Kvaka
22.06.10,12:09
Vlastníme byt 7 rokov, nemáme v ňom trvalý pobyt. Pri kúpe bytu nebol ešte vysporiadaný pozemok pod bytom, ten sme odkúpili pred 4 rokmi, bol zapísaný do katastra samostatným vkladom. Pri pozemku si nemôžeme uplatniť oslobodenie od dane z príjmu pri predaji, vlastníme ho menej ako 5 rokov, takže budeme musieť podať daňové priznanie. Daňové priznanie podáme za celý byt aj s pozemkom, alebo iba na pozemok pod bytom? Ak bude kúpna cena bytu zložená z ceny za byt a ceny za pozemok, a cena pozemku bude rovnaká ako pred 4 rokmi, daň z predaja by mala byť nulová, príjem za predaj bytu oslobodený. Môžeme to ošetriť jednou kúpnou zmluvou? Ďakujem za pomoc.
Kvaka
24.06.10,17:07
Vlastníme byt 7 rokov, nemáme v ňom trvalý pobyt. Pri kúpe bytu nebol ešte vysporiadaný pozemok pod bytom, ten sme odkúpili pred 4 rokmi, bol zapísaný do katastra samostatným vkladom. Pri pozemku si nemôžeme uplatniť oslobodenie od dane z príjmu pri predaji, vlastníme ho menej ako 5 rokov, takže budeme musieť podať daňové priznanie. Daňové priznanie podáme za celý byt aj s pozemkom, alebo iba na pozemok pod bytom? Ak bude kúpna cena bytu zložená z ceny za byt a ceny za pozemok, a cena pozemku bude rovnaká ako pred 4 rokmi, daň z predaja by mala byť nulová, príjem za predaj bytu oslobodený. Môžeme to ošetriť jednou kúpnou zmluvou? Ďakujem za pomoc.
Posúvam, s poznámkou. V kúpnej zmluve bude uvedená cena bytu s pozemkom celkom a v samostatnej časti cena pozemku, rovnaká ako pred 4 rokmi. Podám daňové priznanie za predaj bytu podľa kúpnej zmluvy, kde uvediem príjem oslobodený od dane = cena celkom mínus cena pozemku, v časti príjem podliehajúci dani bude predajná cena pozemku. Výsledná daň bude 0. Môže to byť takto? Ďakujem za pomoc.
martinez
25.06.10,12:49
ja si myslím, že v celku by si to takto mohla urobiť, avšak oslobodené príjmy sa do daňového priznania neuvádzajú... čiže v DP uvedieš iba príjem z predaja pozemku a následný výdavok, výsledný ZD = 0.
Mária.K.
25.06.10,14:15
Vlastníme byt 7 rokov, nemáme v ňom trvalý pobyt. Pri kúpe bytu nebol ešte vysporiadaný pozemok pod bytom, ten sme odkúpili pred 4 rokmi, bol zapísaný do katastra samostatným vkladom. Pri pozemku si nemôžeme uplatniť oslobodenie od dane z príjmu pri predaji, vlastníme ho menej ako 5 rokov, takže budeme musieť podať daňové priznanie. Daňové priznanie podáme za celý byt aj s pozemkom, alebo iba na pozemok pod bytom? Ak bude kúpna cena bytu zložená z ceny za byt a ceny za pozemok, a cena pozemku bude rovnaká ako pred 4 rokmi, daň z predaja by mala byť nulová, príjem za predaj bytu oslobodený. Môžeme to ošetriť jednou kúpnou zmluvou? Ďakujem za pomoc.
§ 9 ods. 1 písm. a) ZDP hovorí:

(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
------1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
------2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
.....................
Mne z tohto znenia vyplýva, že by mali byť pozemky súvisiace s predajom bytu, ktorý je oslobodený z titulu trvalého pobytu v byte dva roky, oslobodené bez ohľadu na dobu ich vlastníctva. V takom prípade by ste príjmy súvisiace s predajom bytu neuvádzali do daňového priznania vôbec, nakoľko oslobodené príjmy sa do daňového priznania neuvádzajú.
Pre zvýšenie právnej istoty si skúste podať dotaz o názor daňového riaditeľstva na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
Kvaka
25.06.10,17:10
Ďakujem za odpovede.
Jasné, do DP sa príjmy oslobodené od dane neuvádzajú, mám to ako spomienku na spotrebné dane. ;) Písala som bez rozmýšľania, a keď mi to zaplo, už sa mi to nechcelo opravovať. Znenie § 9 ods. 1 písm. a) je už dnes iné, ako uvádzaš Mária.K.
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem....
Podľa § 9 ods. 1 písm. b) je príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), oslobodený od dane, a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia ....
Stále som však na rozpakoch, v zákone o DP sa hovorí o príjme za predaj bytu, trvalý pobyt v ňom nemáme, vtedy nastupuje podmienka 5 rokov vlastníctva, a ja to chápem ako vlastníctva bytu vrátane súvisiacich pozemkov. Asi zavolám na daňový úrad, možno by mi povedali.
Mária.K.
25.06.10,17:34
Ďakujem za odpovede.
Jasné, do DP sa príjmy oslobodené od dane neuvádzajú, mám to ako spomienku na spotrebné dane. ;) Písala som bez rozmýšľania, a keď mi to zaplo, už sa mi to nechcelo opravovať. Znenie § 9 ods. 1 písm. a) je už dnes iné, ako uvádzaš Mária.K.
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem....
Podľa § 9 ods. 1 písm. b) je príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), oslobodený od dane, a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia ....
Stále som však na rozpakoch, v zákone o DP sa hovorí o príjme za predaj bytu, trvalý pobyt v ňom nemáme, vtedy nastupuje podmienka 5 rokov vlastníctva, a ja to chápem ako vlastníctva bytu vrátane súvisiacich pozemkov. Asi zavolám na daňový úrad, možno by mi povedali.
Napísala som aktuálne znenie, len došlo k chybe v kopírovaní. Takže to idem opraviť. Prepáč, nepostrehla som, že si tam nemala trvalý pobyt. V súvislosti s tými pozemkami v prípade, že si tam nemala trvalý pobyt sa mi javí, že je to tak ako píšeš.
Kvaka
25.06.10,18:03
Napísala som aktuálne znenie, len došlo k chybe v kopírovaní. Takže to idem opraviť. Prepáč, nepostrehla som, že si tam nemala trvalý pobyt. V súvislosti s tými pozemkami v prípade, že si tam nemala trvalý pobyt sa mi javí, že je to tak ako píšeš.
Ďakujem veľmi pekne.
Kvaka
30.06.10,11:47
ja si myslím, že v celku by si to takto mohla urobiť, avšak oslobodené príjmy sa do daňového priznania neuvádzajú... čiže v DP uvedieš iba príjem z predaja pozemku a následný výdavok, výsledný ZD = 0.
Telefonovala som na daňový úrad, kde mi povedali, že daňové priznanie som povinná podať, aj keď mám byt viac ako 7 rokov, lebo pozemok pod bytom bol kupovaný samostatne pred 4 rokmi, teda nespĺňa podmienku oslobodenia od dane z príjmu pri predaji bytu vrátane súvisiacich pozemkov. V daňovom priznaní mám uviesť len príjem za predaj pozemku, výdavok za kúpu pozemku a výslednú daň. V kúpnej zmluve to musí byť rozdelené na dve časti, kde bude cena za byt bez pozemku, cena za pozemok a výsledná kúpna cena. Takže najlepšia odpoveď je od martinez.