vcela12
23.06.10,11:24
dufam, ze patri sem: chcem zacat chovat vcely a neviem, ako zacat... ;) piste, povzbudte ma, alebo nie... su tu iste aj vcelari. &zatial mam precitanu len 1 knihu o vcelareni.
Antea
24.06.10,05:40
dufam, ze patri sem: chcem zacat chovat vcely a neviem, ako zacat... ;) piste, povzbudte ma, alebo nie... su tu iste aj vcelari. &zatial mam precitanu len 1 knihu o vcelareni.
Chov včiel je veľmi zmyslulná a záslužná spoločenská činnosť pomáha zvyšovať úrodu, okrem iného. Ja si ale myslím, že preštudovanie jednej knihy nestačí. Skús vo svojom okolí staršieho včelára poprosiť čo a ako. Nikde som čítala, že niektorá škola začala s výchovou včelárov, je o ňu veľký záujem, učia sa tam všetko od základu a príjmu v akomkoľvek veku, keď je miesto, nevie či to nie je niekde okolo Považskej Bystrice. Možno sa tu nájde kto poradí viac.
2009
24.06.10,06:49
Skús osloviť legolas
tomasenkoslav
29.06.10,06:12
dufam, ze patri sem: chcem zacat chovat vcely a neviem, ako zacat... ;) piste, povzbudte ma, alebo nie... su tu iste aj vcelari. &zatial mam precitanu len 1 knihu o vcelareni.

pokial skutočne chceš, /dedo mal včely ale ja viem už o tom pramalo/, tak mam priatela, ktory chova včely vo veľkom. predava med i medovinu po jarmokoch. je stolar a dokonca ule i vyraba a predava.

V dedovom včeline síce ešte sused chova včely, ma len jedno včelstvo ale to je taky samouk, pokus-omyl.

napiš mi PMku a ti pošlem na včelara-stolara kontakt, bud @ alebo mobil
VERONIKA6
29.06.10,06:25
legolas
29.06.10,07:25
...aj ja som začínal ako včelár amatér..., v prvom rade sa do toho púšťaš neskoro, mal si začať skoro na jar a to tým, že by si si kúpil od nejakého včelára na začiatok 1 včelstvo, ktoré prezimovalo a s tým si mal začať...., ak je tam niekde nablízku nejaký včelár tak sa s ním skontaktovať a on by ti ukázal tie najzákladnejšie úkony, ktoré potrebuješ pri chove včiel...
legolas
29.06.10,07:33
...takže , je aj teraz možnosť, ale stále je tu otázka, či tam kde bývaš sú včelári, ak áno, tak si kúp úľ, ja používam úle "B9" pre mňa sú na Slovensku výborné, teraz ich robia ako "B10" ale je to jedno, o jeden rámik viacej...., dohodni sa s nejakým včelárom, aby ti urobil buď odloženec, alebo zmetenec, on to vie ako a daj si ho na miesto, kde plánuješ mať včely...
legolas
29.06.10,07:42
...posledná možnosť ako prísť ku včelstvu je , len ak ti niekto teraz predá komletné včelstvo, len ty si musíš kúpíť, alebo zohnať úľ, neviem koľko sa v dnešnej dobe platí za takú kúpu..., je to možno aj dobré ak by si to tak urobil, lebo už je slnovrat a včelstvá sa neroja..., ty by si sa mohol medzi tým učiť teóriu a pritom ju prenášať do praxe...., pravdu povediac, sám sa budeš učiť na svojich chybách, lebo takto po nete sa to nedá vysvetľovať..., držím palec:-)
vcela12
29.06.10,09:15
...posledná možnosť ako prísť ku včelstvu je , len ak ti niekto teraz predá komletné včelstvo, len ty si musíš kúpíť, alebo zohnať úľ, neviem koľko sa v dnešnej dobe platí za takú kúpu..., je to možno aj dobré ak by si to tak urobil, lebo už je slnovrat a včelstvá sa neroja..., ty by si sa mohol medzi tým učiť teóriu a pritom ju prenášať do praxe...., pravdu povediac, sám sa budeš učiť na svojich chybách, lebo takto po nete sa to nedá vysvetľovať..., držím palec:-)
legolas, DAKUJEM, ze si sa ozval!
vcely planujem zacat chovat tak buduci rok, nie teraz.
V prvom rade mam otazky:
1. mozem vcely umiestnit na dvor svojho rodinneho domu, len tak? chcela by som ich dat tak cca 2 m od plota, ktory susedi s obrabanym polom druzstva a na pole orientovat aj vylety. Od hranic oboch susedov by pol úľ tak asi 10 m. Planujem len jeden úľ. Zatiaľ.
2. mam male deti 5 a 10 rokov. Tiez sa hraju na dvore. Co myslis, mam mat nejake obavy? mam radsej pockat, kym vyrastu? Aj susedia maju male deti...
vcela12
29.06.10,09:19
pokial skutočne chceš, /dedo mal včely ale ja viem už o tom pramalo/, tak mam priatela, ktory chova včely vo veľkom. predava med i medovinu po jarmokoch. je stolar a dokonca ule i vyraba a predava.

V dedovom včeline síce ešte sused chova včely, ma len jedno včelstvo ale to je taky samouk, pokus-omyl.

napiš mi PMku a ti pošlem na včelara-stolara kontakt, bud @ alebo mobil
zatial dakujem, tomasenkoslav, zatial zbieram informacie
legolas
29.06.10,12:27
legolas, DAKUJEM, ze si sa ozval!
vcely planujem zacat chovat tak buduci rok, nie teraz.
V prvom rade mam otazky:
1. mozem vcely umiestnit na dvor svojho rodinneho domu, len tak? chcela by som ich dat tak cca 2 m od plota, ktory susedi s obrabanym polom druzstva a na pole orientovat aj vylety. Od hranic oboch susedov by pol úľ tak asi 10 m. Planujem len jeden úľ. Zatiaľ.
2. mam male deti 5 a 10 rokov. Tiez sa hraju na dvore. Co myslis, mam mat nejake obavy? mam radsej pockat, kym vyrastu? Aj susedia maju male deti...

...prepáč, že som ťa považoval za muža:-) ule by sa mali orientovať na južnú , alebo juhovýchodnú stranu, myslím tým letače, ak dáš úľ od plota 2 m, mala by si tam vybudovať aj ochrannú stenu do výšky cca 2 m, aby včely nalietávali smerom nad uvedený pozemok, pretože tak to hovorí aj vyhláška, to isté platí aj pri susedných pozemkoch ak sú včelstva umiestnené v blízkosti plotov...,,čo sa týka deti, treba zistiť či sú alergické na včelý jed, ak nie tak potom žiadne obavy, ony aj tak tam nebudú chodiť:-):)
pavol54
02.07.10,18:41
Našiel som včeliu rodinu v starom autovraku aj s medovými plástmi ako ich dostať von poradí niekto? alebo ich ponechať osudu.
vcela12
03.07.10,06:17
Našiel som včeliu rodinu v starom autovraku aj s medovými plástmi ako ich dostať von poradí niekto? alebo ich ponechať osudu.
treba najst vcelara, on si uz poradi. Taketo "nalezy" obycajne treba hlasit nestskej policii, oni maju povinnost sa postarat.
mimotemyJe krasne, ako si priroda vie poradit aj sama.
legolas
04.07.10,07:52
.. dbať o to aby sa k ním nedostali deti, tak buď sa o nich zmieň známemu včelárovi a on už niečo urobí, alebo ich nechaj tak, ony sa o seba postarajú o seba, alebo zahynú pretože potrebujú ošetrovanie proti klieštikovosti a iným chorobám, ktoré v dnešnej dobe napádajú včelstva...
milan_k
25.11.10,20:40
dufam, ze patri sem: chcem zacat chovat vcely a neviem, ako zacat... ;) piste, povzbudte ma, alebo nie... su tu iste aj vcelari. &zatial mam precitanu len 1 knihu o vcelareni.
Skús sa pozrieť na www.n-vcelari.sk (http://www.n-vcelari.sk).
PSNV-SK organizuje rozne prednášky - lepšie raz vidieť a počuť ako len čítať. Tiež cca vo Februári bude sa robiť Škola nadstavkového včelárenia - bude to pre začínajúcich v B.Bystrici, bude to 2 dni. Stojí to za to...prípadne napíš na info@n-vcelari.sk
wabi
25.11.10,21:56
Nuž na to, že nemám veľa času chodiť do lesa, len pár krát do roka na huby, tak sa mi až 2 x stalo, že som objavil divoké včely.
Raz som ich našiel v dutine stromu nie starého ale pri zemy mali "letáčik" z pomerne malej dierky. Zrovna kvitli lipy a včely bzučali na tých kvetoch veľmi intenzívne. Všimol som si odkiaľ lietajú. Chcel som to trocha preskúmať ale len som sa priblížil až už som to schytal tesne pod oko. Nie som na šťastie alergický, ale radosť z toho tiež samozrejme nemám, tak som radšej ustúpil...
Druhý raz som bol v lese začiatkom leta po takej menšej výchrici. Všade bolo zelené lístie čo otrhal vietor a zvláštna vôňa tohoto mladého lístia ako sa sušilo. Objavil som maličký potôčik. Šiel som kúsok popri ňom a uvidel som vyvrátenú starú bútľavú čerešňu - planú vtáčnicu obrovský strom. Ležal šikmo cez potok a všimol som si ako z pukliny lietajú včely. Nebolo ich ale veľa. pristúpil som bližšie a videl ako do roztrieštenejk bútlaviny prúdia celé konvoje mravcov a odnášajú kúsky plástov. Nedalo mi, tiež som si odtrhol a pochutnal na mede divokých včiel bol výborný. Verím že tieto divoké včely tiež našli nejaké iné náhradné bydlisko. Je možné, že divokých včiel je v prírode viac ako si myslíme, teda aspoň v tej lokalite kde chodím na huby občas, je to dosť ďaleko od civilizácie aby to boli len uletené včely od miestneho včelára. Je možné, že tým že sa častejšie sťahujú vlastne utečú škodcom?
Dedo bol včelár, mal veľa včelstiev, ale zahynul pri autonehode skôr, než som sa stihol od neho niečomu priučiť. Je tro s tými chorobami naozaj tak zlé, že to včely bez opatery neprežijú?
milan_k
26.11.10,05:46
Nuž na to, že nemám veľa času chodiť do lesa, len pár krát do roka na huby, tak sa mi až 2 x stalo, že som objavil divoké včely.
Raz som ich našiel v dutine stromu nie starého ale pri zemy mali "letáčik" z pomerne malej dierky. Zrovna kvitli lipy a včely bzučali na tých kvetoch veľmi intenzívne. Všimol som si odkiaľ lietajú. Chcel som to trocha preskúmať ale len som sa priblížil až už som to schytal tesne pod oko. Nie som na šťastie alergický, ale radosť z toho tiež samozrejme nemám, tak som radšej ustúpil...
Druhý raz som bol v lese začiatkom leta po takej menšej výchrici. Všade bolo zelené lístie čo otrhal vietor a zvláštna vôňa tohoto mladého lístia ako sa sušilo. Objavil som maličký potôčik. Šiel som kúsok popri ňom a uvidel som vyvrátenú starú bútľavú čerešňu - planú vtáčnicu obrovský strom. Ležal šikmo cez potok a všimol som si ako z pukliny lietajú včely. Nebolo ich ale veľa. pristúpil som bližšie a videl ako do roztrieštenejk bútlaviny prúdia celé konvoje mravcov a odnášajú kúsky plástov. Nedalo mi, tiež som si odtrhol a pochutnal na mede divokých včiel bol výborný. Verím že tieto divoké včely tiež našli nejaké iné náhradné bydlisko. Je možné, že divokých včiel je v prírode viac ako si myslíme, teda aspoň v tej lokalite kde chodím na huby občas, je to dosť ďaleko od civilizácie aby to boli len uletené včely od miestneho včelára. Je možné, že tým že sa častejšie sťahujú vlastne utečú škodcom?
Dedo bol včelár, mal veľa včelstiev, ale zahynul pri autonehode skôr, než som sa stihol od neho niečomu priučiť. Je tro s tými chorobami naozaj tak zlé, že to včely bez opatery neprežijú?
Medzi najväčšie problémy patrí mor včelieho plodu a klieštik.
Problém je, že vČelári v blízkosti (okruh 3km) sú závislí jeden na druhom. Ak má jeden chorobu, Veterina vyhlási ochranné pásmo a nie je možné vČely presúvať - či už kočovať za znáškou, alebo predávať. Väčšinou je to na rok, potom sa to znova skúma.
Keď sa dobre staráš o včely, dodržuješ všetky postupy na udržanie čo najmenšieho počtu klieštika na včelách, máš silné včelstvá (sú odolnejšie proti ostatným chorobám) ešte si nemusel vyhrať. Prečo? V blízkosti - uvedený okruh- sa môžu nachádzať buď divé včely, alebo nezodpovedný včelár, ktorého včely sú nakazené a Tvoje silné včelstvo pri zabezpečovaní potravy ich môže vyrabovať a donieť si nejakú pliagu.
Med je však pre ľudí v týchto prípadoch použiteľný bez problémov.
Včely sú oproti hospodárskym zvieratám iné v prístupe ošetrovania. Ak sa nestaráš o ovce a uhynú Ti - tvoj problém. Ak sú nakazené včely - môžu nakaziť aj iné včelstvá v danom okruhu....
wabi
26.11.10,18:37
Ideálne je asi aby v blízkosti 3 km nebol žiaden včelár a súčasne boli včely bez klieštikov... Mimochodom v čom spočívajú tie postupy aby bolo na včelách čo najmenej klieštikov...? Koěko sa treba včelám venovař a v čom to spočíva? Myslím v skratke...
milan_k
26.11.10,22:48
Ideálne je asi aby v blízkosti 3 km nebol žiaden včelár a súčasne boli včely bez klieštikov... Mimochodom v čom spočívajú tie postupy aby bolo na včelách čo najmenej klieštikov...? Koěko sa treba včelám venovař a v čom to spočíva? Myslím v skratke...
V skratke by to bolo na 5 strán A4:-)

