gabriela pagacova
22.06.10,08:31
Dobry deň,
prosim o radu, či má nový nájomca nárok na odpočet DPH pri postupeni leasingu osobneho automobilu (OA kupeny v roku 2008, postupenie leasingu v roku 2010).
Za odpoved velmi pekne dakujem.
Tweety
22.06.10,06:35
Dobry deň,
prosim o radu, či má nový nájomca nárok na odpočet DPH pri postupeni leasingu osobneho automobilu (OA kupeny v roku 2008, postupenie leasingu v roku 2010).
Za odpoved velmi pekne dakujem.
Čo na to prechodné ustanovenia Zákona o dph?
§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010


(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.
sef
22.06.10,10:18
Dobry den,
taktiez mam jednu otazku ohladne DPH a postupovania leasingu, tak snad mi niekto budete vediet poradit. Firma (platca DPH) zoberie auto na leasing na 36 mesiacov. DPH z akontacie si odrata hned a zvysok DPH postupne v splatkach. Dva mesiace pred ukoncenim leasingu prevedie leasingovu zmluvu na zamestnanca v hodnote tychto dvoch splatok a vozidlo vyradi. Rozoberal som to s danovym poradcom a podla jeho nazoru nie je nutne nic viac doplacat (z pohladu firmy). Podla mna hodnota toho auta (povedzme, ze trhova cena by bola 10 tis.EUR) nie je hodnota poslednych dvoch splatok (cca 1 tis.EUR). Nie je podla vas nutne to vozidlo zamestnancovi predat za trhovu cenu, t.j. 10 tis.EUR a na fakturu uplatnit DPH 19%? Lebo tym prvym sposobom by si firma takmer celu DPH odratala a nic neodviedla. Dakujem za vase nazory.
Luba
22.06.10,19:35
Nie som daňový poradca, ale myslím si, že tu spomínaný daňový poradca má pravdu. Prevod leasingu na iného nájomcu nie je treba ponímať ako predaj. Keďže do konca ostávajú iba 2 splátky, tak postupujúci nájomca - firma môže veľkoryso postúpiť leasing na svojho zamestnanca aj bez toho, aby chcela nejaké vyrovnanie (napr. nejakú pomernú časť z 1.zvýšenej splátky alebo nejaké "odstupné"). Keď pôjde o postúpenie leasingu, nie je možné auto predať cez faktúru, to by najprv musela firma leasing predčasne ukončiť odkúpením a potom auto predať. Toť môj názor.
sef
23.06.10,06:00
Dakujem za nazor. Ma to svoju logiku, len sa mi nezdalo, ze by to bolo take jednoduche. Po prve auto takmer cele odpisat do nakladov (znizenie dane z prijmu) a po druhe to neodvedenie DPH pri pripadnom predaji.
Luba
02.07.10,12:19
Pozri ešte zo zákona o dani z príjmov:
§2 s) - o trvaní doby nájmu a o postúpení leasingu bezo zmeny
§ 26 (8) a (9) - o odpisovaní pri finančnom leasingu

Síce bude auto po postúpení leasingu doodpisované v zost.cene do nákladov, ale na druhej strane vznikne aj nejaký výnos z toho, že už nebude treba dosplácať leasingovke celú istinu, lebo to dospláca ten druhý. A nesplatená istina by mala byť v účtovníctve na záväzkovom účte (474), ktorý tiež treba vyčistiť.

DPH pri "prípadnom predaji" by bolo treba odviesť, čomu by najprv predchádzal nákup. Postúpenie nie je predaj a ak sa nerieši ani žiadne odstupné, len púhy prevod na iného, tak nemá byť DPH z čoho.
sef
12.07.10,07:21
To je sila, ze sa mozu v ramci zakona taketo kulehy robit:) Neviem, ci to je to je bezna prax, lebo ja uz mam co-to oductovane, ale s takymto volacim som sa este nestretol. dik
didka111
23.10.10,12:09
ahojte poradaci

vratila by som sa este raz k tejto téme, pretoze z tychto odpovedi mi nie je celkom jasne

