Martin Mocko
23.06.10,12:16
Slovenský platiteľ fakturuje službu (spadajúcej do §15 ods.1) českej PO, ktorá je zároveň registrovaná ako platiteľ DPH v SR (má pridelené slovenské IČ DPH). Trošku som sa do toho zamotal a iba pre moje utvrdenie:
V tomto stave je jedno, či má slovenské IČ DPH alebo nie. Faktúra bude vystavená bez DPH?
IvoM
23.06.10,12:25
Podľa mňa bez DPH je to len v prípade že je na faktúre pre ČR firmu české IČ-DPH, ak je uvedené slovenské IČ-DPH tak je to služba s DPH /teda ak je to služba §15.1/
Martin Mocko
23.06.10,12:29
Podľa mňa bez DPH je to len v prípade že je na faktúre pre ČR firmu české IČ-DPH, ak je uvedené slovenské IČ-DPH tak je to služba s DPH /teda ak je to služba §15.1/

Hm..práve toto ma celé trošku zamotáva. Firma nemá v SR ani prevádzku ani nič podobné. Sídlo je v ČR. Je možné vychádzať zo skutočnosti, že má pridelené slovenské IČ DPH..a to značí prevádzku v SR? Naozaj zaujímavý prípad...
IvoM
23.06.10,12:38
Ja si skôr neviem predstaviť že by SK firma dala potom do súhrnného výkazu firmu pod SK IČ-DPH a ČR firma by potom musela robiť samozdanenie v SK?
Martin Mocko
23.06.10,12:41
Ja si skôr neviem predstaviť že by SK firma dala potom do súhrnného výkazu firmu pod SK IČ-DPH a ČR firma by potom musela robiť samozdanenie v SK?

To je druhá otázka, ktorá by nasledovala v prípade, že tu niekto napíše "bez DPH" :rolleyes:

Inak prelistoval som zákon o DPH spredu..zozadu..ale nenašiel som nič, čoho by som sa mohol chytiť. Iba §15/1... Alebo že by DRSR považovalo slovenské IČ DPH za prevádzkareň.
Martin Mocko
24.06.10,04:50
Ak by náhodou niekto mal podobný problém, tu je odpoveď od metodičky DRSR:

Česká firma si nemôže túto službu objednávať pod slovenským IČ DPH, pokiaľ tu nemá stálu prevádzkareň a za podmienky, že je usadená v ČR. Vzhľadom k tomu, že ide o dodanie služieb, ktorých miesto sa posudzuje podľa § 15 ods. 1, malo by ísť o službu, ktorá sa zdaní v ČR a mal by sa podať SV. Treba teda českú spoločnosť donútiť, aby si tieto služby objednala pod IČ DPH štátu kde je usadená, ináč porušuje základný princíp čl. 44 smernice ES 2008/8. Ak napriek tejto skutočnosti odmietnu objednávku podať pod českým IČ DPH, potom sa zdaní táto služba slovenskou DPH ale v danom prípade musí česká strana počítať so samozdanením v ČR aj tak, nakoľko to ustanovuje český zákon o DPH v § 94 ods. 8 vo väzbe na § 108 ods. 1 písm. b/.