zuzanalackova
23.06.10,11:44
Dobrý deň potrebovala by som poradit. tomto momente som dostala 2 pracovne pouky na TPP ktore ma velmi zaujali. Viem ze by som zvladla obe aj naraz kedze obe maju volnu pracovnu dobu. obe su priblizne rovnako ohodnotene. jedna z nich by sa mala zacat 1.8 a druha 1.9. Chcela by som sa preto poradit ako to urot po pravnej stranke aby som mohla mat obidve? A co by to pre mna znamenalo? Zistila som totiž ze TPP moze byt len jedna a druha by mohla byt maximalne na dohodu. Ako je to potom z odvodmi. A musim si kvoli druhej zalozit zivnost ?
Ďakujem

Zuzana
Tweety
23.06.10,09:47
Dobrý deň potrebovala by som poradit. tomto momente som dostala 2 pracovne pouky na TPP ktore ma velmi zaujali. Viem ze by som zvladla obe aj naraz kedze obe maju volnu pracovnu dobu. obe su priblizne rovnako ohodnotene. jedna z nich by sa mala zacat 1.8 a druha 1.9. Chcela by som sa preto poradit ako to urot po pravnej stranke aby som mohla mat obidve? A co by to pre mna znamenalo? Zistila som totiž ze TPP moze byt len jedna a druha by mohla byt maximalne na dohodu. Ako je to potom z odvodmi. A musim si kvoli druhej zalozit zivnost ?
Ďakujem

Zuzana
Môžeš mať dve PZ súbežne. Ale ak zamestnáv. druhú ponúka len na dohodu, môže byť, Ty z nej odvody nebudeš platiť žiadne.
zk24
23.06.10,09:52
"Práca popri zamestnaní

Zákonník práce v zásade nerobí rozdiel medzi jedným (tzv. hlavným) a druhým (vedľajším) zamestnaním. Každý pracovný pomer považuje za osobitný, samostatný. To znamená, že z druhého pracovného pomeru vyplývajú rovnaké práva a povinnosti ako z toho prvého, či už ide o dĺžku pracovného času, dovolenky, minimálnu mzdu, mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas."

A snad je toto este aktualne: http://www.porada.sk/t33616-subeh-2-zamestnani-a-maximalny-vz.html
veronikasad
23.06.10,10:03
Dobrý deň potrebovala by som poradit. tomto momente som dostala 2 pracovne pouky na TPP ktore ma velmi zaujali. Viem ze by som zvladla obe aj naraz kedze obe maju volnu pracovnu dobu. obe su priblizne rovnako ohodnotene. jedna z nich by sa mala zacat 1.8 a druha 1.9. Chcela by som sa preto poradit ako to urot po pravnej stranke aby som mohla mat obidve? A co by to pre mna znamenalo? Zistila som totiž ze TPP moze byt len jedna a druha by mohla byt maximalne na dohodu. Ako je to potom z odvodmi. A musim si kvoli druhej zalozit zivnost ?
Ďakujem

Zuzana
Obe pracovné ponuky sú rovnakého zamerania ? Môže sa totiž stať, že zamestnávatel ti zakotví do prac. zmluvy zákaz práce (aj na živnosť) rovnakého druhu akú budeš vykonávať u neho.
Llívia
23.06.10,10:28
Obe pracovné ponuky sú rovnakého zamerania ? Môže sa totiž stať, že zamestnávatel ti zakotví do prac. zmluvy zákaz práce (aj na živnosť) rovnakého druhu akú budeš vykonávať u neho.

Zamestnávateľ nemôže dať zamestnancovi zákaz vykonávať rovnakú prácu, akú vykonáva u neho. Platí tam zákaz konkurencie, t.j. že zamestnanec bez písomného súhlasu zamestnávateľa nemôže vykonávať rovnakú prácu, akú má zamestnávateľ vo svojej činnosti (zapísanú v OR, ŽL), napr. pracujem ako účtovníčka, môj zamestnávateľ mi nemôže zakázať vykonávať účtovníctvo pre inú firmu, lebo vedenie účtovníctva nemá vo svojej činnosti zapísanej v obchodnom registri. Ak by však túto činnosť v OR mal zapísanú, musela by som mať na vedenie účtovníctva pre iného zamestnávateľa, príp. na živnosť, od môjho terajšieho zamestnávateľa písomný súhlas, ktorý by mohol kedykoľvek odvolať, príp. by mi ho nemusel vôbec dať. Taktiež nie je možné zakázať vykonávať zamestnancovi rovnakú činnosť, akú vykonáva zamestnávateľa, po skončení pracovného pomeru (niekoľkokrát som sa stretla s týmto zákazom zakotveným v pracovných zmluvách, ale nikde v Zákonníku práce takéto ustanovenie nemá oporu).