Tibor_
22.06.10,12:35
Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť. Je tu situácia, ktorá nie je moc príjemná. Otec dcéru dlhodobo už psychicky týra aj vyžaduje od nej poslušnosť. Je to typ arogantného, dominantného človeka, ktorý chce aby bolo tak ako on povie. Pred pol rokom keď sa mu dcéra (prednedávnom dostala aj silný psychický šok) postavila a vyjadrila svoj názor sa otec nahneval a vyhnal ju ústne z domu a pol roka bývala u babky. Momentálne má 17 a pol roka. Babka u ktorej býva ju už od letných prázdnin nechce už doma a vyžaduje od nej nech sa vráti k otcovi. Tým pádom by nastalo to čo sa dialo už pred tým ale ešte v horšom. Počas tej doby ju otec párkrát navštívil u babky ale zvyčajne ju ignoroval ako ani keby tam nebola. A teraz tu je dilema môže ísť bývať aj k iným osobám ako k rodine? Ak bude o ňu postarané, bude mať čo jesť, kde spať a bude bývať v čistom prostredí? Či tu je nejaká právna záležitosť, ktorá by bránila aby mohla ísť bývať kde si ona vyberie keď ešte nie je plnoletá alebo ako by ste mi odporučili postupovať v tejto záležitosti? ďakujem za odpoved v prípade akýchkoľvek ďalších otázok ma informujte na mail.

S pozdravom,
Tibor
Mária27
22.06.10,21:30
Pozrieť treba všetky možnosti v zákone o rodine, alebo to treba nahlásiť na obecnom úrade. Uvediem ti len niektoré paragrafy, v zákone je oveľa viac.

Zákon 36/2005 o rodine

§ 39
(3) Ak súd rozhodol o obmedzení výkonu rodičovských práv a povinností vo vzťahu k obidvom rodičom alebo k jedinému žijúcemu rodičovi, ustanoví vo svojom rozhodnutí maloletému dieťaťu opatrovníka podľa § 60.

§ 44
(1) Náhradnou starostlivosťou je viacero osobitne usporiadaných, na seba nadväzujúcich a vzájomne sa podmieňujúcich dočasných opatrení, ktoré nahrádzajú osobnú starostlivosť rodičov o maloleté dieťa v prípadoch, ak ju rodičia nezabezpečujú alebo nemôžu zabezpečiť.
(2) Náhradná starostlivosť, na ktorej základe vznikajú vzťahy medzi maloletým dieťaťom a inou osobou, môže vzniknúť len rozhodnutím súdu a jej obsah tvoria práva a povinnosti vymedzené zákonom alebo súdnym rozhodnutím.
(3) Náhradnou starostlivosťou je
a) zverenie maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti inej fyzickej osoby než rodiča (ďalej len "náhradná osobná starostlivosť"),
b) pestúnska starostlivosť a
c) ústavná starostlivosť.
(4) Súd pri rozhodovaní o tom, ktorý zo spôsobov náhradnej starostlivosti zvolí, vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa.

Poručníctvo a opatrovníctvo
§ 56
(1) Ak obaja rodičia maloletého dieťaťa zomreli, boli pozbavení výkonu rodičovských práv a povinností, bol pozastavený výkon ich rodičovských práv a povinností alebo nemajú spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, súd ustanoví maloletému dieťaťu poručníka, ktorý bude zabezpečovať jeho výchovu, zastupovať ho a spravovať jeho majetok.

§ 60
(1) Okrem prípadov podľa § 39 ods. 3 a § 57 ods. 4 súd ustanoví maloletému dieťaťu opatrovníka aj vtedy, ak je to potrebné z iných dôvodov a zároveň je to v záujme maloletého dieťaťa.
(2) Súd môže podľa odseku 1 ustanoviť za opatrovníka aj obec.
Tibor_
23.06.10,06:00
Ďakujem. Takže ak súd nezverí osobu niekomu inému tak sa nedá nič robiť? Takže ani to, že ta osoba chce ísť bývať niekam inam kde aj bude o ňu postarané nemení nič na tom, že to najskôr súd musí nariadiť:/
Mária27
23.06.10,08:24
Ďakujem. Takže ak súd nezverí osobu niekomu inému tak sa nedá nič robiť? Takže ani to, že ta osoba chce ísť bývať niekam inam kde aj bude o ňu postarané nemení nič na tom, že to najskôr súd musí nariadiť:/

Môže odísť, ak jej v tom nik nebráni. Ten, kto sa o ňu bude starať, bez schválenia súdom nebude mať však nárok napr. na rodinné prídavky ... Lepšie je podrobne sa informovať na úrade, vysvetlia všetko, čo treba urobiť. Je toho veľa, nedá sa to vypísať v jednom príspevku, navyše treba ísť podľa konkrétneho prípadu.