Včely sa liečia ( nie celkom správny názov, pretože ide o znižovanie počtu klieštika a nie o liečenie včiel..) povolenými prípravkami až po vytočení medu. Jediný prípravok - kyselina mravčia - sa môŽe použiť aj keď je vo všelstve med, nakoľko sa nachádza bežne v mede.

Zhruba:
- sledovať počas roka prirodzený spad klieštika
- pokiaľ je veľa, použiť kys. mravčiu - cca máj-jún
- ak nečakám neskorú znášku, v polovici júla vytočiť posledný med, použiť prípravok Gabon, je vo včelstve cca 25-30 dní, kontrolovať spad
- zač. Septembra pouziť Varidol, október-ak je spad, znova Varidol
- December - včelstvo bez plodu, klieštik sa nemá kde "skryť", použiť fumigáciu...
- chovať silné včelstvá - odolnejšie proti všetkým nemociam

Ťažko presne povedať, koľko sa treba venovať, ale isto nestačí kúpiť si včely, a len čakať, kedy donesú med a ten vytočiť :-)

Chovu - resp. správnejšie by bolo hovoriť držaniu včiel je venovaný celý rok externého štúdia v Strednej odbornej škole, Pod Bánošom v B.Bystrici (http://www.vcelari.estranky.sk/)
wabi
27.11.10,06:40
Ako prebieha aplikácia kyselinou, to sa tie včely striekajú postrekovačom, alebo sa striekajú plásty?
Nemá ten klieštik nejakého prirodzeného nepriateľa predátora, či chorobu? V prírode to tak predsa báýva, že jeho stav musí niečo regulovať aj bez ľudského sásahu!:confused:
milan_k
27.11.10,11:56
Ako prebieha aplikácia kyselinou, to sa tie včely striekajú postrekovačom, alebo sa striekajú plásty?
Na princípe odparovanie. Buď sú to rôzne odparovače, kde je knôt v nádobke a prostredníctvom neho sa odparuje, alebo sa vyrába FORMIDOL, je to povedzme plsť napustená kyselinou presného množstva a je v zatavenej fólii. Sú na fólii otvory, ktoré sa podľa návodu otvoria a presne sa dávkuje kyselina. Kyselina je vysokopercentná, preto je treba dodržiavať doporučené postupy.



Nemá ten klieštik nejakého prirodzeného nepriateľa predátora, či chorobu? V prírode to tak predsa báýva, že jeho stav musí niečo regulovať aj bez ľudského sásahu!:confused:
Klieštik bol k nám "importovaný" a zatiaľ to nie je také jednoduché.... Možno keby si to zabezpečil, bolo by to aj na Nobelovu cenu :-) a bolo bez vedľajšíh účinkov...:-)

Pokúšajú sa šlachtiť včely na cistiaci pud, no je to ako spojené nádoby:
- čistiaci pud
- množstvo doneseného medu
- Agresivita včiel
- sedenie na plástoch
...atď.
Keď sa jedno vyzdvihne, iné môže poklesnúť. T.j. môžu sa vyšľachtiť včely, ktoré sa budú vedieť zbaviť klieštika, ale budú nosiť minimum medu...otázne je čo teda chceme ???

Sú seriózne výskumy, že práca vykonaná včelami predstavuje úžitok v pomere:
- 10% pre včelára
- 90% pre spoločnosť -opeľovanie...čo nie je docenené..bohužiaľ...
wabi
29.11.10,21:02
Len to žihadlo keby nemali...:mee:
Dosť som sa zaujímal o Americké bezžihadlové včely. V Amerike sa totiž včely vyvíjali tak, že nemajú žihadlo. Je tam niekoľko takýchto druhov. Sú to však skôr teplomilné včely. Ich nevýhodou je, že sú to zemné včely, ktoré si robia plásty iba z vosku hlbšie v zemi. Je ich v rodine asi 30x menej ako naše klasické včely. Americké kultúry ich chovali pred príchodom Európanov a ich med redší než náš, používali najmä na výrobu medoviny...
Zaujímavosťou je, že majú väčšie hryzadlá a vedia štípať ako mravce, zatiaľčo americké mravce majú zasa žihadlo, nie všetky samozrejme.
Dali by sa chovať maximálne ako kuriozita...
Waldes007
03.12.10,11:31
dufam, ze patri sem: chcem zacat chovat vcely a neviem, ako zacat... ;) piste, povzbudte ma, alebo nie... su tu iste aj vcelari. &zatial mam precitanu len 1 knihu o vcelareni.

Ja som na tom podobne, len tých kníh bolo viac a bol som priateľovi pomáhať pri vyberaní plástov a následnom odstreďovaní medu. Aj sme sa dohodli, že mu budem chodiť pomáhať aby som sa niečo naučil, no on v krátkej dobe predal celú včelnicu ... Ale aj tak na budúci rok to chcem vyskúšať.
vcela12
03.12.10,13:52
Ja tiez, ale stale ma odradza to, ze sa nam v zahrade hraju deti. Asi pockam, kym vyrastu.... alebo najst niekde blizky pozemok, o ktory sa nikto nestara.

Uz som citala dalsie dve knihy a dokonca si idem objednat casopis Vcelar...
tie vcely ma stale lakaju, ale stale neviem, nenasla som dost odvahy.
milan_k
03.12.10,23:08
Ja tiez, ale stale ma odradza to, ze sa nam v zahrade hraju deti. Asi pockam, kym vyrastu.... alebo najst niekde blizky pozemok, o ktory sa nikto nestara.

Uz som citala dalsie dve knihy a dokonca si idem objednat casopis Vcelar...
tie vcely ma stale lakaju, ale stale neviem, nenasla som dost odvahy.
Teória je síce potrebná, ale nenahradí prax. V chove včiel sú nové metódy, zistilo sa, že uteplenie úľa nemá vôbec význam, že na úľ stačí stena hrubá 25mm, ako dno úľa je použité pletivo, t.j. včely sú aj v zime na otvorenom zasieťovanom dne. A nezamrznú. Treba si uvedomiť, že sa to nedá porovnávať s ľuďmi....Preto ak sa budete od niekoho učiť, doporučujem takého, ktorý nepoužíva zasataralé metódy....
PSNV-SK organizuje rôzne prednášky, vo februári bude v B.B. 2-dňová škola nadstavkového včelárenia. Je určená pre začínajúcich včelárov. rednáŠajúci sú odborníci - učitelia včelárstva. NA jednom mieste získate neoceniteľné množstvo informácií, vyhnete sa veľa sklamaniam.
Casopis by som odporucil aj Moderni vcelar (www.modernivcelar.eu (http://www.modernivcelar.eu)). V casti archiv sú na stiahnutie staršie (ale obsahovo aktuálne) ročníky 2004,2005...
Waldes007
04.12.10,10:07
Teória je síce potrebná, ale nenahradí prax. V chove včiel sú nové metódy, zistilo sa, že uteplenie úľa nemá vôbec význam, že na úľ stačí stena hrubá 25mm, ako dno úľa je použité pletivo, t.j. včely sú aj v zime na otvorenom zasieťovanom dne. A nezamrznú. Treba si uvedomiť, že sa to nedá porovnávať s ľuďmi....Preto ak sa budete od niekoho učiť, doporučujem takého, ktorý nepoužíva zastaralé metódy....
PSNV-SK organizuje rôzne prednášky, vo februári bude v B.B. 2-dňová škola nadstavkového včelárenia. Je určená pre začínajúcich včelárov. Prednášajúci sú odborníci - učitelia včelárstva. NA jednom mieste získate neoceniteľné množstvo informácií, vyhnete sa veľa sklamaniam.
Časopis by som odporučil aj Moderný včelár. V časti archív sú na stiahnutie staršie (ale obsahovo aktuálne) ročníky 2004,2005...
To je to prečo váham ja, (deti mám už odrastené) a prečo som sa dohodol vtedy, že budem chodiť pomáhať tomu kamošovi. Dík za typ na časopis, čo je to PSNV-SK ? Viem, že kedysi bol včelársky zväz.
milan_k
04.12.10,22:06
PSNV-SK je občianske združenie, ktoré sa zameriava hlavne na nadstavkové včelárenie. Tiež jeho činnosťou je propagácia včelárenia, organizácia prednášok. web - www.n-vcelari.sk, v prípade dotazov odpovedajú obratom - kontakty na stránke.

Okrem toho je Slovenský zväz včelárov, od ktorého sa odštiepila pred rokmi časť včelárov a to je Spolok včelárov Slovenska
Waldes007
05.12.10,10:14
PSNV-SK je občianske združenie, ktoré sa zameriava hlavne na nadstavkové včelárenie. Tiež jeho činnosťou je propagácia včelárenia, organizácia prednášok. v prípade dotazov odpovedajú obratom - kontakty na stránke.

Okrem toho je Slovenský zväz včelárov, od ktorého sa odštiepila pred rokmi časť včelárov a to je Spolok včelárov Slovenska

Ak som teda správne pochopil, v súčasnosti sú tri rôzne organizácie združujúce včelárov ? Podla toho čo som zatiaľ našiel páči sa mi ten nový systém NN, tak asi sa budem orientovať tým smerom, len mám obavy, že v mojom okolí ak aj nájdem nejakého včelára tak pracujúceho starým systémom. Do ktorej org. sa mi odporúčaš prihlásiť ?
milan_k
05.12.10,22:47
Waldes 007: pošli mi SS Tvoj mail, dám Ti kontakt na niekoho v Tvojom okolí - pokiaľ budem vedieť.. Poznám dosť vČelárov osobne...
Waldes007
06.12.10,10:44
Waldes 007: pošli mi SS Tvoj mail, dám Ti kontakt na niekoho v Tvojom okolí - pokiaľ budem vedieť.. Poznám dosť vČelárov osobne...
Budem sa tešiť. Poslal som ss.
sisima
07.12.10,12:52
včely... veľa ľudí vidí len konečný produkt - med... ale včely potrebujú aj veľa veľa práce a opatery a lásky... a opatera sa nie vždy = veľký výnos medu...
keď môžem odporučiť, tak táto záľuba až do dôchodku...alebo vtedy, keď má človek veľa voľného času... hlavne v čase rojenia...
;)
vcela12
07.12.10,13:16
včely... veľa ľudí vidí len konečný produkt - med... ale včely potrebujú aj veľa veľa práce a opatery a lásky... a opatera sa nie vždy = veľký výnos medu...
keď môžem odporučiť, tak táto záľuba až do dôchodku...alebo vtedy, keď má človek veľa voľného času... hlavne v čase rojenia...
;)

sisima, to mám čakať až do dôchodku?:):):)
co som citala v knihach, tak to praveze nie je az tak casovo narocne, v knihe Vikendovy vcelar pisu, ze staci raz za vikend :confused: alebo sa mylim?
jasne, ze ked treba vytacat med, je roboty viac, ale ved kazdy si moze zaobstarat tolko vciel, kolko zvladne, staci 3-4 rodiny. Ci nie?

