verkaz
25.05.10,19:03
Ešte sa vrátim k tým balkónom. Zasklievanie a rôzne žalúzie sa robia bez akéhokoľvek súhlasu. Je však treba si uvedomiť aj skutočnosť, že v prípade rekonštrukcie balkónov, budú mať tieto iné rozmery a presklenie ani žalúzie nebudú pasovať.
xxxVilma
23.06.10,09:39
Byvame na bytovke a chceme aj s dalsim susedom uzatvorit, resp.presklit balkon-lodzia typ.Spravuje nas BD a sme vlastnici bytov. Potrebujeme suhlas ostatnych majitelov
bytov alebo nie, pretoze na BD mi povedala pracovnicka, ze netreba iba informovat oznamom,kedy sa budu prace prevadzat kvoli hluku.Vzhladom k tomu, ze mame jedneho
neprisposobileho majitela, rozmyslam, ze si dam podpisat suhlas od vacsiny majitelov.Sused vsak toto nechce riesit, len oznamom.
zk24
23.06.10,09:43
My sme sa na uplne prvej schodzi vlastnikov bytov dohodli a odhlasovali si, ze sa smu zasklit balkony iba bytov na prvom poschodi a ze klimatizacie musia byt na balkonoch na zemi, a satelity nie su povolene.

Odvtedy presli tri roky a ludia si robia co chcu, napriek tomu ze sa to dohodlo a je o tom zapis... Nikto si od nas dodatocne povolenie nepytal, neinformoval nas... Krasna bytovka sa postupne meni na osumtelu kralikaren.

Neviem ci by sme mali dodatocne pravo kazat im to zburat. To asi nie...

Nevies ci to nemate v nejakej zapisnici z niektorej schodze vlastnikov bytov? Ako postupovat...
Halli
23.06.10,09:49
My sme sa na uplne prvej schodzi vlastnikov bytov dohodli a odhlasovali si, ze sa smu zasklit balkony iba bytov na prvom poschodi a ze klimatizacie musia byt na balkonoch na zemi, a satelity nie su povolene.

Odvtedy presli tri roky a ludia si robia co chcu, napriek tomu ze sa to dohodlo a je o tom zapis... Nikto si od nas dodatocne povolenie nepytal, neinformoval nas... Krasna bytovka sa postupne meni na osumtelu kralikaren.

Neviem ci by sme mali dodatocne pravo kazat im to zburat. To asi nie...

Nevies ci to nemate v nejakej zapisnici z niektorej schodze vlastnikov bytov? Ako postupovat...

Kde niet rozumu u ľudí, nepomôže žiadne odsúhlasenie ani naničdohody...:(
Llívia
23.06.10,10:39
Byvame na bytovke a chceme aj s dalsim susedom uzatvorit, resp.presklit balkon-lodzia typ.Spravuje nas BD a sme vlastnici bytov. Potrebujeme suhlas ostatnych majitelov
bytov alebo nie, pretoze na BD mi povedala pracovnicka, ze netreba iba informovat oznamom,kedy sa budu prace prevadzat kvoli hluku.Vzhladom k tomu, ze mame jedneho
neprisposobileho majitela, rozmyslam, ze si dam podpisat suhlas od vacsiny majitelov.Sused vsak toto nechce riesit, len oznamom.

V zákone o vlastníctve bytov § 11 ods. 4): "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté." Pri zasklení balkónov dôjde k zmene vzhľadu budovy, takže na to by už mal byť aj súhlas stavebného úradu (prednedávnom sme to v jednej téme "rozoberali).
Llívia
23.06.10,10:41
My sme sa na uplne prvej schodzi vlastnikov bytov dohodli a odhlasovali si, ze sa smu zasklit balkony iba bytov na prvom poschodi a ze klimatizacie musia byt na balkonoch na zemi, a satelity nie su povolene.
Pochopím to zasklenie a klimatizácie, ale satelity? Nie je to trochu prehnané?
Halli
23.06.10,11:49
Byvame na bytovke a chceme aj s dalsim susedom uzatvorit, resp.presklit balkon-lodzia typ.Spravuje nas BD a sme vlastnici bytov. Potrebujeme suhlas ostatnych majitelov
bytov alebo nie, pretoze na BD mi povedala pracovnicka, ze netreba iba informovat oznamom,kedy sa budu prace prevadzat kvoli hluku.Vzhladom k tomu, ze mame jedneho
neprisposobileho majitela, rozmyslam, ze si dam podpisat suhlas od vacsiny majitelov.Sused vsak toto nechce riesit, len oznamom.