Pri maloletých, o ktorých sa nemá kto postarať, musí aj súd konať okamžite.
Pozri napr. aj obč. súdny poriadok

§ 75
(1) Predbežné opatrenie nariadi súd na návrh. Návrh nie je potrebný, ak ide o predbežné opatrenie na konanie, ktoré môže súd začať i bez návrhu.

(2) ... návrhu musí byť zrejmé, čoho sa mieni navrhovateľ domáhať návrhom vo veci samej. Návrh musí ďalej obsahovať aj označenie fyzickej osoby, ktorej má byť maloleté dieťa zverené do starostlivosti, alebo označenie zariadenia na výkon rozhodnutia súdu, do ktorého má byť maloleté dieťa umiestnené. ...

§ 75a
(1) Ak sa ocitne maloleté dieťa bez akejkoľvek starostlivosti alebo ak je jeho život, zdravie alebo priaznivý vývoj vážne ohrozený alebo narušený, súd bez návrhu alebo na návrh orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately podľa osobitných predpisov predbežným opatrením nariadi, aby bolo maloleté dieťa dočasne zverené do starostlivosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorú v uznesení určí.

(2) Pri nariadení predbežného opatrenia podľa odseku 1 nemusí byť maloleté dieťa zastúpené. Ak maloletý nemá zákonného zástupcu alebo ak zákonný zástupca nemôže maloleté dieťa v konaní zastupovať, ustanoví súd maloletému dieťaťu opatrovníka bezodkladne po uskutočnení výkonu predbežného opatrenia.

(3) Uznesenie o nariadení predbežného opatrenia podľa odseku 1 sa doručuje účastníkom až pri jeho výkone. Účastníkom, ktorí neboli pri výkone uznesenia prítomní, uznesenie spolu s vyrozumením, že sa jeho výkon uskutočnil, doručí dodatočne súd príslušný podľa § 88 ods. 1 písm. c).

(4) Predbežné opatrenie podľa odseku 1 trvá najmenej počas troch mesiacov od jeho vykonateľnosti; ak bolo pred uplynutím tejto lehoty začaté konanie vo veci samej, predbežné opatrenie trvá a zanikne, len čo je rozhodnutie vo veci samej vykonateľné.
Tibor_
23.06.10,12:00
Tak ak som pochopil po právnej stránke môže ísť kdekoľvek bývať ak teda bude chcieť áno? (Rodinné prídavky sú mi jedno) Lebo otec jej dal na výber buď bude k nemu bývať a bude poslušný psík alebo je mu to už jedno. A mám sa prísť spýtať na Mestský úrad alebo na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny ?? :) .. ďakujem za odpoveď, lebo potrebujem to čo najrýchlejšie aby sme sa vedeli pripraviť.:)
Flinstone
23.06.10,16:53
pol roka sa nejako ešte pretlčie a keď bude plnoletá môže kľudne bývať aj mimo rodiny (nikto jej nebude môcť nariadiť kde má bývať) a dokonca môže podať návrh na súd o určenie výživného od rodičov (za predpokladu že študuje)... tým mu úder dokonale vráti...
Tibor_
23.06.10,17:37
práveže ide o ten pol rok..ako by ste konali v mojom prípade? :/ vôbec neviem ako mám postupovať ..
Flinstone
23.06.10,17:48
Neviem v akom vzťahu ste... ale zrejme otcovi je jedno kde bude bývať... hoc u priateľa... Takže kľudne nech tam býva a bude mať pokoj. Dovŕšením 18 rokov je plnoletá a môže sa starať sama o seba, a môže požiadať súd o určenie výživného.
Tibor_
23.06.10,17:52
Neviem v akom vzťahu ste... ale zrejme otcovi je jedno kde bude bývať... hoc u priateľa... Takže kľudne nech tam býva a bude mať pokoj. Dovŕšením 18 rokov je plnoletá a môže sa starať sama o seba, a môže požiadať súd o určenie výživného.

