nextone
22.06.10,09:53
Dobrý deň.

Prosím vás o radu.
Môj manžel by si chcel adoptovať - osvojiť moju dcéru, ktorú mám z predchádzajúcim partnerom.
Predošlý partner, resp. jej biologický otec sa o ňu nezaujíma, hoci prebežne (1xza 3 mesiace) výživné platí, od jej 1.roku ju nevidel, nevolal, nezaujímal sa o ňu, nijak inak neprispieval. V rodnom liste je však zapísaný.

Ako postupovať v tejto veci?
Ako dosiahnúť toho, aby bol môj manžel zapísaný do rodného listu?

Viete niekto poradiť v tejto veci?
ďakujem
marjankaj
22.06.10,08:32
Dobrý deň.

Prosím vás o radu.
Môj manžel by si chcel adoptovať - osvojiť moju dcéru, ktorú mám z predchádzajúcim partnerom.
Predošlý partner, resp. jej biologický otec sa o ňu nezaujíma, hoci prebežne (1xza 3 mesiace) výživné platí, od jej 1.roku ju nevidel, nevolal, nezaujímal sa o ňu, nijak inak neprispieval. V rodnom liste je však zapísaný.

Ako postupovať v tejto veci?
Ako dosiahnúť toho, aby bol môj manžel zapísaný do rodného listu?

Viete niekto poradiť v tejto veci?
ďakujem
A aký máš dôvod? Aby ti po prípadnom rozvode platil tento druhý "otec"?
A čo potom dedičstvo prípadné po biologickom otcovi? Chceš ju o to ukrátiť? Alebo nie je o čom?:confused:
linko1
22.06.10,08:34
A aký máš dôvod? Aby ti po prípadnom rozvode platil tento druhý "otec"?
A čo potom dedičstvo prípadné po biologickom otcovi? Chceš ju o to ukrátiť? Alebo nie je o čom?:confused:


myslím, že nie je všetko o peniazoch....
draik
22.06.10,11:50
Pozrite si Zakon o rodine. Podmienky su dost prisne, az na urcene vynimky sa vyzaduje suhlas biologickych rodicov.
katka50
22.06.10,12:21
Dobrý deň.

Prosím vás o radu.
Môj manžel by si chcel adoptovať - osvojiť moju dcéru, ktorú mám z predchádzajúcim partnerom.
Predošlý partner, resp. jej biologický otec sa o ňu nezaujíma, hoci prebežne (1xza 3 mesiace) výživné platí, od jej 1.roku ju nevidel, nevolal, nezaujímal sa o ňu, nijak inak neprispieval. V rodnom liste je však zapísaný.

Ako postupovať v tejto veci?
Ako dosiahnúť toho, aby bol môj manžel zapísaný do rodného listu?

Viete niekto poradiť v tejto veci?
ďakujem
Výňatok zo zákona o rodine o osvojení.
zalobaba
22.06.10,12:25
Dobrý deň.

Prosím vás o radu.
Môj manžel by si chcel adoptovať - osvojiť moju dcéru, ktorú mám z predchádzajúcim partnerom.
Predošlý partner, resp. jej biologický otec sa o ňu nezaujíma, hoci prebežne (1xza 3 mesiace) výživné platí, od jej 1.roku ju nevidel, nevolal, nezaujímal sa o ňu, nijak inak neprispieval. V rodnom liste je však zapísaný.

Ako postupovať v tejto veci?
Ako dosiahnúť toho, aby bol môj manžel zapísaný do rodného listu?

Viete niekto poradiť v tejto veci?
ďakujem

V prílohe príslušné § Zákona o rodine týkajúce sa osvojenia. ;)
marjankaj
22.06.10,21:34
myslím, že nie je všetko o peniazoch....

To nie je. Ale biologický otec má do toho čo povedať.:confused:Či o tom ešte ani nevie?
nextone
23.06.10,06:03
A aký máš dôvod? Aby ti po prípadnom rozvode platil tento druhý "otec"?
A čo potom dedičstvo prípadné po biologickom otcovi? Chceš ju o to ukrátiť? Alebo nie je o čom?:confused:

Naozaj tu nejde o peniaze....a nevyadala som sa preto, aby som sa rozviedla...dedičstvo po jej biologickom otcovi...a čo by mala dediť, keď ani poriadne neplatí, tak ako má (okrem toho má dve ďalšie deti)
Nechcem moju dcéru o nič ukrátiť....
Tak či onak otcom je tem, čo sa stará a nie ten čo dieťa robí....to je môj názor.
Jej biologický otec ju 14 rokov nevidel, nezavolal, neposlal pohľadnicu na sviatky...nič nespravil len ju spravil...
nextone
23.06.10,06:05
To nie je. Ale biologický otec má do toho čo povedať.:confused:Či o tom ešte ani nevie?

