marilyn30
23.06.10,10:48
Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o radu pri vyplatení odstupného a vzniku nároku podľa § 63 ods. 1 písm. b) ZP pre nadbytočnosť zamestnanca ...zamestnankyňa bude končiť rodičovskú dovolenku dňom 29.06.2010 - nastúpi do práce dňa 30.06.2010. Zamestnávateľ sa rozhodol, že od 01.07.2010 jej miesto zruší na org. zmenu pre nadbytočnosť zamestnanca. Zamestnankyňa predbežne chce požiadať o skončenie pracovného pomeru dohodou k 30.06.2010 - pre plynutím výpovednej doby. Zamestnávateľ s tým súhlasí.

Zamestnankyňa je v prac. pomere od 01.08.2005 - v podstate nemá odpracovných 5 rokov, ale keby jej bola doručená výpoveď tak výpovedná doba sa započítava do odpr. rokov a ona by mala odpracovaných viac ako 5 rokov.

Moja otázka znie:

- keby skončila na výpoveď - výpovedná doba má byť 3 - measčná a odstupné 3-násobok PMZ, alebo 2- mesačná a 2-násobok PMZ?

- keby skončila na dohodu - odstupné 3-násobok PMZ abo 2-násobok PMZ?


Mám z toho dilému :(

ďakujem za všetky príspevky
Tweety
23.06.10,08:51
Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o radu pri vyplatení odstupného a vzniku nároku podľa § 63 ods. 1 písm. b) ZP pre nadbytočnosť zamestnanca ...zamestnankyňa bude končiť rodičovskú dovolenku dňom 29.06.2010 - nastúpi do práce dňa 30.06.2010. Zamestnávateľ sa rozhodol, že od 01.07.2010 jej miesto zruší na org. zmenu pre nadbytočnosť zamestnanca. Zamestnankyňa predbežne chce požiadať o skončenie pracovného pomeru dohodou k 30.06.2010 - pre plynutím výpovednej doby. Zamestnávateľ s tým súhlasí.

Zamestnankyňa je v prac. pomere od 01.08.2005 - v podstate nemá odpracovných 5 rokov, ale keby jej bola doručená výpoveď tak výpovedná doba sa započítava do odpr. rokov a ona by mala odpracovaných viac ako 5 rokov.

Moja otázka znie:

- keby skončila na výpoveď - výpovedná doba má byť 3 - measčná a odstupné 3-násobok Áno.´PMZ, alebo 2- mesačná a 2-násobok PMZ?

- keby skončila na dohodu - odstupné 3-násobok PMZ abo 2-násobok PMZ? 2-násobok


Mám z toho dilému :(

ďakujem za všetky príspevky
Odpovede v texte.
marilyn30
23.06.10,08:56
Hm dobre a nie to trošku nespravodlivé? ...ešte my napadá mohli by sme jej pri tej dohode vyplatiť aj po vzájomnej dohode 3- násobok?:cool:
Tweety
23.06.10,08:57
Hm dobre a nie to trošku nespravodlivé? ...ešte my napadá mohli by sme jej pri tej dohode vyplatiť aj po vzájomnej dohode 3- násobok?:cool:
Môžete.
marilyn30
23.06.10,09:08
Tak to je super lebo od včera to riešim s právničkou a tá mi zatiaľ nedala takúto rýchlu odpoveď...lebo kdesi som sa dočítala, že môžeme vyplatiť len zákonný nárok ...ale ja som to brala ako vzájomnú dohodu...ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň:)
ivka70
23.06.10,09:55
Tak to je super lebo od včera to riešim s právničkou a tá mi zatiaľ nedala takúto rýchlu odpoveď...lebo kdesi som sa dočítala, že môžeme vyplatiť len zákonný nárok ...ale ja som to brala ako vzájomnú dohodu...ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň:)

Vy mozete v dohode dohodnut aj 6 mesacne odstupne, ako nahradu za vypovednu dobu + odstupne, na ktore by jej vznikol narok , keby si pockala na riadnu vypoved.
Zvycajne sa to riesi obojstrannym kompromisom a odstupne sa dohaduje v takychto pripadoch (u serioznych zamestnavatelov :) ) na 4 mesiace.
marilyn30
23.06.10,11:40
Hmm to by bolo správne ale bohužiaľ ja to neovplyvním ...som rada, že sme zlomili šéfa aspoň na ten trojnásobok :rolleyes: ale ďakujem