ale tu je tá doba pol roka .. o to mi ide či to nie je nejako právne napadnuteľné ak by sa jej chcel nejako mstiť ..
Flinstone
23.06.10,17:59
ale tu je tá doba pol roka .. o to mi ide či to nie je nejako právne napadnuteľné ak by sa jej chcel nejako mstiť ..
z právneho hľadiska môže max. nahlásiť na polícii jej nezvestnosť, čo by však v prípade že ju nájdu pri výsluchu vyzeralo dosť divne, ak by oznámila, že ju vyhodil z domu a že až po polroku oznámil jej nezvestnosť...
Takže predpokladajme, že ju nechá na pokoji, prípadne mu môže pohroziť, že pôjde na sociálku. Tie ženy tam veľa roboty nemajú, tak radi sa niečoho chytia, aby dokázali ako bránia práva detí... čo by jej otcovi asi život skomplikovalo.
Tibor_
23.06.10,18:03
z právneho hľadiska môže max. nahlásiť na polícii jej nezvestnosť, čo by však v prípade že ju nájdu pri výsluchu vyzeralo dosť divne, ak by oznámila, že ju vyhodil z domu a že až po polroku oznámil jej nezvestnosť...
Takže predpokladajme, že ju nechá na pokoji, prípadne mu môže pohroziť, že pôjde na sociálku. Tie ženy tam veľa roboty nemajú, tak radi sa niečoho chytia, aby dokázali ako bránia práva detí... čo by jej otcovi asi život skomplikovalo.

To je pravda veď na polícii by sa mu akurát tak vysmiali .. a s tou sociálkou si to zajtra obehnem a popýtam sa .. len keď nikdy nevieš čo môžeš od takého psychopata očakávať .. :/
Mária27
23.06.10,18:07
Skutočne som po sociálnych oddeleniach ešte nebehala, ale viem, že na obecnom úrade sú - skús sa tam spýtať. Ja ti môžem pomôcť len podľa paragrafov. Prv mohli okresné úrady predbežným opatrením v naliehavých prípadoch rozhodnúť o okamžitom umiestnení dieťaťa do náhradnej výchovy, ktorá nahrádzala výchovu rodičov dovtedy, kým rozhodol súd. Ale to bolo z rodinného práva vypustené, lebo rodičovské práva nie je možné obmedziť rozhodnutím správneho úradu. Teraz majú isté právomoci, ale neviem presne, ako je to podelené - v tej verejnej správe sa stále čosi mení. Informuj sa hne´d ráno na obecnom úrade.
Tibor_
23.06.10,18:11
Skutočne som po sociálnych oddeleniach ešte nebehala, ale viem, že na obecnom úrade sú - skús sa tam spýtať. Ja ti môžem pomôcť len podľa paragrafov. Prv mohli okresné úrady predbežným opatrením v naliehavých prípadoch rozhodnúť o okamžitom umiestnení dieťaťa do náhradnej výchovy, ktorá nahrádzala výchovu rodičov dovtedy, kým rozhodol súd. Ale to bolo z rodinného práva vypustené, lebo rodičovské práva nie je možné obmedziť rozhodnutím správneho úradu. Teraz majú isté právomoci, ale neviem presne, ako je to podelené - v tej verejnej správe sa stále čosi mení. Informuj sa hne´d ráno na obecnom úrade.