Lívia to citovala správne, avšak ak aj to spravíš inak...tak ako mnohí iní, bez súhlasov, bez oznámení, zrejme ti ho zbúrať nikto nepríde. Zasklenie je dobrá vec, sama sa na to chystám, budem to robiť ale na zadnej strane domu a budem sa snažiť prispôsobiť väčšine tých, čo už to majú. Na prednej strane -od komunikácie to u nás našťastie má len jeden v hornom rohu...ale sotva zabráni niekto tomu, ak sa to zvrhne a vlastníci si budú robiť ako väčšinou "po svojom" :(...na vedľajších panelákoch je to už halabala z každej strany :rolleyes:
felix1
23.06.10,13:41
Od Skalice po Svidnik tu mam pre niekoho inspiraciu pre ineho varovanie ( vid foto). Individualne kurenie a prestavba logie je na nich riesene s ,,nadhladom,,. Najhorsie je ze nevkusneho suseda mozete mat aj ak byvate v rodinnom dome, jediny rozdiel je v tom ze pravdepodobnost v bytovke sa zvysuje poctom vlastnikov :) Skuste im fotky to vytlacit a prilepit na vchod s prosbou o zamyslenie sa kam smerujeme. ( fotky su nastastie zatial len z balkanu aj ked som uz nieco podobne videl na vychode Slovenska ). Este otazka na zamylenie - ak su tieto casti domu spolocnym vlastnictvom nejedna sa pri takomto zasahu o poskodzovanie vlastnictva ost. vlastnikov ???
Suhlasil by som bez vyhrad so zasklenim logie cistym sklom ( pred par rokmi sa to volalo FINSKY system), a ak je dom proti satelit. antenam umoznil by som jednu antenu so snimacmi pre 4-5 satelitov na streche domu + rozvod v dome pre zaujemcov o tento signal, klima jednoznacne pod urovan zabradlia balkonu. ( asi to zostane len zelanie )
Halli
23.06.10,15:59
To si fakt priložil obludy :D, ale ide to aj takto a hlavne, keď je to rovnaké, našťastie táto varianta je v našom okolí najpoužívanejšia ;)...potom ešte finske systémy ako píšeš, ale to je cena oveľa vyššia, takže prevláda to, čo som odfotila.
Llívia
23.06.10,16:23
Este otazka na zamylenie - ak su tieto casti domu spolocnym vlastnictvom nejedna sa pri takomto zasahu o poskodzovanie vlastnictva ost. vlastnikov ???
Suhlasil by som bez vyhrad so zasklenim logie cistym sklom ( pred par rokmi sa to volalo FINSKY system), a ak je dom proti satelit. antenam umoznil by som jednu antenu so snimacmi pre 4-5 satelitov na streche domu + rozvod v dome pre zaujemcov o tento signal, klima jednoznacne pod urovan zabradlia balkonu. ( asi to zostane len zelanie )