A rojeniu sa vraj dokaze zabranit?

Toť moje cisto teoreticke vedomosti :D:D:D
Waldes007
07.12.10,14:23
sisima, to mám čakať až do dôchodku?:):):)
co som citala v knihach, tak to praveze nie je az tak casovo narocne, v knihe Vikendovy vcelar pisu, ze staci raz za vikend :confused: alebo sa mylim?
jasne, ze ked treba vytacat med, je roboty viac, ale ved kazdy si moze zaobstarat tolko vciel, kolko zvladne, staci 3-4 rodiny. Ci nie?

A rojeniu sa vraj dokaze zabranit?

Toť moje cisto teoreticke vedomosti :D:D:D

No viem, že to nebude až taká sranda ale už nie som najmladší aj keď do dôchodku mám ešte ďaleko, som už konečne vďaka pomoci tu na fóre rozhodnutý, na jar začnem, len musím dať do kopy nejaké základné vybavenie a aspoň jedno včelstvo.
milan_k
07.12.10,18:51
sisima:
AK by mal človek začať včeláriť len ako dôchodca, kedy má nabrať 10-ročné skúsenosti?
súhlasím s Tebou, že "nie je to len med lízať", že je to dosť práce.

Môžem sa opýtať - či včeláriš, keď radíš do dôchodku začať so vČelárením?
Okrem toho, že veľa začína včeláriť mladých, veľa je aj žien. Napr na vcelari.estranky.sk je zoznam žiakov školy, kde sa vyučuje včelártvo ako samostatný učebný odbor -externe- 1xmesačne, 12 mesiacov. Žiak prejde tak celý rok soplu s praxou so vČelami. Minulý rok končilo 65 žiakov vo veku 18 až 72 rokov...ukonČenie je riadnymi skúškami, absolvent získa plnohodnotný výučný list v odbore Včelár, včelárka.

Pozrite aj na pohľady včelárov na veľkovČelárenie: http://vcely.sk/index.php?name=Forums&file=viewtopic&p=18773#18773

vcela12:
nenechaj sa odradiť. Prvýrok oporučujem 3-5 rodín. Rojeniu sa dá predchádzať, znížiť množstvo rojov. Včely sa dajú množiť aj ináč ako lozením a zberaním rojov...
Ľahšie je predchádzať rojeniu, ako "hasiť" vzniknutú situáciu.
Pre včely - ako pre všetko živé - je rojenie prirodzený spôsob množenia. Len pre nás vČelárov to nie je práve radostné...:-)

Waldes007:
držím Ti palce. Pri kúpe včelstiev kupuj len také, kde budeš mať doklady od veterinára. Ináč keď si niečo "dovlečieš", ťažko sa toho budeš zbavovať...
Orientačne:
ceny úľov . cca 60-100EUR, včely rodina - 40-70EUR podľa času kúpy a sily včelstva
sisima
09.12.10,08:21
pochádzam zo včelárskej rodiny... včely sme mali odjakziva (teda moj otec, otec mojho otca,... a neviem kolko generacii dozadu...
ked dedko zomrel pokracovala babka... ked zomrel aj môj otec pokracuje moja mama.... moj otec podnikal (teda vedel si urobit volny cas kedykolvek)... vcely ho držali pri živote počas dlhej a zákernej choroby...pomahali mu "bojovat"...

a napisala som v dôchodku, alebo ked ma clovek dostatok volneho casu...

nikoho neodradzam, ale neviem si predstavit 3-5 vcelstiev pre uplneho zaciatocnika v zahrade (nevieme ani ako velka je ta zahrada) mlada zena v produktivnom veku, male deti...

skor by som odporucila nakontaktovat vcelara v blizkosti a popri nom sa co to naucit a zistit co vsetko to obnasa...

a ohladom alergii... to ze deti momentalne nemaju alergiu na vcelie zihadlo nic neznamena... tato alergia moze prist kedykolvek... konkretne... moja mama ju ziskala po xy rokoch prace s vcelami... moj brat posobi na vcely ako magnet... mna zase vcely akosi obchadzaju... moj otec robil zasadne s holymi rukami a nic....

ucebnému odboru fandím, a tiež každému kto sa venuje vcelám a robí pre tento svet tak vela;)
Waldes007
09.12.10,12:37
pochádzam zo včelárskej rodiny... včely sme mali odjakziva (teda moj otec, otec mojho otca,... a neviem kolko generacii dozadu...
ked dedko zomrel pokracovala babka... ked zomrel aj môj otec pokracuje moja mama.... moj otec podnikal (teda vedel si urobit volny cas kedykolvek)... vcely ho držali pri živote počas dlhej a zákernej choroby...pomahali mu "bojovat"...

a napisala som v dôchodku, alebo ked ma clovek dostatok volneho casu...

nikoho neodradzam, ale neviem si predstavit 3-5 vcelstiev pre uplneho zaciatocnika v zahrade (nevieme ani ako velka je ta zahrada) mlada zena v produktivnom veku, male deti...

skor by som odporucila nakontaktovat vcelara v blizkosti a popri nom sa co to naucit a zistit co vsetko to obnasa...

a ohladom alergii... to ze deti momentalne nemaju alergiu na vcelie zihadlo nic neznamena... tato alergia moze prist kedykolvek... konkretne... moja mama ju ziskala po xy rokoch prace s vcelami... moj brat posobi na vcely ako magnet... mna zase vcely akosi obchadzaju... moj otec robil zasadne s holymi rukami a nic....

ucebnému odboru fandím, a tiež každému kto sa venuje vcelám a robí pre tento svet tak vela;)
Ja plánujem podobne, chcem získať jedno včelstvo a do zimy ísť s dvoma-tromi a nasledujúce roky to udržiavať medzi 3 a 5 včestvami, to aj v zlom roku musí stačiť pre potreby vlastnej rodiny a nechcem viac.
wabi
10.12.10,09:06
Tiež uvažujem nad niečim podobným, len neviem ako to budem stíhať:)
Waldes007
10.12.10,13:56
Tiež uvažujem nad niečim podobným, len neviem ako to budem stíhať:)
Časová otázka tu už bola rozoberaná, ale ako to zatiaľ vidím tak, najviac práce so včelami bude vtedy keď bude najmenej v záhrade (aspoň dúfam :) )
legolas
10.12.10,21:06
...chcel by som sa k tejto debate vyjadriť niekoľkými vetami..., som včelár samouk.., včelám sa venujem 26 rokov.., začínal som s jedným včelstvom, teraz mám 15..., po nežnej:-) som to zredukoval na 5, lebo ceny medu stali za babku..., a potom som začal znova rozmnožovať..., chcel by som povedať len toľko..., je to krásna zaujímavá práca, nie veľmi namáhavá, ale ten kto je na dôchodku., by sa nemal púšťať do včelárenia..., prečo? preto, lebo doba je iná.., pribudli choroby včelstiev , viete ono sa to na to dobré pozerá z poza plota aké je to ľahké.., ale na vek nikto nepozerá..., ja to vidím sám na sebe o koľko mi práca trvá dlhšie ako pred cca 2 rokmi..., a začínať s 3-5 včelstvami? to je odvážne na amatéra....
milan_k
10.12.10,22:00
...chcel by som sa k tejto debate vyjadriť niekoľkými vetami..., som včelár samouk.., včelám sa venujem 26 rokov.., začínal som s jedným včelstvom, teraz mám 15..., po nežnej:-) som to zredukoval na 5, lebo ceny medu stali za babku..., a potom som začal znova rozmnožovať..., chcel by som povedať len toľko..., je to krásna zaujímavá práca, nie veľmi namáhavá, ale ten kto je na dôchodku., by sa nemal púšťať do včelárenia..., prečo? preto, lebo doba je iná.., pribudli choroby včelstiev , viete ono sa to na to dobré pozerá z poza plota aké je to ľahké.., ale na vek nikto nepozerá..., ja to vidím sám na sebe o koľko mi práca trvá dlhšie ako pred cca 2 rokmi..., a začínať s 3-5 včelstvami? to je odvážne na amatéra....

Súhlasím s Tebou okrem poslednej vety. Dalo by sa diskutovať o tom, kto je začiatočník. Ak sa niekto pasuje do role začiatočníka s tým, že si nič neprečítal, nebol na žiadnej prednáške a len tak si zrazu zmyslel, že chce chovať včely - to by som radil poriadne zvážiť, aby sa vyhol sklamaniu.

Treba brať do úvahy, že je doba iná. Je tu internet, kde je strašné množstvo informácií - aj o včelárení. Ja si ako začiatočníka predstavujem niekoho, kto má vzťah k prírode, prelúskal sa teóriou - či už knihami, alebo na internete. Teraz je práve tá vhodná doba na štúdium - počas dlhých zimných večerov.
Pokiaľ ho to bude držať ešte aj na jar, je to dobré znamenie a mal by to vyskúšať.

Ako si spomenul, sú tu nové choroby a práve kôli tomu ja NEDOPORUČUJEM držať 1 rodinu. Dôvod je taký, že čo ako sa bude starať, môže mu aj nie jeho vinou uhynúť - a to poriadne odradí do ďalšej budúcnosti. Ako? Napríklad tak, že bude mať silné včelstvo, v dolete ktorého bude slabšia rodina včelára, ktorý sa nevládze starať o včely a drží ich len zo zotrvačnsti, alebo to bude roj niekde v dutine stromu atď. Skrátka na jeseň si jeho silná rodina môže nájsť tú slabú, vyrabovať ju o zásoby a zároveň si môže doniesť či už klieštika, alebo nejakú chorobu. Nedajbože mor. Takže sa môže dotať do problémov nie vlastnou vinou. Nie je to len teória. Poznám viacej takých prípadov. Pokiaľ bude mať 3 rodiny a jedna, alebo 2 uhynú - ďalší rok si ich doplní- rozmnoží.

Ja som tiež začínal len v r. 2006 s 3-mi rodinami. Teraz som zazimoval cez 40 rodín, chovám volne párené matky, predávam odložence, úspešne som absolvoval jednoročné externé štúdium, pokračujem s cieľom dosiahnuť odbornú úroveň "Odborník prednáŠajúci v odbore včelárstvo". Takže záleží ako sa k tomu aktívne pristupuje. Bohužiaľ je zažité, že kto nevčelári niekoľko desiatok rokov, ten nič nevie.....A stáva sa, Že niekto včelári veľmi dlho, ale na všetko musel prísť sám, neprečítal jednu knihu...nezaujíma ho vývoj v obore, zdravotná problematika.....a nepodceňujem starších skúsených včelárov. No keby sa čakalo, že ísť na 5 rodín po 10 rokoch praxe - to by včelári vyhynuli :-)
Aj tak je dosť vysoký vekový priemer - okolo 62 r......
vcela12
11.12.10,08:51
ja to zatiaľ odkladám. Kvôli deťom. Počkám ešte pár rokov. ;)

Neuvazovala som so 4-mi rodinami včiel, chcela som iba jednu. Na jednej rodine sa chcem vsetko naučiť a potom ich (možno áno, možno nie) rozšíriť úle do lesa, ktorý má môj otec (vrátili mu ho v reštitúciách).
Takže jedna rodina mi úplne stačí, maximálne dve.