ze či má nový nájomca nárok na odpočet DPH pri postupeni leasingu osobneho automobilu (OA kategoria M1 kupeny v roku 2008, postupenie leasingu v roku 2010)?
v pondelok mame podat DPH a nevieme ze ci si mozme odpocitat DPH alebo nie
dakujem
Luba
23.10.10,13:57
Nie. Postúpenie leasingu znamená pokračovanie pôvodného leasingu ako celku. Keďže bol uzavretý v r.2008, vtedy nebol u OA nárok na odpočet DPH, takže nie je ani teraz, bez ohľadu na zmenu nájomcu v r.2010.
kimart
06.12.10,10:48
Teraz neviem, ak je postúpený leasing nadobudnutý v roku 2009 z FO na sro v roku 2010, môžem uplatniť odpočet DPH?
Luba
06.12.10,20:35
Ak ide o M1, nie je. Beží to podľa pôvodného režimu, lebo v r.2009 nebol nárok a postúpený leasing sa berie ako jeden celok. Teda začal v r.2009, kedy nárok na M1 nebol. To je jedno, či predtým bola FO alebo PO.
Ak ide o N1, tak pravdaže nárok bol aj je. To
zuzule
21.01.11,07:41
Ahojte,
účtujem takýto prípad:
V r.2010 došlo k postúpeniu leasingu osobného auta na nového nájomcu, ktorý LZ v r. 2010 aj predčasne ukončil - odkupom tohto auta, avšak nie na vlastné užívanie, ale ako tovar. Ide u luxusné auto výhodne obstarané za účelom jeho predaja a zaúčtované je na 132.
Otázka: Má sa pri tomto postúpení LZ a odkúpení predmetu leasingu odpočítať DPH kvôli tomu, že je to tovar alebo nie, pretože § prechodných ustanovení?
zuzule
21.01.11,09:23
Prosím, nemáte niekto čas sa vyjadriť k vyššieuvedenej otázke?
Ďakujem
Luba
21.01.11,21:23
V § 2 ZDP sa hovorí o finančnom prenájme toto:
Na účely tohto zákona sa rozumie

s) finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak

1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,

V ďalších § pri postupoch o odpisovaní majetku sa hovorí tiež o majetku obstaranom formou finančného prenájmu. T.j. finančný leasing je formou obstarania MAJETKU, nie tovaru.

Rovnako v postupoch účtovania je §30a Účtovanie finančného prenájmu, kde sa tiež hovorí o obstaraní majetku, nie tovaru.

Keď bol leasing postúpený z pôvodného nájomcu na toho nového, tak u toho nového to asi aspoň jeden mesiac bežalo ako leasing, nie? A keby aj nie, kebyže v deň postúpenia bolo auto aj odkúpené, stále to bol leasing a treba zaúčtovať samostatne moment prevzatia leasingu a samostatne moment predčasného ukončenia a odkupu. Pri prevzatí leasingu sa o tom aute malo účtovať ako o majetku, nie tovare. Ak pri predčasnom ukončení a odkúpení auta bola dodržaná definícia fin.leasingu, znamená to, že nájomca predčasne vyplatil svoj záväzok voči LS, nie že odrazu má tovar. Stále má auto v majetku.
Ak aj pri pri predčasnom ukončení a odkúpení auta nebola dodržaná definícia fin.leasingu, tiež to neznamená, že má zrazu z toho tovar. Len musí vysporiadať odpisy predpísaným spôsobom.
Ak chce auto predať, tak štandardne ako majetok, t.j. cez účty 541 / 641.

Našla som v účtovných súvzťažnostiach zápis o zaúčtovaní tovaru získaného z dlhodobého majetku po jeho vyradení: 132 / 688. T.j. najprv by musel toto auto obstarané formou FL vyradiť z majetku a až potom by z neho mohol spraviť tovar.

Teraz k tej DPH: Keďže v r.2010 došlo k postúpeniu leasingu, predpokladám, že leasingová zmluva bola uzavretá pred r.2010 => nebol nárok na odpočet DPH pri OA. Rovnako ani pri postúpení a ani pri odkúpení nebol. V ZDPH platnom do 31.12.2009 sa v §49 hovorí aj:

(8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily, a to aj formou zmluvy podľa § 8 ods. 1 písm. c) na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

Pritom §8 ods.1 c) nie je klasický FL. A podmienkou pre možnosť odpočítania DPH pri OA je, že platiteľ má kúpu a predaj automobilov v predmete podnikania. Tento podnikateľ obchoduje s autami? Alebo to je iba príležitostná výhodná kúpa /predaj?