Balkóny, lodžie nie sú spoločnými časťami, ale patria k jednotlivým bytom (aspoň u nás to tak bolo uvedené v kúpno-predajnej zmluve od bytového družstva), takže vlastníctvo ostatných nikto nepoškodzuje (tie diery na ukotvenie navŕtané v stene nepovažujem za poškodzovanie).
A čo sa týka satelitu - 1. ako satelit mení vzhľad domu? 2. Predsa mi nikto nebude predpisovať, odkiaľ a ako mám mať signál na telku. 3. Čo ak všetkým bude vyhovovať miestna káblovka a nikto iný nebude chcieť využívať to, čo si popísal? 4. Ak satelit mení vzhľad domu, tak to potom aj kvety - tak si ich láskavo odstráňte, aj stoličky a stolíky a všetok bordel, čo skladujete na balkóne. Ďakujem za pochopenie.:D;) PS: Nezabudnite si odstrániť aj sieťky na hmyz z okien a balkónových dverí - tiež tam pôvodne neboli, súhlas od vlastníkov na takúto zmenu vzhľadu domu nemáte a určite nemáte súhlas ani od stavebného úradu. Druhýkrát ďakujem za pochopenie. :D;)
Llívia
23.06.10,16:24
To si fakt priložil obludy :D, ale ide to aj takto a hlavne, keď je to rovnaké, našťastie táto varianta je v našom okolí najpoužívanejšia ;)...potom ešte finske systémy ako píšeš, ale to je cena oveľa vyššia, takže prevláda to, čo som odfotila.

Ten obrázok je celkom pekné riešenie, ak to fakt budú takto realizovať všetci. Nevidím na ňom, či tam majú žalúzie alebo nie, lebo keď v lete bude svietiť cez to sklo slnko, tak tam bude ako v pekle (mám balkón na južnú stranu, takže viem, o čom hovorím, keď praží, radšej ani neodostieram žalúzie).

(U nás si tiež niektorí vlastníci "zasklili" balkón - no, to sú také "žalúzie", sklo tam nemajú, a je to blé blé :mad: Samozrejme, že sa nikoho nepýtali. Zaskliť by sme chceli tiež, ale ak by sme sa im mali prispôsobiť, tak to radšej žiadne zasklenie nechcem.)

Ešte k tomuto zo zákona o vlastníctve bytov: "by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva" - kto dá ten súhlas - predseda ako osoba oprávnená konať za SVB?
Halli
23.06.10,16:49
Ešte k tomuto zo zákona o vlastníctve bytov: "by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva" - kto dá ten súhlas - predseda ako osoba oprávnená konať za SVB?


To by som chcela vidieť toho predsedu, čo by sa pasoval za vydavateľa súhlasu :D:D...Ak by mal dovtedy podporu, po zamietnutí by bol okamžite "na odstrel" :D
Čo sa týka súhlasu na zhromaždení...to si tiež neviem predstaviť ako by niekto hlasoval o tom , či si zasklím, alebo nezasklím balkón...hlavne ak som na prízemí, všetci mi zmetajú bordel zhora, deti pod balkonom vreštia, práši sa mi do izby, atď.atď...toto sú dôvody, pre ktoré si aj ja v blízkej dobe chcem zaskliť balkón. Súhlas som si už dala :D:D
tak ako všetci ostatní. Našťastie to máme všetci zo strany, kde to vzhľadu nevadí.
...bude na zadnej časti paneláku, vpredu sa snažíme zachovať pôvodný vzhľad, zatiaľ sa to darí...vzadu- tam už nieje žiadna komunikácia, len stromy a garáže.... a hlavne to urobím tak ako to má väčšina, čiže s citom pre zachovanie vzhľadu domu ;)
zk24
24.06.10,11:37
Pochopím to zasklenie a klimatizácie, ale satelity? Nie je to trochu prehnané?

Ved to potom vyzera ako prevadzka NASA... hlavne ked je mnozstvo dostupnych inych rieseni... nie vsetko je o peniazoch. Ked potom clovek chce predat byt, znizuje to celkovu cenu bytu ked ta bytovka takto vyzera z vonku.

59936

to len pre obraz ... /foto z netu/
Llívia
24.06.10,11:48
mimotemy
Ved to potom vyzera ako prevadzka NASA... hlavne ked je mnozstvo dostupnych inych rieseni... nie vsetko je o peniazoch. Ked potom clovek chce predat byt, znizuje to celkovu cenu bytu ked ta bytovka takto vyzera z vonku.