čo sa týka záhrady, má 7,5 ára, vrátane domu. No kdesi na nete som čítala (myslím, že to bola encyklopedie vcelara na nejakej ceskej stránke), že aj na 3-4-árový pozemok sa dá umiestniť trojica vcelstiev (opravte ma, ak sa mýlim, ale bolo to tam napísané odborníkom).

No kvôli deťom ich tam zatiaľ nedám. To neznamená, že nebudem všetko o včelách sledovať. Sú to veľmi zaujímavé živočíchy.

Na jednej strane tu píšete, že áno, na dôchodok, na druhej, že nie na dôchodok. Začiatočník je potom z toho dezinformovaný.

Počet včelárov klesá, počet včiel tiež. Je to aj vďaka týmto obmedzeniam. Starí končia, mladí nevedia, ako začať. Snaźte sa im pomôcť!

Ja včelárstvu stále fandím, a keď nájdem spôsob, ako včeláriť, a keď mi to aj deti dovolia, začnem.

Veď čo najhorŠie sa môže stať? Neverím, že by včely niekomu ublížili, KeĎ sa k nim bude rozumne správať. A keď vyhynú, kúpime znova:)
legolas
11.12.10,14:15
...vážní budúci včelári..., teória a prax to sú dve odlišné veci.., kieštika sa nezbavíme už nikdy , tak ako mandelinky zemiakovej:-), ak by bol mor včelieho plodu, tak vám zahynú všetké včelstva a vyhláška hovorí, že ste povinní nahlásiť tento jav a všetky včelstva spáliť.., ja mám právo vykonávať veterinárne prehliadky pretože mám veterinárny preukaz na ich vykonávanie..., a k tomu čo ten pán písal, že ísť na 5 včelstiev.., to by včelárstvo v SR vyhynulo, má zčasti pravdu ale ak by bol včeláril v čase nežnej..., tak by urobil to isté ako ja, lebo nikto nechcel kupovať med a MEDOS Galanta to od nás chcel za 20 korún za kg..., tak sa ho pýtam...predával by ten med za takú cenu? aj teraz to nie je boh vie čo, ja predávam 1kg medu za 3€..., takže.., ja odporúčam začínať s 1 včelstvom na jar, pritom mať niekde známeho včelára, ktorý pomôže ak treba..., ešte raz..teória a prax, to sú dve rozdielne veci.....
milan_k
11.12.10,21:34
ja to zatiaľ odkladám. Kvôli deťom. Počkám ešte pár rokov. ;)
Záleží aké chovአvčely. Ak sú agresívne, tak to je problém... No moja dcéra (4 roky) chodila 3m pred úľmi...:-)


Neuvazovala som so 4-mi rodinami včiel, chcela som iba jednu. Na jednej rodine sa chcem vsetko naučiť a potom ich (možno áno, možno nie) rozšíriť úle do lesa, ktorý má môj otec (vrátili mu ho v reštitúciách).
Takže jedna rodina mi úplne stačí, maximálne dve.
Samozrejme, že sa Ty musíš rozhodnúť. Je to aj o počiatočnej investícii. Na druhej strane, je to paráda, keď si vychutnávaš svoj med :-) - čisto prírodný produkt tepelne ani ináč neupravovaný :-)


čo sa týka záhrady, má 7,5 ára, vrátane domu. No kdesi na nete som čítala (myslím, že to bola encyklopedie vcelara na nejakej ceskej stránke), že aj na 3-4-árový pozemok sa dá umiestniť trojica vcelstiev (opravte ma, ak sa mýlim, ale bolo to tam napísané odborníkom).
Záleží od terénu, susedov....v každom prípade letáče smerovať na svoj pozemok, aby neobťažovali susuedov.....

No kvôli deťom ich tam zatiaľ nedám. To neznamená, že nebudem všetko o včelách sledovať. Sú to veľmi zaujímavé živočíchy.


Na jednej strane tu píšete, že áno, na dôchodok, na druhej, že nie na dôchodok. Začiatočník je potom z toho dezinformovaný.
Ako vo všetkom, ani tu nič nie je čierne a biele, ale má aj odtiene...Ty si musíš vybrať, vytriediť informácie...


Počet včelárov klesá, počet včiel tiež. Je to aj vďaka týmto obmedzeniam. Starí končia, mladí nevedia, ako začať. Snaźte sa im pomôcť!
Žiadne obmedzenia nie sú... snažím sa ako viem :-)
milan_k
11.12.10,21:51
...vážní budúci včelári..., teória a prax to sú dve odlišné veci.., kieštika sa nezbavíme už nikdy , tak ako mandelinky zemiakovej:-), ak by bol mor včelieho plodu, tak vám zahynú všetké včelstva a vyhláška hovorí, že ste povinní nahlásiť tento jav a všetky včelstva spáliť.., ja mám právo vykonávať veterinárne prehliadky pretože mám veterinárny preukaz na ich vykonávanie........
nik Vám neupiera právo na prehliadky - avšak len vo svojom regióne, resp. oblasti, ktorú Vám určí RVPS...


... a k tomu čo ten pán písal, že ísť na 5 včelstiev.., to by včelárstvo v SR vyhynulo, má zčasti pravdu ale ak by bol včeláril v čase nežnej...
celkom som nepochopil to s tými 5 včelstvami.....v čase nežnej som nevčeláril...


...tak by urobil to isté ako ja, lebo nikto nechcel kupovať med a MEDOS Galanta to od nás chcel za 20 korún za kg..., tak sa ho pýtam...predával by ten med za takú cenu? aj teraz to nie je boh vie čo, ja predávam 1kg medu za 3€..., takže.., ja odporúčam začínať s 1 včelstvom na jar, pritom mať niekde známeho včelára, ktorý pomôže ak treba..., ešte raz..teória a prax, to sú dve rozdielne veci.....
Chápem, robiť niečo do straty nemá zmysel. Ja predávam po 4 €, tento rok po 4,50€. Ale zo včelstva nie je len med.... je tam peľ, propolis, vosk na sviečky, a tiež predaj odložencov...tiež súhlasím, že najskôr treba pochopiť teóriu a až potom sa púšťať do praxe. A že doporučujem pre začiatok po pochopení teórie viac ako jedno včelstvo - za tým si stojím.
podjavorinou
11.12.10,23:16
Predovsetkym zisti ci nie si, alebo niekto z rodiny alergicky na vcely. Tu sa da hned aj pripadne skoncit. Navstiv nejakeho funkcionara zvazu chovatelov vciel v mieste bydliska. Mal by sa u nich nahlasenit zamer zacat chov ale najma odsuhlasit kupu vcelstiev, aby sa nepreniesli z inych regionov pripadne nakazy vcelstiev. Oni ohniska nakaz registruju. Dalej zabezpecuju nasledne za clena hlasenia na obec, statistiku, prispevok od statu, lieky na liecenie vcelstiev, ktore organizacia priebezne aj v roku koordinuje - liecenie vcelstiev je povinnostou vcelara. Doporucujem zacat hned s dvoma vcelstvami ako ja pred 4 rokmi a prve rady mi dal hned predavajuci. Boli to "cechoslovaky" na 9 ramikov. Mam ich doteraz aj ked prechadzam postupne na nizkonastavkove vcelarenie - 5 vcelstiev. Dostal som takto dobre rady hlavne k umiestneniu vcelstiev, vybaveniu nastrojmi a ochrannymi pomockami pre pracu so vcelami. Doporucil mi odborny casopis a literaturu. Dostal som aj nejake nastroje a ramiky s medzitienkami do rezervy, ukazal drotikovanie medzitienok, vytacanie medu.... Podrobnejsie mozeme k literature, nastrojom a sposobom chovu komunikovat aj mailom na "kontakt@podjavorinou.sk". Drzim sa zasady mojho deda: "mudrcov je pri vcelach vela, ale neocenitelna vlastna skusennost". Je to pekna robota a pri pozorovani vciel presediet aj hodiny.
vcela12
12.12.10,07:48
Predovsetkym zisti ci nie si, alebo niekto z rodiny alergicky na vcely.

Ako sa to dá zistiť? Treba ísť na testy k lekárovi? :(

Tu na západnom Slovensku sa predáva pohár medu po 4.90-5 €. Ale kvôli zisku to určite robiť nechcem.;)

prosím všetkých včelárov, kde máte včely umiestnené? Ak ich máte v záhrade svojho rodinného domu, ako ďaleko od domu, ako ďaleko od susedov? Tam, kde máte včely, nechávate neuržiavaný pozemok, alebo aj kosíte trávu? (sorry za otázky). Ja tomuto stále nerozumiem, :confused:veď ako môŽu včely obťažovať susedov, keď dám 2 m od úľa zábranu, aby lietali smerom hore... Nie je to skôr predsudok? Niektorí chovajú včely na strechách domov, v Amerike som videla fotku jednej včelárky, ktorá mala úľ priamo na terase svojho rodinného domu, asi 2 m od steny domu (nie že by som to chcela aj ja tak urobiť, ale veľa mi to napovie). No tieto informácie mi všade chýbajú. Jasné, že ´dám včely mierumilovné a lenivé (bratanec môjho otca chová vraj včely agresívne, ale zas vysoko výnosné, viem, že jedno s druhým súvisí).

a ďakujem za zoznam vecí, veľmi pomôže;)
milan_k
13.12.10,06:36
Ako sa to dá zistiť? Treba ísť na testy k lekárovi? :(

Tu na západnom Slovensku sa predáva pohár medu po 4.90-5 €. Ale kvôli zisku to určite robiť nechcem.;)

prosím všetkých včelárov, kde máte včely umiestnené? Ak ich máte v záhrade svojho rodinného domu, ako ďaleko od domu, ako ďaleko od susedov? Tam, kde máte včely, nechávate neuržiavaný pozemok, alebo aj kosíte trávu? (sorry za otázky). Ja tomuto stále nerozumiem, :confused:veď ako môŽu včely obťažovať susedov, keď dám 2 m od úľa zábranu, aby lietali smerom hore... Nie je to skôr predsudok? Niektorí chovajú včely na strechách domov, v Amerike som videla fotku jednej včelárky, ktorá mala úľ priamo na terase svojho rodinného domu, asi 2 m od steny domu (nie že by som to chcela aj ja tak urobiť, ale veľa mi to napovie). No tieto informácie mi všade chýbajú. Jasné, že ´dám včely mierumilovné a lenivé (bratanec môjho otca chová vraj včely agresívne, ale zas vysoko výnosné, viem, že jedno s druhým súvisí).

a ďakujem za zoznam vecí, veľmi pomôže;)
testy - na alergológii - ja som si to tiež nechal spraviť najskôr, ako som sa pustil do praxe...
Včely mám bežne v záhrade, ktorá sa kosí -ˇpozdejšie veČer, keď sú už včely dnu...
Je veľa okolností, ktoré vplývajú na počet včelstiev , ktoré môžeš umiestniť a neozhrozovať susedov:
- miernosť včiel, veľkosť pozemku, členitosť terénu, pokiaľ je pozemok úzky, tak cca 2-3 m pred letáče dať nejakú zábranu, aby včely museli nadlietavať atď..