Nevie o tom, nemám na neho kontakt, neviem čo je s ním, má vlastnú rodinu...môže do toho niečo povedať...ale ani raz sa nedostavil na súd ohľadom určenia výživného tak potom prečo by mal niečo do toho hovoriť?
marjankaj
23.06.10,06:19
Naozaj tu nejde o peniaze....a nevyadala som sa preto, aby som sa rozviedla...dedičstvo po jej biologickom otcovi...a čo by mala dediť, keď ani poriadne neplatí, tak ako má (okrem toho má dve ďalšie deti)
Nechcem moju dcéru o nič ukrátiť....
Tak či onak otcom je tem, čo sa stará a nie ten čo dieťa robí....to je môj názor.
Jej biologický otec ju 14 rokov nevidel, nezavolal, neposlal pohľadnicu na sviatky...nič nespravil len ju spravil...
V prípade dedičstva po biologickom otcovi bude dediť svoj podiel majetku (1/3? možno to je dosť). A sa stane otcom ten druhý, tak ten bude musieť platiť výživné, ale veď to robí aj tak. Či nie? Alebo si to chceš iba "poistiť" papierom?
ivka70
23.06.10,06:34
Naozaj tu nejde o peniaze....a nevyadala som sa preto, aby som sa rozviedla...dedičstvo po jej biologickom otcovi...a čo by mala dediť, keď ani poriadne neplatí, tak ako má (okrem toho má dve ďalšie deti)
Nechcem moju dcéru o nič ukrátiť....
Tak či onak otcom je tem, čo sa stará a nie ten čo dieťa robí....to je môj názor.
Jej biologický otec ju 14 rokov nevidel, nezavolal, neposlal pohľadnicu na sviatky...nič nespravil len ju spravil...


Dedicstvo je dedicstvom po smrti oca, on moze zdedit po rodicoch velky majetok, moze vyhrat v Lote niekolko milionov ... to vsetko moze byt predmetom dedicstva.
Myslim si, ze by si dcere nemala uberat tieto naroky len kvoli tomu, aby mala v rodnom liste tvojho manzela.
Kazdopadne biologicky otec bude musiet suhlasit, co mu mozno nebude robit problemy, lebo ho usetris platenia vyzivneho a mozno bude len z jesitnosti proti.
nextone
23.06.10,06:48
Ja som od vás chcela iba radu, a nie aby sme to do hĺbky preberali...
Keď nebude súhlasiť, tak nebude nič s tým nespravím....nejde tu o žiaden papier ani o dedičstvo ale o vzťah môjho manžela k mojej dcére....
ivka70
23.06.10,07:17
Nevie o tom, nemám na neho kontakt, neviem čo je s ním, má vlastnú rodinu...môže do toho niečo povedať...ale ani raz sa nedostavil na súd ohľadom určenia výživného tak potom prečo by mal niečo do toho hovoriť?

Pretoze adopcia je zo zakona podmienena suhlasom biologickeho otca.
ivka70
23.06.10,07:18
Ja som od vás chcela iba radu, a nie aby sme to do hĺbky preberali...
Keď nebude súhlasiť, tak nebude nič s tým nespravím....nejde tu o žiaden papier ani o dedičstvo ale o vzťah môjho manžela k mojej dcére....

Myslim si, ze zapis tvojho manzela do rodneho listu nic na ich vzajomnom vztahu nezmeni, bude taky, aky si ho urobia.
nextone
17.01.11,07:17
Pretoze adopcia je zo zakona podmienena suhlasom biologickeho otca.
Len pre zaujímavosť:
Na osvojenie nie je potrebný súhlas rodičov osvojovaného maloletého dieťaťa ani súhlas maloletého rodiča maloletého dieťaťa:


ak počas najmenej šiestich mesiacov sústavne neprejavovali skutočný záujem o maloleté dieťa, najmä tým, že ho nenavštevovali, neplnili si pravidelne a dobrovoľne vyživovaciu povinnosť k maloletému dieťaťu a nevynaložili úsilie upraviť si svoje rodinné a sociálne pomery tak, aby mohli osobne vykonávať starostlivosť o maloleté dieťa, ak im v prejavení záujmu nebránila závažná prekážka, alebo

Takže nie je adopcia v mojom prípade podmienená súhlasom....;)
ivka70
17.01.11,07:58
Len pre zaujímavosť:
Na osvojenie nie je potrebný súhlas rodičov osvojovaného maloletého dieťaťa ani súhlas maloletého rodiča maloletého dieťaťa:


ak počas najmenej šiestich mesiacov sústavne neprejavovali skutočný záujem o maloleté dieťa, najmä tým, že ho nenavštevovali, neplnili si pravidelne a dobrovoľne vyživovaciu povinnosť k maloletému dieťaťu a nevynaložili úsilie upraviť si svoje rodinné a sociálne pomery tak, aby mohli osobne vykonávať starostlivosť o maloleté dieťa, ak im v prejavení záujmu nebránila závažná prekážka, alebo

Takže nie je adopcia v mojom prípade podmienená súhlasom....;)


Tvrdis, ze 1x za 3 mesiace zaplati vyzivne ...to uplne staci, aby ten suhlas od exmanzela vyzadovany bol.
nextone
18.01.11,07:25
Tvrdis, ze 1x za 3 mesiace zaplati vyzivne ...to uplne staci, aby ten suhlas od exmanzela vyzadovany bol.