59936

to len pre obraz ... /foto z netu/

Skús vymenovať niečo z množstva dostupných iných riešení.
Aj tak si myslím, že montáž satelitu 1. nie je taký zásah, ktorý by menil vzhľad domu, 2. by mal niekto obmedzovať, napr. aj zmluvou o SVB (koniec koncov, keď sa vlastník rozhodne zmluvu porušiť, čo mu kto môže?!).
najag
24.06.10,13:02
Ono by to chcelo si pozriet aj na vztah stavebneho zakona a zasklenie balkona....a hned bude jasnejsie.....
Halli
24.06.10,15:27
Ono by to chcelo si pozriet aj na vztah stavebneho zakona a zasklenie balkona....a hned bude jasnejsie.....

Žiaľ, zákon je jedno a jeho dodržiavanie a kontrola je druhé...keby sa stavebné úrady zobudili už pred 5 timi rokmi, bolo by neskoro na to, čo sa spustilo.:o
Zitulda
24.06.10,18:58
V zákone o vlastníctve bytov § 11 ods. 4): "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté." Pri zasklení balkónov dôjde k zmene vzhľadu budovy, takže na to by už mal byť aj súhlas stavebného úradu (prednedávnom sme to v jednej téme "rozoberali).

Ano Líivia, to je v zákone písané ale bohužiaľ, mnohí vlastníci, či nájomníci žiadny zákon nerešpektujú a ako písala slávica, sú to nanič-dohody. Každý si robí čo chce kde chce a nič si z toho nerobí, lebo aj keby spôsobil inému škodu na jeho vlastníctve svojim konaním, nik mu nič nedá zaplatiť, čiže nič sa nedeje.:).A dokonca neohlásia zmeny nielen správcovi, či stav. úradu (a z vysoka kašlú na to, aby ešte o tom niekto zo susedov rozhodol, čo môžu robť a čo nie. A pri zaskleniach balkónov povedia, ale ja také nechcem, alebo ja na také nemám peniaze a je po dohode, aj keby to predtým bolo uznesením odsúhlasené:rolleyes:
Zitulda
24.06.10,19:14
[QUOTE=zk24;1437876]

59936

Nemalo by to byť len o peniazoch, ale nevieš? " Peníze vládnou světu a kto je má ...ten jede "
A to je potom radosť... ak je taký satelit na 10 poschodí, denne si naň sadne množstvo holubov, urobia si potrebu:) a ľudia až po 4.poschodie majú na hrubo ušpinené nové parapety okien, ťažko sa to čistí a majiteľ satelitu ich pošle do teplých krajín. ani prosby, listy hrozby...nič nezmohli, lebo tam sa točia peniaze. No a majitelia bytov od 7 po 4. poschodie,tým nič neostáva iba každý deň pre ochranu parapeto ich obkladajú hrubým alobalom na vlastné náklady.
zk24
24.06.10,19:40
Nemalo by to byť len o peniazoch, ale nevieš? " Peníze vládnou světu a kto je má ...ten jede "
A to je potom radosť... ak je taký satelit na 10 poschodí, denne si naň sadne množstvo holubov, urobia si potrebu:) a ľudia až po 4.poschodie majú na hrubo ušpinené nové parapety okien, ťažko sa to čistí a majiteľ satelitu ich pošle do teplých krajín. ani prosby, listy hrozby...nič nezmohli, lebo tam sa točia peniaze. No a majitelia bytov od 7 po 4. poschodie,tým nič neostáva iba každý deň pre ochranu parapeto ich obkladajú hrubým alobalom na vlastné náklady.

no nas sused to namontoval tak, ze to je viac pri mojom okne ako jeho, a vzdymam chut zavesit nan mokre uteraky na vyschnutie... kuknem von
oknom a vidim jeho satelit :D

Ja som tym vsetkym len chcela povedat ze napriek tomu ze mame dohodu medzi vlastnikmi bytov, odhlasovane, aj tak to vsetci porusuju a nijake povolenia si nepytaju.
Halli
24.06.10,19:49
[QUOTE=zk24;1437876]

59936

Nemalo by to byť len o peniazoch, ale nevieš? " Peníze vládnou světu a kto je má ...ten jede "
A to je potom radosť... ak je taký satelit na 10 poschodí, denne si naň sadne množstvo holubov, urobia si potrebu:) a ľudia až po 4.poschodie majú na hrubo ušpinené nové parapety okien, ťažko sa to čistí a majiteľ satelitu ich pošle do teplých krajín. ani prosby, listy hrozby...nič nezmohli, lebo tam sa točia peniaze. No a majitelia bytov od 7 po 4. poschodie,tým nič neostáva iba každý deň pre ochranu parapeto ich obkladajú hrubým alobalom na vlastné náklady.

