaš kontra gulaaašozadanie dotazu... priam "zbožňujem" keď sa v dobrej viere poradiť, na takéto chytím... a potom čakám na tisíce pokračovanie telenovely, aby som sa dozvedela... aký problém vlastne "riešime"...
karcoolka1
22.07.10,08:07
To nie je žiadne pokračovanie. Ide až o tri autá a snažila som sa to zaradiť do správnej témy.
Už mám v tom trošku jasnejšie, veľmi pekne ďakujem za reakcie.