DodoSTI
22.06.10,09:43
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať.

V septembri začínam študovať na VŠ a chcel by som si trošku privyrobiť popri brigáde, resp. neskôr popri škole. V pláne mám e-shop s tovarom zo zahraničia. Moja otázka znie: je potrebné si založiť živnosť za každú cenu alebo môžem predávať veci/tovar ako FO, resp. súkromná osoba? Je ohraničený nejaký cenový limit, do ktorého môžem vystupovať ako FO nepodnikateľ a po prekročení ktorého musím už byť živnostník, t. j. platiť odvody atď.

Ostávam s pozdravom a ďakujem za odpoveď
martinetto
24.06.10,14:56
SOIka by si zgustla keby si nemal zivnost a predavas veci cez e-shop.
en rozne ak zarobis nad cca. 4000 € (je to suma nezdanitelenj casti zakladu dane). Cely zisk nad 4000 € zdanis. Socialku by si platil keby si mal prijem vyssi ako 3000 €.

Sumy su len orientacne, nepamatam si to a ani sa nehodla kedze sa to meni velmi casto (min. raz rocne).

Ale kazdopadne prevadzkuj e-shop na zivnost.
akina
25.06.10,04:46
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať.

V septembri začínam študovať na VŠ a chcel by som si trošku privyrobiť popri brigáde, resp. neskôr popri škole. V pláne mám e-shop s tovarom zo zahraničia. Moja otázka znie: je potrebné si založiť živnosť za každú cenu alebo môžem predávať veci/tovar ako FO, resp. súkromná osoba? Je ohraničený nejaký cenový limit, do ktorého môžem vystupovať ako FO nepodnikateľ a po prekročení ktorého musím už byť živnostník, t. j. platiť odvody atď.

Ostávam s pozdravom a ďakujem za odpoveď
Ak by si predával tovar cez e-shop bez živnostenského oprávnenia, hrozila by ti sankcia len zo strany ŽÚ do 1659 eur. Živnosť musíš mať.
Zoltán Kovács
25.06.10,05:33
Nehovoriac o vedomé krátenie daní a podobných záležitostí. Mám na mysli prípadné odvodové povinnosti, redgistrácia za platiteľa DPH.....