No našťastie prestal platiť úplne :) , takže by nemal byť najmenší problém... 8.2. budem vedieť viac... ale ďakujem za info
nextone
01.04.11,20:11
takže žiaden súhlas nepýtali, len nás vyspovedali, aj mňa, manžela a dcéru a nakoniec jej biologický otec súhlasil...bohužiaľ aj taký sa nájdu...nezáujem vyjadril jednou vetou na zdrape papiera!
zuzana_v1
31.07.12,19:45
Dobry den.
Momentalne riesim podobny problem, ako ste vy riesila nedavno. Manzel by si chcel dcerku osvojit/adoptovat a zaroven by sme jej chceli zmenit meno, aby sme mali vsetci rovnake. Svojho BIO nevidela od jej 2 rokov (teraz ma 8,5) a taktiez nam vyzivne neplati. Ma vlastnu rodinu, my ho nezaujimame. S byvalym sme zobrati neboli, dcerka ma moje dievcenske meno. On ale so zmenou priezviska nesuhlasi :-(
Mozete mi poradit ako mame postupovat? Ako ma vyzerat ziadost na sud? Na pravnika nemame, tak preto hladam pomoc na internete. S terajsim manzelom cakame dietatko a aj dcerka by chcela, aby sme mali vsetci rovnake priezviska.
Dakujem za kazdu informaciu.

Zuzana

zuzana.valachova1@gmail.com
willma
01.08.12,05:17
iné ti neostáva ako v prvom rade požiadať písomne s doručenkou otca dieťaťa o súhlas so zmenou a nezabudni tam uviesť aj dátum do ktorého očakávaš odpoveď. Vráti sa ti podpísaná doručenka - to je doklad, že zásielku prevzal, počkaj do termínu uvedeného v liste, daj si ešte pár dní navrch ak ti príde odpoveď tak je dobre ak nie nevadí. V oboch prípadoch si daj potom na súd žiadosť o súhlas so zmenou priezviska maloletej, uveď v nej všetky podstatné argumenty, pridaj fotokópiu listu, ktorý si posielala biologickému otcovi, doručenku a prípadnú jeho odpoveď. Potom len čakaj na vytýčenie pojednávania a rozhodnutie súdu. Právnika k tomu nepotrebuješ. Riešila som to isté, a moju žiadosť som podporila aj posudkom od psychologičky, lebo dcéra ešte v škôlke prestávala reagovať na pôvodné priezvisko, lebo všetci v jej okolí sme mali iné spoločné - tj. jej brat, moja mama brat aj netere. Samovoľne sa stotožnila s druhým priezviskom. Dlžné výživné by som na tvojom mieste od neho vymáhala dostupnými právnymi cestami.
zuzana_v1
01.08.12,18:46
No tak prave s tym mam problem. Kedze mal trvaly pobyt v byte, kde som byvala ja s dcerkou, bola som koli vlastnej bezpecnosti prinutena mu tento trvaly pobyt zrusit. On si uz 5 rokov nie je schopny na meste nahlasit novy trvaly pobyt / cize momentalne je vlastne bezdomovec/ a taktiez si nezmenil ani obc. preukaz a pouziva ten s neplatnym pobytom. On povodne aj so zmenou suhlasil, no ked zistil, ze podpis musi byt overeny u notara, tak cuvol a odvtedy to odmieta a vyhyba sa mi. :-( Cize mu nemam kde zaslat tuto ziadost. Ja som mu ju posielala po jeho mame.
A co sa tyka vyzivneho, to od neho ani necakam a ani radsej nechcem. Ked si mam predstavit, ze by si potom mohol narokovat stretavat sa s malou, tak mam z toho ,,hruzu". Prezili sme bez jeho penazi doteraz, tak to zvladneme aj dalej. Mala ma vsetko, co potrebuje, ona ma svojho ocka, ktoreho ma nadovsetko rada a rovnako aj on ju. :-)
Ale aj tak dakujem :-)
rabek
01.08.12,19:00
Nasa legislativa je v tomto divna . Navstiv najskor pravnika, bez pravnika to nezariadis. Potom Vas caka navsteva socialky, psychotesty na socialke a pod. To vsetko ked absolvujete sud vytyci temin pojednavania a bude ocakavat bud pisomny suhlas, alebo osobnu navstevu biologickeho otca. Nie je to lahka cesta , ale da sa zvladnut . Pripadne mi napis do SS ak budes potrebovat viac info.
zuzana_v1
17.08.12,10:02
Nedaju sa mi posielat SS :-( Ja by som hlavne potrebovala vediet, ako ma taky navrh na sud vyzerat, nejaky vzor. Nikde na nete nic take nemozem najst. Dakujem