Tiež zabezpečiť v rámci možností blízkosť vody. Pretože ak má sused pri vile bazén, je pravdepodobné, že tm budú chodiť včely na vodu - nedá sa to na 100% vylúčiť
legolas
13.12.10,08:50
..ty jej píšeš tak nezrozumitelne, že ani ja tomu nerozumiem, jedným slovom skáčeš..., vieš čo? sfoť svoju včelnicu a daj ju na poradu...,
vcela12
13.12.10,09:35
..ty jej píšeš tak nezrozumitelne, že ani ja tomu nerozumiem, jedným slovom skáčeš..., vieš čo? sfoť svoju včelnicu a daj ju na poradu...,

VeL´mi ďakujem každému, kto mi odpovie, aj na moje nezrozumiteľné otázky. Možno niekomu pomôžu.
Legolas, aj ty chováś včely, máš ich v záhrade?
Pokojne môžete vkladať aj fotky:):):)
milan_k
13.12.10,21:02
..ty jej píšeš tak nezrozumitelne, že ani ja tomu nerozumiem, jedným slovom skáčeš..., vieš čo? sfoť svoju včelnicu a daj ju na poradu...,
Neviem čomu nerozumieš??
vcela12 mala v príspevku viac otázok, odpovedal som na ne....:-)
milan_k
20.01.11,12:51
Priatelia - informácia pre tých, ktorí chcú (alebo len uvažujú) začať včeláriť:
http://www.n-vcelari.sk/view.php?cisloclanku=2011010002
mati111
25.01.11,11:23
Ku tejto teme este dost dolezita vec: Problematicke z umiesnenim vcestiev su, nie len susedia, pozemok zahrada voda, ale casto aj zabudnute skutocnosti ako je VZN obce kde chov, aj vciel, obmedzuje alebo upravuje. Tak este jedna mimoriadne dolezita cesta na obecny urad a prislusnu VZN prekonzultovat.
milan_k
25.01.11,17:00
Mesto/obec nemôže ísť nad rámec zákona. Samzorejme včelár nesmie chovom včiel obťažovať suseda. Na strane druhej, včely opeľujú aj susedove stromy, kvety, čím mu prinášajú úžitok.
Vždy však je potrebné (lepšie, lacnejšie) predchádzať sporom a dobre vychádzať so susedmi - možno aj pohárom medu :-)
Tieto témy - "Právne predpisy súvisiace so včelárstvom
" budú na uvedených prednáškach
legolas
26.01.11,06:38
testy - na alergológii - ja som si to tiež nechal spraviť najskôr, ako som sa pustil do praxe...
Včely mám bežne v záhrade, ktorá sa kosí -ˇpozdejšie veČer, keď sú už včely dnu...
Je veľa okolností, ktoré vplývajú na počet včelstiev , ktoré môžeš umiestniť a neozhrozovať susedov:
- miernosť včiel, veľkosť pozemku, členitosť terénu, pokiaľ je pozemok úzky, tak cca 2-3 m pred letáče dať nejakú zábranu, aby včely museli nadlietavať atď..

Tiež zabezpečiť v rámci možností blízkosť vody. Pretože ak má sused pri vile bazén, je pravdepodobné, že tm budú chodiť včely na vodu - nedá sa to na 100% vylúčiť

...s tým bazénom priateľu si ma poriadne rozosmial..., len si zabudo napísať či s vedierkom:))))))))):):):):) a hore bez:-)
mati111
26.01.11,08:02
Mesto/obec nemôže ísť nad rámec zákona. Samzorejme včelár nesmie chovom včiel obťažovať suseda. Na strane druhej, včely opeľujú aj susedove stromy, kvety, čím mu prinášajú úžitok.
Vždy však je potrebné (lepšie, lacnejšie) predchádzať sporom a dobre vychádzať so susedmi - možno aj pohárom medu :-)
Tieto témy - "Právne predpisy súvisiace so včelárstvom
" budú na uvedených prednáškach


Vas nazor je podnetny, zaujimavy, a urcite na zamyslenie.... Napriek tomu Vam oporucam si precitat niektore VZN obci ako Bratislava... ine som neskumal a tam je chov vciel skutocne obmedzeny. Takze nejdu nad ramec zakona, ale upravuju, co sa v intravilane obce smie a niesmie chovat. A na tom sa demokraticky a slobodne dohodli zastupcovia nas, ktorych sme ich volili. Demokracia nie je slloboda, je to iba vseobecny koncenzus medzi obyvatelmi a zakonodarcami.
Nazor ktory prezentujete, je casto pouzivany vcelarmy... (mam rad vcelarov) ... ale existuju aj ine normy a VZN nesmie ist cez ustavu! Nie cez zakony NR SR. Zdruzenia a zaujmove skupiny, nabozenske obce nesmu ist cez ramec zakona ci uz v jeho spodnej ci hornej hranici. To je casty omyl vcelarov ale aj inich zaujmovich skupin.

Naprikald co som nasiel DNV Bratislava:
§ 8
Chov včiel
(1) Na území MČ je chov včiel povolený len v zónach individuálnej bytovej zástavby a v extraviláne.
(2) V zónach individuálnej bytovej zástavby je chov včiel podmienený overeným súhlasom majiteľov, resp. užívateľov susedných pozemkov.


To znamena ze sa Vam mymenia susedia respektive najomcovia susedneho domu musite od nich znova ziskat povolenie....


A zakony podla coho by sa chovatel vciel v meste mal riadit:


l) Zákon č. 272/1994 Z. z. o ochrane zdravia ľudí.
2) Zákon č. 115/1995 Z. z. o ochrane zvierat.
3) Zákon č.87/1987 Zb. o veterinárnej starostlivosti v znení zákona č. 239/1991 Zb.
4) paragraf 415 a 420 Občianskeho zákonníka

a ich novelizaciam.

a este jednu VZN som nasiel:

Čl.1
Predmet nariadenia

Nariadenie sa vzťahuje na držanie a chov týchto zvierat:

1. kôň, osol, mulica, rožný statok, ovca, koza, ošípané
2. domáci králik
3. hrabavá a vodná hydina /sliepky, morky, husi, kačice /
4. holuby /úžitkové, športové, okrasné/
5. kožušinové zvieratá /norky, líšky, nutrie, činčily, ondatry/
6. včely
7. dážďovky
8. slimáky / kaviárové/
9. psy, mačky
10. exotické vtáctvo, plazy, obojživelníky, akvarijné ryby, drobné hlodavce

Čl.2
Obmedzenia pre držanie a chov zvierat

1. Zakazuje sa chovať zvieratá v zmysle článku 1 odst.1 až 8
1. v domoch, ktoré nemajú charakter rodinného domu/ t. j. bytových domoch v zmysle zákona č.182/93 Z. z. § 2 odst.2.
2. v domoch, ktoré majú charakter rodinného domu v radovej átriovej zástavbe s prislúchajúcim pozemkom o celkovej ploche menšej ako 400 m2 / 4 áre/ s výnimkou dvoch chovných rodín králikov a 5 sliepok bez kohúta.
....................................


takze obmedzenie tam je....
legolas
26.01.11,13:37
Vas nazor je podnetny, zaujimavy, a urcite na zamyslenie.... Napriek tomu Vam oporucam si precitat niektore VZN obci ako Bratislava... ine som neskumal a tam je chov vciel skutocne obmedzeny. Takze nejdu nad ramec zakona, ale upravuju, co sa v intravilane obce smie a niesmie chovat. A na tom sa demokraticky a slobodne dohodli zastupcovia nas, ktorych sme ich volili. Demokracia nie je slloboda, je to iba vseobecny koncenzus medzi obyvatelmi a zakonodarcami.
Nazor ktory prezentujete, je casto pouzivany vcelarmy... (mam rad vcelarov) ... ale existuju aj ine normy a VZN nesmie ist cez ustavu! Nie cez zakony NR SR. Zdruzenia a zaujmove skupiny, nabozenske obce nesmu ist cez ramec zakona ci uz v jeho spodnej ci hornej hranici. To je casty omyl vcelarov ale aj inich zaujmovich skupin.

Naprikald co som nasiel DNV Bratislava:
§ 8
Chov včiel
(1) Na území MČ je chov včiel povolený len v zónach individuálnej bytovej zástavby a v extraviláne.
(2) V zónach individuálnej bytovej zástavby je chov včiel podmienený overeným súhlasom majiteľov, resp. užívateľov susedných pozemkov.


To znamena ze sa Vam mymenia susedia respektive najomcovia susedneho domu musite od nich znova ziskat povolenie....


A zakony podla coho by sa chovatel vciel v meste mal riadit:


l) Zákon č. 272/1994 Z. z. o ochrane zdravia ľudí.
2) Zákon č. 115/1995 Z. z. o ochrane zvierat.
3) Zákon č.87/1987 Zb. o veterinárnej starostlivosti v znení zákona č. 239/1991 Zb.
4) paragraf 415 a 420 Občianskeho zákonníka

a ich novelizaciam.

a este jednu VZN som nasiel:

Čl.1
Predmet nariadenia

Nariadenie sa vzťahuje na držanie a chov týchto zvierat:

1. kôň, osol, mulica, rožný statok, ovca, koza, ošípané
2. domáci králik
3. hrabavá a vodná hydina /sliepky, morky, husi, kačice /
4. holuby /úžitkové, športové, okrasné/
5. kožušinové zvieratá /norky, líšky, nutrie, činčily, ondatry/
6. včely
7. dážďovky
8. slimáky / kaviárové/
9. psy, mačky
10. exotické vtáctvo, plazy, obojživelníky, akvarijné ryby, drobné hlodavce

Čl.2
Obmedzenia pre držanie a chov zvierat

1. Zakazuje sa chovať zvieratá v zmysle článku 1 odst.1 až 8
1. v domoch, ktoré nemajú charakter rodinného domu/ t. j. bytových domoch v zmysle zákona č.182/93 Z. z. § 2 odst.2.
2. v domoch, ktoré majú charakter rodinného domu v radovej átriovej zástavbe s prislúchajúcim pozemkom o celkovej ploche menšej ako 400 m2 / 4 áre/ s výnimkou dvoch chovných rodín králikov a 5 sliepok bez kohúta.
....................................


takze obmedzenie tam je......

..prepáč.., ale pozeral si niekedy pred 2, týždňami telku? kde sa susedia sťažujú na iného že má v klietke leva a dokonca si plánuje zaobstarať aj druhého.., a nikto s ním nepohne.., dávali to v JOJke..., a ty sa tu oháňaš tými svojimi predpismi..., asi nevieš kde žiješ...
milan_k
26.01.11,15:29
...s tým bazénom priateľu si ma poriadne rozosmial..., len si zabudo napísať či s vedierkom:))))))))):):):):) a hore bez:-)
Som rád, že i si zlepšil náladu :)
A ostatné záleží len na Tebe, aké veľké včely chováš...
Poznáš ten vtip?:
Rozprávajú sa dvaja včelári:
-Moje včely sú ako kone veľké
druhý na to:
- a aké máš úle?
prvý odpovedá:
- no aké predsa obyčajné....

takže asi tak :) :) :) :)
milan_k
26.01.11,16:21
(2) V zónach individuálnej bytovej zástavby je chov včiel podmienený overeným súhlasom majiteľov, resp. užívateľov susedných pozemkov.
Pozrite sa, najjednoduchšie je niečo zakázať. Otázne je či to má oporu v zákone.

Osobne si myslím, že je to nepodložené a pokiaľ ja ako vlasník si dám včely na svoj pozemok (v primeranom množstve), letáče budú smerovať na môj pozemok a včely nebudú neprimerane obťažovať susedov, na zákalde uvedeného VZN ich nikto z môjho pozemku nedostane preč. (Len na základe súdneho rozhodnutia)

Nechcem zaujať jednostranné stanovisko, pozrime sa na to z oboch strán:
Strana včelára:
- chová včely, ktorých úžitok sa delí: 10% jemu, 90% úžitok v podobe opeľovania rastlín, stromov - aj susedových
- príspevok za opeľovaciu činnosť bol za r. 2010 3,50 EUR za včelstvo. Takže musíte uznať, že je to len almužna za vykonanú činnosť
- Vlastníctvo včelára (včely, pozemok) je nedotknuteľné za podmienky, že včely nebudú neprimerane obťažovať nielen blízkych susedov. Treba si uvedomiť, že dolet včiel je približne. 3km

Strana suseda:
- včely mu opeľujú jeho rastliny/stromy
- má pocit, že ho včely obťažujú
- za neprimerané obťažovanie sa nepovažuje jedno uštipnutie.
Či ide o neprimerané obťažovanie môže rozhodnúť JEDINE súd a to po dôkladnom preskúmaní, keďže śúd nie je oborníkom v obore včelárstvo, priberá si na spracovanie posudku súdneho znalca z odboru včelárstvo. Až na základe jeo posudku vydá stanovisko. A to buď ako má sparviť nápravu, aby sa znížilo/odstránilo obťažovanie včelami, resp. odtránenie včelstiem z pozemku. Bez súdneho rozhodnutia na to obec/mesto nemá právo!!

