Fero11
23.06.10,08:24
Poradte mi nejaky web, kde by som sa docital, resp. kde by bolo mozne si vytvorit nejaky stravny rezim dna/tyzdna .....
Potrebujem dietovat hlavne od tukov, vyprazanych somarin atd ....
Jednoducho potrebujem sa zbavit tukov z pecene (nealkoholova steatoza)
ivako
23.06.10,06:50
Pozri si toto, možno ťa zaujme.
http://www.detoxi.sk/
Ivana 1511
23.06.10,06:59
Mala som tak isto problém so steatózou pečene. Nikdy som nemala problém s alkoholom ani som nikdy nepila. Stále som chodila na vyšetrenia a užívala vitamíny. Veľmi to nezaberalo. Zo stravy som vylúčila mastné a vyprážané jedlá, ale samozrejme som to niekedy aj porušila. Keď doma všetci jedli vyprážané kuracie prsia a ja som sa mala vždy len pozerať? Ale snažila som sa to obmedziť. Momentálne mám výsledky stabilizované, pečeňové testy v norme a lekár mi vysadil užívanie všetkých liekov aj vitamínov. Ako som to dokázala? Ja hovorím, že som vlastne preto nič neurobila, ale začala som piť japonský zelený čaj SAYONARA. Dostať ho v lekárni. Je trošku drahší / krabička okolo 6 euro/ ale je toho dosť veľa. Je to sypaný čaj. Zaliala som si ho vždy ráno a ten istý výluh po obede. Po obede to bol akýsi druhák.Ale dá sa to vypiť. Nič iné som nerobila pre steatózu. A div sa svete, pečeňové testy sú asi dva roky v norme. Čaj pijem stále s malými prestávkami. Vždy ked dopijem krabičku dám si mesiac pauzu a pijem ho znovu. Ja neverím na zázraky, ale skutočne som nič iné neužívala a dokonca nedržala ani prísnu pečeňovú dietu. Prajem veľa šťastia a síl pri liečení.Viem aká prísna by mala byť pečeňová dieta. Držím palce.
ErinErin
23.06.10,09:48
Pečeň má dobrú kapacitu zregenerovať sa. Základom je, ako už iní spomínali, diéta s obmedzením tukov a dráždivých látok - pečeňová diéta. Pri steatóze - stukovatení pečene sa doporučuje upraviť hmotnosť. Šport dokáže zaktivizovať zásoby tuku v organizme. Pohyb je však pochopiteľne vo Vašej situácii vhodné začať až po konzultácii s lekárom.

Lieky väčšinou obsahujú výťažok z rastliny Pestrec mariánsky (Silybum marianum, iný názov Ostropestrec), ktorý zlepšuje metabolizmus pečeňových buniek. Lieky (Flavobion) sú na predpis, doplnky výživy a čaje kúpite bez predpisu. Pozitívny účinok má aj artičok - dostať ako doplnok výživy.
Iné lieky obsahujú esenciálne fosfolipidy, ktoré slúžia na obnovu poškodených buniek (Essentiale forte).
Na trhu je aj prípravok LIV 52 od indického výrobcu - výťažok exotických byliniek.
Fero11
23.06.10,10:29
Ja mam steatozu uz asi 12 rokov (prislo sa na to ale len pred 2-3 rokami). Sportovat by som aj sportoval, ale telo nevladze, proste moje telo je celozivotne unavene (jednoducho povedane, ak clovek cely den tvrdo pracuje, myslim fyzicky, tak vecer je velmi unaveny a bolia ho ruky a nohy a cele telo) a takto sa citim stale a pritom fyzicky nepracujem.
Steatozu mam asi 40%
Pytal som sa aj lekara, ci mozem sportovat a povedal, ze nieze mozem, ale musim mat pohyb a cim viac tym lepsie. Samozrejme pohyb mam, ale nie pohyb sportovca, ale len ako obycajny clovek.
Co sa tyka liekov, tak som uzival flavobion, lipovitan, esential forte, ursosan, ursofalk ..... to je len to, na co si spominam z toho mi nic nezaberalo.
Je pravda ze som nedrzal dietu, teda zo zaciatku ano, ale vysledky boli stale zle, tak som sa na dietu vykaslal a vysledky boli rovnake aj bez diety, lenze teraz si uvedomujem, ze dieta asi nestaci 3-4 mesiace, ale budem musiet vydrzat aspon rok ak nie dva.
Preto hladam, ze ako by mal vyzerat taky stravny denny/tyzdenny rezim z hladiska mojej choroby
Stina
23.06.10,10:50
Diéta 4 – S – s prísnym obmedzením tuku

Podáva sa pacientom v akútnom štádiu infekčného zápalu pečene, zápalu žlčníka, v prvých dňoch po záchvate bolestí žlčníkových kameňov, prvé dni po operácii žlčníka (po čajovej diéte) a chorým s akútnou pankreatitídou v prvých dňoch po úplnej hladovke.

