monica2410
23.06.10,19:57
Ahojte,
vie mi niekto poradiť či som povinná v plnej výške uhradiť susesovi škodu ktorú spôsobila porucha na mojej práčke? Konkrétne poškodené maľovky a podlaha.... Po škodovej udalosti som susedom navrhla možnosť uhradiť spôsobenú škodu zo svojej poistky,ktorá zahŕňa aj škody spôsobené na susedných bytoch.Zaniesla som im tlačivo,ktoré bolo potrebné vyplniť pre moju poisťovňu.Susedia mi samozrejme vyplnené tlačivo nepriniesli a po dvoch týždňoch žiadajú odo mňa plnú náhradu škody v hotovosti a vyhrážajú sa mi súdom.Susedia byt poistený nemajú a nie sú údajne ochotní čakať kým to poisťovňa vyrieši.Som povinná v takomto prípade hradiť škodu ak susedia odmietajú možnosť vyriešiť to cez poistku???? Ďakujem za každú radu.
verkaz
23.06.10,19:10
Je to len vecou dohody. Súdom sa Ti môžu vyhrážať, veď Ty im chceš škodu nahradiť ale formou Tvojej poistky. Takže vlastne nemajú čo žalovať a zbytočne preťahujú termín plnenia poistnej udalosti.
mona091
23.06.10,19:18
ucel poisteni je presne na taketo situacie, to znamena, ak v rozsahu poistenia sposobis skodu, poistovna ju nahradi poskodenemu,

v opacnom pripade Ti je poistka na p..,

v prvom rade je v zaujme poskodeneho, aby spolupracoval (nahlasenie poistnej udalosti, obhliadka, likvidacia, plnenie),