K uvedenej problematike bol uverejnený rozsiahly článok vo Včelári č. 9/2010 str.150. Pokiaľ získam poolenie na jeho uverejnenie na webe, dám sem link.

Ešte na záver: Jednoduchšie je sporom predchádzať, ako ich riešiť! Vždy uprednostňujem riešenie dohodou !
mati111
27.01.11,07:15
..

..prepáč.., ale pozeral si niekedy pred 2, týždňami telku? kde sa susedia sťažujú na iného že má v klietke leva a dokonca si plánuje zaobstarať aj druhého.., a nikto s ním nepohne.., dávali to v JOJke..., a ty sa tu oháňaš tými svojimi predpismi..., asi nevieš kde žiješ...

Mrzi ma Vas pristup, nie su to moje pravidla ale pravidla jednotlivich obci, takze v kazdej obci su uplne ine.
Davnejsie tu na Porade bol prezetovany nazor na margo hladania cesticiek ako neplatit odvody.... CO sme to my slovaci za ludia.... autor velmi pregnantne vystihol sucasnu dobu... Teraz sa vratim ku tim VZN (vseobecne zaveznim nariadeniam obce)

Takze viem kde zijem. AK nebudeme dodrziavat zakony pravidla a nariadenia mozme sa na to vykaslat a robit si co budeme chcet... Mnohy to uz vzdali. Ale aj tak treba dodrziavat aj zle zakony ci normy alebo nariadenia, lebo na to su! A zaroven sa snazit ich zmenit. Viem a je mi jasne ze mame na slovensku obce kde maju starostov ci zatupitelov co maju problemy precitat slub... a tito ludia tieto VZN robia a v nich Vam predpisuju miestne dane a poplatky ... a trebars to co mozete a nemozete chovat.

Ano zijem tu a jedna perlicka na zaver v jednom VZN je ustanovenie: "ze svoje domace zvierata nemozete nechat past sa na verejnom priestranstve"... neviem ako to vcelar dokaze zabezpecit.

Ludia to nie je ironia, to nie je napadanie, vcelarov holubarov sokoliarov... alebo inich zaujmovich zdruzeni, drobnochovatelov, to su pravidla ktore odsuhlasuje obec a jej zastupitelia Vami voleni. Teraz mate o jeden dovod viac ist volit nez ste mali doteraz.

Je dolezite poznat VZN prislusnej obce ci casti obce v ktorej zijete.

PS
Som disgrafik, takze po pravopisnej stranke je to nespravne a verte tomu ze stim nic nenarobim.
mati111
27.01.11,07:28
Pozrite sa, najjednoduchšie je niečo zakázať. Otázne je či to má oporu v zákone.

Osobne si myslím, že je to nepodložené a pokiaľ ja ako vlasník si dám včely na svoj pozemok (v primeranom množstve), letáče budú smerovať na môj pozemok a včely nebudú neprimerane obťažovať susedov, na zákalde uvedeného VZN ich nikto z môjho pozemku nedostane preč. (Len na základe súdneho rozhodnutia)

Nechcem zaujať jednostranné stanovisko, pozrime sa na to z oboch strán:
Strana včelára:
- chová včely, ktorých úžitok sa delí: 10% jemu, 90% úžitok v podobe opeľovania rastlín, stromov - aj susedových
- príspevok za opeľovaciu činnosť bol za r. 2010 3,50 EUR za včelstvo. Takže musíte uznať, že je to len almužna za vykonanú činnosť
- Vlastníctvo včelára (včely, pozemok) je nedotknuteľné za podmienky, že včely nebudú neprimerane obťažovať nielen blízkych susedov. Treba si uvedomiť, že dolet včiel je približne. 3km

Strana suseda:
- včely mu opeľujú jeho rastliny/stromy
- má pocit, že ho včely obťažujú
- za neprimerané obťažovanie sa nepovažuje jedno uštipnutie.
Či ide o neprimerané obťažovanie môže rozhodnúť JEDINE súd a to po dôkladnom preskúmaní, keďže śúd nie je oborníkom v obore včelárstvo, priberá si na spracovanie posudku súdneho znalca z odboru včelárstvo. Až na základe jeo posudku vydá stanovisko. A to buď ako má sparviť nápravu, aby sa znížilo/odstránilo obťažovanie včelami, resp. odtránenie včelstiem z pozemku. Bez súdneho rozhodnutia na to obec/mesto nemá právo!!

K uvedenej problematike bol uverejnený rozsiahly článok vo Včelári č. 9/2010 str.150. Pokiaľ získam poolenie na jeho uverejnenie na webe, dám sem link.

Ešte na záver: Jednoduchšie je sporom predchádzať, ako ich riešiť! Vždy uprednostňujem riešenie dohodou !


Este raz: VZN obce v ktorej zijete je pre Vas zavezne a musite sa nim riadit, je pravne vymozitelne (miestne poplatky, dane...) takze Vam skutocne nikto nic nezakazuje a ak mate dojem ze na svojom pozemu si mozete robit co len chcete, tak si skocte na obecny urad a budete skutocne nemilo prekvapeny.

Kazdy sa snazi presadzovat svoje nazory a pravidla bez ohladu na pravidla statu, VUC, okresov a hlavne obci, preto su to volene funkcie aby ste si mali moznost zvolit tich ludi ktory budu presadzovat Vas nazor Vasu potrebu. Zdruzenie vcelarov, a inich zaujmovich skupin moze byt jeden z natlakovich cinitelov ale nic viac. Vo Vami doporuceno clanu v vcelarovy su uvedene skutocnosti ako pravny nazor nie predpis ci nariadenie. Je to jeden z mnohych nazorov...

Preto je dolezite, pre zakladatelku temy, aby sa informovala na prislusnom obecnom urade ake VZN sa k jej zameru vztahuju. Ako som v tomto vlakne vo svojom prispevku upozornoval.

Neodpustim si jednu invektivu ku Vasemu prispevku jedno bodnutie moze byt pre cloveka aj smrtelne nie len obtazujuce.

PS:
Som disgrafik pravopisne ten prispevok nie je spravne. Verte ze stim nic nenarobim.
vcela12
27.01.11,07:46
Nariadenie sa vzťahuje na držanie a chov týchto zvierat:

7. dážďovky
..

Ludia moji milí, zase to nepreháňajme....
Ako môžu dáźďovky obťažovať môjho suseda?:):):)
No a samozrejme, to jedno vcelstvo na viac ako 4 áre... postačuje, nie?

No a jedno včelie bodnutie? V tom prípade nechoďme ani do lesa, všetok hmyz z okolia chemicky vystiekajme, nech je všetko pekne sterilne čisté...
Hm, dnešný človek má viac problémov z prílišnej čistoty a následnymi alergiami ... Ako sa vraví, treba žiť v trocha špinavšom prostredí, aby sme boli zdraví...
legolas
27.01.11,08:00
...výťah z tvojej prednášky:-)...

...Ano zijem tu a jedna perlicka na zaver v jednom VZN je ustanovenie: "ze svoje domace zvierata nemozete nechat past sa na verejnom priestranstve"... neviem ako to vcelar dokaze zabezpecit.

..takže:-) ešte som nevidel , aby sa včely pásli:-) ty áno?????:-)))), super, nakoniec zistíme, že ich musíme aj dojiť:-))))) lebo sa im zapália vemäná....:-)
milan_k
27.01.11,20:36
Este raz: VZN obce v ktorej zijete je pre Vas zavezne a musite sa nim riadit, je pravne vymozitelne (miestne poplatky, dane...) takze Vam skutocne nikto nic nezakazuje a ak mate dojem ze na svojom pozemu si mozete robit co len chcete, tak si skocte na obecny urad a budete skutocne nemilo prekvapeny.

Kazdy sa snazi presadzovat svoje nazory a pravidla bez ohladu na pravidla statu, VUC, okresov a hlavne obci, preto su to volene funkcie aby ste si mali moznost zvolit tich ludi ktory budu presadzovat Vas nazor Vasu potrebu. Zdruzenie vcelarov, a inich zaujmovich skupin moze byt jeden z natlakovich cinitelov ale nic viac. Vo Vami doporuceno clanu v vcelarovy su uvedene skutocnosti ako pravny nazor nie predpis ci nariadenie. Je to jeden z mnohych nazorov...

Preto je dolezite, pre zakladatelku temy, aby sa informovala na prislusnom obecnom urade ake VZN sa k jej zameru vztahuju. Ako som v tomto vlakne vo svojom prispevku upozornoval.

Neodpustim si jednu invektivu ku Vasemu prispevku jedno bodnutie moze byt pre cloveka aj smrtelne nie len obtazujuce.

PS:
Som disgrafik pravopisne ten prispevok nie je spravne. Verte ze stim nic nenarobim.

V prvom rade poviem, že Váš názor je len jednostranný, bez záujmu pochopenia druhej strany.

Áno, odporúčaný článok je názor právnika. Ktorý roky pracuje v obore včelárstvo. Chcete povedať, že všetky VZN kontroloval právnik ???? Vo veľkej miere ich odsúhlasujú poslanci obecného/mestského zastupiteľstva, ktorí o uvedenom obore /nemyslím len včelárstvo/ nemajú "ani páru". Neznamená to, že spochybňujem VZN. Chcem len povedať že pokiaľ dôjde k sporu, vyrieši to len súd.

K bodnutiu: Isto nie je veľmi príjemné a v ojedinelých prípadoch /alergici/ môže ísť o život. Ale uštipnúť môže okrem včely aj veľa druhov iného hmyzu /osa, sržeň a pod./. A neviem si predstaviť ako sa dokazuje, koho včela uštipla suseda.....A či to vôbec bola včela včelára a nie žijúca v prírode/divá/?????
caco
23.02.11,17:21
Len to žihadlo keby nemali...:mee:
Dosť som sa zaujímal o Americké bezžihadlové včely. V Amerike sa totiž včely vyvíjali tak, že nemajú žihadlo. Je tam niekoľko takýchto druhov. Sú to však skôr teplomilné včely. Ich nevýhodou je, že sú to zemné včely, ktoré si robia plásty iba z vosku hlbšie v zemi. Je ich v rodine asi 30x menej ako naše klasické včely. Americké kultúry ich chovali pred príchodom Európanov a ich med redší než náš, používali najmä na výrobu medoviny...
Zaujímavosťou je, že majú väčšie hryzadlá a vedia štípať ako mravce, zatiaľčo americké mravce majú zasa žihadlo, nie všetky samozrejme.
Dali by sa chovať maximálne ako kuriozita...

nemáš až tak úplne pravdu.bezžihadlové včely sa v USA chovajú a jeto tak asi 15-20 percent z celkového množstva chovaných včiel v USA.ich hlavná nevýhoda je že sa nedokážu ubrániť rabovke a znášku majú asi 70% oproti klasickým včelám.med je klasický a včely sa tiež chovajú v klasických úloch
bettylou
05.04.11,13:41
V úli mi cez zimu vymrzli včely. Neboli prikrmované ani zateplené.Treba úľ len vypratať, dať nové rámiky a nové včely?
legolas
05.04.11,16:47
V úli mi cez zimu vymrzli včely. Neboli prikrmované ani zateplené.Treba úľ len vypratať, dať nové rámiky a nové včely?

.. ak by si napísal, že zahynuli od hladu, tak by som to bral, ale žeby zamrzli :eek:, vieš čo? jedná dobrá rada, venuj sa tomu čomu rozumieš, na tvojom mieste by som sa radšej prepadol pod zem, ak by som sa mal niečo také pýtať:mad:
bettylou
07.04.11,11:56
Sorry, ale úľ nechal strýko a ja som ho tak našla, (možno aj od hladu pošli včielky, nemali to tam napísané). Najlepšie je vyniesť súd legolas, zaloguj sa na www.sudim.sk a ne na porade. :D
bettylou
07.04.11,12:07
Ja si myslím, že to vymetiem, a dám nové rámiky do ktorých zalejem plát vosku, aby si mali kde stavať, plus kúpim nové včelstvo. Je to tak správne?
milan_k
07.04.11,18:06
Ja si myslím, že to vymetiem, a dám nové rámiky do ktorých zalejem plát vosku, aby si mali kde stavať, plus kúpim nové včelstvo. Je to tak správne?
Ako uhynuli včely? Skús odpovedať na otázky:
-Rámiky boli prázdne ? T.j. bez zásob, alebo tam boli zásoby?
- Ak boli zásoby v úli - boli na mieste kde uhynuli včely, alebo boli o pár rámikov vedľa?
- Boli plásty pokalené?
- Boli včely povťahované v plástoch (bunkách), alebo boli na dne- alebo medzi rámikmi..?
- Ako dlho boli uhynuté - len cez zimu?