Charakteristika

Je to diéta s nižšou energetickou hodnotou, obsahujúca prevažne cukry, s obmedzením bielkovín, predovšetkým mliečnych a s úplným vylúčením voľného tuku. Podáva sa iba kratší čas, pokým neodznie akútne štádium choroby (žlčníka, pankreasu alebo pečene). Po odznení tohto štádia sa čo najskôr prechádza na diétu 4 alebo sa aspoň začnú pridávať bielkoviny.

Technológia prípravy pokrmov

Vylúčenie tukov a živočíšnych bielkovín značne obmedzuje výber vhodných potravín.

Na raňajky a desiate je základným nápojom čaj s glukózou (dextropurom) a sladké ovocné šťavy, ku ktorým pridávame karlovarské sucháre. Až neskôr, podľa pokynov lekára, môžeme pridať do čaju trocha mlieka a doplniť ho piškótami, ovocnými penami alebo pudingovými krémami.

Polievky podávame zemiakové, obilninové a lisované zeleninové. Ďalej môžeme na obed alebo večeru podať zemiakovú kašu, dusenú ryžu, dusenú lisovanú mrkvu, varené cestoviny, nemastné zeleninové rizoto, neskôr aj trochu tvarohu.

pozri link :http://www.marpes.info/marpes-info/marpes_info_2/Rady-Diety-uhlo.html (je tam uvedený žlčník , ale aj tu treba držať diétu s obmedzením tukov, takže by táto stránka mohla pomôcť)
ErinErin
23.06.10,19:39
Stina Vám dala dobrý návod na diétu!
Keď však spomínate tú únavu, možno Vám chýba karnitín. Táto telu vlastná látka má pozitívny účinok pri ochoreniach pečene. Na tvorbu energie využíva mastné kyseliny - súčasť tukov. (V súčasnosti je to hit športovcov - na zlepšenie svalovej sily a na štíhlu líniu, ale skúma sa jeho mnohostranné využitie aj v medicíne - napr. pri ochoreniach srdca.)
S tým pohybom je ťažko začať, asi to poznáme všetci - ale tiež by časom mohol pomôcť odstrániť tú únavu. Dôležitá je aeróbna aktivita - zvyšuje sa spotreba kyslíka - človek sa zadýcha.
mamka Danka
21.07.10,06:47
JEDÁLNY LÍSTOK od našich dietných sestier pripravovaný pre pacientov s potrebou obmedzenia tukov. Nezáleží ani tak čo varíš, ale ako varíš (aké suroviny použiješ)

Pondelok:
polievka rybacia so zeleninou
kotlíkový guláš, chlieb

Utorok:
polievka zemiaková kyslá
špagety s mäsom a so syrom

Streda:
polievka špenátová so žemľou
mäsový nákyp, zemiaková kaša, mrkvový šalát s jablkami

Štvrtok:
polievka drobková s abc
pečené kuracie stehno, slovenská ryža, broskyňový kompót

Piatok:
polievka bulharská s mäsom
zapekané filé so syrom, zemiak. kaša, marhuľový kompót

Sobota :
polievka vločková
kurací paprikáš, halušky

Nedeľa:
polievka drobková s abc
morčacie prsia prírodné, ryža, dusená zelenina


JL 2
JEDÁLNY LÍSTOK dieta s obmedzením tukov

Pondelok:
polievka gulášová
rezance s tvarohom, broskyňový kompót

Utorok:
polievka hovädzia s krup. haluškami
guľky v paradajkovej omáčke, zemiaky

Streda:
polievka špenátová so žemľou
mexický guláš, ryža

Štvrtok:
polievka drobková s abc
kurací paprikáš, halušky

Piatok:
polievka paradajková s ryžou
sekaná, zemiaková kaša, broskyňový kompót

Sobota :
polievka zemiaková s mrkvou
sviečková na smotane, kolienka

Nedeľa:
polievka drobková s abc
pečené kuracie stehno, ryža, mrkvový šalát s jablkami


JL3
JEDÁLNY LÍSTOK dieta s obmedzením tukov

Pondelok:
polievka hrášková s lievankou
zeleninové rizoto s mäsom, cviklový šalát

Utorok:
polievka gulášová
piškótové kocky s vanilkovým krémom

Streda:
polievka drobková s abc
kura na zelenine, tarhoňa

Štvrtok:
polievka hovädzia s krup. haluškami
hov. varené, kôprová omáčka, cestovina

Piatok:
polievka rascová s opraž. žemľou
brav. prírodné, zemiaky, mrkvový šalát

Sobota :
polievka zemiaková s mrkvou
brav. perkelt, halušky

Nedeľa:
polievka drobková s abc
kuracie soté, ryža,