Ale ani v paragrafoch som sa nedočítal nič čo by mi pomohlo v mojom prípade. Nezistil som či môže bez problémov ostať inde bývať. Ani to či môže otec čosi proti tomu podniknúť? Nedá sa to nejako na papier napísať aby sme to mali právne podložené? ďakujem
Flinstone
23.06.10,18:15
Ale ani v paragrafoch som sa nedočítal nič čo by mi pomohlo v mojom prípade. Nezistil som či môže bez problémov ostať inde bývať. Ani to či môže otec čosi proti tomu podniknúť? Nedá sa to nejako na papier napísať aby sme to mali právne podložené? ďakujem
nedá sa...
rodičovské práva môže obmedziť len súd.
rodičia sú zákonní zástupcovia a majú aj svoje povinnosti. Ak nebudú namietať že nebýva doma, fajn. Ak sa postavia proti tomu, tak čo? Ujde? Oznámi otec alebo matka na polícii že ušla z domu, je nezvestná a policajti ak ju nájdu, vypočujú ju a donesú rodičom.
Tibor_
23.06.10,18:24
nedá sa...
rodičovské práva môže obmedziť len súd.
rodičia sú zákonní zástupcovia a majú aj svoje povinnosti. Ak nebudú namietať že nebýva doma, fajn. Ak sa postavia proti tomu, tak čo? Ujde? Oznámi otec alebo matka na polícii že ušla z domu, je nezvestná a policajti ak ju nájdu, vypočujú ju a donesú rodičom.

Práveže ide o to, že ona sa vrátiť domov nechce pre ňu by bol ten pol rok peklom na zemi a to nemôžem dopustiť ani nikto kto o tejto veci vie .. a keby ju polícia domov donesie tak pre ňu končí sloboda. Von by nemohla, mobil by nemala, na internet by nemohla, celé prázdniny by bola kdesi zatvorená a psychicky týrana a využívaná ako sluha..To isto nemôžem ako normálny človek dopustiť.
Flinstone
23.06.10,18:30
Práveže ide o to, že ona sa vrátiť domov nechce pre ňu by bol ten pol rok peklom na zemi a to nemôžem dopustiť ani nikto kto o tejto veci vie .. a keby ju polícia domov donesie tak pre ňu končí sloboda. Von by nemohla, mobil by nemala, na internet by nemohla, celé prázdniny by bola kdesi zatvorená a psychicky týrana a využívaná ako sluha..To isto nemôžem ako normálny človek dopustiť.
to je síce možné, ale ako sa vlastne k tomu postavil otec... Ten chce aby sa vrátila? To ona že nechce je pekné, ale nieje plnoletá. Len čo ju ráno pustí do školy tak sa nevráti. Ak sa otec tvári ako že nič, tak nepríde a možno sa tak tvrdohlavo bude tváriť aj zvyšný polrok.
A navyše máme informácie len z jednej strany, aj to sprostredkované. Možno po vypočutí druhej strany, by to celé vyzeralo trošku inak.
Tibor_
23.06.10,18:37
to je síce možné, ale ako sa vlastne k tomu postavil otec... Ten chce aby sa vrátila? To ona že nechce je pekné, ale nieje plnoletá. Len čo ju ráno pustí do školy tak sa nevráti. Ak sa otec tvári ako že nič, tak nepríde a možno sa tak tvrdohlavo bude tváriť aj zvyšný polrok.
A navyše máme informácie len z jednej strany, aj to sprostredkované. Možno po vypočutí druhej strany, by to celé vyzeralo trošku inak.

Bohužial mám to vypočuté aj z druhej strany .. už som mal konverzáciu aj s otcom len čo som sa s ním zhováral som mal divný pocit a husiu kožu takže to dievča si nevymýšľa..ak išlo o to..a on o ňu už pol roka nejaví nejaký extra záujem skôr ako keby mu to je jedno len či zrazu nezačne robiť problémy ..
Flinstone
23.06.10,18:50
vyskúšajte... možno sa bude tváriť akože sa ho to netýka...
ivka70
23.06.10,18:54
Mam taku skusenost: syn rozvedenych rodicov, prideleny sudom matke, po 15stke si zbalil veci a odstahoval sa k otcovi. Matka chcela od policajtov, aby ho zobrali od otca a vratili domov, kedze ma za neho pravnu zodovednost.
Policajti prisli, porozpravali sa s nim, vyjadril svoj nazor, ze chce zostat u otca a ze je tam dobrovolne... a oni ho tam nechali.
Spisali protokol s matkou a vysvetlili jej, ze akonahle ma obciansky, moze o sebe rozhodovat sam a pokial mu nikto neublizuje alebo ho nedrzi nasilim, tak oni nemaju ziadnu pravomoc ho zobrat odtial.

