aximalka
22.06.10,17:16
Dobry den,

sme SZCO /jednoduche uctovnictvo/
chcela by som poprosit o radu, dokoncila som prave danove priznanie pre klienta za rok 2009 a mame danovu stratu, este nemam vo vydajoch zapocitane odpisy, ktore mi danovu stratu este zvysia, v tom nevidim zmysel, nedaju sa odpisy u SZCO neuplatnit pre dany rok - prerusit a potom v nasledujucom roku opat pokracovat, kde sme skoncili? /t.j. odpis posuniem o rok/

umoznuje mi zakon nieco taketo?

dakujem
Tamila
22.06.10,15:20
Daňové odpisy môžeš prerušiť aj niekoľko rokov po sebe aj u SZČO. Aj tu na porade je o tom dosť popísané.
Anja111
22.06.10,15:31
Dobry den,

sme SZCO /jednoduche uctovnictvo/
chcela by som poprosit o radu, dokoncila som prave danove priznanie pre klienta za rok 2009 a mame danovu stratu, este nemam vo vydajoch zapocitane odpisy, ktore mi danovu stratu este zvysia, v tom nevidim zmysel, nedaju sa odpisy u SZCO neuplatnit pre dany rok - prerusit a potom v nasledujucom roku opat pokracovat, kde sme skoncili? /t.j. odpis posuniem o rok/

umoznuje mi zakon nieco taketo?

dakujem
ZDP
§ 22
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.
marjankaj
22.06.10,15:45
Dobry den,

sme SZCO /jednoduche uctovnictvo/
chcela by som poprosit o radu, dokoncila som prave danove priznanie pre klienta za rok 2009 a mame danovu stratu, este nemam vo vydajoch zapocitane odpisy, ktore mi danovu stratu este zvysia, v tom nevidim zmysel, nedaju sa odpisy u SZCO neuplatnit pre dany rok - prerusit a potom v nasledujucom roku opat pokracovat, kde sme skoncili? /t.j. odpis posuniem o rok/

umoznuje mi zakon nieco taketo?

dakujem

Odpisy však nemožno prerušiť pri hmotnom majetku obstaraného formou finančného prenájmu. §26 ods(8).
Tamila
22.06.10,15:57
Odpisy však nemožno prerušiť pri hmotnom majetku obstaraného formou finančného prenájmu. §26 ods(8).
Súhlasím, ale dajú sa dať do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane a teda nemusia sa v tom roku uplatniť do daňových výdavkov. Ale prerušiť sa nemôžu.
Fany
24.09.10,10:23
Ak sa prerušia odpisy a "pokračuje sa ďalej, akoby neboli prerušené", - myslí sa tým, že odpis pokračuje vo výške ako mala byť v prerušenom roku, alebo ako by bola v tomto, keby sa rok predtým neprerušila?
Napr. odpisujem 4 roky, každý rok inú čiastku (zrýchlené odpis.), zjednoduším:
6,5,4,3. Ak odpíšem 6 a 5, potom 4 preruším odpisovanie, pokračujem ďalej ako 4 a 3, alebo už len 3?
Ďakujem.

Ešte poprosím jednu otázku:
ak mám zaradenú v majetku budovu, používam ju na podnikanie, ale aj prenajímam, ale nájomné si neúčtujem (teda príjmy z prenájmu niesú), môžem si uplatňovať odpisy na túto budovu?
karpis
24.09.10,11:33
Ak je zaradená budova v majetku prečo o prenájme neúčtuješ, komu to prenajímaš? Prečo nie sú príjmy z prenájmu?
marjankaj
24.09.10,11:40
Ak sa prerušia odpisy a "pokračuje sa ďalej, akoby neboli prerušené", - myslí sa tým, že odpis pokračuje vo výške ako mala byť v prerušenom roku, alebo ako by bola v tomto, keby sa rok predtým neprerušila?
Napr. odpisujem 4 roky, každý rok inú čiastku (zrýchlené odpis.), zjednoduším:
6,5,4,3. Ak odpíšem 6 a 5, potom 4 preruším odpisovanie, pokračujem ďalej ako 4 a 3, alebo už len 3?
Ďakujem.

Ešte poprosím jednu otázku:
ak mám zaradenú v majetku budovu, používam ju na podnikanie, ale aj prenajímam, ale nájomné si neúčtujem (teda príjmy z prenájmu niesú), môžem si uplatňovať odpisy na túto budovu?

Tak to je divný prenájom ak z neho nemáš príjmy.:eek:

V tom prípade by si mala odpisy uplatňovať v pomernej výške. Teda krátené.:eek:
Ak prerušíš odpisovanie, tak potom pokračuješ ako keby si neprerušila teda 4 a 3.
sona1980
06.03.12,13:11
Dobrý deň, potrebujem poradiť s neuplatnením odpisov pri leasingu. Prečítala som si rôzne témy, takže viem , že musím zaúčtovať účtovné odpisy. Čo sa týka daňových odpisov, viem, že ak si ich teraz neuplatním, pri leasingu si ich už v budúcnosti nebudem môcť uplatniť. Mňa však zaujíma, ak zaúčtujem účtovné odpisy napr. v sume 1500 eur, čiže si účtovne navýšim náklady, ako potom daňovo zvýšim základ dane o sumu 1500 eur. Jednoducho neviem, kde to mám daňovo vysporiadať, vo výkaze priamo, ktorý riadok? Ide o jednoduché účtovníctvo.
ďakujem
Katarina
06.03.12,18:16
V peňažnom denníku cez uzávierkové nepeňažné operácie - prevádzková réžia.