zk24
23.06.10,10:28
Ahojte,

Mozete mi prosim pomoct vyplnit nasledujucu tabulku? Chcem to ako pomocku /kedze som s DPH nikdy nepracovala/.

Je spravena pre neplatcu DPH, a ako musi postupovat ked dodava sluzby/tovar pre platcu alebo neplatcu DPH v tuzemsku alebo v inej clenskej krajine.

Ak sa to da takto jednoznacne urcit...

Dakujem.


Tabulka: Snad to pojde otvorit, lebo xlsx format je nepodporovany.... tak som to dala iba ako xls.
Lenka1979
23.06.10,08:55
Zuzka, mne to otvoriť nejde...:rolleyes::(
zk24
23.06.10,09:00
A teraz?
Martin Mocko
23.06.10,09:05
Ja ti to opíšem jednoduchšie a bez tabuľky:

Z pohľadu služieb:
Pred nadobudnutím služby podľa §15 ods. 1 sa musí neplatca registrovať podľa §7a (ak už náhodou nie je registrovaný podľa §7) a vtedy služby na vstupe a výstupe v rámci EU fungujú ako u plátcu DPH, iba na vstupe nemá nárok na odpočet. Pre všetky tuzemské obchody je osoba neplatcom DPH.

Z pohľadu tovaru:
Je možné sa registrovať buď dobrovoľne alebo kôli prekročeniu limitu (13.941,45 € - pre lepšie pochopenie pozri §7 zákona o DPH) - registrovaná osoba podľa §7 postupuje obdobne, ako osoba registrovaná podľa §7a.
zk24
23.06.10,09:16
Ja tomu velmi nerozumiem... prepacte za banalne veci...

Moj klient je neplatca DPH. Poskytuje sluzby - chodi do firiem a vysetruje ich zdravotny stav - kontroluje ci mozu robit s takymi a takymi strojmi a tak. Za toto si fakturuje. A teraz bude mat novych klientov v zahranici...

1. On vycestuje do Rakuska a tam vysetri pracovnikov na mieste. Nasledne si vystavi fakturu:
a) klient je platca: Musime sa vopred registrovat na DPH? Mame vystavit FA s ci bez DPH?
b) klient je neplatca: Musime sa vopred registrovat na DPH? Mame vystavit FA s ci bez DPH?

2. Ked vysetri pacientov na slovensku, ale faktura pojde do Rakuska:
a) klient je platca DPH: Musime sa vopred registrovat na DPH? Mame vystavit FA s ci bez DPH?
b) klient je neplatca DPH: Musime sa vopred registrovat na DPH? Mame vystavit FA s ci bez DPH?

Viem ze to pisem ako skolak... ale s DPH-ckou len zacinam, a uz som si aj zaplatila rekvalifikacny kurz o DPH... tak citam zakon o DPH, ale nejako sa ztoho neviem vysomarit.
Martin Mocko
23.06.10,09:26
Povinnosť registrovať sa podľa §7a je iba v prípade, ak tvoj klient prijíma služby z EU.
Ak tvoj klient iba poskytuje služby, nemusíš sa s DPH vôbec zaoberať.

Ospravedlňujem sa, na to som pozabudol. Ber do úvahy príspevok nižšie.
jeso
23.06.10,09:32
§ 7a


(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.



a odsek 2 !
zk24
23.06.10,10:14
Dobre, takze ked sa to pokusim spárovať, tak takto?

Podla odseku dva z vyssie uvedeneho prispevku, su odpovede na tento moj pripad, taketo:

1. On vycestuje do Rakuska a tam vysetri pracovnikov na mieste. Nasledne si vystavi fakturu:
a) klient je platca:
Musime sa vopred registrovat na DPH? ANO
Mame vystavit FA s ci bez DPH? S DPH

Alebo som uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuplne mimo?
Zoltán Kovács
23.06.10,10:20
Ja tomu velmi nerozumiem... prepacte za banalne veci...

Moj klient je neplatca DPH. Poskytuje sluzby - chodi do firiem a vysetruje ich zdravotny stav - kontroluje ci mozu robit s takymi a takymi strojmi a tak. Za toto si fakturuje. A teraz bude mat novych klientov v zahranici...

1. On vycestuje do Rakuska a tam vysetri pracovnikov na mieste. Nasledne si vystavi fakturu:
a) klient je platca: Musime sa vopred registrovat na DPH? Mame vystavit FA s ci bez DPH?
b) klient je neplatca: Musime sa vopred registrovat na DPH? Mame vystavit FA s ci bez DPH?

2. Ked vysetri pacientov na slovensku, ale faktura pojde do Rakuska:
a) klient je platca DPH: Musime sa vopred registrovat na DPH? Mame vystavit FA s ci bez DPH?
b) klient je neplatca DPH: Musime sa vopred registrovat na DPH? Mame vystavit FA s ci bez DPH?

Viem ze to pisem ako skolak... ale s DPH-ckou len zacinam, a uz som si aj zaplatila rekvalifikacny kurz o DPH... tak citam zakon o DPH, ale nejako sa ztoho neviem vysomarit.


Poskytnutie zdravotníckych služieb nie sú oslobodené od DPH?
zk24
23.06.10,10:27
Poskytnutie zdravotníckych služieb nie sú oslobodené od DPH?

