sztracena
23.06.10,08:01
Dobrý deň, prosím o radu. Obdržala som od SZČO objednávku na automobil Seat Leon zo dňa 29.5. termín dodávky je 12.08.2010 a PPD na zálohu 1000.- EUR s rozpisom DPH. Ako mám postupovať - čo s DPH?
Tweety
23.06.10,06:05
Dobrý deň, prosím o radu. Obdržala som od SZČO objednávku na automobil Seat Leon zo dňa 29.5. termín dodávky je 12.08.2010 a PPD na zálohu 1000.- EUR s rozpisom DPH. Ako mám postupovať - čo s DPH?
Z príspevku nie je jasné, či zálohu zaplatil, alebo prijal. Skús to doplniť.
KEJKA
23.06.10,06:20
SZČO objednal auto, zaplatil 1000 EUR zálohu, predajca je platiteľ DPH, kedže na PPD rozpísal ZD a DPH - treba overiť.
DPH si môžeš odpočítať, ale vyžiadaj si /resp.SZČO/ faktúru od dodávateľa na prijatú platbu - je povinný na požiadanie ju vystaviť.
sztracena
23.06.10,06:25
tú zálohu zaplatil. Takže ak mi tú fa zašle môžem si do mesiaca 05/2010 uplatniť odpočet na DPH?
Tweety
23.06.10,06:26
tú zálohu zaplatil. Takže ak mi tú fa zašle môžem si do mesiaca 05/2010 uplatniť odpočet na DPH?
Ak Ti pošle faktúru k prijatej platbe, z nej vzniká nárok na uplatnenie odpočtu dph, skôr nie.
sztracena
23.06.10,06:45
ďakujem pekne za rady:)
Adriane
12.04.11,18:52
SZČO objednal auto, zaplatil 1000 EUR zálohu, predajca je platiteľ DPH, kedže na PPD rozpísal ZD a DPH - treba overiť.
DPH si môžeš odpočítať, ale vyžiadaj si /resp.SZČO/ faktúru od dodávateľa na prijatú platbu - je povinný na požiadanie ju vystaviť.
Dobrý večer. Potrebovala by som sa uistiť, či je nejaký dôvod, aby nám predajca nevystavil faktúru k zaplatenej zálohovej platbe? Sme platcami DPH, on je takisto platcom DPH, záloha na nový osobný automobil bola zaplatená 31.3.2011, auto bude až v júni a bude sa kupovať na leasing. Za pomoc vopred ďakujem. Adriana
Adriane
13.04.11,13:20
posúvam. prosím, keby mi niekto vedel poradiť.ďakujem
Luba
13.04.11,16:47
Už ste podpísali leasingovú zmluvu? Ak áno, čo sa v nej hovorí o vopred zaplatenej zálohe? Ako je dohodnutá 1.zvýšená splátka leasingu? Bude sa započítavať s touto zálohou dodávateľovi?
Ak ste nepodpísali ešte leasing.zmluvu, tak dodávateľ auta je povinný dať Vám faktúru na vopred prijatú platbu v marci. Ak ste ju už podpísali, je možné, že faktúru dostala leasingovka.
Adriane
24.04.11,07:15
Ďakujem, Lubka, už je to vyriešené. Napíslala som im mail a hneď mi ju poslali, pán sa ospravedlňoval, že mal veľa roboty okolo autosalónu v Nitre. Leasingovú zmluvu ešte podpísanú nemáme. Ešte raz ďakujem za radu. Adriana
evuš
18.05.11,06:11
Štvrťročný plátca DPH v 02/2011 zaplatil zálohu na nákup nového automobilu M1 /len na podnikanie/ - má došlú zálohovú faktúru /daňový doklad/ = rozpísaná DPH, v 04/2011 konečná faktúra spolu s dodávkou automobilu...
Zo zálohy si uplatní DPH za 1.Q
Z konečnej fa rozdiel DPH v 2.Q. ???

Zároveň vloží do majetku firmy a odpisuje 4 roky ?! Všetky poplatky, ako ŠPZ, zákonná, havarijná poistka ide priamo do nákladov ?, alebo sa navýši OC ? Do 30tich dní treba nahlásiť na DÚ vznik daň. povinnosti k dani z MV, platiť bude až v 01/2012 ?!

