NOVA40
24.06.10,10:29
Poradí mi, prosím, niekto ako je to s odpisom auta pri ukončení živnosti? Ak FO končí živnosť napr. k 30.6. môže si odpísať v JU celý odpis za auto, alebo len alikvotnu časť?
Ak ukončí živnosť k 30.6. platí, že nemusí platiť preddavky na SP, ktoré by inak platil, ak by v živnosti pokračoval?
Uvítam všetky Vaše poznatky a skúsenosti. Vopred srdečná vďaka všetkým! Tara
IvoM
24.06.10,09:16
Poradí mi, prosím, niekto ako je to s odpisom auta pri ukončení živnosti? Ak FO končí živnosť napr. k 30.6. môže si odpísať v JU celý odpis za auto, alebo len alikvotnu časť?
Nie, žiaden odpis, ani alikvotna časť.

Ak ukončí živnosť k 30.6. platí, že nemusí platiť preddavky na SP, ktoré by inak platil, ak by v živnosti pokračoval?
Áno, po ukončení živnosti /a je jedno ku ktorému dňu/ už neplatí SP.

Uvítam všetky Vaše poznatky a skúsenosti. Vopred srdečná vďaka všetkým! Tara

...
NOVA40
24.06.10,13:07
...
IvoM - vrelá vďaka :-)!
Minna
14.07.10,07:49
Prosím o radu: Podnikateľ ukončil živnosť k 30.06., posledné zdaňovacie obdobie má stanovené 2.kvartál 2010, má v majetku auto na leasing, posledná leasingová splátka bola 20.06. = môže si uplatniť alikvotny odpis za 6 mesiacov?
DPH-čku musí vrátiť zo zostatkovej ceny auta k 31.12.2009?
Minna
14.07.10,08:41
Veľmi pekne prosím, poradí mi niekto? Viem že pri riadne ukončenom leasingu má nárok na daňové odpisy ale neviem či to platí aj ked k 31.06. ruší živnosť a ak áno, či mu tie odpisy mám odpočítať od zostatkovej sumy k 31.12. a až z tejto výslednej sumy vypočítať DPH, ktorú musí vrátiť??
Minna
19.07.10,07:35
Veľmi pekne prosím, poradí mi niekto? Viem že pri riadne ukončenom leasingu má nárok na daňové odpisy ale neviem či to platí aj ked k 31.06. ruší živnosť a ak áno, či mu tie odpisy mám odpočítať od zostatkovej sumy k 31.12. a až z tejto výslednej sumy vypočítať DPH, ktorú musí vrátiť??
Pripájam odpoveď na moju otázku - ak by niekomu v budúcnosti pomohla /zisťované priamo na DÚ/: uvedená FO má nárok na daňové odpisy, a kedže tento rok mal byť posledný odpis, tak si ho uplatní, odpočíta od zostatkovej ceny k 31.12.2009 a výsledná zostatková cena k 30.06.2010 bude potom 0,- => DPH-čku v poslednom zdaňovacom období z majetku /auta/ nemusí vrátiť, je taktiež nulová.