Myslim si, ze u vas by to bolo rovnake, mlada dama - ak sa rozhodne dobrovolne, tak ju ani policia, ktoru by otec zavolal, nemohla od vas zobrat.
Mária27
23.06.10,19:02
Súd musí predbežným opatrením (bez návrhu či na orgánu povereného výkonom sociálnej ochrany a prevencie) rozhodnúť do 24 hodín. Je to tak dlho? Tvrdíš, že otec o dcéru nejaví záujem. Kde nie je žalobcu, nie je ani sudcu.

Ale chceš mať odpoveď len na jednu otázku, tak je tu:

Ústava SR, Čl. 41
(4) Starostlivosť o deti a ich výchova je právom rodičov; deti majú právo na rodičovskú výchovu a starostlivosť. Práva rodičov možno obmedziť a maloleté deti možno od rodičov odlúčiť proti vôli rodičov len rozhodnutím súdu na základe zákona.
Tibor_
24.06.10,05:53
Mam taku skusenost: syn rozvedenych rodicov, prideleny sudom matke, po 15stke si zbalil veci a odstahoval sa k otcovi. Matka chcela od policajtov, aby ho zobrali od otca a vratili domov, kedze ma za neho pravnu zodovednost.
Policajti prisli, porozpravali sa s nim, vyjadril svoj nazor, ze chce zostat u otca a ze je tam dobrovolne... a oni ho tam nechali.
Spisali protokol s matkou a vysvetlili jej, ze akonahle ma obciansky, moze o sebe rozhodovat sam a pokial mu nikto neublizuje alebo ho nedrzi nasilim, tak oni nemaju ziadnu pravomoc ho zobrat odtial.

Myslim si, ze u vas by to bolo rovnake, mlada dama - ak sa rozhodne dobrovolne, tak ju ani policia, ktoru by otec zavolal, nemohla od vas zobrat.

To by bolo fajn keby to bolo takto ľahké.
riki 167
08.02.11,17:29
prosím o radu ohladom dvoch detí su to nevlastní surodenci ktoré u jedného z nich je udaní otec a u druhuho nie je otec udaný o ktoré sa momentálne starám dočasne ked ich poručník ktorého zveril sud do opateri je hospitalizovaní v nemocnici-- je to sním vážne... povinost nahlásenia problemu na socialku som urobil + ako to ma dalej prebiehat? Dá sa s týchto dvoch detí ak by sa poručníkovy niečo stalo JEDNOHO Z NICH ZACHRANIT?..som ich rodina... Na socialke mi povedali ak si nezoberem do opateri obe dve do poručnictva tak to nebude možne ..že ak ich daju do dedskeho domova že ich možu do 24 hodín dat k adobtovaniu.žE ICH NECHCU ROZDELIT.AK BY IšLI K ADOPTACII TO Už ROZDELENí NEBUDU? tak že akym sposobom sa da dat podnet na opateru a zachranit tak aspon jedneho z nich.podmienky by sa mu zmenia len na tolko že by byval inde ale v kruhu tych najbližších by nadalej zdielal aké doteraz poznal a nie snad u adoptovaných rodičov.dalej by mohol vyrastat zo sestrenicou ktora je len o dva roky staršia..može si socialka určit taketo podmienky ake boli v tomto príspevku dané_?som ochotny postarat sa o dieta toho ktoremu nebol určení otec...maju na taketo veci pravo?
arizona
08.02.11,19:31
To ti dali na socialke take informacie, ze deti by dali do 24hod. na adopciu????

To sa mi teda nezda,nie je to tak jednoduche...pri rychlosti nasich uradov a nasich sudov je to na dlho...;)

Ten "porucnik" je rodic tych deti?
riki 167
08.02.11,19:37
ten poručnik je stara mama tych detí
arizona
08.02.11,19:46
A ty si chces zobrat do opatery iba jedno z tych deti?
Ich rodicia ziju...?

atd,atd
riki 167
08.02.11,19:51
mama im zomrela a na podmienky ake mam len jedneho.....
riki 167
08.02.11,20:21
ten ktory ma otca sa na dieta nehlási - odvrhol ho a ten kde otec nie je udany mal len matku a staru mamu ako poručníčku medzi nimi je 10 rokov rozdiel ten menši ktory otca uvedeneho nema ma len 3 roky