bacikovaz
23.06.10,08:49
Ahojte,

viete mi prosim poradit, ci je mozne spravit trojzapocet a ci mate niekto nejaky vzor? Ak to nie je mozne, ktory paragraf a ktoreho zakona to zakazuje? Neviem to nikde najst. Dik.
ewita888
23.06.10,07:09
Trojzápočet už nie je možný spraviť.. ani v zákone o účte a ani v obchodnom zákonníku už pojem trojzápočet neexistuje..
KEJKA
23.06.10,09:14
vzájomne si pouhrádzajte faktúry - v hotovosti, podpíšete pokl.bloky.
apo
31.08.10,07:33
Alebo sa trojzápočet postupne "rozbije" na vzájomné zápočty pohľadávok.

Ja teraz riešim jednu svoju pohľadávku u bývalého klienta. Moji aktuálni klienti nakupujú tovar a služby u môjho bývalého klienta. :DNerobí mi to dobre na duši keď to účtujem.

Preto som vymyslel, že jeden môj aktuálny klient pre mňa :(inkognito nakúpi tovar u bývalého klienta. Ja aktuálnemu klientovi postúpim moju pohľadávku aby ju započítal s pohľadávkou za inkognito nakúpený tovar. Rozdiel v cene započítam s aktuálnym klientom.

Je to trochu komplikované, ale takýmto spôsobom sa dajú riešiť troj aj štvor zápočty.

Pokladničnými dokladmi je to fajn, ale iba ak všetky zúčastnené strany sú ochotné platiť. Pri tomto postupe môj bývalý klient nemôže namietať proti postúpeniu pohľadávky a nemôže namietať ani proti jednostrannému zápočtu.

Ja som zvolil cestu nákupu tovaru u bývalého klienta cez prostredníka, aby môj aktuálny klient nebol v negatívnej pozícii vymáhača ale iba prostredníka. Môj bývalý klient po dvoch rokoch keď som prejavil vôľu upraviť cenu odmietol naše služby a neuhradil poslednú faktúru. :DProste sú to lakomci o ktorých sme na tejto stránke popísali veľa.

Pozdravujem.

apo
Socci
17.09.12,07:20
Ahojte poraďáci,

viete mi poradiť, čo robiť v tejto situácii?

Firma X objednala z číny tovar. čína vyfakturovala aj poslala celý tento tovar firme Y. firma Y zaplatila aj DPH a clo. ale faktúru za tento tovar uhradila firma X.
Teraz by si to mali firmy X a Y dať do poriadku aj účtovne. Poradíte ako?

Vopred ďakujem.
JUDr. Pavol Kollár
17.09.12,08:06
Môžete urobiť aj jednostranné započítanie pohľadávok podľa § 580 Občianskeho zákonníka a § 358 Obchodného zákonníka.
Socci
18.09.12,06:47
Dakujem p. Kollár za reakciu. Trocha však nechápem ako ste to myslel, lebo:
§ 358 obchodného zák.
Na započítanie sú spôsobilé pohľadávky, ktoré možno uplatniť na súde. Započítaniu však nebráni, ak je pohľadávka premlčaná, ale premlčanie nastalo až po dobe, keď sa pohľadávky stali spôsobilými na započítanie.

Môžete to bližšie popísať?

Tiež mi napadlo, či je možné spraviť aj trojzápočet?