ak sused nebude chciet nadalej riesit poskodenie v ramci poistnej udalosti, tak asi by som uz nemala co riesit, urcite by som mu nedala ziadnu nahradu len tak, vsetko by som riesila iba cez poistovnu
220870
23.06.10,19:34
Sused ak chce od vás uhradiť nejakú škodu najskôr musí dokázať že ste ju spôsobili vy .Z týmto účelom musí pustiť do svojho bytu niekoho kto to obhliadne a navrhne riešenie a zdokumentuje spôsobené škody.Ja na vašom mieste by som to tlačivo posla poštou doporučene aj s vysvetlením a upozornením na moju ochotu jeho požiadavku riešiť.Musí odpovedať do 15 dní.Ak neodpovie a dá vás k súdu tak máte v rukách argument s ktorým nič na súde nevyhrá.
Ice dive
23.06.10,19:39
Ahojte,
vie mi niekto poradiť či som povinná v plnej výške uhradiť susesovi škodu ktorú spôsobila porucha na mojej práčke? Konkrétne poškodené maľovky a podlaha.... Po škodovej udalosti som susedom navrhla možnosť uhradiť spôsobenú škodu zo svojej poistky,ktorá zahŕňa aj škody spôsobené na susedných bytoch.Zaniesla som im tlačivo,ktoré bolo potrebné vyplniť pre moju poisťovňu.Susedia mi samozrejme vyplnené tlačivo nepriniesli a po dvoch týždňoch žiadajú odo mňa plnú náhradu škody v hotovosti a vyhrážajú sa mi súdom.Susedia byt poistený nemajú a nie sú údajne ochotní čakať kým to poisťovňa vyrieši.Som povinná v takomto prípade hradiť škodu ak susedia odmietajú možnosť vyriešiť to cez poistku???? Ďakujem za každú radu.
Predpokladám, že sa jedná o poistenie zodpovednosti z držby nehnuteľnosti... odporúčam ti (čo si aj spravila) nahlásiť škodu poisťovni + nezaniesť im osobne ale poslať doporučene do vlastných rúk susedom oznámenie, že vtedy a vtedy si ich vytopila škodu hodláš riešiť prostredníctvom tvojej zodpovednostnej poistky - škoda je nahlásená v poisťovni xy pod číslom 123 a ako prílohu tam daj aj príslušné tlačivo - nech si susedia uplatnia svoj nárok na náhradu škody...
Potom ťa nemôžu poťahovať po súdoch, nakoľko je to len a len na nich ako si škodu vyriešia...
220870
23.06.10,19:51
Predpokladám, že sa jedná o poistenie zodpovednosti z držby nehnuteľnosti... odporúčam ti (čo si aj spravila) nahlásiť škodu poisťovni + nezaniesť im osobne ale poslať doporučene do vlastných rúk susedom oznámenie, že vtedy a vtedy si ich vytopila škodu hodláš riešiť prostredníctvom tvojej zodpovednostnej poistky - škoda je nahlásená v poisťovni xy pod číslom 123 a ako prílohu tam daj aj príslušné tlačivo - nech si susedia uplatnia svoj nárok na náhradu škody...
Potom ťa nemôžu poťahovať po súdoch, nakoľko je to len a len na nich ako si škodu vyriešia...
Susedia s jej poistkou nemajú nič spoločné.
lubko6394
24.06.10,05:03
Ja som čosi podobné spravil v Allianzi, telefonicky som oznámil vytopenie suseda a aj kontakt na neho. Všetko to stačilo telefonicky, dokonca bločky k mojej škode som skenoval a posielal mailom a na poisťovni som nebol. Takže ak si poistená, kašli na suseda, je to vec poisťovne, ked Ťa aj dá na súd, tak zase nastúpi poisťovňa a tá má dosť právnikov. Susedom rozhodne nedávaj ani cent. Výšku škody nech dokazujú poisťovni, tá má svojich likvidátorov, ktorí nezožerú nič z toho na čom by ťa susedia mohli napáliť.
najag
24.06.10,12:55
Poistenie uzatvarame preto, aby za nas poistovna uhradila skody, ktore sposobime tretim osobam na zaklade dohonutych podmienok v poistnej zmluve. Preto aj platime poistne. Oznamit poistovni sposobenu skodu s relevantnymi udajmi, ak nebudu spolupracovat s poistovnou, tak je to uz ich problem.
Ice dive
24.06.10,16:27
Susedia s jej poistkou nemajú nič spoločné.
no s jej poistkou nie, ale s uplatnením škody áno nakoľko im bola škoda spôsobená a susedia by ju mali preukázať poisťovni....
zamestnankyna
25.06.10,07:25
Ahojte,
vie mi niekto poradiť či som povinná v plnej výške uhradiť susesovi škodu ktorú spôsobila porucha na mojej práčke? Konkrétne poškodené maľovky a podlaha....

Predstav si, že podobnú škodu spôsobí susedova práčka Tebe a skús si teraz odpovedať na svoju otázku. Verím , že by si si kludne pýtala od neho tlačivo a začala vybavovať plnenie poistnej udalosti.
Rozdiel medzi skutočnou škodou a uhradenou by asi nemal znášať poškodený, alebo sa mýlim?
ivka70
25.06.10,07:48
Predstav si, že podobnú škodu spôsobí susedova práčka Tebe a skús si teraz odpovedať na svoju otázku. Verím , že by si si kludne pýtala od neho tlačivo a začala vybavovať plnenie poistnej udalosti.
Rozdiel medzi skutočnou škodou a uhradenou by asi nemal znášať poškodený, alebo sa mýlim?


O akom rozdiele hovoris, ked sudes si odmieta uplatnit skodu u jej poistovne?
O rozdiele mozu hovorit potom, ked bude vediet ake je jeho plnenie od poistovne.
lubko6394
25.06.10,12:45
O akom rozdiele hovoris, ked sudes si odmieta uplatnit skodu u jej poistovne?
O rozdiele mozu hovorit potom, ked bude vediet ake je jeho plnenie od poistovne.