V každom prípade by som staré rámiky spálil, úľ dôkladne vydezinfikoval a až tak osadil doň včely - pokiaľ si si istá, že tam nebola žiadna choroba...
bettylou
08.04.11,18:29
Sem tam bola nejaká včielka vtiahnutá, ale kopec len tak zosypané dolu pod rámikami. Dosť smutný pohľad. Tie zásoby sa mi nezdali, ale pozriem poriadne všetky rámiky. Teda spáliť. Vďaka Milan. Takže môže byť, že boli choré? Tiež pod vekom bolo niekoľko osích hniezd, ale tiež prázdne.
milan_k
08.04.11,19:18
No ťažko takto na diaľku radiť. Pokiaľ tam boli osie hniezda, tak asi neuhynuli včely túto zimu...tak neviem....

Pokiaľ by uhynuli od hladu, tak by ich bolo veľmi veľa povťahované v bunkách. A tiež by boli v uličkách medzi rámikmi. Keď si to rozoberala, musela si to vidieť.
Čo je pod rámikmi, to je prirodzený úhyn cez zimu.
Sama sa musíš rozhodnúť, či ich osadíš do toho istého, alebo nového (aj svojpomocne spraveného).
milan_k
08.04.11,19:55
Ešte som zabudol:

V Trenčíne je 13-16.4. výstava Včelár, sprievodný program je bohatý - veľa prednášok.


Je to vlastne viac výstav v jednom termíne: (http://www.expocenter.sk/ExhibitionAction.aspx?ExhibitionID=138&ItemID=19)

Osobne doporučujem hlavne nedeľu, špeciálne prednášku Ing Pavla Fiľa.

V každom prípade ste všetci vítaní v stánku PSNV-SK (pavilón 7, č.stánku 3)
bettylou
11.04.11,05:27
Ďakujem
legolas
11.04.11,06:05
Sorry, ale úľ nechal strýko a ja som ho tak našla, (možno aj od hladu pošli včielky, nemali to tam napísané). Najlepšie je vyniesť súd legolas, zaloguj sa na www.sudim.sk (http://www.sudim.sk) a ne na porade. :D
..prepáč, ale mala si to napísať do otázky, odkiaľ som mal vedieť, že nemáš ani šajnu o včelárení????
legolas
11.04.11,06:13
Ja si myslím, že to vymetiem, a dám nové rámiky do ktorých zalejem plát vosku, aby si mali kde stavať, plus kúpim nové včelstvo. Je to tak správne?

..takže teraz ti poradím..., úľ ak je zachovalý tak ho vypáľ plynom /propan-butan/, rámiky očistiť od vosku a pod, a potom ich daj do luhu sodného povariť, potom natiahnuť drôtiky a zataviť mezistienky.., teraz na jar pochybujem, že kúpiš od niekoho nové včelstvo, to sa robí v auguste, takže počkaj až bude mať nejaký včelár roj, alebo si ho niekde sama nájdeš pri potulkách po okolí a osadíš ho do úľa na rámiky s medzistienkami.., no a to je zatiaľ všetko...

..nespáliť rámiky, tak urob ako som písal, včely na 99% uhynuli hladom, alebo boli vyrabované, keď sa o nich nikto nestaral, škoda by bolo tých rámikov, dnes sú drahé...
bettylou
11.04.11,08:04
ten lúh sodný koľko %ný?
legolas
11.04.11,09:42
ten lúh sodný koľko %ný?

..3% stačí na vyvarenie, rámčeky musia byť vybielené akoby boli nové..
milan_k
11.04.11,16:57
..alebo si ho niekde sama nájdeš pri potulkách po okolí a osadíš ho do úľa na rámiky s medzistienkami.., no a to je zatiaľ všetko...
Legolas, len dúfam, že horeuvedené si myslel žartom :-) :-)

Ináč je to istá cesta do záhuby.
milan_k
11.04.11,17:27
ten lúh sodný koľko %ný?

Dezinfekcia:
-ochranná (profilaktická) – pravidelná, chráni pred nákazou
-ohnisková – ničí pôvodcu ochorenia, zabraňuje šíreniu nákazy
-priebežná – po dobu trvania nákazy
-záverečná – po zlikvidovaní nákazy



Mechanická očista


– odstrániť hlavne organické nečistoty, pri oškrabaní odstránime až 60% mikroorganizmov
Fyzikálna dezinfekcia


-slnečné žiarenie – UV lúče – vzniká vzdušný ozón, vo vode
hydrogénperoxid, spôsobujú deštrukciu nukleových kyselín MO
-sterilizácia – vysokou teplotou: para, voda, suché teplo, oheň, mráz...


-ultrazvuk – plastické hmoty, sklo, menšie kovové predmety


Chemická dezinfekcia


-lúhy (KOH, NaOH) – najúčinnejšie horúce (70-90 stupňov), podobne sóda, hasené vápno
-kyseliny (sírová, siričitá, octová, mravčia, oxálová...)


-povrchovo aktívne látky (Ajatín, Septonex...)

-oxidačné látky – uvolňujú plynný kyslík

-------------------------------------------------------------------------------------


Hygiena – náuka o prevencii chorôb a ochrane zdravia


Dezinfekcia – cieľavedomé zneškodňovanie pôvodcov chorôb a škodlivých
mikroorganizmov vo vonkajšom prostredí


Dezinfekčné prostriedky – látky, ktoré ničia aspoň 95% pôvodcov chorôb.


Aplikujú sa hlavne na neživé predmety


Zásady prevencie – pre udržanie dobrého zdravotného stavu včelstiev
dodržiavanie zásad hygieny včelárskych priestorov, pomôcok a zariadení



-výber stanovišťa včelnice
-nákup úľov, včelstiev, inventáru (rezervné úle, veterinárny atest ...)
-prevencia rabovačky (poriadok, letáče, rýchle zásahy...)

-sila včelstva: jeseň /jar


9 silné 7 <
7 – 8 stredné 5 – 6


6 slabé < 5

-výmena matky: 2 – 3 roky
-výmena diela: 50% - 100%
-roje neznámeho pôvodu – likvidovať
-včelár (ochranný odev, pomôcky, príprava na prehliadku...)


---------------------------------------------------------------------


Zásady sady chemickej dezinfekcie
- predchádza jej mechanická očista



-použiť roztoky čerstvo pripravené
-horúce roztoky (70-90 stupňov) sú najúčinnejšie
-prostriedky silno páchnuce treba vyvetrať, alebo opláchnuť vodou
-po Ajatíne a Septonexe nepoužiť mydlo
-používať ochranné pomôcky, dodržiavať bezpečnostné opatrenia
--------------------------------------------------------------------------


ÚLE A RÁMIKY


- Mechanicky očistiť

- 2%-5% lúh sodný, 10%-20% kryštalická sóda

- 0,5kg lúh sodný + 1l Savo +10l vrelá voda
PLÁSTY
- Kyselina octová: Na 1m3 2 litre, na 1 nadstavok 0,2 litra
- Sírne knôty: Na 1m3 50-100 g síry, 3x opakovať
MEDOMET A KOVOVÉ POMÔCKY
-




Mechanicky očistiť

-Umyť horúcou vodou

-Dezinfikovať 3% lúhom sodným, 10% kryštalickou sódou







PLASTY: 3% lúh sodný, 10% kryštalická sóda


NAPÁJADLÁ: Vymytie 5% lúh, alebo Chlórseptol, 10% sóda

PÔDA: Prekopať do hĺbky 40 cm, poliať 10%-20% váp. mliekom






RUKY: 2-3 min. umyť v 1% Ajatíne, Septonexe, Fomasepte či Save
--------------------------
Zdroj: Ústav včelárstva LH
Dúfam, že to pomôže viacerým
legolas
11.04.11,17:57
Legolas, len dúfam, že horeuvedené si myslel žartom :-) :-)

Ináč je to istá cesta do záhuby.
ahoj, a predstav si, že som to myslel s tým rojom vážne, veď do rojenia bude mať času cca 3 mesiace a to si niečo za tú dobu naštuduje, ak niečo nebude vedieť, tak jej pomôžem:):), každý raz začínal nie?????;)

..Milanku? ty si jej napísal toľko na začiatok, že sa zľakne a o jedného nádejného včelára bude menej..len kľud:-) ako pri včielkách a bude dobre..
milan_k
11.04.11,18:04
ahoj, a predstav si, že som to myslel s tým rojom vážne, veď do rojenia bude mať času cca 3 mesiace a to si niečo za tú dobu naštuduje, ak niečo nebude vedieť, tak jej pomôžem:):), každý raz začínal nie?????;)

Asi si ma nepochopil.....poukázal som na to, že Ty si jej odporučil pri potulkách nájdený roj usadiť na medzistienky. Jedná sa o roj neznámeno pôvoidu, ktoré sa majú likvidovať - kôli možnej nákaze....jednoducho je to v zákone...
legolas
11.04.11,18:14
Asi si ma nepochopil.....poukázal som na to, že Ty si jej odporučil pri potulkách nájdený roj usadiť na medzistienky. Jedná sa o roj neznámeno pôvoidu, ktoré sa majú likvidovať - kôli možnej nákaze....jednoducho je to v zákone...

:)zákony sú na to, aby sa porušovali nie?;) apropo, ešte nikdy tak nebolo, aby bolo zlé:)
milan_k
11.04.11,18:43
:)zákony sú na to, aby sa porušovali nie?;) apropo, ešte nikdy tak nebolo, aby bolo zlé:)
Je to Tvoj názor.....aj tak sa dá :( ako sám včeláriš je Tvoja vec...
Ale radiť niekomu chytať cudzie roje je....nezodpovedné....je to privysoké riziko - keď sa pozrieme na možné následky...ale to isto vieš, keď si skúsený včelár....
Nestojí to za 20 EUR - za toľko sa dajú cca v máji/júni kúpiť odložence (s dokladom o zdravotnom stave)
vcela12
12.04.11,05:25
keď už sme pri tom, moji milí (rozhádaní:---) včelári, keď chcem kúpiť včely, kde a ako ich kúpiť? Dajme tomu, že chcem včely neagresívne, kľudné (nech nosia aj menej medu, ale hlavne že nebudú príliš agresívne), dá sa aj takto?
Alebo je to v skutočnosti jedno, od koho včely kúpim?
Od najbližšieho včelára?

Poraďte, proisím
legolas
12.04.11,06:59
keď už sme pri tom, moji milí (rozhádaní:---) včelári, keď chcem kúpiť včely, kde a ako ich kúpiť? Dajme tomu, že chcem včely neagresívne, kľudné (nech nosia aj menej medu, ale hlavne že nebudú príliš agresívne), dá sa aj takto?
Alebo je to v skutočnosti jedno, od koho včely kúpim?
Od najbližšieho včelára?

Poraďte, proisím
..príjemný deň, tak si kúp včelstvo od takého včelára, ktorý chová aj matky na predaj a ten nech ti urobí odloženec.., ale aby tie matky umelé oplodňoval a nie také čo sa oplodnia v prírode, lebo je to potom o ničom...
milan_k
13.04.11,19:28
keď už sme pri tom, moji milí (rozhádaní:---) včelári, keď chcem kúpiť včely, kde a ako ich kúpiť? Dajme tomu, že chcem včely neagresívne, kľudné (nech nosia aj menej medu, ale hlavne že nebudú príliš agresívne), dá sa aj takto?
Alebo je to v skutočnosti jedno, od koho včely kúpim?
Od najbližšieho včelára?

