KVAKO
26.10.05,12:39
Ahojte

:mee: poprosil by som o radu: kúpili sme automobil ktorý jazdí na benzín i na plyn, ako s vykazovaním spotreby? Auto má jazdiť predovšetkým na plyn ale potrebuje benzín ku štartu a pokiaľ mu dôjde plyn tak na LPG-čku dôjde na benzín. Ja teraz neviem za svet vymyslieť ako vykázať správne a pravdivo spotrebu jedného i druhého. Otázka je i pri vykazovaní km pretože ak budú benzín používať pri štartovaní nemusí teoreticky na benzín urobiť ani 1km ale spotrebuje ho.. ?????

:mad: A ešte len pre uistenie jedná sa o Ladu Niva - osobný automobil kúpený v hotovosti - DPH neuplatňujem ale vchádza do vstupnej ceny a stáva sa obstarávacou hodnotou vozidla, z ktorej vypočítavam odpisy, je to tak správne?

Za pomoc vopred ďakujem.
Monika1
26.10.05,11:32
V zmysle zákona o dani z príjmu § 19 ods. 2 písm. l, sú výdavky na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, alebo ak sa táto spotreba v TP neuvádza, alebo ak sa vozidlo alebo zariadenie používa na prevádzku, pri ktorej nie je spotreba PHM uvedená v TP, podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom. Takže si to rozoberme na drobné. V TP určite nemáš určenú spotrebu plynu, ale počíta sa tam so spotrebou nafty alebo benzínu. Ak teda nemáš tieto údaje uvedené v TP, musíš požiadať niektorú z organizácií, ktoré vykonávajú tzv. prelitrovanie alebo certifikované určenie spotreby PHM v tvojom motorovom vozidle. Na základe ich skúšok ti určia spotrebu PHM /plynu v tvojom prípade/ a na základe toho by si potom účtoval spotrebu. Iná forma nie je prípustná pre DÚ. Myslím si, že ak by si získal údaje o spotrebe z porovnateľného vozidla ako máš ty a súčasne by si argumentoval znížením nákladov na prevádzku motorového vozidla, možno by si uspel. Ale to je diskutabilné. V tvojom prípade by bolo lepšie, ak by si nemal vozidlo v majetku a účtoval by si naňho paušál, ale to len čisto hypoteticky. K druhej otázke, auto Lada Niva, je podľa mňa terénne, úžitkové motorové vozidlo, pozri sa či máš v TP uvedené označenie M1 alebo N1. Ak je to M1, postupuješ správne a DPH vstupuje do ceny obstarania a počítaš z nej odpisy. Skúste sa vyjadriť aj ostatní. Pozri si nejakú stránku cez google a zadaj si vyhľadávanie lada niva, dostaneš sa na stránky predajcov a tam je uvedené že u lady niva je možné odpočítať DPH.
ricij
26.10.05,12:09
Tiež mám auto na plyn zaradené do majetku sročky. V papieroch k plynu som si našiel, že za každý liter obsahu motora, sa spotreba zvyšuje tiež o liter. Takže, keď mám auto s obsahom 1,3 litra, spotreba je o 1,3 litra vyššia. Jasné, že to nie je bohviečo pred DÚ, ale bil by som sa, však je to múdra knižka od výrobcu. Benzín dávam priamo do nákladov, však to nie je možné ani spočítať. Skutočne, štartuje sa na benzín a po niekoľkých metroch automaticky prepne na plyn. Niekedy je to takmer hneď a niekedy po kilometri. To mám zakaždým sledovať? Kontrolu som ale ešte nemal.