Aký rozdiel ? Čo to tu meliete ? Susedovi poisťovňa zaplatí škodu podľa hodnoty zničených vecí. A teda ak poisťovňa zaplatí 500 Eur tak hodnota ( a za toto zodpovedá poisťovňa a nie poistený ) bola určená s ohľadom na vek a opotrebenie. To, že sused bude potrebovať 800 Eur je vec druhá, pretože tých 300 je vlastne opotrebenie alebo amortizácia.
Laco-monter
25.06.10,13:01
Za 16 rokov som bol vytopený 2x , odškodnený som bol tak, že mi sused od ktorého tá voda pretiekla , priniesol 5 kg Primalexu.

Naposledy to bolo pred 12 rokmi tuším (?)

Odvtedy som byt komplexne zrekonštruoval ,/nie kvoli vytopeniu/

keby sa mi také dačo stalo teraz tak neviem ako by som postupoval.
Laco-monter
25.06.10,13:04
Samozrejme, že ten koho vytopilo mal na stenách originály od Picassa , Rembrandta,
ručne tkané perzské koberce
obklady a podlahy min. z teakoveho dreva či originál mahagónu. :eek:

Aj poisťovne vedia o tom akí su Slováci poniektorí charakterní .:(
mona091
25.06.10,13:08
Za 16 rokov som bol vytopený 2x , odškodnený som bol tak, že mi sused od ktorého tá voda pretiekla , priniesol 5 kg Primalexu.

Naposledy to bolo pred 12 rokmi tuším (?)

Odvtedy som byt komplexne zrekonštruoval ,/nie kvoli vytopeniu/

keby sa mi také dačo stalo teraz tak neviem ako by som postupoval.

je to podobne, ako so zakonnym poistenim motorovych vozidiel, ak nebudes mat poistku, a nedajboze nahodou vytopis 9 poschodi pod sebou (staci aj jedno), vsetku skodu znasas TY, ak si poisteny, tak positovna nahradi poskodenym skodu,

samozrejme, vyska odskodnenia poistovne je uplne ina tema, aj pri bytoch, aj pri autach uz bolo par pripadov, kedy rozdiel bol , vraj uspesne, vymahany od vinnika prostrednictvom sudu

a este pohlad z opacnej strany, ak vytopia Teba, a oni nemaju poistenie, ale Ty mas, tak nahradu budes mat z tvojho poistenia, a poistovna bude vymahat svoje od nepoisteneho vinnika
aktevi2986
13.10.14,04:46
U svokry bývam štyri roky,za ktoré nás vytopily šesť krát,byt poistený nemá ten strop sa nám pri milovaní lupe lebo stále nás vytopily začiatkom zimi a ťažko to schne toho roku už druhý krát a ešte sa suseda príde pozrieť ako tečie zo stropu a povie to mi nie naročky čo robiť?
Žabinka
13.10.14,05:40
aktevi2986 (Dnes 07:46) U svokry bývam štyri roky,za ktoré nás vytopily šesť krát,byt poistený nemá ten strop sa nám pri milovaní lupe lebo stále nás vytopily začiatkom zimi a ťažko to schne toho roku už druhý krát a ešte sa suseda príde pozrieť ako tečie zo stropu a povie to mi nie naročky čo robiť?

na čo vlastne reaguješ?? táto téma je štyri roky stará.. tvoj komentár sa nedá čítať, bez čiarok je to jeden nezroumiteľný celok.. a o gramatike ani nehovorím..
že pri milovaní sa vám lúpe strop..:D.. milé..
skús si založiť vlastnú otázku, a oprav si aspoň trošku chyby..
jslancik
13.10.14,06:10
1. dotiahnuť skrutky na posteli
2. odtiahnuť posteľ od steny
3. postaviť nad posteľ baldachýn
4. na susedu tlačiť, nech to príde po každom vytopení vystierkovať, vymaľovať. Tvárenie sa, že o nič nejde, vám očividne situáciu nerieši.
5. nájsť si vlastné bývanie