vrocka
22.06.10,09:55
Dobrý deň, chcem sa opýtať, v auguste bude dva roky čo mám živnosť, dostala som príspevok na podnikanie, keďže príjem zo živnosti nepokrýva ani odvody, chcela by som živnosť po dvoch rokoch pozastaviť, zatiaľ nie zrušiť, na akú min. dobu môžem živnosť mať pozastavenú, a odvody potom neplatím žiadne? Od septembra budem riadne zamestnaná. Počula som že sa menil zákon na pozastavenie živnosti, že to nie je také jednoduché, ďakujem za odpovede Mirka
Šípková
24.06.10,05:56
minimálne na šesť mesiacov maximálne na 3 roky
Martin Mocko
24.06.10,06:30
minimálne na šesť mesiacov maximálne na 3 roky

Z pohľadu príspevku na podnikanie nepoznám úpravu. Maximálna doba pozastavenia v živnostenskom zákone nie je definovaná.
Zoltán Kovács
24.06.10,06:32
Z pohľadu príspevku na podnikanie nepoznám úpravu. Maximálna doba pozastavenia v živnostenskom zákone nie je definovaná.


Bratovi som chcel vo februári pozastaviť živnosť na 5 rokov, ale povolili iba na 3 roky, ako max. dlžka pozastavenia.
VieraPopluharova
24.06.10,06:38
Z pohľadu príspevku na podnikanie nepoznám úpravu. Maximálna doba pozastavenia v živnostenskom zákone nie je definovaná.

Nemáš pravdu, podla novely živnostenskeho zákona platnej od 1.6.2010 je stanovena:
Pri pozastavení živnosti je potrebné uviesť na aké obdobie sa živnosť pozastavuje. Minimálna doba prerušenia je najmenej na 6 mesiacov. Ak má podnikateľ pozastavenú živnosť nepretržite viac ako 6 mesiacov, môže požiadať o jej obnovenie aj pred vypršaním pozastavenia (stále však po uplynutí min. 6 mesiacov).

Od 01.06.2010 pozastavenie živnosti nemôže trvať dlhšie ako 3 roky. Podnikatelia, u ktorých bolo do 31.05.2010 rozhodnuté o pozastavení prevádzkovania živnosti, upravia svoje právne vzťahy do troch rokov, inak im uplynutím tejto doby živnostenské oprávnenie zanikne.

O pozastavení živnosti rozhoduje príslušný živnostenský úrad, ktorý je do 7 dní povinný vykonať rozhodnutie o pozastavení. Po prevzatí rozhodnutia o pozastavení živnosti je potrebné ísť s týmto rozhodnutím na daňový úrad a tam rovnako oznámiť pozastavenie živnosti. Podobne je potrebné nahlásiť prerušenie živnosti aj na zdravotnú a sociálnu poisťovňu a oznámiť jej tieto zmeny najneskôr do 8 dní.
Martin Mocko
24.06.10,06:39
Bratovi som chcel vo februári pozastaviť živnosť na 5 rokov, ale povolili iba na 3 roky, ako max. dlžka pozastavenia.

Hm...To platí odkedy? Pozeral som ŽZ s platnosťou od 1.1.2009 a tam nebolo určené maximum. Taktiež ani na www.portal.gov.sk (http://www.portal.gov.sk) nie je určené maximum..iba minimum. A v r. 2008 som ešte ja pozastavil na 10 rokov.
Martin Mocko
24.06.10,06:43
Nemáš pravdu, podla novely živnostenskeho zákona platnej od 1.6.2010 je stanovena:
Pri pozastavení živnosti je potrebné uviesť na aké obdobie sa živnosť pozastavuje. Minimálna doba prerušenia je najmenej na 6 mesiacov. Ak má podnikateľ pozastavenú živnosť nepretržite viac ako 6 mesiacov, môže požiadať o jej obnovenie aj pred vypršaním pozastavenia (stále však po uplynutí min. 6 mesiacov).