Je to tak ? Vďaka
Lotarka
18.05.11,07:01
Ak myslíš tou došlou zálohovou faktúrou faktúru na prijatú platbu, tak DPH odpočíta tak ako píšeš - zo zálohy v 1.Q a zostatok v 2.Q.

Ano aj ohľadom dani z MV je to tak - v 01/2012 bude podávať DP aj platiť za rok 2011.
evuš
18.05.11,07:11
Ďakujem, chcela som si to utvrdiť.... Čo sa týka poplatkov /ŠPZ, poistky../ môže to dať priamo do nákladov ? Dík
KEJKA
18.05.11,07:58
ŠPZ k OC, poistky do nákladov - 548
evuš
18.05.11,08:18
ĎAKUJÉÉÉM !
babi2
18.05.11,08:35
Len doplním, ak sa napr. havarijné poistenie týka aj r.2012, tak to treba časovo rozlíšiť a do nákladu r.2011 dať len časť prislúchajúcu k tomuto roku
evuš
18.05.11,08:44
áno, to je samozrejmé, že poistné prislúchajúce do roku 2012 nejde do nákladov roku 2011...
evuš
20.05.11,09:03
Ako účtujete príplatok za predĺženú záruku na HM, keď je to na osobitnej faktúre ??? Priamo do nákladov, alebo ako zvýšenie OC ? Myslím, že je to zvýšenie OC a treba odpisovať .... Ďakujem
evuš
24.05.11,03:48
Ako účtujete príplatok za predĺženú záruku na HM, keď je to na osobitnej faktúre ??? Priamo do nákladov, alebo ako zvýšenie OC ? Myslím, že je to zvýšenie OC a treba odpisovať .... Ďakujem

... nemá s tým niekto skúsenosť ?... vďaka
evuš
26.05.11,07:03
Ako účtujete príplatok za predĺženú záruku na HM, keď je to na osobitnej faktúre ??? Priamo do nákladov, alebo ako zvýšenie OC ? Myslím, že je to zvýšenie OC a treba odpisovať .... Ďakujem

ako to účtujete vy ? vďaka
ramarkN
29.07.11,05:15
Ahojte, ja mam takyto pripad: zakaznik (platca DPH) si objednal u nas (my sme dodavatel, platca DPH) stroj, zaplatil nam zalohu, napr. 12600€. Ku kupe vsak nedoslo, pretoze sa rozhodol, ze sa to bude riesit prostrednictvom financneho leasingu. Faktura za stroj bola vystavena v plnej sume na leasingovku. Dostali sme Dohodu o postupeni a zapocitani pohladavok, v ktorej je uvedene, ze leasingovka ma pohladavku voci leasingovemu najomcovi (zakaznik) z titulu zaplatenia 1. zvys. splatky 12600€ a na druhej strane, leasingovy najomca ma pohladavku voci dodavatelovi (nam) z titulu vratenia zalohy. A ja teraz vobec neviem, komu mam aky doklad vystavit, ako DPH. Ci mam k tej prijatej zalohe vystavit danovy doklad alebo dobropis?? Prosim poradte.
Adiks
29.07.11,07:20
Na prijatý preddavok si mala vystaviť faktúru z dôvodu prijatej platby podľa § 71 ods.1 zákona o DPH, kde dátum dodania je deň prijatia preddavku a dátum vyhotovenia je do 15 dní od dátumu dodania.Teraz zákazníkovi preddavok vrátiš, vystavíš dobropis z dôvodu vrátenej platby kde dátum dodania bude deň vrátenia preddavku a dátum vyhotovenia bude zhodný s dátumom dodania.
viktor24
11.02.12,16:44
Dobrý večer. Potrebovala by som sa uistiť, či je nejaký dôvod, aby nám predajca nevystavil faktúru k zaplatenej zálohovej platbe? Sme platcami DPH, on je takisto platcom DPH, záloha na nový osobný automobil bola zaplatená 31.3.2011, auto bude až v júni a bude sa kupovať na leasing. Za pomoc vopred ďakujem. Adriana
Dobry vecer, mam podobny problem. V novembri 2011 som kupil auto na leasing. Leasingovej spolocnosti som zaplatil prvu zvysenu splatku a niekolko dni pred podpisanim leasingovej zmluvy som zaplatil predajcovi auta tzv. preddavok 1000 eur na buducu kupu MV - na to mam danovy doklad i prijmovy pokl.doklad. Mam zauctovet sumu 1000 eur tj. preddavok ako VNZD, resp. mozem si uplatnit DPH z tohto preddavku? Velmi pekne dakujem za odpovede.
viktor24
13.02.12,07:19
Dobry vecer, mam podobny problem. V novembri 2011 som kupil auto na leasing. Leasingovej spolocnosti som zaplatil prvu zvysenu splatku a niekolko dni pred podpisanim leasingovej zmluvy som zaplatil predajcovi auta tzv. preddavok 1000 eur na buducu kupu MV - na to mam danovy doklad i prijmovy pokl.doklad. Mam zauctovet sumu 1000 eur tj. preddavok ako VNZD, resp. mozem si uplatnit DPH z tohto preddavku? Velmi pekne dakujem za odpovede.

