xaurus
23.06.10,11:00
Ahojte potrebujem poradit ....V Aprili sa mi narodil syn.Bohuzial s nim nezijem lebo s jeho matkou sa to neda vydrzat. Este pred porodom sme sa dohodli na tom ze priznam otcovstvo no priezvisko bude po nej,suhlasil som, otcovstvo som podpisal,malemu som pokupil veci, vybavicku , dal 500 eur matke na ucet ...vlastne stale ked za nim idem mu nieco prinesiem.Zije na druhom konci republiky ale aj tak minimalne 2x do mesiaca idem za nim.Neriesili sme to sudom lebo zbytocne natahovacky ale takto to dalej nejde. Chcem byt so svojím synom no matku nemozem vystat!!! Ake mam vlastne ja pravo na svoje dieta? A vobec jeho matka ho chce vziat do zahraicia lebo vraj tam ma pracu!! To si ho len tak moze zobrat a ist s nim za hranice? A ja som mu dal život a mam na neho pravo alebo nie ? :mee::mee::mee:
willma
23.06.10,09:43
pokiaľ si pamätám a nemýlim sa, tak bola schválená striedavá starostlivosť oboch rodičov. A okrem iného bolo tu už viac tém, čo sa týka tvojho problému takže skús pohľadať a možno nájdeš odpovede. A na okraj - sú určité veci, ktoré jednoducho treba riešiť súdnou cestou a medzi iným je to aj úprava práv a povinností k maloletému dieťaťu a určenie výšky výživného.
xaurus
23.06.10,10:23
Ok vela si mi nepomohla ale nevadi
ritzo
23.06.10,10:37
Ok vela si mi nepomohla ale nevadi

poradit iba tak je tazke..v prvom rade je jasne ze dohodou medzi vami sa asi nedosiahne nic..co sa tyka striedavej starostlivosti novela zakona o rodine zacne platit az v juli a tyka sa hlavne situacie po rozvode rodicov..jednoznacne ked chces nieco dosiahnut a byt so synom viacej "musis" podat navrh na sud..urcit a vymedzit casovy horizont kolko chces byt s malym,kedy a pod.,len tak na okraj spomeniem ze ani rozhodnutie sudu nemusi byt respektovane zo strany matky o com sa presvedcilo niekolko otcov v tvojej situacii...problem vidim aj v tom ze byva na druhom konci republiky...co sa tyka toho ze chce ona aj s nim odist do zahranicia s tym neurobis nic..manzelia ste neni pretoze v tom pripade ste zodpovedny rovnako a teda by si to nemusel dovolit ale takto neurobis nic..jednoznacne mi z toho vychadza aj ked nie je iste nic podat navrh na sud a tam sa dozadovat svojich prav pri vychove syna..
ivka70
23.06.10,12:20
..co sa tyka toho ze chce ona aj s nim odist do zahranicia s tym neurobis nic..manzelia ste neni pretoze v tom pripade ste zodpovedny rovnako a teda by si to nemusel dovolit ale takto neurobis nic..

to nie je pravda, ak je otcom dietata, aj ked nie je manzelom matky, ma pravo nesuhlasit s odchodom dietata do zahranicia. Ma vsetky rodicovske prava a odstahovanie do zahranicia je zavazna vec, o ktorej musia rozhodnut obaja rodicia.
Uz tu na porade je citovany link na poravnika, ktory sa k tomu vyjadroval.

Matka si potom (ak on suhlas neda) bude musiet suhlas vyziadat na sude.
willma
23.06.10,12:20
Ok vela si mi nepomohla ale nevadi
je to síce možné ale inou odpoveďou by som ti skôr ublížila a nie len tebe. Možno práve tvoja priateľka pýta radu na inom fóre, ako ti vôbec zamedziť stretávanie sa so synom a ako nemôže s tebou vôôôbec vydržať, aký si neznesiteľný a pod. Tým samozrejme netvrdím, že je to pravda. Preto som povedala, že jediná legálna aj keď zdĺhavá je súdna cesta, ale ani to ti nezaručí, že so svojim synom budeš častejšie, alebo zabrániš odchodu do zahraničia.:)
andy_rs
26.06.10,16:33
No v prvomrade toto sú veci ktoré treba riešiť cez súd.....pokiaĺ ste sa nedohodli počas vzťahu nedohodnete sa ani takto. Čo sa týka tej striedavej starostlivosti, tá ešte uzákonená nie je, a bude to platiť len v niektorých prípadoch v tom vašom asi ťažko, keďže sa prihliada hlavne na dieťa aby jemu bolo dobre, a teda sa sťahovať z jednej strany republiky na druhú dvakrát do mesiaca a to k človekovi ktorého ani nepozná, lebo či sa ti to páči alebo nie nepozná ťa.... si pre neho úplne cudzí človek, takže by ho to len psychicky poznačilo, takže na tú striedavú starostlivosť môžeš zabudnúť, a na druhej strane je možné že to vystátie je vzájomné, .............asi ťa ani ona nedokáže vystáť hmm?? Hmm a to že chce ísť do zahraničia, tak to jej teda nijako nezakážeš....
Lucifer89
23.07.10,08:32
no takto.... ja ti poradím z vlastnej skúsenosti a to či už svojej na vlastnej koži, alebo iných ľudí, čo riešili podobné veci na súde... Požiadaj o úpravu styku, striedavá starostlivosť nebude povolená aj keby si sa roztrhal a keď sa nad tým zamyslíš, aby to bolo v záujme dieťaťa tak to ani nie je dobré, pretože bývate od sebe príliš ďaleko, čo škola? kamaráti? takéto veci síce rieši súd na návrh jedného z rodičov a je povinný prešetriť, či je to v záujme dieťaťa, ale uznaj, že nie je... ( toto mám od sudkýň, ktoré sa týmto priamo zaoberajú) No a s tým odsťahovaním, tak to ti neviem... bude ťažko na súde dokázať to, že by matka s dieťaťom nemala vycestovať... ale nie nemožné...