Inga6
23.06.10,23:56
Mili poradaci,

dufam, ze mi niekto z vas bude vediet odpovedat na moju otazku.

Kupujeme mesacne PHM do tankovacej nadrze, z ktorej potom tankujeme PHM do nasich mechanizmov (vysokozdvizne voziky, manipulatory a pod.). Nakup uctujeme na 112 a potom ho na mesacnej rozpustame do spotreby. Mame evidenciu, ktory mechanizmus kolko v dany mesiac natankoval PHM a to potom rozuctujeme spotreby.

Moja otazka ale znie - akou cenou mam ocenit PHM, ktore tankujem do mechanizmov? Zo skladoveho uctovnictva mam priemernu cenu - mam natankovane litre u kazdeho mechanizmu v dany mesiac ocenit touto priemernou cenou? Alebo si mam vyratat priemernu cenu z nakupenych PHM v danom mesiaci bez ohladu na zostatok litrov v nadrzi z minuleho mesiaca?

Mne dava logiku, ze by som to mala ocenovat priemernou cenou, ktoru mi vyrata skladovy SW, ale radsej sa chcem poradit.

Dakujem a snad som moj problem popisala zrozumitelne :).
Badko
24.06.10,04:56
Keď máte v internéj smernici FIFO cenu tak aj oceňujte. Podľa toho ako je to už v spomínanéj smernici
Inga6
24.06.10,09:16
Nemame veru v internej smernici zakotvene ocenovanie FIFO. Ale rozmyslam, ze kedze mam vystupy zo skladoveho hospodarstva (MRP SW), tam mi kazdy mesiac SW automaticky nakupnu cenu spriemeruje. A kedze nakupujeme iba jeden tovar - diesel, tak mozeme bez problemov uplatnit priemernu cenu, ze?
Tym padom rozpustim spotrebovanu naftu na jednotlive mechanizmy tak, ze natankovane litre vynasobim priemernou cenou v danom mesiaci, ktoru mam na zostave zo skladoveho hospodarstva. Je to takto spravne?
Dakujem:).
dasulik11
24.06.10,09:21
Je to tak správne, ale zakotvite si to do internej smernice...
Inga6
24.06.10,09:26
.....dakujem, ale predsa este mam jednu otazocku. Na vystupe zo skladoveho hospodarstva mam ocenenu spotrebu nafty podla mechanizmov raz v kolonke VYDAJ a raz v kolonke PREDAJ. A su tam mame rozdiely a na mesacnej baze mi stale vyskoci bud zisk alebo strata zo spotreby nafty u tychto mechanizmov.
Moja otazka je:
- mam rozpustat do spotreby ocenenu naftu podla mechanizmov z kolonky vydaj alebo z kolonky predaj?
- mam na mesacnej baze zauctovat stale aj zisk alebo stratu, ktoru mi skladove hospodarstvo vyhodi? Ak ano, ako prosim?

Dakujem :).
dasulik11
24.06.10,09:35
No tak poporiadku, nakúpite naftu 111,343/321, prijimete na sklad 112/111, následne spotreba nafty 501/112...aký predaj? trochu vašej otázke nerozumiem...veď výdaj sa účtuje vždy v sume priemernej zo skladu. Predaj sú tržby, ale vy tú naftu nepredávate...či áno?
Inga6
24.06.10,09:41
Ano, presne tak to uctujeme, to je vsetko ok.
Lenze skladove hospodarstvo (teda nakup a vydaj nafty) vedieme v MRP (SW) a vystup z MRP je zial taky, ze podla mechanizmov nam oceni vydaj litrov v 2 stlpcoch - raz VYDAJ a raz PREDAJ. Oceni to (MRP myslim) cenou v nejakym malym rozdielom osobitne pre VYDAJ a osobitne pre PREDAJ a v sumarnom stlpci nam vykaze zisk alebo stratu, ktora suvisi s tym rozdielnym ocenenim litra v stlpci VYDAJ a stlpci PREDAJ.

Zial, neviem preco takyto vystup MRP zo skladu dava, ale samu ma to zmiatlo :(. Preto som polozila tuto otazku.
Mne logika kaze, ze do spotreby by sme mali uctovat ocenenie litrov v stlpci VYDAJ a stlpec PREDAJ by sme mali ignorovat, len neviem, k comu to tam je a co potom s tym vykazanym ziskom alebo stratou......

Aj tak velmi pekne dakujem za rady :).
dasulik11
24.06.10,09:46
Do programu MRP sa vôbec nerozumiem, ale určite by som brala sĺpec výdaj a to ostatné by ma nezaujímalo. Neviem, pozrite si, čo vám ťahá do hlavnej knihy.