Prosím vas, nevie mi nikto poradit?
viktor24
16.02.12,07:49
Dobry vecer, mam podobny problem. V novembri 2011 som kupil auto na leasing. Leasingovej spolocnosti som zaplatil prvu zvysenu splatku a niekolko dni pred podpisanim leasingovej zmluvy som zaplatil predajcovi auta tzv. preddavok 1000 eur na buducu kupu MV - na to mam danovy doklad i prijmovy pokl.doklad. Mam zauctovet sumu 1000 eur tj. preddavok ako VNZD, resp. mozem si uplatnit DPH z tohto preddavku? Velmi pekne dakujem za odpovede.

Prosim, naozaj nikto nemal este podobny pripad? Naozaj neviem co s tym preddavkom - zatial ho mam v PD ako VNZD. V splatkovom kalendari mam OC bez DPH 9599 eur, no pri rozpise jednotlivych splatok nie ani zmienka o tom preddavku, je tam odratana len v hotovosti zaplatena zvysena splatka. Dokonca i na dodacom liste od predajcu auta je OC bez DPH 9599 eur. Uz som presiel vsetky temy na porade ohladom leasingu a nic som podobne nenasiel....
Luba
19.02.12,11:01
Malo by to byť takto:
ak si ešte pred podpisom LZ zaplatil zálohu dodávateľovi, tak ten ti správne vystavil faktúru na prijatú platbu+PPD. Ale ak si potom podpísal LZ a leasingovke si zaplatil aj prvú zvýš.splátku, tak:
1/ mal by si na túto 1.zvýš.spl.mať od LS faktúru alebo by mala byť zahrnutá v spl.kalendári - daňovom doklade. Ak takéto dačo nemáš, kontaktuj LS a pýtaj to.
2/ tým, že si zaplatil zálohu dodávateľovi a potom aj 1.zvýš.spl. (tipujem, že to bola rovnaká výška?), tak by ti mal dodávateľ tú zálohu vrátiť. Samozrejme aj s vysporiadaním dokladovým, teda dobropis kprijatej platbe pri jej vrátení.
3/ prever si však u LS, či zaplatila dodávateľovi celú faktúru na obstarávaciu cenu alebo tvoja záloha z nej bola odpočítaná. Ak zaplatila LS celú OC, musí ti dodávateľ vrátiť. Ak LS zaplatila o tvoju zálohu menej, tak dodávateľ ti nič nevráti, ale LS si nemal platiť 1.zvýš.spl., resp. musíš sa v tejto veci pokonať s LS.
4/ čiže ak si ty zaplatil zálohu dodávateľovi, on túto zálohu odpočítal vo faktúre, ktorú vystavil už LS, LS zaplatila o to menej, nemal si platiť 1.zvýš.spl.(ak šlo o rovnakú sumu záloha= 1.zv.spl.), príp, iba nejaký zvyšok (ak tvoja záloha bola menšia ako suma 1.zvýš.spl.) a tvoju zálohu ste mali s LS započítať. Záleží na LS, aké má postupy v takýchto prípadoch, či to má už zakomponované v leas.zmluve alebo robí zápočty, to si musíš zistiť.

Dúfam, že sa tomu dá rozumieť.