Od 01.06.2010 pozastavenie živnosti nemôže trvať dlhšie ako 3 roky. Podnikatelia, u ktorých bolo do 31.05.2010 rozhodnuté o pozastavení prevádzkovania živnosti, upravia svoje právne vzťahy do troch rokov, inak im uplynutím tejto doby živnostenské oprávnenie zanikne.

O pozastavení živnosti rozhoduje príslušný živnostenský úrad, ktorý je do 7 dní povinný vykonať rozhodnutie o pozastavení. Po prevzatí rozhodnutia o pozastavení živnosti je potrebné ísť s týmto rozhodnutím na daňový úrad a tam rovnako oznámiť pozastavenie živnosti. Podobne je potrebné nahlásiť prerušenie živnosti aj na zdravotnú a sociálnu poisťovňu a oznámiť jej tieto zmeny najneskôr do 8 dní.


Ja mám pozastavenú od 09/2008 do 09/2018. Ako mám chápať tú vetu o "upravení právnych vzťahov"?
VieraPopluharova
24.06.10,06:52
Ja mám pozastavenú od 09/2008 do 09/2018. Ako mám chápať tú vetu o "upravení právnych vzťahov"?

Chceš mi povedať , že máš pozastavenú živnosť na 10 rokov nepretržite? Nemáš to nejaký omyl? Ja by som si to radšej preverila, nejako sa mi to nezdá, chodím bežne pozastavovať živnosti na ŽU ale, uprimne s týmto som sa ešte nestretla.
A to pravne upravenie vzťahov treba chápať tak, že ak to máš naozaj tak, tak treba ísť na ŽU a zosúladiť to s novým zákonom.
akina
24.06.10,13:55
Hm...To platí odkedy? Pozeral som ŽZ s platnosťou od 1.1.2009 a tam nebolo určené maximum. Taktiež ani na www.portal.gov.sk (http://www.portal.gov.sk) nie je určené maximum..iba minimum. A v r. 2008 som ešte ja pozastavil na 10 rokov.
Pozastavenie max. na 3 roky platí od 1.6.2010, po novele živnsotenského zákona, ty pozeráš na zákon platný do 31.5.2010.
zdenka131
24.06.10,14:03
Zoltán Kovács
25.06.10,03:31
Chceš mi povedať , že máš pozastavenú živnosť na 10 rokov nepretržite? Nemáš to nejaký omyl? Ja by som si to radšej preverila, nejako sa mi to nezdá, chodím bežne pozastavovať živnosti na ŽU ale, uprimne s týmto som sa ešte nestretla.
A to pravne upravenie vzťahov treba chápať tak, že ak to máš naozaj tak, tak treba ísť na ŽU a zosúladiť to s novým zákonom.

Podľa starého zákona sa to dalo aj na 10 rokov. TIež mám klientov, ktorí si založili sro a majú živnosti pozastavované na 10 rokov.
Ja sám mám na 5 rokov pozastavenú. Síce som pozastavil ešte v r.2007
akina
25.06.10,04:37
Nemáš pravdu, podla novely živnostenskeho zákona platnej od 1.6.2010 je stanovena:
Pri pozastavení živnosti je potrebné uviesť na aké obdobie sa živnosť pozastavuje. Minimálna doba prerušenia je najmenej na 6 mesiacov. Ak má podnikateľ pozastavenú živnosť nepretržite viac ako 6 mesiacov, môže požiadať o jej obnovenie aj pred vypršaním pozastavenia (stále však po uplynutí min. 6 mesiacov).

Od 01.06.2010 pozastavenie živnosti nemôže trvať dlhšie ako 3 roky. Podnikatelia, u ktorých bolo do 31.05.2010 rozhodnuté o pozastavení prevádzkovania živnosti, upravia svoje právne vzťahy do troch rokov, inak im uplynutím tejto doby živnostenské oprávnenie zanikne.

