veve333
22.06.10,15:03
Ahoj,
chcela by som sa spytat, ci by vedel niekto poradit. Mamina ja invalidna dochodkyna a od septembra bude varova ho vnucika-10 mesacneho. Zaujimalo by ma, ci nemoze prist o dochodok, pokial bude maleho strazit tak 2 hodinky denne??? Svagrina to vsetko cche legalne na papiery. Dakujem za rady.
Katy a R
22.06.10,13:19
ID môže pracovať v PP, alebo môže byť SZČO... nie je to dôvod na krátenie dôchodku.
Ak bude szčo - asi to si mala na mysli :confused:.... tak aj so všetkými povinnosťami.
Stefan2005
22.06.10,13:28
...bude maleho strazit tak 2 hodinky denne??? Svagrina to vsetko chce legalne na papiery. Dakujem za rady.

Už aj na toto treba papiere? Aké ? Aj v rámci rodiny :confused: ?
misoft
22.06.10,13:45
Už aj na toto treba papiere? Aké ? Aj v rámci rodiny :confused:
Tiež sa tomu divím. Veď staré mamy rady varujú svoje vnúčence - je to predsa pridanie radosti do ich života, na to nie je potrebný žiadny papier, na to stačí obyčajná ľudská láska.
veronikasad
22.06.10,13:48
Už aj na toto treba papiere? Aké ? Aj v rámci rodiny :confused: ?
Veru treba - stará mama musí mať živnosť, vystaviť faktúru za opatrovanie, ktorú neveste preplatí UPSVaR.

Takto zhruba funguje rodičovský príspevok po novom, ak chce byť rodič súčasne zamestnaný
Laco-monter
22.06.10,14:56
varovanie vnuka (warning - výstraha )

koho a pred čím chce vnuk varovať ???

Ach tá naša krásna no nie vždy správne pochopená slovenčina.:)
alaya1
22.06.10,17:21
No, to by som necakala, ze zivnost na vnuka...hm
miky64
22.06.10,18:39
No, to by som necakala, ze zivnost na vnuka...hm
ked to chce mať švagrina na papieri ak som spravne pochopil tak sa nie čo čudovať musi mať živnosť ak by šlo iba orodinnu vypomoc tak nepotrebuje žiadny papier
veronikasad
22.06.10,19:04
ked to chce mať švagrina na papieri ak som spravne pochopil tak sa nie čo čudovať musi mať živnosť ak by šlo iba orodinnu vypomoc tak nepotrebuje žiadny papier
švargina to potrebuje na papieri, aby dostala rod. príspevok, resp. príspevok na starostlivosť o dieťa z UPSVaR - tak sa nečuduj ...
lubko6394
23.06.10,08:38
švargina to potrebuje na papieri, aby dostala rod. príspevok, resp. príspevok na starostlivosť o dieťa z UPSVaR - tak sa nečuduj ...
Aha, takže to čo sa robilo kedysi a zadara v rámci rodiny bude naraz rodinným zárobkom a vyfakturované štátu. Koľko asi visím ja za svoje deti svokre a mame ?
ewita888
23.06.10,08:55
Veru treba - stará mama musí mať živnosť, vystaviť faktúru za opatrovanie, ktorú neveste preplatí UPSVaR.

Takto zhruba funguje rodičovský príspevok po novom, ak chce byť rodič súčasne zamestnaný
Ak nechce matka prísť o rodič. príspevok, podpisuje na UPSVAR čestné prehlásenie, že sa o dieťa bude v jej neprítomnosti starať napr. otec, alebo starý rodič..matka ale nesmie odpracovať celý mesiac a musí pracovať len na dohodu..
Ak sa o dieťa stará platená opatrovateľka, nárok na RP zaniká..

Stará mama o ID nepríde, ani jej ho nebudú krátiť. V súčasnosti môžu inv. dôchodcovia pracovať bez obmedzenia..
Stefan2005
23.06.10,09:23
Veru treba - stará mama musí mať živnosť, vystaviť faktúru za opatrovanie...


...Ak sa o dieťa stará platená opatrovateľka, nárok na RP zaniká....

Tak ako to vlastne je?
Veď keď si vybaví živnosť, stáva sa z nej platená opatrovateľka...
ewita888
23.06.10,09:29
Tak ako to vlastne je?
Veď keď si vybaví živnosť, stáva sa z nej platená opatrovateľka...
Áno, v tomto prípade matka príde o RP... Zo zadania témy nie je jasné, čo chce robiť matka.. Otázka bola na inv. dôchodok..
veronikasad
24.06.10,05:30
Tak ako to vlastne je?
Veď keď si vybaví živnosť, stáva sa z nej platená opatrovateľka...
Štefan, zamestnaným rodičom sa neposkytuje rodičovský príspevok, ale príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných nákladov (v zákone je stanovený strop).

Pozri tento príspevok od Zdenky

http://www.porada.sk/1220678-post3.html
veve333
27.06.10,08:44
Dakujem za vsetky reakcie. Trochu upravim moj prispevok. Svagrina je ucitelkou v LSU. Chce sa vratit naspat do prace od septembra. Ona chodi do prace az v popoludnajsich hodinach. Takze moja mamina by ho chodila varovat tak cca na dve-tri hodinky, nez sa vrati z prace jej manzel /moj brat/. Na nasom urade svagrine povedali, ze ma narok na 60-70 euro mesacne pokial chce ist predcasne do prace, ale musi sa o maleho niekto starat. Na urade chcu meno a vsetko potrebne toho cloveka ktory sa bude o dieta starat-cize mojej maminy. Viac jej nepovedali. Takze vobec neviem co a ako......Pravdaze moja mamina - "babka" to bude robit s radostou a nezistne, aby pomohla...........tak mi to pripada trochu pritiahnute za vlasy, aby si robila na toto zivnost a odvadzala z toho peniaze....Dakujem vsetkym este raz za rady a prajem peknu nedelu.
hubatá
30.06.10,15:20
Dakujem za vsetky reakcie. Trochu upravim moj prispevok. Svagrina je ucitelkou v LSU. Chce sa vratit naspat do prace od septembra. Ona chodi do prace az v popoludnajsich hodinach. Takze moja mamina by ho chodila varovat tak cca na dve-tri hodinky, nez sa vrati z prace jej manzel /moj brat/. Na nasom urade svagrine povedali, ze ma narok na 60-70 euro mesacne pokial chce ist predcasne do prace, ale musi sa o maleho niekto starat. Na urade chcu meno a vsetko potrebne toho cloveka ktory sa bude o dieta starat-cize mojej maminy. Viac jej nepovedali. Takze vobec neviem co a ako......Pravdaze moja mamina - "babka" to bude robit s radostou a nezistne, aby pomohla...........tak mi to pripada trochu pritiahnute za vlasy, aby si robila na toto zivnost a odvadzala z toho peniaze....Dakujem vsetkym este raz za rady a prajem peknu nedelu.

Keď začneš do toho montovať úrady zistíš, že sa neoplatí mať ...........ani deti ani babku.