Ja som citala ze zdravotnicke sluzby su oslobodene od DPH. Ale, ked googlim ine firmy co poskytuju Pracovne zdravotne sluzby (PZS), tak si fakturuju DPH-cky a tak... aj ked hladam cenniky inych firiem, poskytujucich PZS, tak rataju s DPH-ckou...

Tu je moj problem. ze my sme neplatci DPH, a aj som si vzdy myslela ze budeme. Ale cim viac googlim a hladam tak sa do toho viac zamotavam...

Preto som chcela si vyrobit tu tabulku v xls ako rychlu pomocku na to, ci mame nejake povinnosti este pred tym ako vystavime fakturu...

Keby sa dala vyplnit, bola by to moja zachrana.
Zoltán Kovács
23.06.10,10:32
Opssss, mi nenapadla PZS-ka, ale klasická súkromná ambulancia. S PZS-mi nemám skúsenosti.
zk24
23.06.10,10:34
Opssss, mi nenapadla PZS-ka, ale klasická súkromná ambulancia. S PZS-mi nemám skúsenosti.

Kazdopadne mi nevies poradit vyplnit ten xls? :D :D Ak sa to da teda takto vseobecne spravit.
zuzanar
23.06.10,11:23
Ja som to pochopila takto.
Podľa mňa miesto dodania tejto služby sa určí podľa §15 (pretože podľa §16 sa nedá zaradiť).
Ďalej si určí či službu dodáva zdaniteľnej osobe (podnikateľ aj neplatca dph) alebo nezdaniteľnej osobe (občan).
Ak je to zdaniteľná osoba postupuje podľa §15 odst.1: miesto dodania je tam kde je sídlo príjemcu-členský štát, faktúra bez dph – povinnosť prenesená na príjemcu, registrácia na DU, súhrnný výkaz
Ak je to nezdaniteľná osoba postupuje podľa §15 odst.2: miesto dodania je tam kde je sídlo dodávateľa služby – fakturuje ako na slovensku. Nakoľko je neplatca dph v SR fakturuje bez dph a nikde sa neregistruje.
Ak nie opravte ma.
zk24
23.06.10,12:13
Ak je to zdaniteľná osoba postupuje podľa §15 odst.1: miesto dodania je tam kde je sídlo príjemcu-členský štát, faktúra bez dph – povinnosť prenesená na príjemcu, registrácia na DU, súhrnný výkaz


Fajn, takze povinnost registracie na DU, vystavujem fakturu bez DPH, a to bez ohladu na to ci prijemca sluzby je platca alebo nie je platca DPH? Prijemca je rakuska s.r.o.

Chcelo by to nejaky graf :D
jeso
23.06.10,12:31
§ 73
Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu



2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho zdaniteľnej osoby, ktorá dodáva službu, a jej identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, ak mu bolo pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) cenu služby,
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.
zk24
23.06.10,13:09
Ak je to nezdaniteľná osoba postupuje podľa §15 odst.2: miesto dodania je tam kde je sídlo dodávateľa služby – fakturuje ako na slovensku. Nakoľko je neplatca dph v SR fakturuje bez dph a nikde sa neregistruje.
Ak nie opravte ma.

Prave som dotelefonovala s Danovym uradom, a povedali mi: Ak ja som neplatca a odberatel je neplatca a teda nevie mi predlozit IC DPH, mam vyfakturovat JA tuto fakturu so slovenskou DPH-ckou... :confused: Takze ja ako neplatca na SR mam vystavit tuto fakturu so slovenskou DPH....

uz som pomylena uplne.
zuzanar
24.06.10,05:43
No ja si myslím, že rakúska s.r.o. by sa mala u nich zaregistrovať ako príjemca služby - u nás §7a. Potom dostanú ICDPH. Zákon o dph by mal byť "rovnaký" v EU.
To vyjadrenie DU podložili čím???
a_je_to
24.06.10,10:54
Prave som dotelefonovala s Danovym uradom, a povedali mi: Ak ja som neplatca a odberatel je neplatca a teda nevie mi predlozit IC DPH, mam vyfakturovat JA tuto fakturu so slovenskou DPH-ckou... :confused: Takze ja ako neplatca na SR mam vystavit tuto fakturu so slovenskou DPH....
uz som pomylena uplne.

Odpoviem trošku, akoby nervózne, ale ide iba o dobrú radu :
Ja neviem, čo aj so svojím klientom riešiš ? Načo sú Ti grafy a tabuľky v exceli ? Má Tvoj klient nádej na uplatnenie svojich služieb aj v Rakúsku ? Tak nech sa bez váhania zaregistruje podľa § 7a, ods. 2, získa IČ DPH . Nestane sa platiteľom, iba Inou osobou registrovanou pre daň - viď priznanie DPH, druhé políčko zhora, pod platiteľom. To znamená, že v celej EÚ má právo fakturovať svoje služby tamojším platiteľom bez DPH, s poznámkou prenosu daňovej povinnosti na príjemcu služby. Neplatiteľom taktiež, lebo nie je registrovaný za platiteľa v tuzemsku a miestom plnenia je v tom prípade tuzemsko. V SR nemá s DPH žiadny problém, priznanie DPH nepodáva, lebo tieto služby sa v priznaní DPH nevykazujú a v ostatnom nie je platiteľom. Iba musí štvrťročne podať Súhrnný výkaz, elektronicky. V ňom uvedie objem poskytnutých služieb /iba §15, ods. 1/ v EU podľa IČ DPH príjemcov. A to predsa zvládneš, veď to nebude zadarmo .... keď viac zarobíte !