O pozastavení živnosti rozhoduje príslušný živnostenský úrad, ktorý je do 7 dní povinný vykonať rozhodnutie o pozastavení. Po prevzatí rozhodnutia o pozastavení živnosti je potrebné ísť s týmto rozhodnutím na daňový úrad a tam rovnako oznámiť pozastavenie živnosti. Podobne je potrebné nahlásiť prerušenie živnosti aj na zdravotnú a sociálnu poisťovňu a oznámiť jej tieto zmeny najneskôr do 8 dní.
O pozastavení živnosti sa už nevydáva žiadne rozhodnutie, len na počkanie "potvrdenie o pozastavení živnosti", platí sa poplatok 4 eur. JKM-ka automaticky zasielajú túto info na daňový úrad a zdravotnú poisťovňu.
VieraPopluharova
25.06.10,09:46
O pozastavení živnosti sa už nevydáva žiadne rozhodnutie, len na počkanie "potvrdenie o pozastavení živnosti", platí sa poplatok 4 eur. JKM-ka automaticky zasielajú túto info na daňový úrad a zdravotnú poisťovňu.

ZU to robi na pockanie, suhlasim, mozno som pouzila nepresny vyraz, mala som pouzit potvrdenie, ospravedlnujem sa.
Zita5
25.06.10,10:38
Podľa starého zákona sa to dalo aj na 10 rokov. TIež mám klientov, ktorí si založili sro a majú živnosti pozastavované na 10 rokov.
Ja sám mám na 5 rokov pozastavenú. Síce som pozastavil ešte v r.2007
Zdroj : JUDr. Ondrej Beracka

Prejdime teraz k pozastaveniu prevádzkovania živnosti. Ide o inštitút, ktorý pozná aj živnostenský zákon v znení účinnom do 31. mája 2010 a zákonodarca sa rozhodol iba spresniť niektoré normy tohto inštitútu. Možnosť pozastaviť prevádzkovanie živnosti ostáva zachovaná s jednou podstatnou zmenou. Od 1. júna 2010 bude možné pozastavenie urobiť najmenej na šesť mesiacov a najdlhšie na tri roky. Zároveň má každý podnikateľ, ktorý má ku dňu účinnosti tejto ostatnej novely pozastavenú živnosť, povinnosť do 1. júna 2013 zosúladiť pozastavenie s novou úpravou, a to pokiaľ ide o časový horizont pozastavenia. Nesmie sa totiž stať, že budete mať živnosť pozastavenú dlhšie ako tri roky. Ako to do 1. júna 2013 neupravíte (je potrebné zaslať oznámenie živnostenskému úradu o určení pozastavenia na nové obdobie, maximálne na tri roky), živnostenské oprávnenie vám zo zákona zanikne. Znížil sa tiež správny poplatok, ktorý za oznámenie o pozastavení zaplatíte. Od 1. júna 2010 to budú 4 € namiesto 6,50 € podľa platnej právnej úpravy.

http://www.porada.sk/1438887-post4.html ...tu je celý dokument od horeuvedeného
Maxinka
16.07.10,15:08
O pozastavení živnosti rozhoduje príslušný živnostenský úrad, ktorý je do 7 dní povinný vykonať rozhodnutie o pozastavení. Po prevzatí rozhodnutia o pozastavení živnosti je potrebné ísť s týmto rozhodnutím na daňový úrad a tam rovnako oznámiť pozastavenie živnosti. Podobne je potrebné nahlásiť prerušenie živnosti aj na zdravotnú a sociálnu poisťovňu a oznámiť jej tieto zmeny najneskôr do 8 dní.
Možem pozastaviť od 31.07.2010 - 31.07.2013 ?
Ak som platca DPH tak si len podám žiadosť o zrušenie registrácie - môžem k 30.06.2010?
K 31.03.2011 urobim DP B za rok 2010, ale budem musieť aj podať DP k mot. vozidlám ktoré som mala v podnikaní. Ked ich zaplatím v 01/2011 ako si to dám do DP + odvody?To zaplatím už ked bude živnosť pozastavená:confused: to si budem môcť ešte zahrnúť do peň.denníka?