olajvia
23.06.10,17:55
Dobry den, prosim surne o radu..

na DNP som sa prihlasila este v oktobri 2008, kedze som zistila tehotenstvo, zaroven som aj pracovala do 31.3.2009. Nastupovala som na MD 27.4.2009 a porodila som 30.5.2009. Vdaka DNP mi bola uznana dobra materska - uznali aj zo zamestnania aj z DNP...DNP som neprerusila, no od januara 2010 znizila na minimum t.j. teraz platim 14Eur mesacne. Sokovalo ma vsak zistenie pred par dnami, ze som opat tehotna /na rozdiel od prveho tehotenstva neplanovane/
..teraz neviem co z DNP.. ku gyn som objednana az 30teho, no podla mojich vypoctov som cca v 7 abo 8mom tyzdni. Je rozumnejsie neprerusovat DNP a pripadne ho len zvysit, alebo prerusit v jeden den a dalsim dnom sa prihlasit s maximalnym VZ?

Citala som v blogu p.Mihala, ze zmena v DNP prostrednictvom formulara je uznana az v 1.dni nasledujuceho mesiaca (zmena je účinná vždy až od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola zmena ohlásená.)a tiez, ze VZ v DNP je možné zmeniť až po 6 mesiacoch.- je to pravda? pretoze pri hladani na net stranke socialnej poistovne som takuto informaciu nenasla.

.. a tak teraz neviem ako si narychlo co najlepsie poradit.. Prosim, ktovie poradit?
saskia26
24.06.10,18:38
Ak si 7-8 týždeň tehotná, tak by si mohla urobiť odhlásenie zo súčasného DNP a na novej prihláške uviesť maximálny vymeriavací základ, tým pádom by si mala potom nárok na materské z tohto nového prihlásenia. Na materskú potom nastúpiť tak, aby toto poistenie trvalo najmenej 26 týždňov.
Odhlásenie môžeš urobiť aj v strede mesiaca alebo napr. 25.6. a od 26.6. uzatvoriť nové.
Ak ti trvá súčasne aj zamestnanie, tak si určí vymeriavací základ z rozdielu, pretože budeš mať nárok aj na materské zo zamestnania.

Nebudeš robiť zmenu DNP, ale nové prihlásenie, takže "zmeniť až po 6 mesiacoch" sa ťa netýka.
olajvia
28.06.10,13:50
... je pravda, ze ak by mi nastup na matersku vychadzal este v decembri tohto roka, tak materska - ak by som nic na DNP nemenila- by sa mi pocitala z minuleho roka - teda 2009- kedy som bola DNP z vyssieho VZ a neskor stale DNP pocas predchadzejucej materskej?
saskia26
28.06.10,14:02
Ak DNP trvá nepretržite, to znamená, že počas roka 2009 si nič nemenila, tak pri nástupe na materskú v decembri 2010 sa bude materská počítať z vymeriavacieho základu roku 2009.
olajvia
28.06.10,14:05
V januari 2010 som len zmenila na minimalny VZ, z ktoreho platim DNP
saskia26
28.06.10,14:07
Tak pri nástupe na materskú v decembri bude materská počítaná z toho vyššieho VZ, ktorý bol v roku 2009.
Príjemné tehuľkovanie!
olajvia
28.06.10,14:08
Dakujem velmi pekne :) uz som zas o nieco mudrejsia :)