Vidíš Zitka, tak s týmto našťastie problém nemám, máme natiahnutý do domu optický kábel /len pár mesiacov /a postupne sa pomaly prihlaujú...doposiaľ bola analogová telka a tak satelit na mojom dome nenájdeš.
Zitulda
24.06.10,21:24
[QUOTE=Zitulda;1438302]

Vidíš Zitka, tak s týmto našťastie problém nemám, máme natiahnutý do domu optický kábel /len pár mesiacov /a postupne sa pomaly prihlaujú...doposiaľ bola analogová telka a tak satelit na mojom dome nenájdeš.
Slávka veď aj my máme natiahnuté prívody optických káblov a dokonca teraz nám privádzajú dáble zo spoločnej Tv antény (za to platíme SBD mesačne cca 5,-€. Každý si môže od nich ov bjedanť čo chce. Ale v tom prípade o čom som písala,je to pán podnikaľ a má manželku poľku a z toho dôvodu ten satelit vraj jea bude, aj keď signál na nových prívodných kábloch nebude analógová, lebo sa uvažuje už s tým teraz pri zateplení.(prívodné káble sú vedené pod zateplením, do každého bytu a tak sa už nám nestane, že niekto si na vyššom podlaží niečo pobabre a ostatní pod ním na tej stupačke nebudú mať signál, alebo ak bude, bude zlý.
linner
24.06.10,23:39
Ešte sa vrátim k tým balkónom. Zasklievanie a rôzne žalúzie sa robia bez akéhokoľvek súhlasu. Je však treba si uvedomiť aj skutočnosť, že v prípade rekonštrukcie balkónov, budú mať tieto iné rozmery a presklenie ani žalúzie nebudú pasovať.
Čo vlastne máme rozumieť pod rekonštrukciou balkónov? A prečo by kvôli tomu museli mať iné rozmery?
U nás a po okolí som videl niečo robiť s balkónmi iba pri zatepľovaní, no obvykle sa im iba dal nový náter a presklenie alebo opláštenie, no rozmery, ani nič iné sa nemenili...
Llívia
25.06.10,04:44
no nas sused to namontoval tak, ze to je viac pri mojom okne ako jeho, a vzdymam chut zavesit nan mokre uteraky na vyschnutie... kuknem von
oknom a vidim jeho satelit :D

Ja som tym vsetkym len chcela povedat ze napriek tomu ze mame dohodu medzi vlastnikmi bytov, odhlasovane, aj tak to vsetci porusuju a nijake povolenia si nepytaju.

U nás si tiež niektorí vlastníci bez súhlasu ostatných a bez súhlasu stavebného úradu "zasklili" balkón, zmenšili jedno okno alebo z jednokrídlového okna spravili dvojkrídlové a to nehovorím o farbách okien, ktoré taktiež nedodržali a čo s tým môžeme robiť? Keď nás budú moc štvať, jedine osladiť im to podnetom na stavebný úrad :D Ale keďže stavebným úradom je obec a starosta chce byť s každým zadobre..., tak čo? To je ako boj s veternými mlynmi.
Ešte je jedna možnosť - ignorovať to, ak tieto "zásahy" skutočne sú len hnusné, ale nič a nikoho nepoškodzujú, veď napr. holub si sadne aj na zábradlie na 11. poschodí :D
verkaz
25.06.10,18:30
Niektoré bytovky majú balkóny v dezolátnom stave a niektoré spadajú pod systémové poruchy, na ktoré je možnosť získať dotáciu od štátu až do výšky 80% nákladov. U nás v bytovke sme si už dali urobiť projekt a podľa prác, ktoré je potrebné na rekonštrukcii balkónov previsť, zmení sa o nejaký ten cm rozmer balkóna.Z tohto dôvodu projektant neodporúčal robiť pred rekonštrukciou ich presklenie.