chemickad
23.06.10,17:18
Daroval som manzelke calu. Ked som ju kupoval bola velmi pekna no po dvoch dnoch polovica bez varovania zhnila a teraz trpnem ci to ta druha polovica prezije. Treba podotknut ze sme ju nepolievali a z pozorovania ci skusania ci potrebuje vodu nebol naznak ze by bola preliata. Vedel by niekto poradit co spravit ako ju zachranit?:mee:
zena
24.06.10,04:54
Ked po 2 dnoch zhnila musela byt prepolievana uz dlhsiu dobu...Ja by som urcite tu druhu polovicu vybrala z hliny, skontolovala hluzu ak by bola nahnita tak ostrym nozom (vydenzifikovany napr.alkoholom) treba zrezat hnilu cast, nechat zaschnut a poprasit uhlim, pripadne skoricou a zasadit do suchej zeminy. Polievat par tyzdnov iba do podmisky. Drzim palce :)
chemickad
24.06.10,05:04
dakujem. uzitocna rada. Zatial ju nechcem presadzat nakolko este kvitne, ale akonahle odkvitne tak vyskusam Tvoju rada. Mas skusenosti s pestovanim? vies poradit ako sa o nu starat ked odkvitne , aby zas potom zakvitla.
vdaka
zena
24.06.10,05:20
Myslis to dobre, len kym odkvitne moze byt neskoro...tieto hnilobne procesy idu rychlo...osobne by som necakala ( radsej pridem o kvet ako o celu rastlinu), ale presadenie by nemalo ublizit ani kvetu, zalezi v akom stadiu je ta hniloba...Skusenosti mam dost :) Je viac odrod...niektore sa sadia von do zeme na cele leto, na jesen sa vykope a bud v crepniku alebo len samotna hluza sa postavi na svetle chladne miesto, polieva sa uplne minimalne skoro vobec...a okolo marca ked ju prenesis do bytu, mala by zakvitnut...Teda potrebuje zimny odpocinok bez vody.
AnitaMartinska
24.06.10,05:45
Ja by som to urcite riesila reklamaciou.
zena
24.06.10,06:07
Aj to je riesenie samozrejme, este som nikdy nereklamovala rastlinku v kvetinarstve a veru neviem aky uspech by to malo, len si myslim zeby sa vyhovarali ze je to chybou zakaznika (co je logicky nemozne)...
AnitaMartinska
24.06.10,06:27
Ani ja som este nereklamovala rastlinku, ale odhnivanie po 2 dnoch, to nie je urcite chyba zakaznikova.
Keby tak po 2 tyzdnoch, to by sa este mohli vyhovarat.
VieraPopluharova
24.06.10,06:30
Ani ja som este nereklamovala rastlinku, ale odhnivanie po 2 dnoch, to nie je urcite chyba zakaznikova.
Keby tak po 2 tyzdnoch, to by sa este mohli vyhovarat.


Suhlasim s Anitou, do 2 dňoch nemôže rastlina odchniť chybou zákazníka, musela byť chorá už pri kúpe nesprávnou starostlivosťou a za pokus by stálo ju reklamovať, za predpokladu, že Ste ju ešte nevyhodili a dufam, že máte i blok od nej, no pokúsila by som sa to i bez bloku ak Vas poznaju.
zena
24.06.10,06:45
Suhlasim s Anitou, do 2 dňoch nemôže rastlina odchniť chybou zákazníka, musela byť chorá už pri kúpe nesprávnou starostlivosťou a za pokus by stálo ju reklamovať, za predpokladu, že Ste ju ešte nevyhodili a dufam, že máte i blok od nej, no pokúsila by som sa to i bez bloku ak Vas poznaju.
Presne tak, to je pre nas ako zakaznikov logicky nemozne,aby odhnivanie po 2 dnoch, ale v kazdom pripade by zaujimal priebeh takejto reklamacie..
chemickad
26.06.10,14:42
Dakujem vam vsetkym za rady. Skusila som ju vybrat z hliny a pozriet ako ste mi poradili a bolo to jasne. Hluza bola cela zhnita.
Manzel nenasiel blocek a nemal chut sa s nimi dotahovat takze isla rovno do kosa. Najhorsie na tom je ze sme z nej mali velku radost a ta skoncila po dvoch dnoch. Pre buducnost vieme ze krasny vzhlad este neznamena aj zdravu a peknu rastlinku pre radost.
andersenka
23.09.10,08:44
ja som si kalu objednala zo starklu - v kombinacii žltá+oranžová, žltá + ružová........a vyšli mi iba cibule žltej :(

ale aj tak kvitne vcelku....mám ju vonku, keď začnú mrazíky prenesiem ju celu aj s črepníkom dovnútra........
alebo poraďte čo s ňou?

linky na foto:
http://www.porada.sk/album.php?albumid=782&pictureid=13111
http://www.porada.sk/album.php?albumid=782&pictureid=13230
http://www.porada.sk/album.php?albumid=782&pictureid=13539
andersenka
08.10.10,17:30
jedna pani mi hovorila, že treba vybrať tú hľuzu kaly von zo zeminy. Ja som zas niekde čítala, že môže ostať v črepníku, keď sa prenesie dnu.......
meha
08.08.13,08:29
Ja som dopadla s kalou rovnako.Najhoršie je že som sa pýtala v kvetinárstve a tam mi bolo povedané,že odkvitá,po mojej otázke,že ona neschne,ale hnije,povedali,že je preliata a tak som sa snažila pomôcť si sama.Vybrala som ju z hliny,zhnité hľuzy vyhodila,zdravé posadila aj s listami a kvetmi ,ktoré na nej boli.Na dno kvetináča som dala guľôčky/teraz nepamätám ako sa volali ,ale myslím si ,že kerazit/dostať ich v kvetinárstve.Mne totiž raz jedna pani povedala,že niektoré kvety nechcú byť v črepníku priamo na hline ale potrebujú také "menšie dno" v kvetináči aby aj korene a hľuzy dýchali a mali pocit voľnosti ,no a čuduj sa svete,mám z 1 -ej črepníkovej kaly zrazu 4 a zatiaľ žijú.Držte im palce a ozaj radšej zachrániť rastlinu/hľuzu/ako kvet,ktorý do týždňa nebude a ani rastlina.Teraz rosím len listy a kvety a hlinu len tak postraším vodou,aby sa nepovedalo,teda nie klasickú zálievku.