T.j. na záver mi z toho všetkého vychádza, že nie je nárok na odpočet DPH v uvádzanom prípade.
Budem rada, ak sa k tejto neštandardnej veci vyjadrí aj niekto iný.
zuzule
23.01.11,09:27
ĎAKUJEM LUBI,

ja som na tento prípad pozerala len ako na nákup tovaru, a aj som to účtovala na 132, keďže to bolo on začiatku cieľom tohto obchod.prípadu. Spoločnosť má v predmete aj nákup a prenájom MV a v malom sa tomu aj venuje. Na definíciu finančného prenájmu som pritom nemyslela. Takže veľká vďaka, podľa mňa si to rozlúskla na 1. Keď sa fin.prenájmom obstaráva majetok, tak to preúčtujem na 042 a tým pádom je jasné, že nárok na odpočítanie DPH nemám.
A keďže to nepoužíva, tak to nezaradím a nechám na 042, nebudem to ani odpisovať a keď sa nájde kupec, tak to predám 541/641 taktiež bez DPH. Podľa postupov účtovania sa na 042 účtuje aj DHM obsaraný na účely jeho predaja vtedy, keď sa pred jeho predajom vykoná na tomto majetku technické zhodnotenie. Tak skúsim ešte poradiť, aby do auta kúpili aspoň "voňavý stromček".
Luba
24.01.11,07:42
Hm, no - voňavý stromček tomu TZ moc nepomôže :) To by museli zhodnotiť nad 1700,- Eur. Ale myslím si, že to ani nie je nutné.
didka111
29.01.11,19:29
no velmi tomu nerozumiem lebo vlastnikom bola vtedy leasingova spolocnost ktora si uplatnila odpocet DPH ....
leasingova spolocnost predala najomcovi v roku 2008 OA , vtedy nebola moznost odpocet DPH pri OA pri M1 a ten ju v roku 2010 nemohol splacat tak leasingova spolocnost postupila inemu najomcovi pretoze predosly ju nemohol splacat. takze aj tak nie je mozny odpocet DPH? ved vlastnik /Leasingova spolocnost/ si odpocet DPH uplatnila:: a tomu citatu velmi nerozumiem ktora pridala LUBA
Keďže bol uzavretý v r.2008, vtedy nebol u OA nárok na odpočet DPH, ale ved leasingova spolocnost si DPH uplatnila ..
Luba
29.01.11,22:39
no velmi tomu nerozumiem lebo vlastnikom bola vtedy leasingova spolocnost ktora si uplatnila odpocet DPH ....
leasingova spolocnost predala najomcovi v roku 2008 OA - no, asi "nepredala", ale dodala na leasing vtedy nebola moznost odpocet DPH pri OA pri M1 a ten ju v roku 2010 nemohol splacat tak leasingova spolocnost postupila inemu najomcovi pretoze predosly ju nemohol splacat. takze aj tak nie je mozny odpocet DPH? ved vlastnik /Leasingova spolocnost/ si odpocet DPH uplatnila:: a tomu citatu velmi nerozumiem ktora pridala LUBA - asi máš na mysli ten citát zo ZDP §2 s) 2. - lebo ten súvisí s postúpením leasingu - tam sa hovorí, že aj pri postúpení leasingu sa to berie ako jeden celok, čiže nevadí, že sa zmenil nájomca, keď ostali zachované ostatné podmienky zmluvy.
Keďže bol uzavretý v r.2008, vtedy nebol u OA nárok na odpočet DPH, ale ved leasingova spolocnost si DPH uplatnila ..
Áno, leasingová spoločnosť si v r.2008 uplatnila odpočet, ale v priebehu leasingu zas tú DPH pekne štátu odvádza späť, nie? Taká je proste zákonná úprava, že ten, kto si obstaral pred r.2010 M1 do firmy, nemohol si odpočítať daň, a to aj v prípade, ak jeho dodávateľ (obchodník a autami, leasingovka) si ju odpočítať mohol. Takže aj keby leasing z r.2008 bol 5x postúpený na niekoho iného od r.2010, tak platí, že leasingová zmluva vznikla v r.2008 a vtedy nárok na odpočet DPH z OA M1 nebol.