Poraďte, proisím
To nie je hádanie, ale plodná diskusia...:)
Aké budú včely pri kúpe nemôžeš vedieť. Doporučujem Ti dať si inzerát napr. na vcely.sk - kde chodí veľa včelárov a isto dostaneš ponuky - len sa správne rozhodnúť. Najlepšie pri kúpe mať skúsenejšieho včelára. A samozrejmosťou je žiadať od predávajúceho doklad na presun včelstiev, ktorý vydá veterina.

Nezabudni sa potom registrovať ako vlastník včelstiev do registra v L. Hrádku....
Juraj Bindzár
03.06.11,18:43
Čo sa stane keď si kúpim jednu krabicu - ul zo včelami , dám do záhrady len na opelenie stromov a nebudem sa o to starať ?
legolas
03.06.11,18:58
..úľ nie je žiadna krabica, najradšej by som ťa strčil do toho úľa, aby si ty opeľoval stromy!!!!
Juraj Bindzár
03.06.11,19:16
Položil som otázku , ale odpoveď som nedostal iba ponuku na bývanie ale ja mám kde bývať ďakujem.
legolas
04.06.11,03:25
..aký požičaj, taký vráť.., porovnal si úľ pre včely s krabicou.., čo ešte chceš?????
Juraj Bindzár
04.06.11,07:58
Spýtam sa niekde inde ako vidím tak tu niekomu uleteli včely :-))
vcela12
04.06.11,10:52
nuž, ak sa o včely nikto nestará, znamená to pre ne istú smrť.:mad:
A to každého včelára nahnevá, nielen Legolas-a.
O včely sa treba starať, od r. 1985 je tu varroáza, atď atď.
Treba študovať.;)
milan_k
04.06.11,19:35
Položil som otázku , ale odpoveď som nedostal iba ponuku na bývanie ale ja mám kde bývať ďakujem.
Ak sa o ne nebudeš starať, tak to dopadne ako keď kravu uviažeš do maštale a nedáš žrať. :-(
Bohužiaľ bez starostlivosti vydržia len nejaký čas, potom uhynú...
Juraj Bindzár
05.06.11,05:53
Ak sa o ne nebudeš starať, tak to dopadne ako keď kravu uviažeš do maštale a nedáš žrať. :-(
Bohužiaľ bez starostlivosti vydržia len nejaký čas, potom uhynú...
Tak že keď si kúpim jeden ul zo včelami na jar. Keď je to nutné tak vyberať med , ale radšej by som im ho nechal keď sa z tým narobili . A cez zimu poriadne zatepliť ul aby nepomrzli tak by mali prežiť ?
milan_k
05.06.11,21:29
Tak že keď si kúpim jeden ul zo včelami na jar. Keď je to nutné tak vyberať med , ale radšej by som im ho nechal keď sa z tým narobili . A cez zimu poriadne zatepliť ul aby nepomrzli tak by mali prežiť ?
Pod pojmom "starostlivosť" sa nerozumie len zatepliť úľ.
Je tam podstatne viac vecí, ktoré sa dočítaš vo fóre na vcely.sk. Nedá sa to tu v kratke popísať, čo sa napríklad učí v odbore včelár na SOŠ BB.
Základ:
- aby bolo včelstvo silné (slabé ľahšie podľahne chorobám)
- aby sa Ti nevyrojilo v máji (ostal by prázdny úľ)
- liečiť len povolenými prípravkami a v povolenom termíne - po vytočení medu

Tvoja najmenšia starosť je utepľovať úľ. Včely je potrebné aby zimovali vzdušne a nie ich dusiť....VČelám viac prospieva studené zimovanie v suchu ako keď sú uteplené a vlhko - plesnivejú rámiky. Treba vhodný kompromis a vhodné prevedenie úľa.
Ak dáš konkrétny dotaz, konkrétne odpoviem.
vcela12
17.06.11,10:09
Mám na včelárov ďalšiu otázku:
Už som sa pre včely rozhodla, aj keď to chcem o rok-dva-tri odložiť.
Ale! V akom úli mám začať? Mne sa páči tento:

http://nasapravda.blogspot.com/

čo na to poviete vy včelári? Takýto úľ sa mi zdá najjednoduchší, zopár vecí s úľmi stále nechápem :o a tu je to tak pekne po lopate vysvetlené

Aký úľ máte vy a aký by ste mi odporučili?
A prečo práve taký?
milan_k
18.06.11,03:32
Je to Tvoje rozhodnutie, skús sa pozrieť do diskusie na vcely.sk

MOja otázka: V čom je uvedený úľ taký výnimočný?

Bližšie k prírode? Prečo je potom robený z OSB dosiek, kde sú lepidlá a z Drevotriesok? Nie je "prírodnejšie" čisté drevo???

Ak nechceš použiť medzistienky - to môžeš predssa v každom úli - nechať im len rámiky...

Akurát ak si spravíš problém kto Ti ho vyrobí (ak si to nevieš spraviť sama)...a ďalší typ úľa je na svete...:-)

Skús mi povedať jedno pozitívum? Okrem toho, že je to pekne popísané...

Pozri na:
http://www.n-vcelari.sk/view.php?cisloclanku=2011040003
legolas
19.06.11,05:51
[QUOTE=vcela12;1770499]Mám na včelárov ďalšiu otázku:
Už som sa pre včely rozhodla, aj keď to chcem o rok-dva-tri odložiť.
Ale! V akom úli mám začať? Mne sa páči tento:

http://nasapravda.blogspot.com/

čo na to poviete vy včelári? Takýto úľ sa mi zdá najjednoduchší, zopár vecí s úľmi stále nechápem :o a tu je to tak pekne po lopate vysvetlené

Aký úľ máte vy a aký by ste mi odporučili?
A prečo práve taký?[/QUOTE

...ahoj včela:), páči sa ti ten úľ však? ale to sa najsamprv nauč robiť so včelámi v bežných úľoch typu B10 / ja včelárim v B9/ a som s ním spokojný.., čo je na obrázkoch, ešte nemusí byť dobré.., a ak chceš mať paketovaný med, tak ti ho urobia včely aj v B10, stačí tam dať prázdne rámčeky, bude to dielo vytvorené včelami, ale pamätaj, že potom med nevytáčaš, ale celé dielo vyrežeš z rámčeka a ho predáš /musí byť všetko zaviečkované/ :):))))), najsamprv sa musíš veľa učiť:) ahoj:);)
deli.
03.10.11,09:16
Ja mám tiež záujem o včely. Uvažujem sa prihlásiť na štúdium včelárstva do Banskej Bystrici. Neviete náhodou, kde ešte sa dá včelárstvo študovať? Niekde blízko, v Čechách.
Tiež, kto tam už chodil, aký je dopravný prístup do tej Bystrice? Na mape to vyzerá dosť "od ruky", je tam aspoň nejaký autobus?
Dík za odpovede.
legolas
03.10.11,16:15
..len nevieme odkiaľ si... a tvoj vek:)
milan_k
03.10.11,18:13
Ja mám tiež záujem o včely. Uvažujem sa prihlásiť na štúdium včelárstva do Banskej Bystrici. Neviete náhodou, kde ešte sa dá včelárstvo študovať? Niekde blízko, v Čechách.
Tiež, kto tam už chodil, aký je dopravný prístup do tej Bystrice? Na mape to vyzerá dosť "od ruky", je tam aspoň nejaký autobus?
Dík za odpovede.
Dá sa študovať v ČR - Nasavrky. Tam je však externé štúdium 3-ročné. U nás (zatiaľ) 1-ročné.
Ja som tam chodil prvý ročník, jeden rok sa dá zvládnuť s dochádzaním (mal som cca 100km), chodil som autom - nevyhovujúce spojenie.
Pozri: http://www.imhd.zoznam.sk/bb/, alebo zavolaj informácie, mestská má zásktavku cca 200m od školy, cestou máš Billu, Lidl, nezahynieš od hladu.:-) V piatok večer sme si chodili sadnúť do dobrej reštiky, cca 300m, tam sa včelárilo :-) :-)
Pokiaľ viem, v SR je to jediná škola, neustále modernizujú strojové vybavenie, získaš veľa nových info.
Ak budeš mať nejaké konkrétne info, rád odpoviem :-)
milan_k
16.02.12,06:05
25-26.2. bude v Banskej Bystrici "Škola nadstavkového včelárenia".


Škola je vhodným štartom pre začínajúcich včelárov, pre tých, ktorí ešte len o tom uvažujú a nevedia sa rozhodnúť -Školenia pre začínajúcich včelárov. Po úspechu minuloročnej školy a zostave prednášok sme zabezpečili prednášky z rovnakých oblastí. Účastníci získajú základné vedomosti potrebné v začiatkoch včelárenia, prehľad o včelárení v zahraničí - Včelárstvo na Slovensku a vo svete. V časti Včelie produkty budú oboznámení o všetkých produktoch s podrobnejším popisom, zložením a využití tých, ktoré včelári najviac využívajú. Novo pridanou témou oproti minulým ročníkom je zaujímavá téma - Právne predpisy súvisiace so včelárstvom- ako umiestňovať včelstvá, práva a povinnosti včelára... Nové smery vo včelárstve - téma, kde sa preberie klasické , ale hlavne nadstavkové včelárenie a v téme Propagácia včelích produktov sa dozviete ako správne ponúknuť zákazníkom váš kvalitný produkt. Súčasťou je aj ukážka stolárskej dielne, medárne a jej moderného vybavenia.....
wabi
19.02.12,12:47
legolas, DAKUJEM, ze si sa ozval!
vcely planujem zacat chovat tak buduci rok, nie teraz.
V prvom rade mam otazky:
1. mozem vcely umiestnit na dvor svojho rodinneho domu, len tak? chcela by som ich dat tak cca 2 m od plota, ktory susedi s obrabanym polom druzstva a na pole orientovat aj vylety. Od hranic oboch susedov by pol úľ tak asi 10 m. Planujem len jeden úľ. Zatiaľ.
2. mam male deti 5 a 10 rokov. Tiez sa hraju na dvore. Co myslis, mam mat nejake obavy? mam radsej pockat, kym vyrastu? Aj susedia maju male deti...

Tak ma napadá, že ako dieťa som u deda schytal pekných pár žihadiel, nikoho však ani len nenapadlo, že by nemal chovať včaly...
Pokiaľ človek nie je alergický, zvykne si...
Naučí sa už od decka, že sa nemá k úlu príliš približovať a nerobiť agresívne pohyby. Ak sa to stane, vie aspoň že aj trochu bolesti patria k životu, nie len sladký medík...
milan_k
19.02.12,18:46
Nie nadarmo sa hovorí, že včeláriť "nie je med lízať " :-)
anto
05.06.12,07:12
Keby včely nepichali, každý by choval včely. Ale kedže pichajú, to je ich obranná reakcia na ochranu svojho sídla - úľa, tak je potrebné sa primerane obliecť, používať kuklu, prípadne rukavice. A ešte dôležitá rada - doporučujem každému, kto má strach pred pichnutím včelou nechať si urobiť u lekára desenzibilizáciu - lekár použije veľmi zriedený včelí jed na injekčné podanie do tela, pričom to urobí viackrát, a tým sa vytvoria protilátky proti včeliemu jedu a pichnutie včelou je potom už nie tak nepríjemné, dokonca niektorí vravia, že je to celkom znesiteľné a nebolí. Iba chvíľu po vpichu, pretože včelí jed má dve zložky, jedna ktorá účinkuje okamžite, a proti tej si organizmus nevytvára protilátky a druha dlhodobejšia, a proti tejto fáze účinku sa získava imunita.
vcela12
06.09.12,09:23
posúvam.
Waldes, máš už včielky?
a ostatní, kde ste?
milan_k
06.09.12,09:54
V sobotu je v B.Bystrici včelárska výstava s prednáškami. rád sa tam stretnem so včelármi - aj začínajúcimi..:-)
Terezia13
06.09.12,17:07
liečili ste už? aký bol spád klieštika? v okolí Zl. Moraviec je ho veľa viac ako minulé roky