jada
26.10.05,13:23
Zamestnankyňa mala od 1.8.2005 priznaný starobný dôchodok spätne od 1.1.2004, mala urobené ročné zúčtovanie dane za rok 2004. Je povinná si podať opravné daňové priznanie z dôvodu, že mala uplatnenú ročnú nezdaniteľnú časť na daňovníka?

Súd zveril dieťa do výchovy otca od 24.6.2004, ale rozhodnutie bolo právoplatné až od 10.8.2005. Matka si na dieťa uplatňovala daňový bonus po celý rok 2004, až do augusta 2005, kým nepriniesla právoplatné roznodnutie súdu. Čo s daňovým bonusom, komu patrí.
Zita4
26.10.05,11:42
Podľa mňa patril daňový bonus tomu rodičovi, s ktorým dieťa žilo v tom čase v spoločnej domácnosti.
Zuzanečka
26.10.05,11:48
1, Nenusi si podavat opravne danove priznanie lebo 1.1.2004 nebola uz poberatelom dochodku. Cize jej dochodok este nebol vyplacany.
2, Ak si za august uplatnila matka na dieta danovy bonus je to v poriadku. Obaja si ho totiz mali narok v auguste uplatnit. Od septembra si ho uz bude uplatnovat otec kedze jemu bolo dieta zverene do opatery.
kvet
26.10.05,11:52
K daňovému bonusu: rozhodne pre jeho uplatnenie je potrebné, aby bola splnená podmienka spoločnej domácnosti, tzn., že ak dieťa žilo v spoločnej domácnosti s matkou, až do obdobia, kým rozhodnutie súdu nadobudlo právoplatnosť, boli splnené podmienky pre jeho vyplácanie.

K nezdaniteľnej časti: v súčasnosti riešim podobný prípad, fakt neviem čo s tým ???
kvet
26.10.05,11:58
1, Nenusi si podavat opravne danove priznanie lebo 1.1.2004 nebola uz poberatelom dochodku. Cize jej dochodok este nebol vyplacany.Áno, zákon hovorí, ak je daňovník na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku ...., lenže, hovorí aj o tom, ak mu bol dôchodok spätne priznaný k začiatku zdaňovacieho obdobia, takže s tým, či mu bol alebo nebol vyplácaný to asi nesúvisí.
Zuzanečka
26.10.05,12:03
Teraz neviem § prosim napis mi ho. Moze jej byt priznany aj spatne, ale ona v tom case ked robila RZD netusila, ze jej bude priznany aj spatne a vtedy jej vyplacany nebol. Takze mala narok na uplatnenie ulavy.
kvet
26.10.05,12:09
Je to § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmov.

... no, uvediem aj môj názor, ja si myslím, že by zamestnanec nemusel podávať dodatočné daňové priznanie, pretože za uvedené zdaňovacie obdobie t.j. rok 2004 splnil nárok na nezdaniteľnú časť, bolo mu vykonané ročné zúčtovanie dane a tým jeho daňová povinnosť je vyrovnaná ...
jada
26.10.05,12:15
A ďalší problém so spätne priznaným starobným dôchodkom.... čo s odvodmi do Sociálnej poisťovne, opravovať alebo nie. Za poberateľa star. dôchodku sa neplatí - myslím - poistenie v nezamestnanosti a invalidné poistenie. A za celý rok 2004 do augusta 2005 to urobí celkom zaujímavú sumu, keďže vymeriavací základ bol okolo 20.000,-.
ajobs
26.10.05,12:24
Žiadaj vrátiť na základe písomnej žiadosti adresovanej Sociálnej poisťovni ( § 145 zákona o soc.poist.č.461/2003 Z.z.).
Denda
26.10.05,12:28
Myslím, že podobný prípad s odvodmi bol riešený tu:) http://www.porada.sk/showthread.php?t=13724&highlight=d%F4chodca+odvody
Naile
26.10.05,12:32
Znenie § 11 ods. 2 je jednoznačné: "ZD daňovníka sa neznižuje...ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia..." Mala požiadať o dôchodok od 2.1. a bolo by po starostiach. Podľa mojho názoru, ak pracovný pomer trvá, tak daňový nedoplátok za rok 2004 má vysporiadať zamestnávateľ ako platiteľ dane, aj je na dôchôdku, tak sama dôchodkyňa.
Denda
26.10.05,12:48
Znenie § 11 ods. 2 je jednoznačné: "ZD daňovníka sa neznižuje...ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia..." Mala požiadať o dôchodok od 2.1. a bolo by po starostiach. Podľa mojho názoru, ak pracovný pomer trvá, tak daňový nedoplátok za rok 2004 má vysporiadať zamestnávateľ ako platiteľ dane, aj je na dôchôdku, tak sama dôchodkyňa.Ktorý rok je potom v tomto prípade jeho zdaňovacím obdobím, keď rozhodnutie dostal v roku 2005?:confused: